Levorukost

Moлим за помоћ: Хитно ми треба џезва за кафу за леворуке! :D
Сећам се, к'о да је јуче било кад сам пошла у 1. разред (а то је било веома давно) у разреду је било нас 7 леворуких, па се учитељица хватала за главу како да нас смести у клупама... ред до прозора је издвојила за нас, па смо се гледали к'о сирочићи... и, тако, све док једног дана ова Астродита, а тада је већ била за главу виша од свих ученика, није поносно одговорила: Мој тата каже да не смете да нас одвајете од друге деце и да правите од нас чудо... била сам црвена као булка... учитељица се замислила и направила други распоред, али нас је научила да пишемо и левом и десном... и, тако, Астродита иде кроз живот, мало лево, мало десно :D... левом цртам, десном пишем, левом пеглам, десном мешам... ручак... левом сам непогрешиво убацивала тројку... ма, нећу више да се хвалим... ми, леворуки смо вишеструко надарени.:cool:
:hvala:
:bye:
 
Zbog ovog ''nah'' ne kapiram da li pokušavaš da kažeš da nije tačno ono što sam napisala ili se samo nadovezuješ. :confused:
ako procitas i ono pored "nah", vidjeces da se ne slazem
jer ostatak glasi "i ljudi koji su naucili da koriste drugu ruku se ubrajaju u ambi."
http://www.internetslang.com/NAH.asp
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

neke stvari preferiram lijevom, neke desnom, a neke radim naizmjenicno tipa pranje zuba - lijevu stranu vilice desnom rukom, desnu lijevom
pisem i desnom i lijevom,
sa tim sto lijevom sve izlazi obrnuto i to mi nikad nije palo na pamet da prepravljam

nisam polagala vozacki ... jednako neprirodno mi djeluju i lijeva i desna strana puta :mrgreen:

imala sam problema sa geografijom u osnovnoj jer - "istok je lijevo, zapad desno" i onda prvo pogledam u dlanove pa na kartu sto me je jednom prilikom dovelo u situaciju da popijem bukvicu jer je nastavnica mislila da citam sa dlanova
i ove godine na psihologiji
radili smo jedan test gje su nam prikazivane rijeci i oblici i u zavisnosti od toga sto se trazi treba da izaberemo da ili ne
sa tim sto je "da" bio desni taster a "ne" lijevi... mislim da sam ispala maloumna :neutral:
 
odreagovala sam na ovo ... ne-slozila se tj
Sad ti nisi ukapirala šta sam napisala. Postoje levoruki, desnoruki (različitog stepena dominantnosti) i ambideksteri. Ok, mislila sam da je razumljivo u kontekstu ostatka posta.

i ne mora da bude jednako dobro
Ovo je pitanje usvojene definicije. Osnovno značenje pojma ambideskter je da podjednako dobro koristi obe ruke. Kad bi se iz definicije isključila podjednako dobra upotreba obe ruke, onda bi mnogo više ljudi bilo smatrano za ambidekstere, a da zapravo nisu.
 
ja sam ljevoruka i to ne smatram za hendikep, naprotiv svidja mi se sto se razlikujem od vecine.
Poznato je da su ljevaci osjecajniji od desnjaka i skloniji umjetnosti.
Ako dijete odvikavate od pisanja lijevom rukom moze doci do problema sa govorom, mucanje, disleksija i slicno.
 
Isto sam i ja levoruk i super je.Kad sam kao klinac trenirao dzudo u hali sportova bacao sam odma i one sa braon pojasom jer sam imao kontra gard koji oni nisu ocekivali.:D
U vojsci isto,nisanim levim okom i bio medju najpreciznijima.E tek sad su poceli da prave sve i za nas.
Desnjacima smo mi cudni kad nesto radimo a,oni meni ne.Mogu da gledam kao oni a kad radim,radim kako meni vise odgovara.
I da,ima nas oko 10% ukupne populacije.
 
ako procitas i ono pored "nah", vidjeces da se ne slazem
jer ostatak glasi "i ljudi koji su naucili da koriste drugu ruku se ubrajaju u ambi."
http://www.internetslang.com/NAH.asp
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

neke stvari preferiram lijevom, neke desnom, a neke radim naizmjenicno tipa pranje zuba - lijevu stranu vilice desnom rukom, desnu lijevom
pisem i desnom i lijevom,
sa tim sto lijevom sve izlazi obrnuto i to mi nikad nije palo na pamet da prepravljam

nisam polagala vozacki ... jednako neprirodno mi djeluju i lijeva i desna strana puta :mrgreen:

imala sam problema sa geografijom u osnovnoj jer - "istok je lijevo, zapad desno" i onda prvo pogledam u dlanove pa na kartu sto me je jednom prilikom dovelo u situaciju da popijem bukvicu jer je nastavnica mislila da citam sa dlanova
i ove godine na psihologiji
radili smo jedan test gje su nam prikazivane rijeci i oblici i u zavisnosti od toga sto se trazi treba da izaberemo da ili ne
sa tim sto je "da" bio desni taster a "ne" lijevi... mislim da sam ispala maloumna :neutral:

E vidis, i ja sam uvek brkala levo i desno... moram dobro da se koncentrisem sta je levo a sta desno:).
A bez obzira sto sam levak, vremenom sam naucila da koristim i desnu ruku, bavim se borilackim vestinama, a tu ne moze da ostane dominantna samo jedna strana tela, obe moraju da su podjednako razvijene..
 
..vec sam negde ovo napisala - u osnovnoj shkoli je na nas 34-35 bilo troje levorukih,
shto priblizno preslikava uchestalost u opshtoj populaciji (oko 10%),
u ginmaziji ih je bilo deset ili jedanaest na nas 40,
a na fakultetu tachno polovina grupe od 28 upisanih na prvu godinu..
..ovo donekle podrzava tezu da su levoruki u proseku pametniji od desnorukih.. :mrgreen:

..medjutim - prochitah skoro da je u Lazi uchestalost levorukih oko 60% :eek:

..hocu da kazem - levoruki ljudi su izgleda teshko prosechni.. :lol:

..btw, obratite paznju kada gledate filmove - 9 od 10 glumaca koje vidite da
neshto pishu u filmu pishu levom rukom.. :lol:
..ovo sam sasvim sluchajno primetila..
 
Postoje razne teorije, ali uglavnom se smatra da je kod levorukih dominantna desna hemisfera mozga, za razliku od desnorukih, kod kojih je leva. Leva hemisfera zaduzena je za govor, matematiku, logicke sposobnosti... Desna za npr. prostorne odnose, prepoznavanje lica, muziku, vizualizaciju... Zato su levoruki uglavnom kreativniji, skloni improvizaciji, mastanju... Bar mi se tako cini. Mada, sve su to ipak pretpostavke, jer kod "normalnih" ljudi obe hemisfere rade zajedno... sva istrazivanja se vrse kad se nekom pacijentu odstrani corpus calosum (deo koji povezuje hemisfere).
Levorukima je zivot mnogo tezi kod stvari koje ste pominjali. Nikako ne treba decu "prebacivati" na desnu ruku. Moze doci do drugih problema, npr. mucanja. Samo se trudite da im obezbedite koliko-toliko dobre uslove za rad i ucenje. Za pocetak, lampa na radnom stolu, nek stoji s desne strane.
 
Poznajem jednog dečaka koji sada kreće u 1. razred osnovne škole.On je levoruk.Da li će mu smetati ili pomoći ta osobina.Posmatrala sam ga i on sve radi levom rukom.Molim za pomoć.

Zašto bi mu smetala ta osobina.Ja sam isto levoruka i nikada mi nije smetalo,ali mi je čudno kad vidim da neko piše desnom rukom :D.....mada znam da pišem i desnom ali slabije.
 
Poslednja izmena:
ako procitas i ono pored "nah", vidjeces da se ne slazem
jer ostatak glasi "i ljudi koji su naucili da koriste drugu ruku se ubrajaju u ambi."
http://www.internetslang.com/NAH.asp
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

neke stvari preferiram lijevom, neke desnom, a neke radim naizmjenicno tipa pranje zuba - lijevu stranu vilice desnom rukom, desnu lijevom
pisem i desnom i lijevom,
sa tim sto lijevom sve izlazi obrnuto i to mi nikad nije palo na pamet da prepravljam

nisam polagala vozacki ... jednako neprirodno mi djeluju i lijeva i desna strana puta :mrgreen:

imala sam problema sa geografijom u osnovnoj jer - "istok je lijevo, zapad desno" i onda prvo pogledam u dlanove pa na kartu sto me je jednom prilikom dovelo u situaciju da popijem bukvicu jer je nastavnica mislila da citam sa dlanova
i ove godine na psihologiji
radili smo jedan test gje su nam prikazivane rijeci i oblici i u zavisnosti od toga sto se trazi treba da izaberemo da ili ne
sa tim sto je "da" bio desni taster a "ne" lijevi... mislim da sam ispala maloumna :neutral:

Mislim da je obrnuto...:mrgreen:
 
Moj sin je levoruk i antitalenat je za sve vrste umetnosti ali je odličan matematičar i nema problema sa orijentacijom u prostoru.Izgleda da je sve individualno.Najveći problem mu predstavlja pisanje naliv perom ili rolerom(a mora u školi)jer rukom briše napisano.Baš sam pre par dana kupila roler za levoruke pa je valjda rešen problem.
 

Back
Top