Molim vas poznavaoci C jezika
Prikazujem rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Molim vas poznavaoci C jezika

ZeeN
    Guest

Podrazumevano Molim vas poznavaoci C jezika

HI,evo mene ponovo,ovako dali moze neko da mi odgovori na ovo pitanje ima veze sa C programskim jezikom,
    Treba da polazem vanredno neke ispite tj. programiranje imam C a "oblasti" su:

Linijske strukture
    Razgranate strukture
    Ciklicne strukture
    Jedno-dimenzioni nizovi

Molim sve poznavaoce C jezika da mi pomognu ako je moguce sto opsirnije i svatljivije.
    Incognito dali je tacan odgovor sto je u temi "Potrebna 2 mala kod za Visual Basic 6.0."
    za resetovanje,shat down i log off.
    Kako je moguce da je u C nepisan veci deo Linux-a,ja sam nesto cackao po njemu ali izgleda mi malo teze,mada neki moji drugovi kazu da je C odlizan za komunikaciju sa komponentama racunara,pa ako mozes da mi i to objasnis i gde mogu naci "Turbo C"
    Unapred hvala na pomoci od ZeeN-a

Primećen član RiSK (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano

C je jezik koji je razvijen za potrebe pisanja Unix-a, a na njemu je napisana velika vecina sistema za PC, izmedju ostalih i Linux i Windows... Turbo C je uradio Borland, znachi sve referentno na www.borland.com

E, za one linijske i razgranate strukture, i shta ti vec treba, daj neshto konktretno. Teorije ima kol'ko hoces, a to je toliko prosta stvar da ne znam shta ti nije jasno....

Zeen
    Guest

Podrazumevano to su mi samo dali

Kao sto je u naslovu to su mi samo dali za ispit,nista vise,sad sam poceo da ucim C jezik,s obzirom da u njemu radim 2 dana,nije lose,

Veoma poznat
    Učlanjen
    07.12.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: to su mi samo dali

linijske - to je valjad kad nemash petlju u programu nego se sve sto pise izvrsi i to jednom
    razgranate - to je kad imash skok. tu imas IF za dva izbora (jeste i nije) i visestruki izbor pa skok
    ciklicne - ciklusi; imash for, while i do-..-while
    for nije bas kao u drugim jezicima nije onako klasicno brojanje, ali se najcesce koristi kada ti treba odredjen broj puta za vrtenje petlje. while je uslovni ciklus sa uslovom na pocetku a do-while na kraju uslov
    1-dimenzionalni nizovi - to je manje vishe isto kao svuda ali ovde se prica i o pocetnim adresama nizova i pokazivachima (to se obelezava *)
    C ima mnogo operatora (++ -- += : ?) i neki su malo neobichni za pocetak ali valjda imash neku knjigu da pogledas

Veoma poznat
    Učlanjen
    07.12.2003.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

batali ti to da je pisan linux to ti sada ne treba. verovatno ti samo trazhe da znas sintaksu i da malko programiras a to sto se koristi za sisteme niko te nece pitati.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    09.12.2003.
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano

ne samo da je linux napisan u C-u nego svaki OS jer je najbrzi vishi jezik, mozes da mixujes i asm sa njim........i winblows je napisan u C-u iako vecina misli da je u C++ (posledica onoga sto svi krenu sa visual C++ i mfc-om)

a tebi kao odgovor sve to imash u svakoj knjizi za c, a naravno na prvom mestu ti je Kerninghan i Ricthie po 100x receno...........glupo da ti ovde sad nego objasnjava cemu sluze petlje i slicno

Podrazumevano

Citat Original postavio milos12345
    a tebi kao odgovor sve to imash u svakoj knjizi za c, a naravno na prvom mestu ti je Kerninghan i Ricthie po 100x receno...........glupo da ti ovde sad nego objasnjava cemu sluze petlje i slicno
    milos12345 je potpuno u pravu! Ako si u Beogradu, skokni do fotokopirnice Matematickog fakulteta, tamo mozes da nadjes ovu knjigu od Kerninghan i Ricthie (i na srpskom [prosireno izdanje] i original na engleskom).

Sto se tice softvera, ako hoces da probas nesto prakticno na svom racunaru, najbolje je da koristis MS Visual Studio 6.0, 7.0 ili 7.1, mada mozes i Borland 5.x, ali posto tebi trebaju samo osnove C-a (cak ni C++), mogu ti poslati stari DOS-ovski Turbo C. Mali je (moze da ide email-om ili za download), a radi sve sto tebi treba. Ako imas instaliran Linux na racunaru, onda vec imas gcc (GNU Compiler Collection). Ovo je kolekcija kompajlera koja, pored ostalih, u sebi ima i C kompajler.

Pozdrav,
    m

BTW. Ima jedna stvar sa kojom ces se verovatno susresti, a koja mozda i nije bas najbolje objasnjena u knjizi: vecina ovih kompajlera ima mogucnost kreiranja "Projekta". Iza projekta se krije ono sto se zove Makefile. To je tekstualni fajl koji opisuje zavisnosti source code fajlova (ako ih ima vise) i nacin na koji ih treba prevesti (kompajlirati). Pored toga, (posebno kod Visual Studio-a) vise projekata mozes grupisati u celinu koja se naziva Workspace (do verzije 6.0) odnosno Solution u .NET verzijama (7.0 i 7.1).

Vazno je takodje da razlikujes IDE (Integrated Development Environment) koje predstavlja razvojno okruzenje sa editorom teksta koje ti olaksava unos koda i sve operacije sa njim; i sam kompajler koji je alatka koja se pokrece iz komandne linije sa odgovarajucim argumentima i koja sluzi za prevodjenje koda na masinski jezik (mada C kompajleri najcesce prevode na assembler, pa dalje assembler na masinski jezik) i kreiranje izvrsnog fajla. IDE sam pokrece kompajler kada izaberes opciju Build (ili kako se vec zove, zavisno od okruzenja). Zato treba da se raspitas kod profesora da li ti je sintaksa poziva kompajlera uopste potrebna. 90% ces raditi na papiru i jedino je vazno da zapamtis sintaksu C-a, i da naucis da razmisljas na 'programerski' nacin.

Slične teme

1. poznavaoci stare muzike?
    Autor katherine u forumu Arhiva
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 17.05.2005., 21:50
  2. Poznavaoci Linux programiranja
    Autor ZeeN u forumu Programiranje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 14.07.2004., 23:26
  3. Pomagajte ljudi,poznavaoci Linux-a
    Autor ZeeN u forumu Unix / Linux Operativni sistemi
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 13.07.2004., 19:32
  4. Potrebni poznavaoci audija
    Autor hadzija u forumu Automobilizam
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 12.07.2004., 18:32
  5. Problem sa WM playerom! Poznavaoci HELP!!!
    Autor Radoznali pocetnik u forumu Video igre
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 01.07.2003., 22:06

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •