OS koji ne zavisi previse od hardvera?
Prikazujem rezultate 1 do 10 od 10

Tema: OS koji ne zavisi previse od hardvera?

Domaćin
    Učlanjen
    02.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Podrazumevano OS koji ne zavisi previse od hardvera?

Da li postoji jos nesto osim Windowsa,OS/2 i QNXa,da vrlo lako moze da se prilagodi hardveru iako nema drajvere (koje kasnije mozes a ne moras rucno da instaliras,ako ti nije potrebno za posao)...Jer recimo kod Linuxa,ZETAe,SkyOSa,ako ''naleti'' na neki hardver koji ne raspoznaje,dizanje sistema stane i tu je kraj...

Poznat Hriscanin.Hriscanin (avatar)
    Učlanjen
    09.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    115

Podrazumevano Re: OS koji ne zavisi previse od hardvera?

ne postoji

Primećen član RiSK (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Citat Original postavio Lech Walesa Pogledaj poruku
    Jer recimo kod Linuxa,ZETAe,SkyOSa,ako ''naleti'' na neki hardver koji ne raspoznaje,dizanje sistema stane i tu je kraj...
    wtf bre? Zasto bi se stalo sa podizanjem sistema?

Inace "da se prilagodi hardveru iako nema drajvera" nema mnogo smisla. Drajveri su ono sto spaja kernel kao platformu sa hardverom. Nisam siguran sta ti zapravo treba ovde...
    Everything I wrote here is under the terms og GNU/GPL.
    FREE YOUR MIND

Domaćin
    Učlanjen
    02.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Pa evo kod Wina,on iako ne prepozna grafičku,podigne sistem nameštajući VGA drajver,isto i OS/2,a kod QNXa mož' da biraš dal' ćeš VGA ili VESA,dok recimo kod Linuxa,neće da podigne sistem ako je ne prepozna,a kod ZETAe ili neće da ga podigne,ili ga podigne,al sve zamrljačeno sa nekom žutom bojom...Mislim da se razumemo...

Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Ammm... Linux mozes da podignes i na sistemu koji nema graficku

A jesi li siguran ti da se nije podigao sistem? Vise mi zvuci da se nije podiglo graficko oruzenje

Prilcno mi je cudno da si naisao na racunar cija graficka nece da komunicira sa Linuxovim framebufferom. Ako jesi, prenesi iskustva - kako to izgleda. Tj. sta se desava jer ne izgleda nikako Nikad do sada nisam imao prilike da vidim tako nesto
    FREE YOUR MIND

Aktivan član
    Učlanjen
    28.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

Pazi ja imam ati 9250 za koji ne rade drajveri na linuxu,pa ipak sve radi normalno na Ubuntu i Fedori,jes da je malo usporeno ali sasvim pristojno moze da se koristi racunar.

Domaćin
    Učlanjen
    02.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

Evo da opisem kod ZETAe,kad se podize ima logo ZETAe i ispod njega slicica monitora,sata,neke kartice, e i kod tog najnovijeg kompa od pre manje od mesec dana stane kad treba da zasvetli i slicica sa ovim uredjajima (flopi,cdrom,zip disk,flash disk) i ni makac,ni ne stigne do poslednje slicice sa hard diskom.SkyOS stane kod RAMa,ovaj kom ima 2 GB,a i programer SkyOSa je duvao kao da sistem trazi najmanje 400 MB...E a sto se Linuxa tice,recimo jedna distribucija iz 2004. neki Byzantine nakon odabira kartice (ovde kod mene je to ATI Radeon) izbaci tri erora i ta tri erora neprestano okrece i nikako da mi se pokrene sistem.Kod distribucije Risc OS Linux ocitava uredjaje u RAM memoriju i samo najednom prestane,i onaj kursor u tom sto lici na DOS okruzenju tako svetluca,ja lupam enter ono nista...A pricao sam ranije i za Red Hat...

Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Prvo, svaka cast za iskopine

Sto se tice te distribucije sa erorima, to je ili nesto distro-specific (recimo da se zakove skripta sa live cda koja pravi konfiguraciju za X) ili vidjas standardni ekran za gresku (plavi sa obavestenjem u sredini) X-servera. U drugom slucaju je sve ok, sistem je lepo podignut samo X nece da radi sa tom kobinacijom hardvera i softvera. Samo se ti prebaci na drugu konzolu i uzivaj

A sa RHom neam pojma sta je bilo Al opet ce da bude ovako nesto.
    Ne sekiraj se nista za to, metni slobodno Linuxa ako ti lezi za to sto radis, a za drajvere i podizanje ne brini
    FREE YOUR MIND

Aktivan član
    Učlanjen
    28.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

I nabavi neki friško distro,ne te matore...

Domaćin
    Učlanjen
    02.05.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    75

E malo offtopic od ovoga...Ugradio sam onaj PCI Adapter,koji se preko DV kabla povezuje sa kamerom,tj. ugradili su mom caletu,ali su mu samo ugradili,ali ne i instalirali,i komp ga ne raspoznaje i kameru ne moze da koristi...Pretrazivao sam net,ali drajvere nisam naso...E sad ako bi ubacio neki nov ubuntu,da li bi on prepoznao adapter i da li ima program za kameru (ili mozda onaj Ubuntu Studio)?

Slične teme

1. Odgovora: 101
    Poslednja poruka: 30.05.2010., 16:33
  2. CENE HARDVERA
    Autor General Dus@n u forumu Hardver
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 08.07.2009., 01:51
  3. ZA POZNAVAOCE HARDVERA
    Autor KENGURY u forumu Hardver
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 27.07.2004., 15:27

Pravila za slanje poruka