Hrvatski i bošnjački jezik i Vuk Karadžić

Rechke

Veoma poznat
Poruka
11.795
Pošto naši zapadni susJedi svoje "jezike" koriste isto kao i mi, tj pišu kao što govore i čitaju kao što je napisano, primenjujući pravila Vuka Karadžića, a sve kao rezultat onih nekoliko dogovora Srba i Hrvata o jeziku, interesuje me kakav je njihov stav prema Vuku. Da li priznaju da je on tvorac pravila jezika kojim se svi služimo, ili imaju neku svoju verziju priče kako su došli do trenutne verzije jezika i jezičkih pravila?
 
Pošto naši zapadni susJedi svoje "jezike" koriste isto kao i mi, tj pišu kao što govore i čitaju kao što je napisano, primenjujući pravila Vuka Karadžića, a sve kao rezultat onih nekoliko dogovora Srba i Hrvata o jeziku, interesuje me kakav je njihov stav prema Vuku. Da li priznaju da je on tvorac pravila jezika kojim se svi služimo, ili imaju neku svoju verziju priče kako su došli do trenutne verzije jezika i jezičkih pravila?


Vuk je obični plagijator...



Zadovoljan???
 
Pošto naši zapadni susJedi svoje "jezike" koriste isto kao i mi, tj pišu kao što govore i čitaju kao što je napisano, primenjujući pravila Vuka Karadžića, a sve kao rezultat onih nekoliko dogovora Srba i Hrvata o jeziku, interesuje me kakav je njihov stav prema Vuku. Da li priznaju da je on tvorac pravila jezika kojim se svi služimo, ili imaju neku svoju verziju priče kako su došli do trenutne verzije jezika i jezičkih pravila?
ne slažem se.
u nas je npr Atena u vas Atina.
 
Ma ne ljudi kako ne shvatate, srbi su svu kulturu jezik, ukrali od hrvata i bosnjaka, jer su ta dva naroda najstarija. Vidite naprimjer hrvati su stari mesapotamiski narod i jednom prilikom su prebjegli na dansnje prostore i sa sobom poiijeli tisucljetnu mesapotamisku kulturu. Sto se bosnjaka tice oni su sa podrucja egipta (cemu svjedoci i piramida sunca u visokom, jelte) a Srbi su sve ukrali od ova dva najstarija naroda, nasilno su ih prevodili u pravoslavlje, ukrali im jezik, kulturu, identitet....e toga iz toga proizilazi da je Vuk plagijator :dash::dash::dash:
 
bez uvrede :) ali ja umirem od smijeha kad vidim napisano mančester junajted ili džordž buš.....neki puta uopće ni ne skužim odmah o čemu je riječ

Da, mogu tek zamisliti kako ti je tesko kad procitas Hu Djintao za kineskog predsednika a da to nije napisano na mandarin ili cantonese ;) :P
 
Pošto naši zapadni susJedi svoje "jezike" koriste isto kao i mi, tj pišu kao što govore i čitaju kao što je napisano, primenjujući pravila Vuka Karadžića, a sve kao rezultat onih nekoliko dogovora Srba i Hrvata o jeziku, interesuje me kakav je njihov stav prema Vuku. Da li priznaju da je on tvorac pravila jezika kojim se svi služimo, ili imaju neku svoju verziju priče kako su došli do trenutne verzije jezika i jezičkih pravila?

Морам и тебе, као и Тихог, да приупитам нешто!!!

КОЈИ СУ ТИ ТИ БОШЊАЦИ!:think::dontunderstand:
ОДАКЛЕ СУ!?:think::dontunderstand:
КАДА СУ ДОШЛИ!?:think::dontunderstand:
КАКВИ СУ К'О ЉУДИ!?:dontunderstand:


"Dervis i smrt" od Mese Selimovica

Najzamrseniji ljudi na svijetu. Ni sa kim istorija nije napravila takvu salu kao sa nama. Do juce smo bili ono sto danas hocemo da zaboravimo. Ali nismo postali ni nesto drugo. Stali smo na pola puta, zabezeknuti. Ne mozemo vise nikud. Otrgnuti smo, a nismo prihvaceni. Kao rukavac sto ga je bujica odvojila od majke rijeke, i nema vise ni toka ni usca, suvise malen da bude jezero, suvise velik da ga zemlja upije. S nejasnim osjecanjem stida zbog porijekla, i krivice zbog otpadnistva, necemo da gledamo unazad, a nemamo kud da gledamo u naprijed, zato zadrzavamo vrijeme, u strahu od ma kakvog rijesenja. Preziru nas i braca i dosljaci, a mi se branimo ponosom i mrznjom. Htjeli smo da se sacuvamo a tako smo se izgubili, da vise ne znamo ni sta smo. Nesreca je sto smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i necemo iz nje. A sve se placa pa i ova ljubav.

http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=10406234&postcount=88
Meni je najzanimljivije bilo kada sam bio BiH pre rata, negde osamdesetih godina...
Planinario sam sa nekim društvom i na planini Zlovrh (relativno blizu Žepe i Srebrenice) pozove nas neki starac na kafu i rakiju...

Mi sednemo i tako nešto pričamo... on musliman...
Jedan moj kolega (među tom našom ekipom nije bilo muslimana) hteo onako da ispadne "Politički korektan" pa počeo nešto pozitivno da priča o muslimanima... kad će ovaj starac...

E moj sine, nije to baš tako... Mi muslimani smo ti ljudi najčistije guzice i najprljavijeg obraza na svijetu...

Mi ostali šokirani...

Када нам будеш одговорио на ова питања,:rtfm::rtfm::rtfm:
тек онда ће имати смисла
говорити о "бошњачком" :dash::dash::dash: језику!!!
 

Морам и тебе, као и Тихог, да приупитам нешто!!!

КОЈИ СУ ТИ ТИ БОШЊАЦИ!:think::dontunderstand:
ОДАКЛЕ СУ!?:think::dontunderstand:
КАДА СУ ДОШЛИ!?:think::dontunderstand:
КАКВИ СУ К'О ЉУДИ!?:dontunderstand:



Када нам будеш одговорио на ова питања,:rtfm::rtfm::rtfm:
тек онда ће имати смисла
говорити о "бошњачком" :dash::dash::dash: језику!!!

Zbog toga sam i postavio temu, hteo sam jezike u naslovu da stavim pod navodnike, ali mislio sam da bi je u tom slučaju moderatori izbrisali
 
Zbog toga sam i postavio temu, hteo sam jezike u naslovu da stavim pod navodnike, ali mislio sam da bi je u tom slučaju moderatori izbrisali

Какви наводници, па још због оног што НЕ ПОСТОЈИ!?:dontunderstand:
Зашто би модератори брисали нешто ако се назове правим именом!? :dontunderstand:
 
Какви наводници, па још због оног што НЕ ПОСТОЈИ!?:dontunderstand:
Зашто би модератори брисали нешто ако се назове правим именом!? :dontunderstand:


Stavio sam navodnike u uvodnom postu teme... šta znam, svašta se može očekivati, teme se brišu i zbog manjih stvari

Ajd sad, ako znaš, reci nešto o ovome što sam pitao
 
bez uvrede :) ali ja umirem od smijeha kad vidim napisano mančester junajted ili džordž buš.....neki puta uopće ni ne skužim odmah o čemu je riječ

nemoj toliko da se smejes, puknut ce ti kapilar u oku:ok:!! kad bi dala nekom tvom starijem clanu porodice ,da procita Manchester United ili George Bush....1vo bi morali staviti naocale da vide sta pise, a onda bi se pogubili (ako ne znaju engleski) u pokusaju da izgovore pravilno
napisan tekst na eng. stvar je jednostavnosti....dakle ,nemoj umreti, kad procitas ono sto te zbunjuje, jos si mlada , ako prezivis skuzit ces o cemu je rijec!!
 
Mene više zanima kakav je stav Hrvata i "Bošnjaka" o Savi Mrkalju jer je upravo on postavio ova jezička pravila koja je prisvojio Vuk Karadžić kao svoja?

Mrkalj, i Adelung, Nemac koji je formulisao pravilo "piši kao što govoriš"
Ali Vuk je zvanično ta pravila uobličio, spojio, i uveo u naš jezik. Rasprava o tome bila bi više za pdf književnost
 

Back
Top