Oбичаји на сахранама

Ilinoida

Domaćin
Poruka
4.843
Не баш весела тема, али занима ме да мало продискутујемо о овој теми. Који су то све обичаји које треба обавити, и шта све ваља припремити за сахрану, пример: жито, вино, мед, чаше са вином које се држе у прозору итд......
Шта све иде а шта не иде од јела да се спрема итд.....неко каже требају колачи, неко каже не требају колачи, па стварно не знам шта би било исправно....и слично......
Онда шта иде за годишњице од хране да се припреми и какав је обичај приликом црнине итд.....и све остало везано за сахране отварам ову тему да дискутујемо....
 
Не баш весела тема, али занима ме да мало продискутујемо о овој теми. Који су то све обичаји које треба обавити, и шта све ваља припремити за сахрану, пример: жито, вино, мед, чаше са вином које се држе у прозору итд......
Шта све иде а шта не иде од јела да се спрема итд.....неко каже требају колачи, неко каже не требају колачи, па стварно не знам шта би било исправно....и слично......
Онда шта иде за годишњице од хране да се припреми и какав је обичај приликом црнине итд.....и све остало везано за сахране отварам ову тему да дискутујемо....

Ispravno bi bilo sve što je u skladu sa finansijskim mogućnostima i (individualnim) potrebama.
 
Sahrana je šou za one koji su nadživeli pokojnog, što se njega tiče svejedno je ima li ili nema sahrane. Ovako to rade Indusi, a posle svi idu na roštilj. (Jel' ukusan Pantelija?)

hindu_funeral_pyre_60786s.jpg
 
Не баш весела тема, али занима ме да мало продискутујемо о овој теми. Који су то све обичаји које треба обавити, и шта све ваља припремити за сахрану, пример: жито, вино, мед, чаше са вином које се држе у прозору итд......
Шта све иде а шта не иде од јела да се спрема итд.....неко каже требају колачи, неко каже не требају колачи, па стварно не знам шта би било исправно....и слично......
Онда шта иде за годишњице од хране да се припреми и какав је обичај приликом црнине итд.....и све остало везано за сахране отварам ову тему да дискутујемо....

Најважније је имати жито у које се ставља једна свећа и вино. Они симболишу васкрсење и Крв и Тело Христово. И наравно сам чин опела. То је најважније.
А јело не треба да буде нека гозба у изобиљу, јер ако смо волели покојника не требамо тада да се раслабљујемо.
Штета је да пропустимо молитве упућене за наше покојнике, јер тиме много помажемо њиховим душама. Те душе се много обрадују и осете када их ми од срца поменемо у молитви пред Господом. Молитве праведника много помажу, али и наше молитве помажу.
О неким погрешним обичајима лепо пише у књизи „ Славе и празнични обичаји“:
„У новије време заводе се нови обичаји, који се лако могу мењати. Један од таквих је и куповина венаца за сахрану, затим даривање разним даровима свих који присуствују сахрани. И једно и друго изискују велике издатке, а потпуно је сувишно. Много би боље било да се новац за куповину венаца преда домаћину, или тој кући, што би добро дошло у сношењу трошкова сахране.“
Ја лично не могу некоме да забраним да донесе венац, нити волим да му кажем било шта ако знам да ће га то иритирати.
 
Najveci problem na pravoslavnim sahranama su ljudi koji su izmislili bezbrojne obicaje i svakojaka verovanja tipa, nesmes ovo, nesmes ono, u koja su se zapetljali, koja nemaju nikakve veze sa ucenjem pravoslavne crkve niti sa Svetim Pismom. NJihovo verovanje se zasniva na sujeverju u koja veruju jer ne poznaju Bozju rec. Definitivno se na sahranama moze videti bezboznost ovog naroda.
 
Не баш весела тема, али занима ме да мало продискутујемо о овој теми. Који су то све обичаји које треба обавити, и шта све ваља припремити за сахрану, пример: жито, вино, мед, чаше са вином које се држе у прозору итд......
Шта све иде а шта не иде од јела да се спрема итд.....неко каже требају колачи, неко каже не требају колачи, па стварно не знам шта би било исправно....и слично......
Онда шта иде за годишњице од хране да се припреми и какав је обичај приликом црнине итд.....и све остало везано за сахране отварам ову тему да дискутујемо....

Pre svega treba pripremiti sanduk. :)
 
Zamislite kod mene jos uvek ljudi iznose razna jela.Vremenom su se zene pocele utrkivat sta ce koja lepse izneti pa se to pretvorilo u izlozbu hrane na groblju uzas.Evo opsacu vam jednu situaciju .Zamislite kisa lije ko luda a jedan komsija i zena izlaze na groblje .On nosi dve ogromne torbe pune svega i svaceg jedva hoda a ona jednu manju i u ruci tortu i to povecu.Oni nemaju auto a do groblja se bas treba ici i to u bredo .Najveca je ironija da sa tom zanom kojoj idu na grob nisu bili lepo .
 
Ево једне примедбе која није везана за опела и религијске обичаје,него за она "неписана" правила понашања на сахранама и гробљима.Неки људи који се декларишу као Хришћани на гробнице својих преминулих стављају натписе типа "вечна кућа","вечни помен","за вечно сећање" итд.А,о плакању и туги која им уништи здравље и доведе их до нервног слома да не говорим.
То је својеврсни апсурд за оне који желе да разумеју Бога(Христа) и који се држе Његових речи.То говори доста о (не)разумевању и (не)веровању Божјим речима.
 
ima logike :think:

sve je to paganstina :)

sta:eek:i sanduk paganstina?pa kako bi ti to uradila ili neki ateista?bacili bi telo u rupu i :(mene je interesovalo to oko hrane na grobu i pitala sam ljude zasto.Kazu da ima puno slucajeva da ljudi posle smrti voljenih budu u jako teskom psihickom stanju,ne izlaze danima iz kuce, ne spremaju, ne kuvaju, samo tuguju.Bilo je i smrtnih slucajeva gde ljudi umru od tuge posle smrti voljenih mnogo njih kolabrira vec na pokopu.zato je to tako.:confused:
 
sta:eek:i sanduk paganstina?pa kako bi ti to uradila ili neki ateista?bacili bi telo u rupu i :(mene je interesovalo to oko hrane na grobu i pitala sam ljude zasto.Kazu da ima puno slucajeva da ljudi posle smrti voljenih budu u jako teskom psihickom stanju,ne izlaze danima iz kuce, ne spremaju, ne kuvaju, samo tuguju.Bilo je i smrtnih slucajeva gde ljudi umru od tuge posle smrti voljenih mnogo njih kolabrira vec na pokopu.zato je to tako.:confused:

Ovi običaji se najviše neguju i istočnoj Srbiji gde je i kult predaka najjači. Svakako su znatno stariji od rišćanstva.
Inače, pravi uzrok smrti svežih udovica/udovaca je manjak novca u kućnom budžetu koji više ne pokriva troškove ishrane. :neutral:
 
sta:eek:i sanduk paganstina?pa kako bi ti to uradila ili neki ateista?bacili bi telo u rupu i :(mene je interesovalo to oko hrane na grobu i pitala sam ljude zasto.Kazu da ima puno slucajeva da ljudi posle smrti voljenih budu u jako teskom psihickom stanju,ne izlaze danima iz kuce, ne spremaju, ne kuvaju, samo tuguju.Bilo je i smrtnih slucajeva gde ljudi umru od tuge posle smrti voljenih mnogo njih kolabrira vec na pokopu.zato je to tako.:confused:
E ovo si lepo primetila. Ne znam da li je tako, ali sviđa mi se razmišljanje.
Imala sam prilike da prisustvujem kao dete iznošenju hrane na groblje u mom selu.
Prvih četrdeset dana se iznosi svakodnevno, a nakon toga do godinu dana jednom nedeljno (valjda beše petkom) i o većim praznicima.
Prvo svi koji su došli na groblje upale sveće, otplaču i porazgovaraju sa svojim mrtvima.
Onda se okupe u jednom delu groblja. Poređaju tacne u krug i razmenjuju hranu.
Porazgovaraju nekih pola sata i to je to...
Kao gradskom detetu u početku mi je sve to bilo fuj... hrana sa groblja...:eek:
Posle sam se opustila i shvatila da u tome ama baš ničeg lošeg nema. Hrana nije sa groblja već ju je spremila komšinica koja živi u našem sokaku ili dva sokaka pored.
Ne iznose se tu neke velike količine hrane. I smisao svega toga je svakako daleko dublji od pukog prežderavanja.
Tamo se sastaju ljudi koji su u žalosti. Što bi se reklo - ista ih muka muči.

Kako se to danas na zapadu zove? Grupna terapija?
Da. Lako je pljunuti na naše stare i reći da su bili glupi. Mi savremeni smo prsli od pameti.:roll:
 

Back
Top