Oбичаји на сахранама
Strana 1 od 5 12345 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 113

Tema: Oбичаји на сахранама

Domaćin Ilinoida (avatar)
    Učlanjen
    09.10.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    19
    Reputaciona moć
    85

Podrazumevano Oбичаји на сахранама

Не баш весела тема, али занима ме да мало продискутујемо о овој теми. Који су то све обичаји које треба обавити, и шта све ваља припремити за сахрану, пример: жито, вино, мед, чаше са вином које се држе у прозору итд......
    Шта све иде а шта не иде од јела да се спрема итд.....неко каже требају колачи, неко каже не требају колачи, па стварно не знам шта би било исправно....и слично......
    Онда шта иде за годишњице од хране да се припреми и какав је обичај приликом црнине итд.....и све остало везано за сахране отварам ову тему да дискутујемо....
    Косово је срце Србије

Elita
    Učlanjen
    15.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Oбичаји на сахранама

Samo molim te, umesto one silne hrane na groblju donesi mnogo cveca. I lepse je i normalnije. Ono je odvratno.

Domaćin Ilinoida (avatar)
    Učlanjen
    09.10.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    19
    Reputaciona moć
    85

Citat Original postavio damnjan Pogledaj poruku
    Samo molim te, umesto one silne hrane na groblju donesi mnogo cveca. I lepse je i normalnije. Ono je odvratno.
    наравно и обичаји око цвећа, извињавам се ако испустих.....
    Косово је срце Србије

Buduća legenda
    Učlanjen
    22.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Ilinoida Pogledaj poruku
    Не баш весела тема, али занима ме да мало продискутујемо о овој теми. Који су то све обичаји које треба обавити, и шта све ваља припремити за сахрану, пример: жито, вино, мед, чаше са вином које се држе у прозору итд......
    Шта све иде а шта не иде од јела да се спрема итд.....неко каже требају колачи, неко каже не требају колачи, па стварно не знам шта би било исправно....и слично......
    Онда шта иде за годишњице од хране да се припреми и какав је обичај приликом црнине итд.....и све остало везано за сахране отварам ову тему да дискутујемо....
    Ispravno bi bilo sve što je u skladu sa finansijskim mogućnostima i (individualnim) potrebama.

Zainteresovan član De profundis (avatar)
    Učlanjen
    06.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    43

Meni je gadno kad se jede na grobu

Poznat
    Učlanjen
    17.06.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

ja jos nikad nisam bio na nekoj sahrani

a sto se tice jela misim cemu to ?

Elita Sizif (avatar)
    Učlanjen
    04.07.2003.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    2096

Sahrana je šou za one koji su nadživeli pokojnog, što se njega tiče svejedno je ima li ili nema sahrane. Ovako to rade Indusi, a posle svi idu na roštilj. (Jel' ukusan Pantelija?)

Zainteresovan član Петар Адамов (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Најважније је имати жито у које се ставља једна свећа и вино. Они симболишу васкрсење и Крв и Тело Христово. И наравно сам чин опела. То је најважније.
    А јело не треба да буде нека гозба у изобиљу, јер ако смо волели покојника не требамо тада да се раслабљујемо.
    Штета је да пропустимо молитве упућене за наше покојнике, јер тиме много помажемо њиховим душама. Те душе се много обрадују и осете када их ми од срца поменемо у молитви пред Господом. Молитве праведника много помажу, али и наше молитве помажу.
    О неким погрешним обичајима лепо пише у књизи „ Славе и празнични обичаји“:
    „У новије време заводе се нови обичаји, који се лако могу мењати. Један од таквих је и куповина венаца за сахрану, затим даривање разним даровима свих који присуствују сахрани. И једно и друго изискују велике издатке, а потпуно је сувишно. Много би боље било да се новац за куповину венаца преда домаћину, или тој кући, што би добро дошло у сношењу трошкова сахране.“
    Ја лично не могу некоме да забраним да донесе венац, нити волим да му кажем било шта ако знам да ће га то иритирати.

Početnik bobyus (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Najveci problem na pravoslavnim sahranama su ljudi koji su izmislili bezbrojne obicaje i svakojaka verovanja tipa, nesmes ovo, nesmes ono, u koja su se zapetljali, koja nemaju nikakve veze sa ucenjem pravoslavne crkve niti sa Svetim Pismom. NJihovo verovanje se zasniva na sujeverju u koja veruju jer ne poznaju Bozju rec. Definitivno se na sahranama moze videti bezboznost ovog naroda.

Elita
    Učlanjen
    06.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    0

Pre svega treba pripremiti sanduk.

Iskusan
    Učlanjen
    04.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Zazijavalo Pogledaj poruku
    A ako je preminuli musliman???

Buduća legenda
    Učlanjen
    22.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Pa zeleni čaršav...

Početnik
    Učlanjen
    22.08.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

obicaji u srbiji na sahranama su fascinantni u svom paganskom ritualnom obelezju.

besmrtna nije na forumu
    I still remember the sun always warm on my back somehow it seems colder now ✿✿✿
    Buduća legenda besmrtna (avatar)
    Učlanjen
    05.08.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Zazijavalo Pogledaj poruku
    ima logike

sve je to paganstina

Buduća legenda Jacob (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    688

Malo je gadno al najukusniju pohovanu piletinu sam jeo na groblju
    Tek kad ti komarac sleti na jaja, shvatis da se nesporazumi mogu resiti nenasilnim putem

Zainteresovan član aksunamun (avatar)
    Učlanjen
    04.08.2008.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    37

Zamislite kod mene jos uvek ljudi iznose razna jela.Vremenom su se zene pocele utrkivat sta ce koja lepse izneti pa se to pretvorilo u izlozbu hrane na groblju uzas.Evo opsacu vam jednu situaciju .Zamislite kisa lije ko luda a jedan komsija i zena izlaze na groblje .On nosi dve ogromne torbe pune svega i svaceg jedva hoda a ona jednu manju i u ruci tortu i to povecu.Oni nemaju auto a do groblja se bas treba ici i to u bredo .Najveca je ironija da sa tom zanom kojoj idu na grob nisu bili lepo .

Elita jedite_kod_Joa (avatar)
    Učlanjen
    29.07.2006.
    Pol
    muški
    Novi Sad, Vojvodstvo Srpsko - Okupirana Srbija
    Reputaciona moć
    268

Ево једне примедбе која није везана за опела и религијске обичаје,него за она "неписана" правила понашања на сахранама и гробљима.Неки људи који се декларишу као Хришћани на гробнице својих преминулих стављају натписе типа "вечна кућа","вечни помен","за вечно сећање" итд.А,о плакању и туги која им уништи здравље и доведе их до нервног слома да не говорим.
    То је својеврсни апсурд за оне који желе да разумеју Бога(Христа) и који се држе Његових речи.То говори доста о (не)разумевању и (не)веровању Божјим речима.

Primećen član martta (avatar)
    Učlanjen
    28.01.2009.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    46

Citat Original postavio Immortal_girl Pogledaj poruku
    ima logike

sve je to paganstina
    stai sanduk paganstina?pa kako bi ti to uradila ili neki ateista?bacili bi telo u rupu i mene je interesovalo to oko hrane na grobu i pitala sam ljude zasto.Kazu da ima puno slucajeva da ljudi posle smrti voljenih budu u jako teskom psihickom stanju,ne izlaze danima iz kuce, ne spremaju, ne kuvaju, samo tuguju.Bilo je i smrtnih slucajeva gde ljudi umru od tuge posle smrti voljenih mnogo njih kolabrira vec na pokopu.zato je to tako.
    ჱܓჱܓჱܓ>ஜƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒஜ<ჱܓჱܓჱܓ

Buduća legenda
    Učlanjen
    22.06.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio martta Pogledaj poruku
    stai sanduk paganstina?:
    Njoj to ne treba...obećan joj je večni život na Zemlji....

Elita
    Učlanjen
    06.05.2008.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    11
    Reputaciona moć
    0

stai sanduk paganstina?pa kako bi ti to uradila ili neki ateista?bacili bi telo u rupu i mene je interesovalo to oko hrane na grobu i pitala sam ljude zasto.Kazu da ima puno slucajeva da ljudi posle smrti voljenih budu u jako teskom psihickom stanju,ne izlaze danima iz kuce, ne spremaju, ne kuvaju, samo tuguju.Bilo je i smrtnih slucajeva gde ljudi umru od tuge posle smrti voljenih mnogo njih kolabrira vec na pokopu.zato je to tako.
    Ovi običaji se najviše neguju i istočnoj Srbiji gde je i kult predaka najjači. Svakako su znatno stariji od rišćanstva.
    Inače, pravi uzrok smrti svežih udovica/udovaca je manjak novca u kućnom budžetu koji više ne pokriva troškove ishrane.

Legenda svesnaglista (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    740

E ovo si lepo primetila. Ne znam da li je tako, ali sviđa mi se razmišljanje.
    Imala sam prilike da prisustvujem kao dete iznošenju hrane na groblje u mom selu.
    Prvih četrdeset dana se iznosi svakodnevno, a nakon toga do godinu dana jednom nedeljno (valjda beše petkom) i o većim praznicima.
    Prvo svi koji su došli na groblje upale sveće, otplaču i porazgovaraju sa svojim mrtvima.
    Onda se okupe u jednom delu groblja. Poređaju tacne u krug i razmenjuju hranu.
    Porazgovaraju nekih pola sata i to je to...
    Kao gradskom detetu u početku mi je sve to bilo fuj... hrana sa groblja...
    Posle sam se opustila i shvatila da u tome ama baš ničeg lošeg nema. Hrana nije sa groblja već ju je spremila komšinica koja živi u našem sokaku ili dva sokaka pored.
    Ne iznose se tu neke velike količine hrane. I smisao svega toga je svakako daleko dublji od pukog prežderavanja.
    Tamo se sastaju ljudi koji su u žalosti. Što bi se reklo - ista ih muka muči.

Kako se to danas na zapadu zove? Grupna terapija?
    Da. Lako je pljunuti na naše stare i reći da su bili glupi. Mi savremeni smo prsli od pameti.

besmrtna nije na forumu
    Učlanjen
    05.08.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

ista ih muka muci...

zar je to razlog da jedu na groblju

Iskusan
    Učlanjen
    04.06.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    0

Samo nek se krka!!
    Ime:  atable1.gif
Pregleda: 55
Veličina:  14,8 KB

Legenda svesnaglista (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    740

Citat Original postavio Immortal_girl Pogledaj poruku
    ista ih muka muci...

zar je to razlog da jedu na groblju
    Nije obavezno da se sva hrana na groblju pojede.
    Već rekoh da nije poenta u hrani.. no.. ko će to tebi objasniti...

Zašto ne ispričaš nešto o vašim običajima?
    neka bude

besmrtna nije na forumu
    Učlanjen
    05.08.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    7
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio kojica Pogledaj poruku
    Nije obavezno da se sva hrana na groblju pojede.
    Već rekoh da nije poenta u hrani.. no.. ko će to tebi objasniti...

Zašto ne ispričaš nešto o vašim običajima?
    kojim nasim obicajima ?

kad ih nemamo

nikakve paganske obicaje ....

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •