Tolerancija u Pravoslavlju

Mil00rad

Veoma poznat
Poruka
12.892
Pade mi na pamet' otvoriti ovakvu temu.Unapred ću pomenuti da sam nov na pdf-u i izvinjavam se ako postoje teme slične ovoj.
Definitivno nisam guru vernik,ali slušajući moje veroučitelje(da,još sam školskog uzrasta)ne uočavam njihovu ljubav prema drugim verama.Govori su im u stilu nekog Pravoslavnog džihada.Odzvanjaju mi njihove reči"ih oni tamo Turci"i"ovi Katolici sa zapada",izgovorene tonom zagorelog mrzitelja.
Na temi religije i umetnosti sam već naveo primer koji me interesuje,odnos Pravoslavlja i ilahija.Pripadam Pravoslavlju,krstim se sa tri prsta pravilno,verujem Pravoslavnog Bogu i Hristu...Ali povremeno slušam gore pomenutu muziku,ilahije.Da li je sa Pravoslavne strane takvo delo greh,povezujući ga sa zapovesti"Nemaj drugog idola osim mene"koji je u slučaju ilahija Alah?Iz onoga koliko znam iz Pravoslavlja svi Bogovi su isti(tj.jedan je u pitanju)samo zamišljeni na različite načine.Da li prihvatanje i slušanje takve muzike ne odstupa od pomenute zapovesti?Unapred vam zahvaljujem na odgovoru.:bye:
 
pa ako ce komsija da se ljuti kad mu kazem da pije cistu vodu a ne nekakvu zamucenu,sta da mu radim ako se on ljuti zbog toga?ja cu nastaviti da pijem cistu a on nek radi kako hoce..ali ne mogu smatrati i pricati da cini dobru stvar ako nastavlja to da radi,zar ne?jer kakvo dobro mu onda cinim?
 
Pa ako pogledamo kako zive i kakva prava imaju Srbi u recimo hrvatskoj , ili u recimo albaniji, a kakva prava oni maju ovde i kako zive, i kada vidimo da te ljude niko ne da niko ne proganja, nego zive potpuno normalno , onda se lepo vidi koliki je stepen tolerancije pravoslavnih. Ja sam licno za reciprocitet u toleranciji ,jer da je tako , nama bi mnogo bolje bilo, kao i nasim sunarodnicima u pomenutim drzavama, a i mnogim drugim .
 
Pa ako pogledamo kako zive i kakva prava imaju Srbi u recimo hrvatskoj , ili u recimo albaniji, a kakva prava oni maju ovde i kako zive, i kada vidimo da te ljude niko ne da niko ne proganja, nego zive potpuno normalno , onda se lepo vidi koliki je stepen tolerancije pravoslavnih. Ja sam licno za reciprocitet u toleranciji ,jer da je tako , nama bi mnogo bolje bilo, kao i nasim sunarodnicima u pomenutim drzavama, a i mnogim drugim .

To nema veze sa pravoslavljem,to je tolerancija sekularne drzave.

Pitanje cilja na to koliko je crkva tolerantna.
 
Treba stvari staviti u pravu perspektivu.
Po samoj svojoj suštini avramske religije su netolerante prema svima ostalima, pa i između sebe i između različitih denominacija iste religije, tako da je sa te strane pravoslavlje svakako netolerantno, jer ne može drugačije.
No, čini se velika nepravda ukoliko se pravoslavlje ne uporedi sa drugim denominacijama avramskih religija, koje su daleko manje tolerante i daleko više restriktivne nego pravoslavlje.

Ovde, istini za volju, treba uočiti jedan zlokoban trend u pravoslavlju koji postoji nešto više od dve decenije, a to je fundamentalizacija pravoslavlja. Ovaj trend potiče iz Bosne i Hercegovine, a predstavlja mešavinu mentaliteta "mi protiv njih" koji je posledica bratoubilačkog, građanskog, verskog i nacionalnog rata u Bosni i Hercegovini, što je dovelo do radikalizacije pravoslavlja, ali i ostale dve avramske religije, dok sa druge strane uočavamo uticaj vahabitskih učenja i talibanske komponente koja je inficirala pravoslavlje.
Suviše često sam u prilici da uočim da pojedini pravoslavni fundamentalisti zastupaju ideje talibanskog pokreta, koje su samo zadenuli hrišćansku ikonografiju, a da pri tome nisu ni svesni šta rade. Postoji izvesna podela među sveštenstvom SPC, koja se jasno uočava u intrigama i spletkama koje nastaju u borbama za prevlast nad hramovima koji su situirani u ekonomski ili politički snažnim parohijama, između pravoslavnih sveštenika iz Bosne i Hercegovine i Srbije. Vrlo često se taj konflikt pokušava prikazati kao borba između ekumenista i antiekumenista, međutim, finansijski interes i politički uticaj je ono što stoji iza tog sukoba.

Veliku ulogu igra i to da u Bosni i Hercegovini i Srbiji postoje dve različite varijante pravoslavlja - dok se u Bosnu i Hercegovini čvrsto oslanjaju na svetootačko predanje, pri čemu postoje određeni autori pravoslavne literature koji su ušli u uži izbor, koji su najšešće zagovornici fundamentalizma, kao i nekoliko autora čija opšta mesta, koja su svima prihvatljiva služe za reklamu pokreta i dobar odnos s javnošću, dotle u Srbiji SPC još uvek nije uspela da se otrese narodne vere - sinkretizma između pravoslavlja i stare srpske vere.

No, da se vratim na temu... trenutno je pravoslavlje znatno manje tolerantno nego što je bilo pre dve decenije, uzrok tome su svakako ratovi na prostoru bivše Jugoslavije, ali i uticaj na politiku, do koje je pravoslavlje došlo sa slomom socijalizma. Ne kaže se za džabe da vlast kvari čoveka, a pravoslavlje nije izuzetak.
Ostaje pitanje da li će se trend talibanizacije pravoslavlja nastaviti.
To umnogome zavisi od dva faktora:
- odnosa sa međunarodnom zajednicom, koja je usled antisrpske politike išla na ruku fundamentalistima
- obrazovanja nacije, jer je propadanje školstva i obrazovnog sistema uopšte, doveo naciju u veoma ranjivo stanje, u kome je podložna uticajima talibanskih ideja sa Istoka i konzervativnog protestantizma sa Zapada, a koji se u SPC i pravoslavlje uopšte, infiltriraju pod maskom istinskog pravoslavlja.

Šta bi bio zaključak?
Pravoslavlje nije tolerantno, ali su druge denominacije avramskih religija daleko manje tolerantne, međutim pravoslavlje se trudi da ih dostigne.
 
Poslednja izmena:
Pravoslavlje je tolerantno veroucitelji nisu . Mozda su samo u strahu zbog velikog uticaja stranih religija na omladinu. Zato hoce da ih vise vezu za nasu veru.Zato to njihovo icenje izgleda tako.Citaj svete knjige i tumaci ga sam nemoj da ti o tome govore drugi.
 
A gdje se pare ne obrcu? Ti ih ne obrces? Ti ne zelis milijarde? De ne prosipaj demagogiju!
Ja apsolutno želim finansijsko i svako drugo blagostanje, ali ja za moje pare pošteno radim i pomažem drugima, dok religija laže i obmanjuje ljude, i obećava im satisfakciju posle smrti ako zauzvrat finansiraju taj lažljivi aparat. To je čista prevara, ali pošto se niko nije vratio iz groba, onda se niko i ne žali. Maestralna obmana, od koje se poštenom čoveku povraća.

Velika je razlika kad neko radi pošteno, i kad vara narod. Baš velika.
 
Pravoslavlje je tolerantno veroucitelji nisu . Mozda su samo u strahu zbog velikog uticaja stranih religija na omladinu. Zato hoce da ih vise vezu za nasu veru.Zato to njihovo icenje izgleda tako.Citaj svete knjige i tumaci ga sam nemoj da ti o tome govore drugi.

Zar nisu veroucetelji poslati da upoznaju decu sta je Pravoslavlje? Ko su ti veroucitelji, ako ne ucitelji Pravoslavlja?
Mnogo puta je ponovljeno da spasenja nema van Crkve, kako onda neko moze sam da se informise?

I slazem se u tvojoj oceni da je u pitanju strah. Ne znaju kako da se ponasaju i kako da priblize veru ljudima, zato se i oslanjaju na taktiku zastrasivanja i izazivanja krivice.
 
Naravno da je mnogo puta ponovljeno da spasa nema van Crkve, ali od strane koga? Pa od strane Crkve, razume se! Kadija te tuži, kadija ti sudi.

Nigde u Bibliji tako nešto ne piše, koliko ja znam.

Ovde sam vise hteo da istaknem nedoslednost njenog izraza, jer se cesto pozivaju na Svete Oce i Crkvu kao neophodne da se razume Biblija, ali suoceni sa sopstenom manjkavoscu, okrecu list i kazu trazi sam.

Sto se tice tvoga komentara, ako govorimo o Pravoslavlju, Isus govori o stvarnju Crkve, a Petar ce biti njen temelj, Pavle se uvek obraca zajednicama i potrebi da se odrzi duhovnost i revnost u njima, u Otkrovenju se Isus obraca Crkvama, tako da imaju osnova za svoju pricu.
 
Sto se tice tvoga komentara, ako govorimo o Pravoslavlju, Isus govori o stvarnju Crkve, a Petar ce biti njen temelj, Pavle se uvek obraca zajednicama i potrebi da se odrzi duhovnost i revnost u njima, u Otkrovenju se Isus obraca Crkvama, tako da imaju osnova za svoju pricu.
To je vrlo pipljivo pitanje.

Isus obećava stvaranje ecclesie (ἐκκλησία) što u izvornom starogrčkom značenju uopšte nije značilo "crkva" nego grupa ljudi, skupština, sabor, i sl. Dakle, Isus je govorio o formiranju grupe ljudi. Značenje koje ima danas je nastalo kasnije.

Dokaz za ovo što kažem imaš u Delima Apostolskim 19:32, grupa zbunjenih ljudi koja se tamo pominje je u originalu takođe ἐκκλησία.
 
To je vrlo pipljivo pitanje.

Isus obećava stvaranje ecclesie (ἐκκλησία) što u izvornom starogrčkom značenju uopšte nije značilo "crkva" nego grupa ljudi, skupština, sabor, i sl. Dakle, Isus je govorio o formiranju grupe ljudi. Značenje koje ima danas je nastalo kasnije.

Dokaz za ovo što kažem imaš u Delima Apostolskim 19:32, grupa zbunjenih ljudi koja se tamo pominje je u originalu takođe ἐκκλησία.

U principu se slazem sa tobom da je Isus vise mislio da na grupe verujucih ljudi, nego na organizovani sistem, ali to mi nekako dodje kao prirodna evolucija ;) kod sistema verovanja.
 

Back
Top