AKCENTOVANJE NA RTS - pravilno?

Pogledaj rezultate ankete: treba govoriti:

Glasova
78. Ne možete glasati na ovu anketu
  • teLEvizija, vaTROgasci, teRItorija, koPAonik...

9 11,54%
  • teleVIzija, vatroGASci, teriTOrija, kopaOnik...

69 88,46%
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 97

Tema: AKCENTOVANJE NA RTS - pravilno?

Zainteresovan član Nedostizni (avatar)
    Učlanjen
    02.06.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

Exclamation AKCENTOVANJE NA RTS - pravilno?

Nisam stručnjak za srpski jezik, ali mislim da ono što rade spikeri i novinari RTS u poslednje vreme predstavlja nagrublje skrnavljenje. Muka mi je od teLEvizije, teRItorije, vaTROgasaca, poLIcajaca i sl. Čitao sam na nekim forumima da je to zapravo "pravilno" a da 99% Srba zapravo nema pojma "kako treba".

Video sam i jedan lep komentar, koji kaže da je srpski jezik zapravo jezik srpskog naroda i da se jezik naroda ne transformiše shodno pravilima, već pravila izviru upravo iz jezika onakvog kako ga narod govori.

Elita Skydancer (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2009.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    2547

Podrazumevano Re: AKCENTOVANJE NA RTS - pravilno?

Nekada su imali prave spikere, a sad ko da ih skupljaju sa ulice.
    Um je feral, to jedina je rasvjeta

Poznat Petar BSK (avatar)
    Učlanjen
    23.01.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    299

Iako nisam iz Zemuna jako mi iritira ono u ZemUnu,ima jos dosta primera...

Domaćin dulebass (avatar)
    Učlanjen
    08.09.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    70

Ja poludim kada cujem onog Andrijasevica kada kaze "u prvom PoLUvremenu"!
    "Pri rodjenju placemo sto smo stupili na veliku pozornicu budala!" (Sekspir)

Primećen član Marqueaux (avatar)
    Učlanjen
    25.05.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    50

Citat Original postavio Nedostizni Pogledaj poruku
    Nisam stručnjak za srpski jezik...
    Vidi se.

Zaista ne razumem zašto svako ko nije lingvista ili filolog daje sebi za pravo da sudi i uvereno diskutuje o jeziku samo zbog činjenice da njime govori.

Ovakve opaske sigurno niko ne bi davao o astrofizici osim ako nije stručan, ali zato kad je jezik u pitanju, svako se oseća pozvanim da kaže svoj stav.

Lično, zameram RTS-u što se njihove jezičke politike tiče, ali problem nije u akcentovanju.

Zainteresovan član Nedostizni (avatar)
    Učlanjen
    02.06.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

Citat Original postavio Marqueaux Pogledaj poruku
    Vidi se.

Zaista ne razumem zašto svako ko nije lingvista ili filolog daje sebi za pravo da sudi i uvereno diskutuje o jeziku samo zbog činjenice da njime govori.

Ovakve opaske sigurno niko ne bi davao o astrofizici osim ako nije stručan, ali zato kad je jezik u pitanju, svako se oseća pozvanim da kaže svoj stav.

Lično, zameram RTS-u što se njihove jezičke politike tiče, ali problem nije u akcentovanju.
    Potpuno se slažem sa tobom, možda ne bih smeo da budem tako uveren. Ali u svom postu, osim što si iskazao negodovanje zbog mešanja laika, nisi pružio nijedan agrument kojim bi dokazao da grešim.

Elita
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

AMErika..da sa akcentima porsto bodu usi i nerviraju...a moram reci da na TVNS..otezu skoro kao na pijaci
    da se razumemo i ja otezem u govoru..kad sam iz NS..ali ne mozes tako pricati na Tv
    Odlicna tema postavljacu...odlicna

Učlanjen
    08.09.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    70

Vidi se.

Blago nama sa takvim strucnjacima. Objasni mi kao strucnjak da je pravilno reci "poLUvremenu", a ne, "poluVREmenu".
    Inace, ja govorim iz ugla coveka koji je diplomirao knjizevnost (brat).
    Poslednji put ažurirao/la dulebass : 19.08.2009. u 11:00

Primećen član Marqueaux (avatar)
    Učlanjen
    25.05.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    50

Citat Original postavio konzab Pogledaj poruku
    AMErika
    Ovako sigurno ne kažu. Akcenat na dva sloga u jednoj reči?

Elita
    Učlanjen
    08.06.2007.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Ovako sigurno ne kažu. Akcenat na dva sloga u jednoj reči?
    na rts? kazu bre
    sa naglaskom na prvi slog
    Amerika

Zainteresovan član belo okruglo (avatar)
    Učlanjen
    30.06.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    38

Богу хвала да има још људи који се гнушају тих нагласака. Кад сам чула аЛИгатор, замало нисам умрла. Еееееј, аЛИгатор. Или маТУрант, веРОватно, сваКОдневно... Ужас. Не знам, таква су правила, кажу да не смеју бити силазни нагласци на унутрашњим слоговима, а са на последњем слогу не сме ни стајати акценат. Али, постоји група речи која се често у народу тако изговара.
    Колико знам, само новинари, спикери и професори српског језика причају онако.

Лингвисти, филолози, ко је већ задужен за чување језика и нормирање, прате облике речи које се појављују у говору. Ако су подједнако заступљена два облика, заводе се као дублети. Временом, онај који преовлада, прихвата се као правилан. Управо као што је Недостижни рекао, правила се образују према језику, а не језик према правилима.

Кажу да овакво акцентовање као телеВИзија, радиЈАтор... нису у духу српског језика. Е, па не знам шта да кажем. Само ми је чудно, и то сам раније писала, да у свим гранама граматике постоје изузеци, и то колико изузетака, само их у акцентологији нема. Некако, мишљења сам да ови облици који су нам ближи треба да буду истакнути као изузеци, али не зато што сам ја сад неки ауторитет, добро познајем језик и тако причам, него зато што сви ми који нисмо на телеВИзији, овако изговарамо.

Učlanjen
    08.09.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    70

Danas sam cuo transpArent........... Kad nisam pao sa stolice.

Elita Dakyorlando (avatar)
    Učlanjen
    20.06.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    21
    Reputaciona moć
    482

I ja sam čuo par ubibože akcenata... definitivno ima spikera koji znaju loše da akcentuju.

Nego, da li je pravilno reći komanDANT ili koMANdant? Ja sam uvek mislio da je ovo prvo, ali mi profesorka srpskog u srednjoj školi reče da je ispravno koMANdant. sorry za offtopic
    Niko ne može tako da mi upropasti život kao što ja mogu sam sebi.

Zainteresovan član Silence_ (avatar)
    Učlanjen
    06.03.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    35

KomandAnt ima akcenat na zadnjem slogu, a to u nasem jeziku nije dozvoljenu.
    In this white wave I am sinking, in this silence.
    In this white wave, in this silence I believe.

Elita crveni oblak (avatar)
    Učlanjen
    25.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    379

Citat Original postavio konzab Pogledaj poruku
    AMErika..da sa akcentima porsto bodu usi i nerviraju...a moram reci da na TVNS..otezu skoro kao na pijaci
    da se razumemo i ja otezem u govoru..kad sam iz NS..ali ne mozes tako pricati na Tv
    Odlicna tema postavljacu...odlicna
    Ti ne otezes u govoru, imas samo novosadsku intonaciju. Da otezes u govoru, verovatno ne bih nikad dvaput popila sa tobom kaficu jer mi to brljavljenje, razvlacenje i prenaglasavanje u govoru koje neki ovde imaju (uglavnom Limanci), zvuchi zhivcano i smara me.
    ...

Učlanjen
    25.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    379

Citat Original postavio Nedostizni Pogledaj poruku
    Nisam stručnjak za srpski jezik, ali mislim da ono što rade spikeri i novinari RTS u poslednje vreme predstavlja nagrublje skrnavljenje. Muka mi je od teLEvizije, teRItorije, vaTROgasaca, poLIcajaca i sl. Čitao sam na nekim forumima da je to zapravo "pravilno" a da 99% Srba zapravo nema pojma "kako treba".

Video sam i jedan lep komentar, koji kaže da je srpski jezik zapravo jezik srpskog naroda i da se jezik naroda ne transformiše shodno pravilima, već pravila izviru upravo iz jezika onakvog kako ga narod govori.
    U pitanju je samo razlika izmedju staroshtokavskog naglaska (teleVIzija) i novoshtokavskog koji je zvanican (teLEvizija) koji se, bez obzira na ozvanicenost u standardnom srpskom jeziku, nije ustalio u govoru pa je razumljivo sto vecini nas bode ushi kad to cujemo.
    Jezik je stalno promenljiv i mislim da treba da se, s vremena na vreme, napravi presek, i da se nesto od onoga sto se prirodno ustalilo u govoru, ustanovi kao pravilo, a i to samo po pitanju naglaska jer, kad bi se to isto, recimo u sadasnjem trenutku, uradilo sa vokabularom, ojadili bismo, nazalost, srpski jezik za veliki broj reci u korist engleskog...desilo bi se nesto slicno onome sto je Vuk zabrljao u svojoj jezickoj revoluciji.
    ...

Elita Navar (avatar)
    Učlanjen
    30.09.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    0

kopaOnik BRE

Učlanjen
    30.06.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    38

Ајде, могу и да преживим некако те речи које нису нашег порекла и погрешно их изговарамо, а усталиле су се, као тесТАмент, доКУмент, глаДИјатор, диЈАмант (диЈАмант!!!! Боже). Није ми жао, јер нису наше. Али кад кажу сваКОдневно, веРОватно, преДУзетник... Ужас благи.
    Број непотребних страних речи у језику је друга прича.
    Отприлике се слажем са Јеком. Занима ме на какво брљање Вука си мислила?

Učlanjen
    30.06.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    38

Мада опет, биле стране или наше, греота је тако их изговарати. јуГОисток... ц, ц, ц, ц... МаКЕдонија

Učlanjen
    25.01.2008.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    379

Citat Original postavio belo okruglo Pogledaj poruku
    Ајде, могу и да преживим некако те речи које нису нашег порекла и погрешно их изговарамо, а усталиле су се, као тесТАмент, доКУмент, глаДИјатор, диЈАмант (диЈАмант!!!! Боже). Није ми жао, јер нису наше. Али кад кажу сваКОдневно, веРОватно, преДУзетник... Ужас благи.
    Број непотребних страних речи у језику је друга прича.
    Отприлике се слажем са Јеком. Занима ме на какво брљање Вука си мислила?
    Pa jednostavnim statickim presekom vokabulara u jednom istorijskom trenutku nepovoljnom po srpsku kulturu, on je oskrnavio srpski jezik za ogroman broj reci...to mu dodje nesto slicno kao kad bismo sad napravili taj presek i izbacili brdo reci koje je zamenila recimo jedna jedina engleska rec cool. Steta bi bila da se takvo stanje ozvanici, a mozda bi nekom pozitivnom propagandom, srpski jezik mogao ponovo biti u modi u ovakvim slucajevima.
    Sto se tice pravopisa i knjizevnog rada, tu Vuku amenujem.
    ...

Učlanjen
    30.06.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    38

Citat Original postavio jeka Pogledaj poruku
    Pa jednostavnim statickim presekom vokabulara u jednom istorijskom trenutku nepovoljnom po srpsku kulturu, on je oskrnavio srpski jezik za ogroman broj reci...to mu dodje nesto slicno kao kad bismo sad napravili taj presek i izbacili brdo reci koje je zamenila recimo jedna jedina engleska rec cool. Steta bi bila da se takvo stanje ozvanici, a mozda bi nekom pozitivnom propagandom, srpski jezik mogao ponovo biti u modi u ovakvim slucajevima.
    Е, одлично, мислиле смо на исто. Колико је само турских речи у том тренутку постојало у језику, а колико чистих српских није наведено у тим његовим речницима... Е, сад, једино што ценим код њега је што је скупљао народне умотворине (додуше, ниједну приповетку, песму, легенду о светом Сави није забележио)... А нарочито ми се не допада оно поклањање језика Хрватима и мењање ћирилице. Мада, шта је ту је, макар да сачувамо ово што нам је остало.

И само још нешто што ми је пало на памет. Ако смо од неколико дијалеката два прихватили за нормативне, ако се неки облици појављују у тим другим, као и између осталог ови акценти, то не значи да нешто није у духу српског језика, већ само тог дијалекта који је прихваћен за једини правилан. Тако, да је којим случајем нпр. косовско-ресавски одређен за службени, онда би ови нагласци били исправни, и онда бисмо рекли да је то у духу језика.

Е, сад, што се тиче правила, па колико људи каже ,,у вези чега" уместо ,,у вези са чим", или ,,требала сам", ,,кући сам" уместо ,,код куће", па сад то није прихваћено као правилно. Тако да сам у недоумици шта би требало у ствари са овим нагласцима. Ту је некако другачије, не ради се о наставку, падежу или слично, већ начину изговора. Ваљда ми који смо рођени у окружењу где се прича српски језик имамо неки осећај како треба да се каже. Чак и да нисам чула како се документ изговара, ја бих прочитала докуМЕНТ.

Učlanjen
    08.09.2007.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    70

Sportski komentator Sasa Mikic je kralj akcenata. Pored TranspArenta, danas sam cuo "pobeda posle ProdUzetaka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!" Mislim stvarno...

Buduća legenda Милунка Савић (avatar)
    Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

U pitanju je samo razlika izmedju staroshtokavskog naglaska (teleVIzija) i novoshtokavskog koji je zvanican (teLEvizija) koji se, bez obzira na ozvanicenost u standardnom srpskom jeziku, nije ustalio u govoru pa je razumljivo sto vecini nas bode ushi kad to cujemo.
    Да. Аух...

Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

И овде - да.
    "За и против Вука"
    (Мада би правилније било "За Вука и против њега" )

Učlanjen
    26.02.2008.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    14
    Reputaciona moć
    1009

А тек ово:
    завеса
    забава
    намера...
    итд.

(узлазни или силазни? )

Slične teme

1. Pravilno drzanje ramena
    Autor Lazarosaurus u forumu Zdravlje
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 26.08.2010., 20:31
  2. Pa naapiisao sam kako se pravilno....
    Autor Skyline u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 11.08.2009., 20:28
  3. Kako se pravilno kaze?????????????
    Autor mimi_03 u forumu Jezik
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 02.08.2008., 17:02
  4. Kako je pravilno?
    Autor bobos u forumu Jezik
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 31.07.2006., 23:44
  5. sta je pravilno?