Цео ручак од четири кромпира

Poruka
20.637
http://www.dnevnik.co.yu/node/6379

Цео ручак од четири кромпира

ЗРЕЊАНИНСКУ ФАМИЛИЈУ ИЗДРЖАВА ЈЕДИНО ДЕЧЈИ ДОДАТАК



Оронула кућа без прозора, само с ролетнама, буре уместо шпорета, похабани душеци замењују кревет, балони с водом се греју на сунцу…

Ово је слика која нас је јуче дочекала у Зрењанину, на углу улица Николе Пашића и Балканске, где живи четворочлана фамилија бескућника с двоје малолетне деце. Старији Александар (11) и млађи Кристијан (4) дочекују нас уз дечји осмех, пружајући нам руку добродошлице. Невенчани супружници Бранка Грабовац и Томислав Орловац уводе нас у запуштени објекат, њихов принудни породични дом.
– Боравили смо у Бачкој улици, код неког човека, који нам је једне ноћи рекао да не може више тако да се живи и да морамо да напустимо кућу. После тога смо с децом неколико месеци спавали на улици, по жбуновима. Онда сам чуо да је ова зграда отворена и можемо у њу ући. Било је то пре више од годину дана. Скупили смо неке ствари и сад смо овде. Прича се да ће на јесен да је руше. Не знам где ћемо онда, а долази зима – прича Томислав, и додаје да је плац на којем су купио један овдашњи приватник.
Повремено нађе посао, дан или два ради са зидарима, па месец дана – ништа. Социјалну помоћ ова породица тренутно не прима и живи једино од дечјег додатка, који износи неколико хиљада динара. О хигијени воде рачуна колико год могу. Томислав се купа хладном водом, за децу воду греју на сунцу. Немају ни струје. Обично буре преко лета користе за кување, зими им служи и за грејање. Храну повремено добију од комшија, купују кромпир и лук, само оно најосновније, што могу од пара које добијају. Ето, пре два дана Бранка је за ручак справила чорбу од четири кромпира и мало резанаца.
Уз све недаће, Бранка и Томислав страхују да им Центар за социјални рад не одузме децу. Не желе од њих да се одвајају.
– Мени су једно дете од 14 година, из првог брака, већ узели. Сада је у хранитељској породици у Меленцима. Кад се видимо, плаче он, плачем ја. Јако нам је тешко – казује Бранка, и вели да не би поднела да се одвоји од Александра и Кристијана.
Фамилија Грабовац-Орловац упозната је с намером зрењанинског Удружења грађана „Војвођанска иницијатива“ да реализује пројекат „Склониште за бескућнике“ и надају се да ће се то ускоро и десити, како би они, и слични њима, коначно нашли пристојно уточиште. Ово удружење је саопштило да, по неким подацима, у Зрењанину има око тридесет бескућника. Председница Управног одбора „Војвођанске иницијативе“ Александра Кхалаф истиче да су пројекат подржали Министарство за људска и мањинска права и Покрајински секретаријат за социјалну политику, а од градских челника само председник месне Скупштине Александар Мартон.
– Бескућници су озбиљан проблем целог друштво. Кад су међу њима и деца, онда заиста морамо на то бити осетљиви. Помагати успешне приватнике, али и оне који због одређених околности не могу да се снађу – изјавио је Мартон за „Дневник“, и казао да је лични сусрет с овом несрећном породицом заиста утицао на то да подржи идеју „Војвођанске иницијативе“.
Ж. Балабан

Учи под свећама, ако их има
Колика је родитељска љубав, показује и Бранкина и Томиславова тежња да старијем Александру, који ће сада поћи у трећи разред Основне школе „Соња Маринковић“, обезбеде школски прибор.
– Гледам да му купим оно што му треба, торбу, перницу, да се, бар у школу кад иде, не види колико је сиромашан. Углавном га због тога друга деца избегавају – прича ова сирота жена и напомиње да Александар ноћу учи под свећама. Некад ни за њих нема пара.

Да ли је ово нормално? Да ли не примећујемо или смо огуглали ? Па више ни не примећујемо патњу других ,и само се препуцавамо ко је крив ,ко није

Криви смо сви,сви смо егоисти ,доста више међусобне борбе
Можемо ли да покренемо међусобну солидарност?
 
Fina tema...e, sad ovako da vidimo...ima li svako od vas neku sličnu porodicu u svom susedstvu? I ako imate šta ste učinili da im pomognete, bilo šta, na bilo koji način?
Ja sam im pomogao takos to sam na forumu rekao istinu ko im je kriw kad radjaju detzu xD.
Inace u mom kraju znam samo neke Cigane tako da ziwe, mada oni imaju dosta da jedu. Doduse ja sam malo bogatiji kraj pa waljda zato
 
Ovakvih slucajeva ima dosta,solidarnost nije nemoguca ali je tesko prihvatljiva za neke..

Прихватљиво је оно што већина жели да буде прихватљиво,засада већину велику већину заболе за туђе проблеме

...nazhalost znam nekoliko slicnih porodica...

Сви их знамо по неколико

Ko im je kriw kada radjaju detzu :roll:

Да Скојевац ,али ипак они воле своју децу ,волимо ли ми своје комшије?
 
Прихватљиво је оно што већина жели да буде прихватљиво,засада већину велику већину заболе за туђе проблеме



Сви их знамо по неколико



Да Скојевац ,али ипак они воле своју децу ,волимо ли ми своје комшије?

Ja ih ne wolim... Uglawnom zato sto oni mene ne wole, barem ne manifestuju widno tu swoju ljubaw
 
Прихватљиво је оно што већина жели да буде прихватљиво,засада већину велику већину заболе за туђе проблеме

{Pa bas tako vecini kojoj je dobro briga njih za tamo siromasne dal imaju da jedu i osnovne stvari..


Сви их знамо по неколико

pa kako ko..

Да Скојевац ,али ипак они воле своју децу ,волимо ли ми своје комшије?

Ne moras da ih volis ali makar da budes ok sa njima..
 
Ko im je kriw kada radjaju detzu :roll:

Ма ти си један неотесанко,
кад можеш нашто овако и помислити а не написати.:dash:
Нећу да ме банују због тебе, али учини ми услугу.
ПРОЧЕШЉАЈ ОВАЈ ФОРУМ, НАЂИ СВЕ РУЖНЕ РЕЧИ
И ПРИКАЧИ ИХ ИСПРЕД СВОГ ИМЕНА. ТО ШТО ПРОЧИТАШ
ТИ ЈЕ КАО ДА САМ ТИ ЈА НАПИСАО.
 
Волети их не мораш ,али људски је бити солидаран

Pa to je ok. Ali kada neko prawi i prawi detzu, to wetj nije ok. Ja bih pomogao npr dosta ljudima. ali bih pomogao iskljuciwo da widim da od toga ima neke waljde. Npr ja bih primio nekoga u stan, ako bih znao da tje on za to wreme da nauci nesto, ili da nabawi posao. Kako mozes pomotji likowima koji samo radjaju detzu, i posle kao nemaju od cega da zhiwe? TO je neodgowornor adjati gladnu detzu.
Ма ти си један неотесанко,
кад можеш нашто овако и помислити а не написати.:dash:
Нећу да ме банују због тебе, али учини ми услугу.
ПРОЧЕШЉАЈ ОВАЈ ФОРУМ, НАЂИ СВЕ РУЖНЕ РЕЧИ
И ПРИКАЧИ ИХ ИСПРЕД СВОГ ИМЕНА. ТО ШТО ПРОЧИТАШ
ТИ ЈЕ КАО ДА САМ ТИ ЈА НАПИСАО.

J b g, mozete me mrzeti koliko hotjete :D. Ja pricxam iz srtza uwek, ali realnost je realnost. Kao sto je realnost i za mnoge lose stwari koje se meni desawaju.
 
http://www.dnevnik.co.yu/node/6379



Да ли је ово нормално? Да ли не примећујемо или смо огуглали ? Па више ни не примећујемо патњу других ,и само се препуцавамо ко је крив ,ко није

Криви смо сви,сви смо егоисти ,доста више међусобне борбе
Можемо ли да покренемо међусобну солидарност?

Наравно да можемо. Сваким даном можемо да учинимо нешто добро за друге, али је жалосно што политичари који могу да утичу и да мењају (поправљају) ситуацију у Србији не чине ништа поводом тога. Жалосно је да нам људи умиру у центру Београда од глади. Скоро сам читала у штампи да су две старице умрле од глади у центру Београда. Туга једна. Па то је основно на шта треба да обратимо пажњу. На људе, да им помогнемо. Ко ће се тргнути једног јутра и рећи себи: "Хеј, ја више нећу да будем себичан човек и да мислим само о себи, нећу да будем себичан политичар и да мислим о летовању, о повећању јавне службе да запослим своје рођаке и пријатеље, него да погледам на оне НАЈМАЊЕ, на оне БЕЗИМЕНЕ, БЕСПРЕДМЕТНЕ, ОБИЧНЕ ЉУДЕ"

Када дође тај дан, када се роди, или пробуди неки политичар а и ми сами, када једном за свагда схватимо, да смо ту и ради других, све док не постанемо хришћани, и док се не отрезнимо, док не схватимо себе као део целине, тако ће нам и бити. Умираће људи поред нас, а ми ћемо постајати окореле, безосећајне животиње. Не дозволимо да се то деси. Ја верујем да је овај народ племенит, и да ипак има наде, ја верујем.
 
Fina tema...e, sad ovako da vidimo...ima li svako od vas neku sličnu porodicu u svom susedstvu? I ako imate šta ste učinili da im pomognete, bilo šta, na bilo koji način?

Заједно са својом супругом, едукујем неупућене, како, на који начин,
да од државе добију разне принадлежности.
Чиљеница је да многи уопште не знају да имају права на извесне новчане додатке и примања..
Неколико пута смо били директни покретачи давања помоћи, од стране социј. службе у општини.:rtfm:
 
Наравно да можемо. Сваким даном можемо да учинимо нешто добро за друге, али је жалосно што политичари који могу да утичу и да мењају (поправљају) ситуацију у Србији не чине ништа поводом тога. Жалосно је да нам људи умиру у центру Београда од глади. Скоро сам читала у штампи да су две старице умрле од глади у центру Београда. Туга једна. Па то је основно на шта треба да обратимо пажњу. На људе, да им помогнемо. Ко ће се тргнути једног јутра и рећи себи: "Хеј, ја више нећу да будем себичан човек и да мислим само о себи, нећу да будем себичан политичар и да мислим о летовању, о повећању јавне службе да запослим своје рођаке и пријатеље, него да погледам на оне НАЈМАЊЕ, на оне БЕЗИМЕНЕ, БЕСПРЕДМЕТНЕ, ОБИЧНЕ ЉУДЕ"

Када дође тај дан, када се роди, или пробуди неки политичар а и ми сами, када једном за свагда схватимо, да смо ту и ради других, све док не постанемо хришћани, и док се не отрезнимо, док не схватимо себе као део целине, тако ће нам и бити. Умираће људи поред нас, а ми ћемо постајати окореле, безосећајне животиње. Не дозволимо да се то деси. Ја верујем да је овај народ племенит, и да ипак има наде, ја верујем.

Pusti sad političare...pođimo jednom od sebe...
 
Највећи проблем није у држави највећи проблем лежи у нашој саможивости и егоизму

па и политичари су такви какви смо ми ,мењати се морамо .да би се и они променили
Или ћемо сви доживети овакву судбину
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ne, nego imaju da jedu, to swakako. Koliko sam primetio ne gladuje niko. Cesto se setam po kraju, pa sam skontao wetj neek stwari.

Jedna priča za tebe, sine....

Sećam se priče jednog poznanika koji živi u kraju uglavnom naseljenom Muslimanima...kad im dođe onaj njihov praznik tamo krajem jeseni (ne znam tačno je li to Bajram ili Ramazan), svaka boljestojeća porodica koja na trpezi ima ovcu ili jagnje, odseče dobar deo i odnese drugoj porodici u susedstvu koja je siromašna i nema novca za meso, kako bi i ta porodica mogla da proslavi praznik kao svi drugi...bar jednom...

Kada sledećeg Božića sedneš za punu trpezu, seti se ove priče...

Da bi shvatio druge, moraš se staviti u njihovu kožu....
 
Ево примера, прво и основно је важна скромност и поштење, ако неко купује у кући 50 -60 пари ципела (говорим за поједине јавне личности, нпр. певачице) које су то изјављивале, то је по мени сулудо. Шта ће човеку 60 пари ципела ?

Или неко ко жуди да има 10 станова у Београду, као један мој пријатељ. А питам се, шта ће човеку 10 станова ?

То је оно што уништава човека, глад за материјалним. Вечита глад. Уместо да тежи за духовним, да учини нешто узвишено у овом кратком животу, човек купује 50 пари ципела!
 
Jedna priča za tebe, sine....

Sećam se priče jednog poznanika koji živi u kraju uglavnom naseljenom Muslimanima...kad im dođe onaj njihov praznik tamo krajem jeseni (ne znam tačno je li to Bajram ili Ramazan), svaka boljestojeća porodica koja na trpezi ima ovcu ili jagnje, odseče dobar deo i odnese drugoj porodici u susedstvu koja je siromašna i nema novca za meso, kako bi i ta porodica mogla da proslavi praznik kao svi drugi...bar jednom...

Kada sledećeg Božića sedneš za punu trpezu, seti se ove priče...

Da bi shvatio druge, moraš se staviti u njihovu kožu....

slusaj lepa je to prica i swe. Nije da ja ne zelim da pomognem
Ewo dao sam npr swoju staru odetju u humanitarne swrhe, to nije losa odetja, U principu dosta tih stwari sam dao zato sto nisam imao wishe mesta u ormaru. Dakle ono ima i nowih stwari. Cesto widim da ako mogu da pomognem u nekom sukobu uradim tako. Nisam ja sada neki lik koji je kao neka crknu dusmani.
Samo kazem da je potrebna izwesna doza odgowornosti, i da je po meni neodgoworno prawiti decu ako se nema sredstwa. BOlje sacekati natji bolji posao, zawrsiti skolu, pa onda decu..
Ево примера, прво и основно је важна скромност и поштење, ако неко купује у кући 50 -60 пари ципела (говорим за поједине јавне личности, нпр. певачице) које су то изјављивале, то је по мени сулудо. Шта ће човеку 60 пари ципела ?

Или неко ко жуди да има 10 станова у Београду, као један мој пријатељ. А питам се, шта ће човеку 10 станова ?

То је оно што уништава човека, глад за материјалним. Вечита глад. Уместо да тежи за духовним, да учини нешто узвишено у овом кратком животу, човек купује 50 пари ципела!

Meni recimo je idealno da imam oko 10 pari cipela. A neko ko je u sou biznisu narawno da mu treba mnogo wishe. Treba uwek da bude sredjen ulepsan, jer ipak je jawna licnost. Ne mozes da skapiras to, jer ne znas kroz sta su oni/one prosli. Narawno da swi mi tezimo wishemu, i duhowno i materijalnom. Ne bih ja npr odbio da mi neko sada da 10 stanowa ni u ludilu. Ali opet ne bih ni sada besomucno otimao da bih dosao do te brojke. bitan je balans. Ali ne moze materijalno bez duhownog.. Ne zhiwi se samo o hlebu, ali se ni ne moze zhiweti bez istog
 
Jedna priča za tebe, sine....

Sećam se priče jednog poznanika koji živi u kraju uglavnom naseljenom Muslimanima...kad im dođe onaj njihov praznik tamo krajem jeseni (ne znam tačno je li to Bajram ili Ramazan), svaka boljestojeća porodica koja na trpezi ima ovcu ili jagnje, odseče dobar deo i odnese drugoj porodici u susedstvu koja je siromašna i nema novca za meso, kako bi i ta porodica mogla da proslavi praznik kao svi drugi...bar jednom...

Kada sledećeg Božića sedneš za punu trpezu, seti se ove priče...

Da bi shvatio druge, moraš se staviti u njihovu kožu....

То се и код нас у Србији чинило некада. Касније је тај обичај за Божић прерастао само "између родбине" помагање да се закоље прасе/јагње за Божић, ако рођак нема онда му браћа/сестре или кога већ има однесу прасе или бут меса на трпезу како би и он са радошћу и не оскудне трпезе прославио празник.

Лепо је бити милостив, јер човек и када даје новац просјаку у руку, не даје просјаку већ Исусу Христу....
 

Back
Top