Muška sigurna kuća u Ćupriji

KOLEGA IVAN

Poznat
Poruka
8.216
Muška kuća

Nevladina organizacija "Muška sigurnost" u okolini Ćuprije osnovala utočište za muževe koji su žrtve torture svojih supruga


ĆUPRIJA - Sigurna muška kuća, prva na Balkanu, kao utočište muškarcima koji su žrtve "nežnijeg pola", počela je sa radom pre tri nedelje u okolini sela Supska, u opštini Ćuprija. Ova jedinstvena ustanova za pomoć poniženim muževima koju je osnovala nevladina organizacija "Muška sigurnost", uz pomoć ministarstava za rad i socijalnu politiku i ljudska i manjinska prava, trenutno ima dva štićenika, farmaceuta iz Zaječara i penzionera iz Ćuprije.
Dušan Trifunović (41), ekonomista i bivši predsednik opštine Ćuprija, osnovao je, kako otvoreno kaže, "Mušku sigurnost" jer je i sam godinama bio žrtva supruge.

- Nisam se ni najmanje iznenadio kad sam saznao za procenu Ministarstva za ljudska i manjinska prava da sedam do deset odsto muškaraca u Srbiji preživljava pravu torturu od strane svojih žena, jer sam na svojoj koži osetio šta to znači. Želim da razvijem program prve srpske Sigurne muške kuće, pre svega preko SOS telefona na koji bi se 24 sata dnevno mogli javljati obespravljeni muževi. Stvari su jednostavne, muškarci ulaze u brak iz ljubavi bez kalkulacija, a izlaze iz njega zbog druge žene. On je po pravilu "slep" i sve prihvata, i izlaz vidi samo u nadi da će druga žena imati manje interesa, a više ljubavi - nadahnuto objašnjava Trifunović.

Prema rečima predsednika "Muške sigurnosti", iskustva iz srpskih sudova svode se na ružnu praksu da je muškarac, čim je procesuiran, odmah i osuđen.

- Nema kazne za ženu kad lažno prijavi muža za nasilje u porodici. Evo, imam presudu da se naš Paraćinac Ljubiša S. (43) vrati u kuću, ali izvršenja nema. Ima i presudu da viđa decu, ali ni tu nema izvršenja. Živeo je u hotelu dok je to mogao da plati, a sad spava kod drugova iz mladosti. Živimo u svetu u kojem su izgleda samo ženska prava ljudska - priča Trifunović.

Za svoja dva trenutna štićenika Trifunović tvrdi da su klasični primeri torture supruga nad muževima.

- Vitomir I. (48) iz Zaječara je farmaceut, koji je godinama snabdevao veledrogerije i imao miran porodični život. Žene ga tuži za nasilje u porodici. Za vreme sudskog ročišta ona izlazi iz sudnice jer joj navodno pozlilo, a u stvari koristi priliku da trkne i zameni brave na ulaznim vratima kuće, koji su zajednički stekli. Od tada ne postoji legalan način da ponovo uđe u svoj dom. Da je on zamenio brave, ustala bi kuka i motika, i Centar za socijalni rad, i njen problem bio bi rešen. Pre dolaska kod nas spavao je u čekaonicama na autobuskoj i železničkoj stanici. Drugi naš štićenik, penzioner iz Ćuprije, prijavio je policiji da ga redovno tuku sin i žena i podneta je krivična prijava, koja nikako da bude procesuirana. U kuću ne sme iz straha, pa je kod nas dok se problem ne reši - priča Trifunović.    

OBAVEZNI PREDBRAČNI UGOVORI
Od zacrtanih ciljeva "Muške sigurnosti" Dušan Trifunović nam nabraja samo, kako kaže, najurgentnije.
- Pre svega, obavezno uvođenje predbračnog ugovora, i da sve lepo piše, a ne da se podrazumeva. Prilikom razvoda da se tačno utvrdi koji supružnik zadovoljava materijalne i moralne uslove da decu izvede na put. O prezimenu, posle razvoda, ne može da odlučuje žena da li će ga zadržati, već onaj čije je bilo pre braka. Poveravanje dece ne sme da bude trajna, već proverljiva i promenljiva kategorija - nabraja Trifunović.

ŠTRAJK GLAĐU
Dušan Trifunović nas uverava da ima dosta zahteva obespravljenih muškaraca da su, ako državni organi nastave da zanemaruju njihove probleme, spremni da na jesen "okupiraju" neke od važnih institucija u Beogradu i tamo štrajkuju glađu dok se bar deo njihovih muka ne reši.

http://www.kurir-info.rs/clanak/crna-hronika/kurir-16-08-2009/muska-kuca

Ovo možda i nije loša ideja. Ovog Dušana znam lično, često prolazi kolima ispred moje kuće, verovatno ima neku u mom kraju. :per: Ali mislim da je loš i pokvaren čovek. On je, inače član Veljine stranke Nove Srbije i dal' je predsednik Opštinskog odbora NS u Ćupriji ili tako nešto.

Inače, Supska se nalazi 4 km od Ćuprije.
 
A ono jes,ali ih ipak ima........nego muskarce i zene nikada ne treba isto gledati.........samo manipulatori izjednacavaju zene i muskarce.......ne verujem da preti neka opasnost od zlostavljanja sa zenine strane ni u 2%,ali sto se zenske tiranije tice u zakon treba dodati psihicko zlostavljanje........muskarci fizicki zlostavljaju a zene psihicki......:ok:
 
A ono jes,ali ih ipak ima........nego muskarce i zene nikada ne treba isto gledati.........samo manipulatori izjednacavaju zene i muskarce.......ne verujem da preti neka opasnost od zlostavljanja sa zenine strane ni u 2%,ali sto se zenske tiranije tice u zakon treba dodati psihicko zlostavljanje........muskarci fizicki zlostavljaju a zene psihicki......:ok:

U pravu si. Ali ima i takvih muškaraca a ovaj moj zemljak kaže da nisu baš toliko retki koliko mi mislimo. :D
 
Ne bih ovde da razmatram zasto su ljudi agresivni, ali ako razmisljamo o trpljenju nasilja to nema nikakve veze sa polom niti sa tim ko je fizicki jaci.

Svako je u nekom trenutku fizicki ranjiv. I najjaceg coveka moze da savlada desetogodisnjak jer i taj snagator mora da zaspi. To je vise osecaj nemoci, slabost u sirem smislu, osecaj inferironosti, a onda iz toga sledi da neko trpi i fizicko maltretiranje. Citala sam jednom prilikom da je zenu maltretirao fizicki suprug invalid. Zahtevao je da dodje do kolica, on bi je tukao i tako u nedogled.

Nema to veze sa polom, samo sto to deluje apsurdno - neko ko je jaci trpi batine - a uopste nije stvar u misicima nego u glavi.
 
Хахахаааааа....... смешна тема, чуди ме овако нешто јер:

Srbi najobdareniji u Evropi :: Vesti.rs
Source: www.vesti.rs


Muškarci u Srbiji imaju mnogo duži polni organ od ostalih Evropljana. Prosečna dužina penisa u opuštenom stanju kod Srba je 8,54 centimetra, a u erekc...iji on naraste i do dva-tri puta. Prosečna dužina penisa u erekciji iznosi između 16 i 17 centimetara.

Read More



bjamloip.gif

May 19 at 4:40pm

**********************

А можда је баш због оваквих чињеница...:per:
 
Уточиште за малтретиране мужеве

Сигурна мушка кућа у близини Ћуприје, коју је отворила НВО „Мушка сигурност”, удомила је прву двојицу станара, а према речима оснивача, свакодневно их позивају мужеви који би да ту потраже спас од брачног насиља којем су изложени

Скроман, али безбедан кутак: детаљ из ћупријске сигурне мушке куће (Фото З. Глигоријевић)

Ћуприја – Сигурна мушка кућа, коју је отворила невладина организација „Мушка сигурност“ у близини села Супска код Ћуприје, удомила је прву двојицу станара.

– Овде је један пензионер из Ћуприје, кога туку и жена и син, а неколико дана је боравио и један фармацеут. И ја сам од почетка станар сигурне куће, јер она није намењена само онима који немају где, већ и онима који желе да нађу психичко уточиште и мир. Мушкарцима је много лакше да поднесу брачне проблеме када су заједно – каже нам Душан Трифуновић, оснивач НВО „Мушка сигурност“, додајући да га је звало на стотине припадника „јачег пола”, које жене малтретирају на различите начине. Према Трифуновићевим речима, ти мушкарци су изгубили веру у судске и државне институције, јер су оне увек на страни жена. Иначе, и сам оснивач „Мушке сигурности“ је процесуиран због насиља у породици, а суд му је одредио забрану приласка супрузи на мање од 50 метара.

– Тражићемо од Министарства за људска и мањинска права и Министарства за рад и социјалну политику да добијемо иста новчана средства и права која су предвиђена за заштиту злостављаних жена. Ако нам то не успе, потражићемо помоћ од међународних организација за заштиту људских права – истиче Трифуновић.

Саво Ђедовић (70), официр у пензији из Београда, након 40 година заједничког живота, обратио се за помоћ Трифуновићевој НВО, јер, како каже, сигурну кућу види као једино уточиште.

– Коњу, магарче, хохштаплеру, олошу, дембелу, имбецилу, само су неке од увреда које ми упућује супруга, а не либи се ни да ме удари, не бирајући чиме. Лепо смо се били развели и не знам зашто сам пристао да се поново венчамо – вајка нам се Ђедовић.

Директорка Центра за социјални рад у Јагодини Бисерка Јаковљевић, на основу искуства установе на чијем је челу, као и свих оних са којима сарађују, сматра да су случајеви брачног злостављања мушкараца врло ретки и да би за збрињавање свих угрожених мужева била довољна само једна сигурна кућа у читавој Србији.

– За последњих пет година, евидентирали смо само пет случајева у којима су мушкарци били жртве. Занимљиво је да је само један мушкарац пријавио да га супруга злоставља, док су остале случајеве пријавиле комшије или родбина – истиче за наш лист Бисерка Јаковљевић.

Као најдрастичнији пример насиља она наводи једног овдашњег осамдесетогодишњака, кога је супруга физички злостављала, због чега је често био у модрицама. Међутим, када су комшије то пријавиле, а социјални радници га посетили, он није признао да га туче супруга, већ је рекао да је пао.

– Много је озбиљнији проблем, о коме се премало говори, то што жене бившим супрузима забрањују да виђају децу, иако постоји судска пресуда, којом је то регулисано. И то је неки вид насиља над децом и бившим супругом. У таквим случајевима, мушкарци су немоћни да сами реше проблем, и све се сведе на то да суд таквим женама изрекне новчану казну – објашњава директорка јагодинског Центра за социјални рад.

Један од чланова НВО „Мушка сигурност“, Драган Шајковић из Београда, каже за наш лист да је са супругом, од које се развео пре пет година, управо имао проблем о коме је говорила и директорка Јаковљевић:

– Бивша супруга ме је пријавила да нисам вратио децу на време, иако сам имао уредно судско решење да она буду код мене 30 дана. Онда сам полицајцима морао да показујем тај документ, своје личне исправе, а моја бака, која има 84 године, доживела је озбиљан стрес због тога што нам је полиција долазила на врата – каже Шајковић, помињући и да познаје много мушкараца који пролазе кроз својеврсни „малтретман“ приликом развода, јер многе жене свој пристанак на споразумни раскид брака условљавају нереално великим материјалним захтевима.

– И мој случај је такав. За споразумни раскид брака супруга је тражила да јој препишем кућу, коју сам наследио од баке, фирму, 20.000 евра, нови „пежо“ и да не набрајам остале ситније ствари. Пошто нисам пристао, поднела је тужбу због наводног насиља у породици. Довољно је да се заплаче и да су сви на њеној страни. Треба ли и ја да почнем да плачем – пита се Шајковић.

Зорица Глигоријевић

----------------------------------------------------------------------------

Какви су то мушкарци

Драган Марковић Палма, градоначелник Јагодине, на чијој територији постоји сигурна женска кућа, сматра да таква институција није потребна житељима тог града.

– Нико ми се никада није обратио с тим проблемом, па пошто у Јагодини нема случајева да жене злостављају мушкарце, нема ни потребе за њиховим збрињавањем. Уосталом, какав је то мушкарац кога малтретира жена – пита се Марковић.

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Utochishte-za-maltretirane-muzeve.sr.html

Kad mogu žene da imaju 100 sigurnih kuća, mogu i muškarci bar jednu. :ok:
 
A ono jes,ali ih ipak ima........nego muskarce i zene nikada ne treba isto gledati.........samo manipulatori izjednacavaju zene i muskarce.......ne verujem da preti neka opasnost od zlostavljanja sa zenine strane ni u 2%,ali sto se zenske tiranije tice u zakon treba dodati psihicko zlostavljanje........muskarci fizicki zlostavljaju a zene psihicki......:ok:

I te kako da postoji zlostavljanje od strane žena,i to mnogo češće...Nije fizički,nego npr.ne možeš da uđeš u kuću nakon 22:00-spavaš u dvorištu,moraš deterdžentom da pereš cipele pre nego se približiš otiraču...Užas!!!
 
Те сигурне куће се оснивају из само једног разлога. ДОНАТОРСТВО ОД ЕУ.
Ради се о парама, они који их оснивају добијају паре из фондова ЕУ.

То нема никакве везе са "угроженим групама" или било којој врсти хуманости. Ту су чисти интереси у питању. Зато је и основана оваква кућа, а појавиће се још 100 оваквих кућа по Србији, само због лове који пристижу из фондова.

Људи, немојте скретати ову тему у погрешном смеру и размишљати по основу неких ПРАВА - ЖЕНЕ - МУШКАРЦИ. Нема то везе са тим. Они и желе да вас наведу да о томе размишљате, а у ствари ради се о нечему много КРУПНИЈЕМ.

ПАРЕ И ИНТЕРЕСНЕ ГРУПЕ КОЈЕ ОСНИВАЈУ ОВЕ СИГУРНЕ КУЋЕ!
 
Ej..gde nadjose u Cupriji?:confused:

'ajde da je u BG ili Vojvodini (kazu i Sose opasne),ali na jugu Srbije? Pa..mislila sam da je tamo jos zastupljena tradicionalna porodica i da se zna red..msm ko ce koga da bije..:zper:

Na jugu je zastupljena tradicionalna porodica, znaci, mora da postoji "cvrsta ruka', pa ako to nije muz, onda ce neko drugi.;)
He, he, neka se malo tresu od straha...!
 
Ej..gde nadjose u Cupriji?:confused:

'ajde da je u BG ili Vojvodini (kazu i Sose opasne),ali na jugu Srbije? Pa..mislila sam da je tamo jos zastupljena tradicionalna porodica i da se zna red..msm ko ce koga da bije..:zper:

Na jugu je zastupljena tradicionalna porodica, znaci, mora da postoji "cvrsta ruka', pa ako to nije muz, onda ce neko drugi.;)
He, he, neka se malo tresu od straha
...!

:think::think::think:

Ова ме шпиВунирА!!!:sad2::sad2::sad2:

:hahaha1::rotf::hahaha1::rotf::hahaha1:
 

Back
Top