Odsek za turizam na prirodno-matematickom fakultetu u NS

Blanche_Neige

Početnik
Poruka
31
Zdravo svima!
Kao potencijalnom buducem brucosu na Departmanu za geografiju, turizam i hotelijerstvo Prirodno-matematickog fakulteta u Novom Sadu, potrebne su mi sve moguce informacije o ovom odeljenju. Postavicu par pitanja povodom stvarcica koje sam procitala, a nisu mi bas jasne :)
Pocecu od prijemnog ispita i studijskih grupa koje postoje pri ovom odeljenju. Koliko sam razumela, u startu treba da se odlucim da li polazem prijemni za ulaz na grupu Profesor geografije ili Menadzer u turizmu ili Profesor dvopredmetnih studija. Mene konkretno interesuje grupa Menadzer u turizmu. Naisla sam na izvesne module i ne znam kada se oni biraju ( pre ili posle prijemnog ispita ), tako da je to prvo pitanje. Takodje sam naisla i na broj studenata koji primaju, ali i to je po modulima ( turizam, hotelijerstvo, gastronomija, lovni turizam ). Opet, mene konkretno interesuje modul turizam, i tu pise da primaju samo 20 studenata na budzetu. Ako neko ima bilo kakav podatak o interesovanju ljudi za ovu grupu, bila bih zahvalna na svakoj dojavi ;)
Imam osecaj da nisam bas sve najbolje razumela, ali me ovaj departman zaista interesuje, a ne bih da srljam u nesto neprovereno. Opet, koliko sam razumela, prijemni se sprema iz pet knjiga pa bih morala da krenem na vreme. Hvala unapred svima koji odgovore na ovaj post. Bilo bi mi zaista od velike pomoci jer jos nisam sigurna sta cu da studiram :hvala:
Pozz
 
Покушаћу да ти одговорим, пошто сам ја ове године уписала менаџмент за ловни туризам... и провела сам много сати испред студентске службе постављајући им глупа питања :lol:

Када се будеш пријављивала за полагање пријемног испита, бираћеш два модула (од постојећа четири). Након пријемног испита, поставиће се четири ранг листе (за сваки модул по једна), на којима ће се твоје име (као и имена свих осталих кандидата) налазити на две (осим ако прву жељу ниси уписала на буџету). Током првог и другог дана уписа уписиваће се студенти који су на буџету. Затим се помера листа. Следећа два дана се уписују студенти који су самофинансирајући. Пошто, наравно, не можеш уписати оба модула, одлучујеш се за један. Самим тим ће долазити до великих померања листе. Пар дана касније следи прозивка за све оне који су били испод црте.

Конкуренција је, бар ове године, била велика. На 165 места, било је 296 пријављених.
Е сад, не знам какав си била ђак, али пошто циљаш на буџет, претпостављам да имаш доста бодова из школе...

Пријемни спремаш из пет књига - ликовног за гимназију и стручне школе, географије за 1. и за 2. разред гимназије, туристичке географије и економике туризма. Пријемни има 30 питања, свако питање носи два бода. Сва питања су на заокруживање, имаш 4 понуђена одговара. Пријемни је трајао два сата или сат и по, нисам стварно сигурна, али, у сваком случају, сасвим довољно времена.

Ево неких питања из моје групе, пошто сам још давно на некој теми рекла да ћу их ставити:

1. Која држава има највиши национални доходак (45.000 - 20.000)?
а) Холандија б) Финска в) Белгија г) Монако

2. Која држава је највећи извозник банана на свету?
а) Хондурас б) Костарика в) Еквадор г) ? (не сећам се...)

3. Термалне воде су воде чија температура прелази:
а) 15 степени б) 20 степени в) 25 степени г) 30 степени

4. Дивчибаре се налази поред:
а) Краљева б) Крушевца в) Крагујевца г) Ваљева

5. Која држава је ушла у ЕУ 2004 године?
а) Румунија б) Бугарска в) Аустрија г) Естонија

6. На којој реци се налази Сићевачка клисура?
а) Западној Морави б) Нишави в) Јужној Морави г) ? (не сећам се...)

7. Град Рас се налазио поред:
а) Рашке б) Новог Пазара в) Трстеника г) ? (не сећам се...)

8. Власинско језеро је:
а) вештачко б) ледничко в) еолско г) крашко

9. Седиментна стена је:
а) диорит б) дацит в) кварцит г) доломит

10. Пансионски хотел пружа услуге:
а) смештаја б) смештаја уз могућност сва три оброка в) смештаја и сва три оброка г) ? (не сећам се...)

11. У ком стилу је изграена катедрала у Ремсу?
12. Која је најмногољуднија држава у Латинској Америци?
13. Седиште међународне туристичке алијансе је у ?
14. Која држава има највећи удео градског становништва у односу на укупно?
 
hej, ja se takodje zanimam za turizam i hotelijerstwo na pmf-u..?
jer mozes da mi kazes koji su swe predmeti(to nisam nashla na njihowom sajtu)?
da li je jako tezak fax?
kakwe su shanse za zaposhljawanje i koji su to poslowi odprilike...? znam da dobijam zwanje menadzera turizma ali sam chula da posle mozesh da radis samo kao turistichki wodic i da ni to nije onako kako swi zamishljamo(uziwanje, putowanja, bla bla...) ?
 
..imate temu :)

http://forum.krstarica.com/showthread.

tu vam je moj odgovor za prijemni i pitanja,i oko prijemnog,ako hocete da vidite...:)


za predmete u prvoj godini imas:

uvod u turizam- profesorka koja predaje je stroga,ali zaista naucis kod nje,i dotera te u red,ozbiljno pristupa svom poslu shto je super.
poslovna statistika- profesorka je carica:lol: ''znate deco osam plus jedan je najcesce devet...'' statistika nije matematika,moze se nauciti,ali moras biti na predavanjima da bi razumeo. imas tri kolokvijuma { to su ti kao pred kontrolni pred kontrolnog } tako da ako ne polozis jednom kolokvijum,imas foru josh dva puta...}
ekonomija- car:lol: zavoleces ekonomiju,nije teshka kao shto se cini,profesor je genijalan i veruj mi nece ti biti dosadno...
engleski- radite test na pocetku da bi se odredilo u koju grupu pripadate,jer vas dele. Ako si polozila FCE odmah upadas u tu najvecu grupu bez da radis test.
psihologija- ovo josh uvek ne znam jer je profesorica dala otkaz a asistentkinja nam ne drzi predavanja,ne ucis iz knjige vec imas skriptu od 80 strana.

to su ti predmeti za prvu godinu plus moras da biras da li ces psihologiju turizma ili sociologiju. Uzmi psihologiju,mnogo je lakse.

Fax...nije tezak. to nam je rekla dekan,rekli su nam i profesori. Ako radis normalno,i ako si ambiciozan,shto ne bi postigao mnogo.
Kod toga,uzivanje, itd...Obrati paznju da imas pravi motiv kadato upisujes :) jer,svaki posao je ozbiljan,i daleko od toga da ja mislim da ti upisujes samo jer ti zvuci zabavno ali ima ljudi koji neozbiljno pristupaju tome,samo hoce za.jebanciju,zezanje,a to je tvoj buduci posao,i to ej neki malo neozbiljan pristup...mada naravno,zabavno jeste :)
imas npr u trecoj godini predmet animacija u turzimu gde pravite tematsko veche npr spansko veche,vi to organizujete...Jako je kreativno,novo,drugacije,i bash zbog toga je posebno :)
pre nego shto sam ja upisala fax, moj tata koji isto radi na jednom faxu je pricao sa jednim profesorom koji predaje na turizmologiji i hotelijerstvu,i reci cu ti iskreno,on je rekao da vecina turizmologa sedi u agencijama i radi papirologiju a hotelijeri velika vecina se ne makne dalje od pozicije konobara. Ja sam uprkos tome to upisala :) tako da,ne daj da te obeshrabre tako neke tvrdnje :) budi ona u onih 30 posto shto ce uspeti :) Pricala nam je profesorka za jednu njenu bivsu studentkinju kojaje sad menadzer hotela u Kini,pa moja drugarica sa turizma ima druga koji je menadzer hotela u Dubaiju....ako si snalazljiv,znas jezike i drustven si,shto ne bi uspeo ;)
dobijas zvanje menadzera ali cesh morati polako da se penjes uz lestvicu,ii ukoliko dobro znas jezike,ako si prijatna i drustvena { jaaaaaako bitno za ovaj fax} mozesdaleko dogurati. Fax ti nudi putovanja kroz praksu,da vidis neka mesta koaj inace nikad ne bi,da vodis jedan neuobicajen zivot,donosi adrenalin { nije kancelarijski posao ili neki sutaljeni gde svaki dan znash shta te ceka},jer tu ne znas,sve je drugacije,stalno novi ljudi,stalno adaptiranje...

Shto se prijemnog tiche....nemoj da te uplasi konkurencija. Generalno,ako si ucila tih pet knjiga,ne morash ih znati sad napamet, ali UPASCES.U toj velikoj konkurenciji ima dosta onih koji nisu ni takli knjige,onih koji su procitali jednu ili dve,tako da,velik broj ne znaci da su svi spremni.....I shto sam napisala tamo,ako na prijemnom budes imala priliku da prepisujes NI SLUCAJNO NEMOJ. NIKAD ne znas ko sedi pored tebe,i veruj samo sebi,jer taj od koga ti prepisujes moze da bude neko ko je jedva neshto i procitao,pa i da vukovac sedi pored tebe,ne znaci da sve zna,bila je devojka na turizmologiji za prijemni,vukovac pa nije upisala...Za pitanja,imas na zaokruzivanje,shto je dobro. Uvek idi logikom. Prvo ono shto sigurno nije,onda trazi najlogicnije resenje...shta god da upisete imajte veru u sebe,budite hrabre,pre svega smirene na testu jer nervoza vam nece nishta pomoci kao ni panicenje :)
 
Ja zavrshila turizam na pomenutom pmf-u pre 4 meseca i moram reci da shto se posla tiche slabo :( kao i za vecinu profesija, a za ovo pogoto treba veza neka...pa makar da te neko nebitan preporuchi... Inache vece su shanse za zaposhljavanje u hotelijerstvu, bar po mom iskustvu kako se do sad pokazalo... Ture moze da vodi ko hoce, a ne bi smelo da bude tako, a u agencijama rade ljudi raznih profesija, od vaspitachica, gimnazijalaca, profesora jezika... ne potcenjujem nikoga, ali za chega smo se onda mi shkolovali :rtfm:
Ako imate nekih pitanja, rado cu odgovoriti:) mada program je malo drugachiji nego kad sam ja upisala, tj ima malih razlika u predmetima po godinama, a i novih profesora... Eto ;)
 
I ja planiram da ove godine upisem ovaj fakultet i malo sam se raspitivala,pa sam na njihovom sajtu saznala da su ove godine malo promenili literaturu,odnosno da se polaze ekonomika turizma,turisticka geografija za 4. razred i geografija za 2. razred gimnazija( nadam se da je to tacno,jel zna neko mozda nesto o tome) i zanimalo me,ako je neko upucen, da li postoje pripreme za prijemni na ovom departmanu? :)
 
Pozdrav svima! Ja sam Jelena i ucenica sam gimnazije Isidora Sekulic u Novom Sadu. Ovog septembra krecem u 4. raz i doslo je vreme da razmisljam sta cu dalje. Odlucila sam se da upisem PMF i zanima me Odsek za turizam :)
Vidim ovde gomilu korisnih imformacija i hvala svima koji su ih podelili ;) Da li neko moze da odgovori na vec postavljeno pitanje koliko je bilo potrebno poena za budzet za menadzera turizma prethodnih godina? Da li je tacno da su sveli literaturu na tri knjige? Kako funkionisu Centri za strane jezike, da li studenti mogu da krenu sa ucenjem nekog stranog jezika pored obaveznog kojeg moraju da uce? I za kraj, da li neko prima stipendiju i koji su uslovi za njeno dobijanje? Nadam se da cu uskoro dobiti neke odgovore i zahvaljujem unapred :bye:
 
Pozdrav svima! Ja sam Jelena i ucenica sam gimnazije Isidora Sekulic u Novom Sadu. Ovog septembra krecem u 4. raz i doslo je vreme da razmisljam sta cu dalje. Odlucila sam se da upisem PMF i zanima me Odsek za turizam :)
Vidim ovde gomilu korisnih imformacija i hvala svima koji su ih podelili ;) Da li neko moze da odgovori na vec postavljeno pitanje koliko je bilo potrebno poena za budzet za menadzera turizma prethodnih godina? Da li je tacno da su sveli literaturu na tri knjige? Kako funkionisu Centri za strane jezike, da li studenti mogu da krenu sa ucenjem nekog stranog jezika pored obaveznog kojeg moraju da uce? I za kraj, da li neko prima stipendiju i koji su uslovi za njeno dobijanje? Nadam se da cu uskoro dobiti neke odgovore i zahvaljujem unapred :bye:
Literatura za ucenje za prijemni ispit sadrzi 3 knjige.Sto se tice bodova koji su potrebni za upis na fakultet reci cu ti iskreno.Sto bolje spremis gradivo za prijemni i osvojis sto vise bodova od maksimalnih 60 to je bolje za tebe.Za vise informacija javi se u inbox
 

Back
Top