Мис Ирби

Милунка Савић

Buduća legenda
Poruka
36.021
Mis Irbi

MHI_MisIrbi.jpg



Mis Adelina Paulina Irbi rođena je 1833. godine u Bojlend Holu u Norfolku, u Engleskoj. Njen otac admiral Frederik Pol Irbi bio je drugi sin lorda Bostona. Adelina je veoma rano ostala bez majke, koja je vodila poreklo iz porodice najuglednijih notingemskih bankara.
U duhu onog vremena, posle završetka školovanja, Mis Irbi je zajedno sa svojom prijateljicom sa univerziteta Georginom Mjur Mekenzi započela niz putovanja po Evropi. Na svom prvom putovanju, na koje su krenule 1859. godine, proputovale su Nemačku, Austriju, Češku, Poljsku i Mađarsku, a zapažanja sa ovog putovanja objavile su u knjizi "Kroz Karpate" u Londonu 1862. godine.
Godine 1861. krenule su na svoje drugo putovanje i našle se na Balkanu. O tome su napisale knjigu “Putovanje po slovenskim zemljama Turske u Evropi”, koja je štampana u Londonu 1866. godine. Iste godine izdata je i u Njujorku, a prevod na srpski objavljen je dve godine kasnije. Talentovane i istinoljubive Engleskinje zapisale su sve što su lično videle i doživele prilikom putovanja po slovenskim zemljama pod turskom vlašću, a njihovo delo doživelo je ogroman uspeh.
“Kada sam došla u Bosnu, videla sam jedan dobar i srcem velik narod; nesreća tog naroda i patnje njegovih sinova pobudile su u meni osećaj milosrđa i ja sam odlučila da svoj život posvetim radu da se ublaže te patnje i umanje te nesreće” – zapisala je Mis Irbi.
Ona je razbila sve predrasude čitalaca o "divljim "Slovenima nastanjenim na Balkanu- o kojima većina Engleza skoro ništa nije znala. Engleskom čitaocu predočena je istina o narodu čije su nekada moćno carstvo pokorili turski osvajači. Neprocenjivo kulturno i umetničko blago toga nekada velikog carstva, bezobzirno je pljačkano, rušeno i uništavano, a ljudi mučeni, tlačeni i ponižavani.
Interesovanje za ovu knjigu bilo je veliko ne samo u Engleskoj već i u drugim zemljama Evrope i Amerike. Svojim uticajem na građane Velike Britanije ovo delo je doprinelo stvaranju pravednijeg mišljenja o srpskom narodu od onoga koje je zastupala zvanična engleska politika, tada naklonjena Turskoj. Izvestan broj poznatih političara i novinara promenio je svoj stav prema Srbima. Istina o životu i patnjama Južnih Slovena, prodrla je u svet.
Zvanična Engleska politika u to vreme bila je beskompromisno konzervativna i naklonjena Turcima, dok je liberalna partija pod vođstvom Gledstona bila na strani balkanskih hrišćana i branila njihove interese. Tako je ova knjiga postala veoma snažno sredstvo propagandne politike Liberalne partije na Bliskom istoku. Sam Gledston napisao je predgovor, nazivajući ovo delo najboljom do tada napisanom knjigom o uslovima u Turskoj. “ Po mom mišljenju”, tvrdi Gledston, “nijedan diplomata, konzul, ni putnik iz našeg naroda nisu tako snažno uticali na naše javno mnjenje, niti tako značajno obogatili naša znanja o ovom složenom pitanju, kao ova knjiga”.
Jedan deo knjige nalik je pravom vodiču sa mnogo dragocenih, jasnih i praktičnih uputstava budućim putnicima, izrečenih sa mnogo humora. Upoznavši ovaj narod koji nije umeo da podlegne, ali koji je umeo da čeka, proučavajući njegov folklor, narodne pesme, religiozni i porodični život, dve Engleskinje su ga zavolele. I kao što je njihov Bajron “tražeći zemlju u kojoj će umreti”, pronašao Grčku, njih dve su, tražeći zemlju u kojoj će živeti, otkrile Bosnu.
U vreme Hercegovačkog ustanka 1874. i 1875. godine, pa i docnije tokom srpsko-turskih ratova 1876 - 1878. godine nezaboravna je bila humanitarna uloga Mis Irbi u zbrinjavanju izbegle sirotinje i nejači. Neki podaci govore da je na terenu od Sarajeva preko Dalmacije, pa sve do Slavonije, Mis Irbi spasila živote preko 40 hiljada ljudi. Otvarala je škole, gradila domove za siročad, naselja za smeštaj beskućnika i nabavljala lekove za bolesne i ranjene. Zbog ovog njenog truda srpski narod onoga kraja nazvao ju je Plemenita mis Irbi. To joj narod u Bosni, Hercegovini i pogotovo u Srpskoj krajini nikad nije zaboravio. Sav svoj imetak i svo svoje znanje ova izuzetna žena posvetila je obrazovanju i vapitanju ženske omladine u Bosni i Hercegovini.
Nakon austrougarske okupacije BiH 1879. godine, Mis Irbi se posvetila novoj školi za siromašne srpske devojčice u Sarajevu. Osnovala je prvu devojačku školu u ovom delu sveta, a prve školovane učiteljice u BiH bile su pitomice Mis Irbi.
Ali ne samo što je organizovala nastavu zajedno sa svojom sunarodnicom i družbenicom Mis Makenzi, nego je o svom trošku podigla i prvu zgradu. Stekla je mnogo simpatija u lokalnoj zajednici i njena škola radila je sve do njene smrti. Odlikovana je sa više ordena srpskih kraljeva, a njen pogreb 1911. godine bio je žalost za mnoge. Po sopstvenoj želji sahranjena je na Koševskom groblju u Sarajevu.
Mis Irbi je odlikovana Takovskim krstom kralja Aleksandra Obrenović, a Ordenom Svetog Save drugog reda kralja Petra Prvog Oslobodioca i Danilovim krstom kralja Nikole Petrovića Njegoša iz Crne Gore.
Svečanosti povodom stogodišnjice rođenja Mis Irbi 1934. godine, zabeležile su tadašnje novine, prisustvovali su engleski, francuski, njemački, italijanski, belgijski i češki konzuli, što je potvrda koliko je Evropa poštovala veliku Engleskinju.
Danas jе gotovo zaboravljena. Dvanaestog decembra 2004. godine, u Muzeju Stare pravoslavne crkve u Sarajevu, obeležena je stotinusedamdeseta godišnjica od rođenja velike dobrotvorke Engleskinje.
„Punih pedeset godina radila je ta plemenita žena u najvećoj skromnosti i tišini, neumorno i predano na polju prosvjećivanja srpskog naroda, na ublažavanju bola i patnji slabih i nemoćnih, ne žaleći ni truda, ni materijalnih žrtava, pa ni samu sebe, samo da bi što više pomogla i što više dobra učinila“, rekao je tada mitropolit dabrobosanski Nikolaj.
A Ivo Andrić je zapisao: "Irbi je bila najplemenitija i najistaknutija Engleskinja".
 
Ја сам увек говорио, и сада је прилика да то изнесем опет. Само у краљевини је могуће постићи такав одгој, јер је базиран на врхунским вредностима цивилизациских постигнућа на свим пољима. У свим системима има оних који злоупотребљују систем за своје лично или економско унапређење, али се добром анализом система може закључити да је монархистички најмање подесан за такве злоупотребе.
Зато и сада мислим да Србију из данашње ситуације може избавити само повратак на монархију.
 
Poslednja izmena:
Ја сам увек говорио, и сада је прилика да то изнесем опет. Само у краљевини је могуће постићи такав одгој, јер је базиран на врхунским вредностима цивилизациских постигнућа на свим пољима. У свим системима има оних који злоупотребљују систем за своје лично или економско унапређење, али се добром анализом система може закључити да је монархистички најмање подесан за такве злоупотребе.
Зато и сада мислим да Србију из данашње ситуације може избавити само повратак на монархију.

Monarhija, vujadine, nije ništa drugo do nalepnica sa imenom na paketu. Važno je ono što je u paketu, a ne je li službeno ime države "Kraljevina XXX".
 
Нећу да улазим у дискусију јер слабо познајем тему, међутим има једна веома интересантна ствар везана за ову , несумњиво сјајну жену. Наиме када су се мењали називи улица у Београду, госпођица Ирбијева је добила своју улицу, која је отета једном комунисти. Али, ствар је у томе да је нека "демократична личност" која је писала називе улица , улицу посвећену њој назвала: "Мисирбијева улица", .... мало образовања није на одмет......
 
Нећу да улазим у дискусију јер слабо познајем тему, међутим има једна веома интересантна ствар везана за ову , несумњиво сјајну жену. Наиме када су се мењали називи улица у Београду, госпођица Ирбијева је добила своју улицу, која је отета једном комунисти. Али, ствар је у томе да је нека "демократична личност" која је писала називе улица , улицу посвећену њој назвала: "Мисирбијева улица", .... мало образовања није на одмет......
Да, али сад се ипак најзад званично зове Мис Ирбијеве. (Уболи су коначно :roll:)
Али, то с мењањима и давањима назива улица код нас, посебно о незнању и недоследности оних који називе дају и мењају, је једна посебна прича :roll: . занимљива и за историју, и за политику, и за социологију, и ко зна за каква све још истраживања...
 
Да, али сад се ипак најзад званично зове Мис Ирбијеве. (Уболи су коначно :roll:)
Али, то с мењањима и давањима назива улица код нас, посебно о незнању и недоследности оних који називе дају и мењају, је једна посебна прича :roll: . занимљива и за историју, и за политику, и за социологију, и ко зна за каква све још истраживања...
Право да ти кажем, тада нисам знао, а ли сам се због тога касније и упознао са целом причом о Мис Ирби. Дакле , кад сам прочитао назив улице прво сам помислио на "Мисирца".....
 
Право да ти кажем, тада нисам знао, а ли сам се због тога касније и упознао са целом причом о Мис Ирби. Дакле , кад сам прочитао назив улице прво сам помислио на "Мисирца".....
А пази да је тек 2004. уопште добила улицу у Београду. :roll: (У Сарајеву постоји још од стварања Краљевине СХС).
 
U Sarajevu je postojala ulica i to u samom centru i zvala se MIS IRBINA.
Posle poznatih dogadjaja, naziv ulice je promenejen i sada se zove drugacije.
Inace, pravilno bi bilo, i u duhu modernog srpskog jezika da se zove Ulica mis Irbi. Ako se ulica ne zove Nadezde Petroviceve, onda valjda ne bi trebalo ni mis Irbijeve. Mada nije nepravilno, samo je skroz demode.
 
Pa, živeo duže vrijeme, nisam (ako pod kraljevinom podrazumijevaš izričito titularni dio imena države). Zašto pitaš?

Па једноставно. Ако ниси, како можеш да дајеш оцену нечега што ниси сам доживео, а да такву оцену оспораваш другоме?
 
Па једноставно. Ако ниси, како можеш да дајеш оцену нечега што ниси сам доживео, а да такву оцену оспораваш другоме?

Ja sam dosta načitan.

Nego, meni se čini da ti mene nisi razumio. Ja sam te pitao o sadržaju pakovanja, a ne samo o imenu. Što znači da bi ti samo usvojio amandman koji bi promijenio "Republika" u "Kraljevina" ili...?
 
Ja sam dosta načitan.

Nego, meni se čini da ti mene nisi razumio. Ja sam te pitao o sadržaju pakovanja, a ne samo o imenu. Što znači da bi ti samo usvojio amandman koji bi promijenio "Republika" u "Kraljevina" ili...?

Можда би и то било довољно да се изађе из чорсокака. Пример је Шпанија, па и Стари Рим и Стара Грчка, које су прелазиле без борби из једног система у други.

Па ако си начитан, то морам разумети као да си прочитао много књига. Али начитаност може имати различите последице као и школовање. Значи питање је, шта си читао да си дошао до тих закључака? Можда је проблем баш у томе што већина није још довољно ни школована ни начитана да би мирним путем могла мењати системе.
 
Можда би и то било довољно да се изађе из чорсокака. Пример је Шпанија, па и Стари Рим и Стара Грчка, које су прелазиле без борби из једног система у други.

Па ако си начитан, то морам разумети као да си прочитао много књига. Али начитаност може имати различите последице као и школовање. Значи питање је, шта си читао да си дошао до тих закључака? Можда је проблем баш у томе што већина није још довољно ни школована ни начитана да би мирним путем могла мењати системе.

Ne znam šta konkretno podrazumijevaš pod Starom Grčkom, ali nije baš bilo tako mirno u Starom Rimu i Španiji. Zaboravljaš li nedavni španski građanski rat? A što se tiče drevnog Rima, šta je sa Sulinim, Cezarovim i Oktavijanovim građanskim ratovima?

Koliko sam shvatio, ti bi htio referendum na kojem bi se većina izjasnila za prelazak iz republičkog uređenja u monarhijsko. Međutim, ono što ja tebe pitam jeste kakve bi činjenične promjene bile ubačene (novi ustav, itd...) u odnosu na sadašnje stane u Republici Srbiji.
 
Ne znam šta konkretno podrazumijevaš pod Starom Grčkom, ali nije baš bilo tako mirno u Starom Rimu i Španiji. Zaboravljaš li nedavni španski građanski rat? A što se tiče drevnog Rima, šta je sa Sulinim, Cezarovim i Oktavijanovim građanskim ratovima?

Koliko sam shvatio, ti bi htio referendum na kojem bi se većina izjasnila za prelazak iz republičkog uređenja u monarhijsko. Međutim, ono što ja tebe pitam jeste kakve bi činjenične promjene bile ubačene (novi ustav, itd...) u odnosu na sadašnje stane u Republici Srbiji.

Устав закони и министарство просвете су главни носиоци наобразбе или одгоја становништава. Значи то треба мењати, и за то мењати није потребан референдум. То се не може мењати него кад му се назив и функција промени. У републици нико не може постати принцеза, чему девојке чезне, ни принц војвода или витез чему момци чезне, доказ Шешељ и други. Није важно то да ли је принцеза нешто не достиживо у републици, него појам да то није вредно нити могуће. Са тим се убија чежња и могућност. Без чежње нема ни елана. Није у питању само принцеза него и могућност да се постане принцеза. И не само принцеза него и многе друге личности које су у републици доведене до исмејавања, а у монархији постоје као врхунско образовање и понос тежњи и покретач личног унапређења. То је разлика. Значи довољно је заменити име устав и закон, а све остало долази само по себи. Наравно устав и закон треба прилагодити времену а не копирати из прошлости, осим оних делова који су вечни.
 
Устав закони и министарство просвете су главни носиоци наобразбе или одгоја становништава. Значи то треба мењати, и за то мењати није потребан референдум. То се не може мењати него кад му се назив и функција промени. У републици нико не може постати принцеза, чему девојке чезне, ни принц војвода или витез чему момци чезне, доказ Шешељ и други. Није важно то да ли је принцеза нешто не достиживо у републици, него појам да то није вредно нити могуће. Са тим се убија чежња и могућност. Без чежње нема ни елана. Није у питању само принцеза него и могућност да се постане принцеза. И не само принцеза него и многе друге личности које су у републици доведене до исмејавања, а у монархији постоје као врхунско образовање и понос тежњи и покретач личног унапређења. То је разлика. Значи довољно је заменити име устав и закон, а све остало долази само по себи. Наравно устав и закон треба прилагодити времену а не копирати из прошлости, осим оних делова који су вечни.

Dobro, ali ti mi opet odgovor na ključno pitanje nisi dao.

Npr. i banovani дрињача koji je pažljivo definisao tu njegovu "pravoslavnu monarhiju" je bio jasniji od tebe.
 
Dobro, ali ti mi opet odgovor na ključno pitanje nisi dao.

Npr. i banovani дрињача koji je pažljivo definisao tu njegovu "pravoslavnu monarhiju" je bio jasniji od tebe.

Ако узмеш пример из републике Југославије и Србије и успоредиш са краљевином Југославије Србије. Само на два примера из владавине република са владавином краљевина. Из Аустроугарске а после и Краљевине Југославије си могао отићи и са крављим пасошом, а за излазак пешице ти није требао ни било који папир или исправа. Могао си ићи куд си хтео и кад си хтео. Наравно времена нису иста. Али закон у Краљевини Југославији је био сличан ономе у Аустроугарској. Свако је могао слободно да одлучи куда ће отићи и да за то не одговара никоме, јер то закон није сматрао кривичним делом. Тако је у већини краљевина и данас. Кад неко направи разбојништво, крађу и слично то је био случај за кажњавање, а извршавања казне су биле такве да су се кажњеници могли подучавати многим стварима и унапређивати. Како је у наслеђеним републикама из социјалистичких народних република и ових нових које су настале не могу говорити али сам искусио Титино доба и одлежао мало по неким затворима да сам стекао искуство и то напустим и пређем негде где могу слободно да се сналазим. Чуо сам да се седамдестих прошлог века могло излазити без визе, али се папири ни данас као ни онда нису могли добивати само тако што је некоме пало на ум да оде негде. Значи да не знам како да покушам да успоредим главне разлике краљевине и републике не могу то учинити јер је увек развој у питању који то може побити. Али има нешто што ја зовем вечити закон а то је слобода свега што човека прави човеком а не ограниченим бићем.
 
Ако узмеш пример из републике Југославије и Србије и успоредиш са краљевином Југославије Србије. Само на два примера из владавине република са владавином краљевина. Из Аустроугарске а после и Краљевине Југославије си могао отићи и са крављим пасошом, а за излазак пешице ти није требао ни било који папир или исправа. Могао си ићи куд си хтео и кад си хтео. Наравно времена нису иста. Али закон у Краљевини Југославији је био сличан ономе у Аустроугарској. Свако је могао слободно да одлучи куда ће отићи и да за то не одговара никоме, јер то закон није сматрао кривичним делом. Тако је у већини краљевина и данас. Кад неко направи разбојништво, крађу и слично то је био случај за кажњавање, а извршавања казне су биле такве да су се кажњеници могли подучавати многим стварима и унапређивати. Како је у наслеђеним републикама из социјалистичких народних република и ових нових које су настале не могу говорити али сам искусио Титино доба и одлежао мало по неким затворима да сам стекао искуство и то напустим и пређем негде где могу слободно да се сналазим. Чуо сам да се седамдестих прошлог века могло излазити без визе, али се папири ни данас као ни онда нису могли добивати само тако што је некоме пало на ум да оде негде. Значи да не знам како да покушам да успоредим главне разлике краљевине и републике не могу то учинити јер је увек развој у питању који то може побити. Али има нешто што ја зовем вечити закон а то је слобода свега што човека прави човеком а не ограниченим бићем.

Moj je utisak da ti možda republiku doživljavaš kroz poredak komunizma...?
 
Moj je utisak da ti možda republiku doživljavaš kroz poredak komunizma...?



Не, али комунизам ју је најреалније приказао. У републикама долази до изражаја не оно што чини човека човеком него оно што га прави способнијим од његовог ближњег у било ком погледу. Значи способност преварити, украсти, слагати, научити, направити, ленчарити и било шта само не бити искрен поштен и човечан. Ја живим у Францускопј републици већ пола века и морам бити довитљив да би могао уживати у републиканским законима. Можда најбоље илуструје чињеница која се и у ФНРЈ истицала на првом месту, Либерте Фратерните Егалите, братство и јединство. Али кад упандеш у неки проблем, ако немаш доброг адвоката то ти ништа не вреди, па да си не знам колико прав. Другим речима мораш се надмудривати стално и са сваким да би нормално живео. Вероватно си чуо за паролу у време Тите која је гласила, снађи се, можда она најбоље описује републиканизам. То не би било лоше ако би се понашали; поштено, часно и човечно, и на тим базама се сналазили.
Значи да би се ослободили тог утабаног система понашања има само два начина Краљевина и Диктатура, јер је грешка у систему а не у људима. Систем одгаја људе.
 
Радо бих се укључио у ову дебату о монархији и републици али не би да кварим тему,отворићу једну тему за то па вас позивам.

Да ли постоји овај текст или неки линк на енглеском о Мис Ирби, имам пријатеља у Лондону који би ово дефинитивно желео да прочита :)
 

Back
Top