Осигурање приликом путовања

ovde sam greskom otvorio temu pa admini mogu da prebace moj post ovde:

http://forum.krstarica.com/showthread.php/734743-Besplatno-zdravstveno-osiguranje-za-Crnu-Goru


opisao sam kako doci do RFZO ovskog zdravstvenog osiguranja besplatno (bar za one drzave sa kojima imamo potpisan medjunarodni sporazum o socijalnom osiguranju) bez ikakvog placanja privatnim osiguranjima vec da iskoristite to sto se od vase ili plate onih preko kojih ste osigurani svakog meseca odbijaju doprinosi za zdravstveno osiguranje.
 
Poslednja izmena:
ovde sam greskom otvorio temu pa admini mogu da prebace moj post ovde:

http://forum.krstarica.com/showthread.php/734743-Besplatno-zdravstveno-osiguranje-za-Crnu-Goru


opisao sam kako doci do RFZO ovskog zdravstvenog osiguranja besplatno (bar za one drzave sa kojima imamo potpisan medjunarodni sporazum o socijalnom osiguranju) bez ikakvog placanja privatnim osiguranjima vec da iskoristite to sto se od vase ili plate onih preko kojih ste osigurani svakog meseca odbijaju doprinosi za zdravstveno osiguranje.

Trebalo je ovo ranije da vidim. Idem večeras u Beč ali sam im platio 500dindži osiguranje. Nema veze ali što da me vaćare dva put kad može i samo jednom :lol:
 
sve o osiguranju pri rentiranu automobila

OSIGURANJE

CDW (COLLISION DAMAGE WAIVER) - osiguranje od štete sa učešćem u šteti

Kupovina ovog osiguranja je obavezna.

Odgovornost za štetu na iznajmljenom vozilu i prema trećem licu je ograničena određenim maksimalnim iznosom koji se vezuje za grupu iznajmljenog vozila. Taj iznos je obavezno upisan u ugovoru o najmu vozila.

Ovo osiguranje ne pokriva štete nastale u untrašnjosti vozila, oštećenje guma i točkova, oštećenja donjeg trapa, slomljen i/ili izgubljen ključ, štete nastale tankanjem pogrešne vrste goriva i štete nanete svesno ili nepažnjom. Sva nabrojana oštećenja biće naplaćena u punom iznosu u momentu kada se vozilo vrati.

Kada se vozilo vraća, stanje vozila će proveriti klijent i naš službenik zajedno i uporediti ga sa stanjem vozila prilikom preuzimanja. Svaku promenu stanja vozila tj. sva nova oštećenja će biti upisana u obrazac ugovora o najmu i potpisana obostrano.


TP (THEFT PROTECTION) - Osiguranje od krađe sa učešćem u šteti

Kupovina ovog osiguranja je obavezna.

Odgovornost za krađu vozila ili delova vozila (gume, stereo uređaj i sl.) je ograničena određenim maksimalnim iznosom koji se vezuje za grupu iznajmljenog vozila. Taj iznos je obavezno upisan u ugovoru o najmu vozila.

Ovo osiguranje ne važi u slučaju da je prilikom krađe vozilo bilo otključano ili je ključ bio ostavljen u bravi volana.


PAI (PERSONAL ACCIDENT INSURANCE) - Osiguranje lica

Kupovinom ovog osiguranja, vozač i lica u vozilu se osiguravaju za slučaj smrti ili povreda, nastalih u saobraćajnoj nezgodi, za vreme trajanja najma vozila.

Policijski zapisnik je obavezan za sve vrste osigurana.

Bez policijskog zapisnika, pun iznos štete i/ili kraće biće naplaćen od klijenta, bez obzira na vrstu kupljenog osiguranja.

Zapisnik je potrebno sačiniti čak i u slučajevima kada klijent nije bio prisutan prilikom oštećenja vozila (npr. vozilo je oštećeno na parkingu od strane NN osobe).


POSTUPCI U SLUČAJU NESREĆE, ŠTETE I KRAĐE VOZILA:

Klijent je obavezan da postupi na sledeći način:

Odmah da obavesti policiju i UniRent Rent a Car o događaju i da postupi po njihovim instrukcijama.
Da zapiše podatke o drugim učesnicima u nesreći tj. događaju.
Da ispuni izveštaj o nesreći/šteti prilikom vraćanja vozila.
Da napiše kratku izjavu u kojoj će opisati uzroke i okolnosti u kojima se desila nesreća/šteta.


OGRANIČENJA VEZANA ZA UPRAVLJANJE VOZILOM

Zabranjeno je da se vozilom upravlja pod uticajem alkohola, lekova i droga. U ovim slučajevima, osiguranje ne važi - klijentu se naplaćuje pun iznos štete/krađe.
Iznajmljenim vozilom može upravljati samo lice koje je upisano kao vozač u ugovoru o najmu vozila. Dozvoljava se mogućnost da se u ugovor upiše i 1 dodatni vozač, uz odobrenje UniRent Rent a Car-a, prilikom preuzimanja vozila.
Zabranjeno je iznajmljeno vozilo davati na korišćenje neovlašćenim licima tj. licima koja nisu upisana u ugovor o najmu. U ovim slučajevima osiguranje ne važi - klijentu se naplaćuje pun iznos štete/krađe.
 
Koliko ja znam, Srbija sa većinom zemalja nema potpisane bilateralne sporazume o zdravstvenoj zaštiti, dakle troškovi lečenja nisu pokriveni (osim u slučajevima lečenja u inostranstvu koje organizuje Republički zavod za zdravstveno osiguranje). U praksi, to znači da putnik bez polise sam snosi medicinske troškove koji nisu zanemarljivi. Najobičniji pregled u Grčkoj košta više od 100 EUR, a hitno lečenje povrede kolena prilikom, na primer, skijanja na Alpima i do nekoliko hiljada evra. Iako nigde izričito ne piše da je polisa putnog zdravstvenog osiguranja obavezna, može se desiti da je carinski službenik zatraži na graničnom prelazu. Imajući u vidu moguće finansijske i druge neprilike koje će putnici izbeći imajući polisu čija cena u najvećem broju slučajeva ne prelazi 10 EUR, sa punim pravom se može reći da je putno zdravstveno osiguranje, iako neobavezno, neophodno.

Dakle,treba vam zbog lične sigurnosti,ne zbog toga što je zakonom tako odredjeno :)
 
Koliko ja znam, Srbija sa većinom zemalja nema potpisane bilateralne sporazume o zdravstvenoj zaštiti, dakle troškovi lečenja nisu pokriveni (osim u slučajevima lečenja u inostranstvu koje organizuje Republički zavod za zdravstveno osiguranje). U praksi, to znači da putnik bez polise sam snosi medicinske troškove koji nisu zanemarljivi. Najobičniji pregled u Grčkoj košta više od 100 EUR, a hitno lečenje povrede kolena prilikom, na primer, skijanja na Alpima i do nekoliko hiljada evra. Iako nigde izričito ne piše da je polisa putnog zdravstvenog osiguranja obavezna, može se desiti da je carinski službenik zatraži na graničnom prelazu. Imajući u vidu moguće finansijske i druge neprilike koje će putnici izbeći imajući polisu čija cena u najvećem broju slučajeva ne prelazi 10 EUR, sa punim pravom se može reći da je putno zdravstveno osiguranje, iako neobavezno, neophodno.

Dakle,treba vam zbog lične sigurnosti,ne zbog toga što je zakonom tako odredjeno :)

Nije baš tako: Srbija ima sa dosta zemalja potpisan bilateralni sporazum, ali zaista ne znam kome se isplati da čeka redove kod lekara da bi vadio dokumenta potrebna za ostvarivanje tog prava u inostranstvu, kada polisa može da se kupi za smešne pare.
Dalje, lečenje u Grčkoj je DO 100 evra, a za skijanje u Alpima može da se kreće do nekoliko STOTINA evra, sem kada je bolničko lečenje u pitanju, to je zaista nepredvidivo.

Ipak, slažemo se oko suštine stvari - polisa osiguranja potrebna je zarad lične sigurnosti, mada, nije isključeno da na granici to zatraže, kada im se već može, a zbog toga što nijedna zemlja ne želi da snosi troškove lečenja turista.
 
Nije baš tako: Srbija ima sa dosta zemalja potpisan bilateralni sporazum, ali zaista ne znam kome se isplati da čeka redove kod lekara da bi vadio dokumenta potrebna za ostvarivanje tog prava u inostranstvu, kada polisa može da se kupi za smešne pare.
Dalje, lečenje u Grčkoj je DO 100 evra, a za skijanje u Alpima može da se kreće do nekoliko STOTINA evra, sem kada je bolničko lečenje u pitanju, to je zaista nepredvidivo.

Ipak, slažemo se oko suštine stvari - polisa osiguranja potrebna je zarad lične sigurnosti, mada, nije isključeno da na granici to zatraže, kada im se već može, a zbog toga što nijedna zemlja ne želi da snosi troškove lečenja turista.

Malo sam guglala i nasla da Srbija zaista ima potpisane ugovore sa odredjenim brojem zemalja sto se tice koriscenja zdravstvene zastite...
http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/...a-u-inostranstvo/zdravstvena-zastita?lang=lat

Dakle,odradis sve sto se od tebe trazi,odes na preglede,dobijes potvrdu i desi ti se problem da moras kod lekara u nekom selu na Peloponezu...em moras da trazis gde je zdravstvena ustanova koja na osnovu tog sporazuma hoce da te pregleda,onda ti svakako naplate sve sto su uradili,pa ako ti izdaju validne racune i potvrde(za koje opet,mozda moras da odes u neki veci grad) to doneses u RFZO da bi vratio svoje pare.
Naravno,moze da se desi da ti zafali jedan papir :lol: i onda pisi propalo :aha:

Moji vrlo bliski prijatelji su imali nezgodnu skijasku povredu u Alpima...zena je pala(sto se na skijanju prilicno cesto desava i vrlo je nepredvidivo kako bilo koji pad moze da se zavrsi) i polomila je karlicnu kost.
Transport,medicinski tretman,lekovi...kostalo bi ih vise hiljada eura,ovako ih nije kostalo nista,jer su imali placeno zdravstveno osiguranje.
Pri tom je on lekar koji radi u drzavnoj zdravstvenoj ustanovi a ona u RFZO i ni na kraj pameti im nije bilo da krenu bez putnog osiguranja,oslanjajuci se na bilateralne sporazume :aha:
 
ukoliko se iznajmljuje vozilo postoje vise paketa osiguranja cija cena zavisi od agencije do agencije, ali osnovna su sledeca

Osiguranje u slučaju štete na vozilu - bez učešća u šteti (Super CDW) ili sa učešćem u šteti (CDW)

Osiguranje u slučaju štete na vozilu umanjuje vašu odgovornost za ukupne troškove štete na:
Super CDW – 0% (nula) procenata učešća u šteti
CDW – određen procenat ili fiksni iznos učešća u iznosu štete osim u slučajevima ako zakupac nije namerno izazvao štetu, bio pod uticajem pića ili droge, koristio vozilo na zabranjen, bahat ili nesavestan način, kao što je vožnja van glavnih puteva, prolazak kroz crveno svetlo ili davanje vozila neovlašćenom vozaču. Osiguranje pokriva štetu na vozilu ili njegovim delovima. Ipak, staklo, enterijer, felne, gume, donji postroj vozila, oštećenje motora usled nedostatka ulja, rezervni ključevi i trošak šlepa nisu pokriveni osiguranjem. Mogu postojati i drugi izuzeci, molimo vas da proverite uslove osiguranja sa rent a car dobavljačem prilikom preuzimanja vozila.

Osiguranje u slučaju krađe vozila – bez učešća u šteti (Super TP) ili sa učešćem u šteti (TP)

Osiguranje u slučaju krađe, štete usled krađe ili pokušaja krađe vozila umanjuje vašu odgovornost za ukupne troškove štete na:
Super TP – 0% (nula) procenata učešća u šteti
TP – određen procenat ili fiksni iznos učešća u iznosu štete osim u slučajevima nemarnog ponašanja zakupca povezanog sa krađom. U slučaju prijave krađe vozila zakupac je ipak obavezan da rent a car dobavljaču vrati set ključeva i kompletnu dokumentaciju vozila da bi ostvario pravo na osiguranje u slučaju krađe. Molimo vas da proverite uslove osiguranja sa rent a car dobavljačem prilikom preuzimanja vozila.

Osiguranje prema trećim licima u slučaju potraživanja treće strane.

Lično osiguranje vozača i putnika (PAI)

Ukoliko nije uključeno u cenu najma, ovo opcionalno osiguranje možete kupiti kod rent a car dobavljača prilikom preuzimanja vozila.

malo je konfuzno kada vam krenu objasnjavati na salteru agencija, zato je dobro biti unapred pripremljen
 

Back
Top