Problem sa naponima na maticnoj

Nikolica

Zainteresovan član
Poruka
181
Pozdrav svima !

Ovo je zapis koji pokazuje napone na maticnoj ploci (EPOX 8RDA3i socket 462), a interesuju me poslednja dva napona koja su ocigledno van normale.
Kod:
Sensor		Value	Min	Max
NIKOLA-FBF89B24
Winbond W83627HF
Voltages
CPU VCore	1.62 V	1.62 V	1.62 V
AUX		1.63 V	1.63 V	1.63 V
+3.3V		2.75 V	2.75 V	2.75 V
+5V		5.00 V	5.00 V	5.00 V
+12V		11.67 V	11.67 V	11.67 V
-12V		-7.01 V	-7.01 V	-7.01 V
-5V		3.55 V	3.55 V	3.55 V
 
otkud znas da je mali napon na procesoru kad ne znas koji je procesor u opste ??
moze i verovatno da jeste ok napon na procesoru..
i da resenje jeste kupovanje boljeg napajanja, a da li ima stvarno potrebe to je bolje pitanje...

ма то је неки Атлон или Семпрон 1600-2500......
само постављач није навео конкретно шта се дешава са компом,какви проблеми се манифестују,једноставно је ставио неке бројке....
 
U pitanju je barton 2500+, sto se tice rada kompjutera, nisam imao zamerki. Temperatura procesora je 50 stepeni. Probacu sa naponskom jedinicom pa cu da vidim sta cu dalje.

Ако немаш замерки недирај ништа.Евентуално узми напајање од неког ортака,па измери вредности чисто да упоредиш...иначе температура процесора је ОК....
 
Da za bartona je to sasvim ok temperatura...kako se ponasa racunar pri nekom jacem radu tj. opterecenju igricama npr. tada po pravilu treba da vuce najvise...ako je i tu sve ok onda kako rece kolega iznad uzmi od nekoga neko napajanje cisto poredjenja radi i pogledaj vrednosti
 
Dozvoljena odstupanja napona kod napajanja su
+/- 10% za losija napajanja
+/- 5% za kvalitetnija napajanja.

10% je i najvece dozvoljeno odsupanje napona. Sva odstupanja preko tih vrednosti znace da je napajanje neispravno.

Vrednosti za 10% odstupanja napona

3.3V min 2.97 - max 3.63
5V min 4.5 - max 5.5
12V min 10.8 - max 13.2
 
odstupanje napona najvise steti procesoru, zato treba pri kupovini gledati malo kvalitetnije napajanje, a sa ovako starom masinom, ako sljaka mislim da je glupost bacati pare na novo..pogotovu sto ti procesori mogu da izdrze sve i svasta bez ozbiljnijih posledica...
znaci preporucljivo je da zamenis napajanje, ali da li je vredno toga? po meni ne..
pozdrav...
 
Ma ok znam da je veca investicija na stare masine bacanje para, ali kad vec imam napajanje onda vredi pokusati. Ono sto sam jos primetio jeste to da mi na prednjem panelu ne radi jedan usb port koji je kablovima povezan na maticnu.
U svakom slucaju veliko hvala svima koji su se potrudili u resavanju problema.

Nikola
 
Vreme je da promenis napajanje.
Napon od -12V koriste uglavnom samo modemi(interni PCI), tako da to i nije tako strasno,
ali navedeni pad napajanja treba shvatiti kao poruku: Vase napajanje je dotrajalo, zamenite dok
ne nastanu ozbiljniji problemi.

Pozdrav
 
Ja ne vidim da nesto ovde ne valja...makar ne kada ovako meris napone napajanja. Senzori na maticnim plocama su u 99 posto slucajeva netacni za +12v, 70 odsto slucajeva za +3.3v i oko mozda 10 posto slucajeva netacni za +5v(za negativne napone su skoro uvek za sve netacna ocitavanja). Jedini pravi nacin kako ce neko dobiti napone na tim granama je da se uzme unimer i lepo se izmeri sa njime.
 

Back
Top