Alojzije Stepinac

Smatrate li Stepinca za zlocinca?

  • Da

  • Ne

  • Mozda

  • Nemam misljenje


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

cantatolirico

Zainteresovan član
Poruka
311
Svrha ove teme nije nikakav napad na katolicku crkvu niti je plod sovinizma. Srpska i hrvatska strana imaju svoj stav o ovom hrvatskom nadbiskupu koji se , naravno ,ostro suprostavlja jedan drugom. Srbi ga krive za podrzavanje ustaskih zlocina i masovno pokrstavanje nekatolickog stanovnistva a Hrvati danas tvrde da je on samo zeleo da pokrstavanjem spasiti sto vise ljudi. Papa Jovan Pavle II ga je 1998.proglasio blazenim.
 
Poslednja izmena:
Ne znam koliko je on neposredno ucestvovao u zlocinima, negdje sam cak citala kako je tajno spasavao Jevreje, ali kako je opce poznato da je u javnosti bio uz ustase i da su katolicki svecenici aktivno ucestvovali u ubijanjima Srba, Jevreja, komunista definitivno ga vidim kao zlu osobu.
 
Svrha ove teme nije nikakav napad na katolicku crkvu niti je plod sovinizma. Srpska i hrvatska strana imaju svoj stav o ovom hrvatskom nadbiskupu koji se , naravno ,ostro suprostavlja jedan drugom. Srbi ga krive za podrzavanje ustaskih zlocina i masovno pokrstavanje nekatolickog stanovnistva a Hrvati danas tvrde da je on samo zeleo da pokrstavanjem spasiti sto vise ljudi. Papa Jovan Pavle II ga je 1998.proglasio blazenim.

Stepinac mnogo šta jeste - mnogo od onog što mu se pripisuje i nije, međutim, nikada neću razumjeti taj sumanuti čin pape, koji se ne samo kosi sa ljudskim razumom, već i sa samim stavovima Jovana Pavla koje je zastupao otvoreno do svoje smrti... :think:
 
Алојзије Степинац у писму папи Пију XII у писму од 18. маја 1943. године наводи да је У НДХ покрштено око 250.000 православних Срба. Покрштавање је вршено насилно, јер многи Срби нису имали избора, могли су или да буду покрштени или да буду убијени. Доста их је, чак, побијено и после покрштавања
 
Mora se razumeti.

Tad je papa svakog proglasijo svecom kog je dobijo za ruke.
Samo tako mogu to da objasnim. A mi imamo naseg Svetog Nikolaja koji je Valjevac i tako moja okolina ali opet imao je jako sumljiv stav prema jevrejima.

I patriarh se protivijo da bude on svetac. A sta ces.

ovaj sadasnji sigurno nebi radijo. Hebe hrvate za medjugorje. Bole njemu uvo sto pola katolickog sveta ide za medjugorje da vidi devicu mariju.-
 
Svrha ove teme nije nikakav napad na katolicku crkvu niti je plod sovinizma. Srpska i hrvatska strana imaju svoj stav o ovom hrvatskom nadbiskupu koji se , naravno ,ostro suprostavlja jedan drugom. Srbi ga krive za podrzavanje ustaskih zlocina i masovno pokrstavanje nekatolickog stanovnistva a Hrvati danas tvrde da je on samo zeleo da pokrstavanjem spasiti sto vise ljudi. Papa Jovan Pavle II ga je 1998.proglasio blazenim.

Само да подсетим да је блажени, како би се ослободио даље "комунистичке тортуре" у вези са суђењем и издржавањем затворске казне, произведен у кардинала од стране Ватикана (кардинал је директни члан Ватикана и у свакој држави ужива дипломатски имунитет). Ова одлука Ватикана је пореметила и прекинула дипломатске односе Југославије и Ватикана.
 
Mora se razumeti.

Tad je papa svakog proglasijo svecom kog je dobijo za ruke.
Samo tako mogu to da objasnim. A mi imamo naseg Svetog Nikolaja koji je Valjevac i tako moja okolina ali opet imao je jako sumljiv stav prema jevrejima.

I patriarh se protivijo da bude on svetac. A sta ces.

ovaj sadasnji sigurno nebi radijo. Hebe hrvate za medjugorje. Bole njemu uvo sto pola katolickog sveta ide za medjugorje da vidi devicu mariju.-

Velimirović jeste bio do ekspanzije nacizma blagi anti-semita, pa čak i germanofil, međutim ne može se porediti sa Stepincem, aktivnim čovjekom NDH! Nije mi poznato da je Stepinac bio zatočen u logor i čitav rat proveo pod prismotrom.
 
Lično znam za slučaj kad je na intervenciju Stepinca, nakon dojave lokalnog katoličkog sveštenika, u jednom malom mjestu u Hrvatskoj zaustavljen pokolj Srba. Nakon što su pobili muškarce, ustaše su planirale da pobiju i njihove udovice i djecu, ali Stepinac je protestovao kod Pavelića.
Dakle, nije Stepinac bio krvolok kao Pavelić i njegovi saradnici, ali bio je hrvatski nacionalista, kao i ama baš svaki hrvatski katolički sveštenik, pa je sa simpatijama gledao na uspostavu kakve-takve nezavisne hrvatske države. Ostaje nejasno da li je pokrštavanja odobravao samo da bi se ljudima spasila glava, ili je to vidio kao priliku za širenje katoličke vjere.
Kada postane svetac, sigurno neće biti svetac sa najkrvavijim rukama, ali neko ko je, makar formalno, stajao uz bok Paveliću dok ovaj u Zagrebu pozdravlja ustaške legije ne izgleda mi kao neko ko ima osobine koje čovjek obično pridaje jednom svecu.
 
Lično znam za slučaj kad je na intervenciju Stepinca, nakon dojave lokalnog katoličkog sveštenika, u jednom malom mjestu u Hrvatskoj zaustavljen pokolj Srba. Nakon što su pobili muškarce, ustaše su planirale da pobiju i njihove udovice i djecu, ali Stepinac je protestovao kod Pavelića.
Dakle, nije Stepinac bio krvolok kao Pavelić i njegovi saradnici, ali bio je hrvatski nacionalista, kao i ama baš svaki hrvatski katolički sveštenik, pa je sa simpatijama gledao na uspostavu kakve-takve nezavisne hrvatske države. Ostaje nejasno da li je pokrštavanja odobravao samo da bi se ljudima spasila glava, ili je to vidio kao priliku za širenje katoličke vjere.
Kada postane svetac, sigurno neće biti svetac sa najkrvavijim rukama, ali neko ko je, makar formalno, stajao uz bok Paveliću dok ovaj u Zagrebu pozdravlja ustaške legije ne izgleda mi kao neko ko ima osobine koje čovjek obično pridaje jednom svecu.
Кад неко "лично зна за случај" претпоставља се да је био на лицу места?
 
Кад неко "лично зна за случај" претпоставља се да је био на лицу места?

Zašto tako misliš? Taj slučaj je dokumentovan i ja sam vidio dokaze za to.
Inače, ne smatram ja to ne znam kako herojskim gestom. Neko ko pledira na atribut sveca bi, po meni, nakon prvih saznanja o zločinima trebao prekinuti sve kontakte sa ustaškim režimom. Ali, kao što rekoh, bio je nacionalista...
 
Zašto tako misliš? Taj slučaj je dokumentovan i ja sam vidio dokaze za to.
Inače, ne smatram ja to ne znam kako herojskim gestom. Neko ko pledira na atribut sveca bi, po meni, nakon prvih saznanja o zločinima trebao prekinuti sve kontakte sa ustaškim režimom. Ali, kao što rekoh, bio je nacionalista...
Наравно, ако постоји тако нешто, и видео си документе, онда се каже "упознат сам". Што се тиче херојског геста, наравно да није, јер свако ко је имало дочепао власт, може да направи такав гест, то не кошта. Право питање је, шта је касније било са том нејачи, да ли су испливали до краја рата или завршили негде своју причу пловећи према Београду?
 
Наравно, ако постоји тако нешто, и видео си документе, онда се каже "упознат сам". Што се тиче херојског геста, наравно да није, јер свако ко је имало дочепао власт, може да направи такав гест, то не кошта. Право питање је, шта је касније било са том нејачи, да ли су испливали до краја рата или завршили негде своју причу пловећи према Београду?

Koliko sam upoznat sa slučajem, a nešto tih ljudi znam i lično, uglavnom su preživjeli rat. Naravno, i poslije ovoga je bilo mnogo zločina. Ono što se dešavalo u ovim posljednjim ratovima na Balkanu neuopredivo je sa zločinima iz tog perioda.
 
Velimirović jeste bio do ekspanzije nacizma blagi anti-semita, pa čak i germanofil, međutim ne može se porediti sa Stepincem, aktivnim čovjekom NDH! Nije mi poznato da je Stepinac bio zatočen u logor i čitav rat proveo pod prismotrom.

Pa meni je jasno. Ali papa je bio vec u losoj mentalnoj formi. A ko zna kolko su ga neke vladike popadali da uzme stepinca kao blazenika-

To je ipak veliki pritisak. A hrvati su verni katolici (a ne hrscani po najvecem delom slicno srbima).

Kod stepinca mi i ne smeta sto je bio clan NDH, nego sto se kasnije nije pokajao.

A zivim u Austriji i svasta sam procitao o Velimirovicu i njegovim izjavama. Tako da mozda gresim dusu na coveku.
 
Koliko sam upoznat sa slučajem, a nešto tih ljudi znam i lično, uglavnom su preživjeli rat. Naravno, i poslije ovoga je bilo mnogo zločina. Ono što se dešavalo u ovim posljednjim ratovima na Balkanu neuopredivo je sa zločinima iz tog perioda.

Полако се крећемо ка поенти. Да ли, када знаш да су постојали фашистички закони у НДХ, да је постојало мноштво извештаја о чињењу и реторици руководилаца, можеш да сматраш да је постојала намера да се уништи, протера или на било који други начин затре један народ?
 
Pa meni je jasno. Ali papa je bio vec u losoj mentalnoj formi. A ko zna kolko su ga neke vladike popadali da uzme stepinca kao blazenika-

To je ipak veliki pritisak. A hrvati su verni katolici (a ne hrscani po najvecem delom slicno srbima).

Kod stepinca mi i ne smeta sto je bio clan NDH, nego sto se kasnije nije pokajao.

A zivim u Austriji i svasta sam procitao o Velimirovicu i njegovim izjavama. Tako da mozda gresim dusu na coveku.

Pa zar nije i pred kraj rata, nakon svih pokolja?
 
Pa meni je jasno. Ali papa je bio vec u losoj mentalnoj formi. A ko zna kolko su ga neke vladike popadali da uzme stepinca kao blazenika-

To je ipak veliki pritisak. A hrvati su verni katolici (a ne hrscani po najvecem delom slicno srbima).

Kod stepinca mi i ne smeta sto je bio clan NDH, nego sto se kasnije nije pokajao.

A zivim u Austriji i svasta sam procitao o Velimirovicu i njegovim izjavama. Tako da mozda gresim dusu na coveku.

To svasta sto si cuo o vladici Velimirovicu je ratna, nedicevska i ljoticevska propaganda...

po meni neumesno je svako poredjenje vladike Nikolaja Velimirovica i Stepinca...

Ne bi bilo lose otvoriti posebnu temu....U emigraciji se vladika Nikolaj predstavlja kao ''ljoticev covek'', ''nedicev covek'', iako je prema svim dokumentima jasno da je bio Drazin...Sto se tice drugog dela price, cinjenice su ono sto je napisao Slaven - celog rata zatvaran, pod prismotrom, zatocenik logora Dahau, i time se stavlja tacka na crveno-ustasku propagandu, koja naravno ima potrebu da Stepinca, ili oupste hrvatsko svestenstvo u II sv.rata, u onom obliku kakvo je bilo, trazi i na drugoj strani....no prica je ista kao sa ustasama i cetnicima...

___________________

U raspisu svim komandanima od 15. oktobra 1943. godine Draža je upravo hrvatsko sveštenstvo označio najodgovornijim za zločine nad Srbima, rekavši, pored ostalog:
U 1941. godini Hrvati su izdali našu vojsku i čitave divizije predali Nemcima. Posle toga Pavelićevi Hrvati poklali su 700.000 Srba, ljudi, žena i dece na najsvirepiji način. Pavelićevi Hrvati znaju šta ih čeka, a isto tako i katolička crkva koja je predvodila u ubijanju Srba.1

Ovu ideju, o najvećoj odgovornosti hrvatske katoličke crkve, u naše vreme najbolje je obradio italijanski istoričar specijalizovan za Vatikan, Marko Aurelio, u dvema knjigama: "Nadbiskup genocida" (odnosi se na Alojzija Stepinca, prvog čoveka katoličke crkve u Hrvatskoj) i "Bog je s nama".

Prema Aureliju, nemački, italijanski i britanski izvori slažu se da su do kraja rata Hrvati ubili između 750.000 i milion Srba, kao i praktično sve Jevreje i Rome koje su uhvatili. Aurelio je svojoj knjizi dao naslov "Nadbiskup genocida (monsinjor Stepinac, Vatikan i ustaška diktatura u Hrvatskoj, 1941-1945)", naglašavajući ulogu katoličke crkve u ovom velikom zločinu.

1 AVII, ČA, K-279, reg. br. 6/1.
 
Poslednja izmena:
Stepinac je ustasa od glave do pete. Svakog petka je bio na rucku kod Pavelica sa Krlezom, podrzavao je NDH-a, koliko je katolickih svestinka klalo Srbe ( pr. komandan logora Jasenovac fra Majstorovic-Filipovic), jako ih je stitio. Slucaj je jasan Stepinac je zlocinac, ali mu je tito postedeo zivot zbog dobijanja poena sa zapada.
 
Stepinac je ustasa od glave do pete. Svakog petka je bio na rucku kod Pavelica sa Krlezom, podrzavao je NDH-a, koliko je katolickih svestinka klalo Srbe ( pr. komandan logora Jasenovac fra Majstorovic-Filipovic), jako ih je stitio. Slucaj je jasan Stepinac je zlocinac, ali mu je tito postedeo zivot zbog dobijanja poena sa zapada.

A zasto je onda postedeo zivot Milosu Ljubu ?
 
Svrha ove teme nije nikakav napad na katolicku crkvu niti je plod sovinizma. Srpska i hrvatska strana imaju svoj stav o ovom hrvatskom nadbiskupu koji se , naravno ,ostro suprostavlja jedan drugom. Srbi ga krive za podrzavanje ustaskih zlocina i masovno pokrstavanje nekatolickog stanovnistva a Hrvati danas tvrde da je on samo zeleo da pokrstavanjem spasiti sto vise ljudi. Papa Jovan Pavle II ga je 1998.proglasio blazenim.

http://www.stepinac.org/
 
Zašto tako misliš? Taj slučaj je dokumentovan i ja sam vidio dokaze za to.
Inače, ne smatram ja to ne znam kako herojskim gestom. Neko ko pledira na atribut sveca bi, po meni, nakon prvih saznanja o zločinima trebao prekinuti sve kontakte sa ustaškim režimom. Ali, kao što rekoh, bio je nacionalista...

Tacno!
Cim je dobio prva saznanja o pokoljima trebao je prekinuti sve veze sa tadasnjim ustaskim rezimom i stati na stranu zrtava i otvoreno i JAVNO ih braniti. Da je tako uradio mozda bi i mogao da prodje kao svetac. Ali ovako NE !
Velika je sramota katolicke crkve sto je on svetac.

Covek koji je koketirao sa nacistima ne moze i ne sme da bude svetac. :bye:
 

Back
Top