Ponosim se sto zivim u Novom Sadu

koto

Buduća legenda
Poruka
42.580
bilo neko tekmicenje, odsvirana himna, novosadjani, ko lepo vaspitan svet, ustali i odslusali:)
da li je to vest?
u neka normalna vremena, ne bi bila.
u ova vremena, gde se vredjanje, vandalizam, nacionalna i razne druge netrpeljivosti sire kao posast i podrazumevaju, jeste. vest je.
i eto, meni je u takvim trenucima bas cast i zadovoljstvo sto zivim u novom sadu. i ponosna sam na grad, i na ljude.:)
shvatili ste sta je tema.:).
pisite sve ono lepo cime se dicite, cim se pohvalite gostima, sto ispricate kad pricate o svom gradu.
 
bilo neko tekmicenje, odsvirana himna, novosadjani, ko lepo vaspitan svet, ustali i odslusali:)
da li je to vest?
u neka normalna vremena, ne bi bila.
u ova vremena, gde se vredjanje, vandalizam, nacionalna i razne druge netrpeljivosti sire kao posast i podrazumevaju, jeste. vest je.
i eto, meni je u takvim trenucima bas cast i zadovoljstvo sto zivim u novom sadu. i ponosna sam na grad, i na ljude.:)
shvatili ste sta je tema.:).
pisite sve ono lepo cime se dicite, cim se pohvalite gostima, sto ispricate kad pricate o svom gradu.

Bese to na "European Athletics Junior Championships" odrzanom u julu mesecu tekuce
godine !
 
Lepo je sto je to tako proslo i nije bilo zvizduka,ali ruku na srce to je bilo samo atletsko takmicenje(pa jos juniorsko),sa samo ispunjenom zapadnom tribinom(i to ne bas skroz),i sa po kojim gledaocem na istocnoj.Kada se tu doda cinjenica da su odredjeni broj ljudi na tribinama cinili i takmicari koji se nisu takmicili tog dana,pa treneri i maseri,plus odredjene zvanice i clanovi porodica i prijatelji takmicara,dobije se poprilicno mali broj gledalaca.A i ta atletska publika je mnogo mirnija i civilizovanija.
Realno,da je u pitanju bila neka utakmica iz nekog od ekipnih sportova i da je stadion bio puniji,zvizdalo bi na sve strane.Ne razlikuje se tu puno Novi Sad od Beograda,mozda za nijansu.

A zaista se ponosim sto sam Novosadjanin,sto zivim u lepom,cistom,urbanisticki lepo projektovanom gradu(gde doduse trenutno vrslja gradjevinska mafija) sa sirokim bulevarima,ulicama i dosta biciklistickih staza,sa lepo sredjenim centrom,prelepom Petrovaradinskom tvrdjavom(za koju se nadam da ce u ovom veku doci pod zastitu UNESKA),Fruskom gorom odmah preko Dunava(mada je i to Novi Sad),Maticom Srpskom,finim restorancicima,lepom plazom na Dunavu,najboljim fudbalskim klubom Vojvodinom....

A Novosadjani kao ljudi su takodje specificni,mada je to sorta i dalje u stvaranju jer se grad ubrzano razvija.Vecina njih je spremna da pomogne ljudima,uputi ih,lepo ugosti,ali malo okrecu glavu kada se radi o nekim ekstremnim situacijama,nesrecama...
I uglavnom ono sto takodje mislim da odlikuje Novosadjane jeste i to da su poprilicno obrazovaniji i kulturniji od stanovnika nekih drugih gradova.
E sad ima tu i nedostataka i boljki sto se svega toga tice,ali necu ovde o tome.

P.S.-Mnogi su na atletiku dosli i da bi videli novi semafor.Inace,steta je sto se atletika kod nas vise ne ceni.
 
Poslednja izmena:
Ehm... pa da počnemo.. naravno, ističem samo poneke stvari koje su još uvek prisutne (mada i one u manjoj meri, jer - hteli mi da priznamo ili ne, ovaj grad, kao i stanovnici se strašno promenio :neutral:)
Ponosim se svojim gradom i uvek ću biti Novosađanka, makar se odselila i na drugi kontinent, zbog:
- širokih, prostranih ulica i bulevara na Limanima i Novom Naselju, ali i zbog Lađarske ulice na Podbari :heart:
- raznih biljaka cvetnica u centru po žardinjerama i na banderama, u parkovima, na ćoškovima, kod Izvršnog Veća i kod železničke stanice
- zbog jedne od najlepših plaža na Dunavu i Kameničkog parka
- zbog (još uvek prisutnih, mada umanjenih) fantastičnih, lenjih nedeljnih pre- i poslepodneva, koje su nekada tako divno krasile ovaj grad... jer nema lepšeg osećaja nego kad treba da izađem negde, npr. oko 11- 12, a ulice relativno puste, i jedino koga vidiš je poneki mladi par sa decom koji ide na nedeljni ručak kod (već nečijih) roditelja...
- i nedeljnim ručkom se ponosim :)
- zbog biciklističkih staza i, još uvek relativno male količine zvučnog zagađenja poreklom od truba iz automobila i nervoznih vozača istih :D
- zbog velikog broja kanti za otpatke širom grada
- zbog zelenila i drveća, iako ga je malo, treba ga još više, da ceo grad bude velika zelena oaza..
- zbog velikog poljoprivrednog sajma, jer je i dalje najveći i najznačajniji u regionu, i treba tako i da ostane, jer je NS glavni grad Vojvodine, a Vojvodina jeste poljoprivreda i njive i žito i kukuruz i suncokret i svinja i krava i svašta nešto tako još divno :heart:
- zbog blizine Fruške gore i Sremskih Karlovaca (koje, iskreno, takođe obožavam :))
- zbog Petrovaradinske tvrđave i Eugena Savojskog i crkve na Tekijama, i Snežne Gospe i pobede nad Turcima onog nekog davnog avgusta 1700. i neke..
- zbog kaldrme od žute cigle u onom malom malecnom delu Grbavice, kod Piroš Čizme..
- zbog Matice Srpske i kompletne istorije vezane za istu
- zbog čika Jove i Laze Kostića i Koste Trifkovića :)
- zbog Zmaj Jovine gimnazije i Univerziteta
- zbog Sterijinog pozorja
- i zbog onih nekih prošlih vremena, kada se grad ponosio svojom kulturom i vaspitanjem, ali prvenstveno ljudima... jer verujem da će se ta vremena vratiti i da će Novosađani pobediti ova sad neka pomalo čudna vremena... i da će ponovo biti onakvi kakvi jesu: odmereni, staloženi, uglađeni, kulturni, fini, ne previše glasni, spremni da pomognu i da prihvate svakog sa strane, da prihvate međusobne razlike i da se ponose njima, jer, zaboga, tako je ovaj grad i nastao i svi smo mi došli od nekud i zajedno ga ovakvim, lepim i našim, napravili.. :)
- i mnogo čega još.... i zgrada, i arhitekture, svega, svega, svega... ovo je moj grad i kao takav je - najbolji :heart:
 
Ehm... pa da počnemo.. naravno, ističem samo poneke stvari koje su još uvek prisutne (mada i one u manjoj meri, jer - hteli mi da priznamo ili ne, ovaj grad, kao i stanovnici se strašno promenio :neutral:)
Ponosim se svojim gradom i uvek ću biti Novosađanka, makar se odselila i na drugi kontinent, zbog:
- širokih, prostranih ulica i bulevara na Limanima i Novom Naselju, ali i zbog Lađarske ulice na Podbari :heart:
- raznih biljaka cvetnica u centru po žardinjerama i na banderama, u parkovima, na ćoškovima, kod Izvršnog Veća i kod železničke stanice
- zbog jedne od najlepših plaža na Dunavu i Kameničkog parka
- zbog (još uvek prisutnih, mada umanjenih) fantastičnih, lenjih nedeljnih pre- i poslepodneva, koje su nekada tako divno krasile ovaj grad... jer nema lepšeg osećaja nego kad treba da izađem negde, npr. oko 11- 12, a ulice relativno puste, i jedino koga vidiš je poneki mladi par sa decom koji ide na nedeljni ručak kod (već nečijih) roditelja...
- i nedeljnim ručkom se ponosim :)
- zbog biciklističkih staza i, još uvek relativno male količine zvučnog zagađenja poreklom od truba iz automobila i nervoznih vozača istih :D
- zbog velikog broja kanti za otpatke širom grada
- zbog zelenila i drveća, iako ga je malo, treba ga još više, da ceo grad bude velika zelena oaza..
- zbog velikog poljoprivrednog sajma, jer je i dalje najveći i najznačajniji u regionu, i treba tako i da ostane, jer je NS glavni grad Vojvodine, a Vojvodina jeste poljoprivreda i njive i žito i kukuruz i suncokret i svinja i krava i svašta nešto tako još divno :heart:
- zbog blizine Fruške gore i Sremskih Karlovaca (koje, iskreno, takođe obožavam :))
- zbog Petrovaradinske tvrđave i Eugena Savojskog i crkve na Tekijama, i Snežne Gospe i pobede nad Turcima onog nekog davnog avgusta 1700. i neke..
- zbog kaldrme od žute cigle u onom malom malecnom delu Grbavice, kod Piroš Čizme..
- zbog Matice Srpske i kompletne istorije vezane za istu
- zbog čika Jove i Laze Kostića i Koste Trifkovića :)
- zbog Zmaj Jovine gimnazije i Univerziteta
- zbog Sterijinog pozorja
- i zbog onih nekih prošlih vremena, kada se grad ponosio svojom kulturom i vaspitanjem, ali prvenstveno ljudima... jer verujem da će se ta vremena vratiti i da će Novosađani pobediti ova sad neka pomalo čudna vremena... i da će ponovo biti onakvi kakvi jesu: odmereni, staloženi, uglađeni, kulturni, fini, ne previše glasni, spremni da pomognu i da prihvate svakog sa strane, da prihvate međusobne razlike i da se ponose njima, jer, zaboga, tako je ovaj grad i nastao i svi smo mi došli od nekud i zajedno ga ovakvim, lepim i našim, napravili.. :)
- i mnogo čega još.... i zgrada, i arhitekture, svega, svega, svega... ovo je moj grad i kao takav je - najbolji :heart:

Vidis ti to:super:, a moji djaci na temu moj grad imaju samo tri asocijacije, Eksit, Strand i lokalni kafic...a sve ovo im dam u tezama :(
 
Treba edukovati omladinu.Jedan od zanimljivih nacina edukacije je i odlazak na stadion "Karadjordje" i gledanje neke utakmice Vojvodine.Da znaju deca koja je treca institucija u Novom Sadu uz Maticu Srpsku i Srpsko Narodno pozoriste.;)
Mada cudi me da se deca nisu setila bar tvrdjave?:neutral:

Sete se, al ih verovatno mrzi da naprezhu mozak i saznaju nesto vise o njoj osim da je tu negde blizu i da je tamo Eksit.
 
... zbog:
- širokih, prostranih ulica i bulevara na Limanima i Novom Naselju, ali i zbog Lađarske ulice na Podbari :heart:
- raznih biljaka cvetnica u centru po žardinjerama i na banderama, u parkovima, na ćoškovima, kod Izvršnog Veća i kod železničke stanice...

Zbog svega nabrojanog i zbog toga što je Novi Sad moj rodni grad u kome provedoh pola veka svog života. Nadam se da će i drugih pola veka :per: proći lepo kao i prva polovina :think:
 
Trenutno nisam novosadjanin na papiru ali cu nadam se uskoro po zavrsetku faxa biti.
Ja bih se dicio uslugama u buticima, kaficima, prolaznicima koji su spremni da ponognu odgovorom na postavljano pitanje, ljubaznim osobljem po klinikama i bolnicama (koje sam na moju zalost imao da iskusim na dosta mesta i nigde nisam bio tretiran kao covek, samo u NS), prostorom koje ima, siroke ulice, kej, klubovima borilackih vestina, Petrovaradinom i Dunavom!!! I jos sto-cim ;)
Ali nisam novosadjanin pa ne mogu ;)
 
Trenutno nisam novosadjanin na papiru ali cu nadam se uskoro po zavrsetku faxa biti.
Ja bih se dicio uslugama u buticima, kaficima, prolaznicima koji su spremni da ponognu odgovorom na postavljano pitanje, ljubaznim osobljem po klinikama i bolnicama (koje sam na moju zalost imao da iskusim na dosta mesta i nigde nisam bio tretiran kao covek, samo u NS), prostorom koje ima, siroke ulice, kej, klubovima borilackih vestina, Petrovaradinom i Dunavom!!! I jos sto-cim ;)
Ali nisam novosadjanin pa ne mogu ;)

...:per:....
 
bilo neko tekmicenje, odsvirana himna, novosadjani, ko lepo vaspitan svet, ustali i odslusali:)
da li je to vest?
u neka normalna vremena, ne bi bila.
u ova vremena, gde se vredjanje, vandalizam, nacionalna i razne druge netrpeljivosti sire kao posast i podrazumevaju, jeste. vest je.
i eto, meni je u takvim trenucima bas cast i zadovoljstvo sto zivim u novom sadu. i ponosna sam na grad, i na ljude.:)
shvatili ste sta je tema.:).
pisite sve ono lepo cime se dicite, cim se pohvalite gostima, sto ispricate kad pricate o svom gradu.

Ponosim se lepim Novosađankama, tačnije Vojvođankama ;)

Ne znam za druge ljude, ali moj je opšti utisak o Vojvodini jako, jako pozitivan , posebno kada je kultura ljudi u pitanju. Živeo sam jedan kraći period tamo, Subotica je bila u pitanju i celo to vreme nisam bio pod stresom kao kada sam bio u Beogradu. Sve je nekako opuštenije i lakše i normalnije, barem meni :)

Tako da imaš na šta i da se ponosiš ....
 

Back
Top