Obavezna zamena guma u skladu sa sezonom?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Pjer_Nis

Ističe se
Poruka
2.888
Danas sam cuo pa ne mogu da verujem, jel zna neko da li je istina da od jeseni moraju da se nose 6 meseci zimske pa 6 meseci letnje gume, da ce saobracajna policija da kaznjava zbog toga i da nece da priznaje 'all season' gume. To nije u novom zakonu, nego je to neka dodatna uredba, jel cuo neko nesto o tome?
 
brate...ja sebi ne mogu da priuštim taj luksuz da imam posebno zimske, posebno letnje na felnama pa da menjam...
Znam da je to lepo i svrsishodno, takođe nije mi drago da sad u sred leta vozim na vinterama, al ****** ga...život je takav čupav i dlakav...
...a to što se tiče policije...suviše je sirotinje ovde, da bi to zaživelo...
 
Danas sam cuo pa ne mogu da verujem, jel zna neko da li je istina da od jeseni moraju da se nose 6 meseci zimske pa 6 meseci letnje gume, da ce saobracajna policija da kaznjava zbog toga i da nece da priznaje 'all season' gume. To nije u novom zakonu, nego je to neka dodatna uredba, jel cuo neko nesto o tome?

Pa ni milicija nema sezonske gume, a kamoli mi.

Ja sam cuo da u Sloveniji ne mozes da registrujes auto zimi npr, a nemas zimske gume i tako to..

Slazem se s kolezom @MilosB
 
Ма хајте људи молим вас, па ако купите два комплета то значи да ће дупло дуже трајати... зависно колико прелазите годишње, али зимске гуме могу трајати годинама... мени који прелазим 35-40 хиљада годишње зимске гуме трају 3-4 године... значи ове године купујем нове и 2013 тек купујем друге... ееееејјјјјј знаш ли где је 2013та? Ихааа... :)
 
Опет се враћам на суштину - ауто треба ИМАТИ, а не поседовати. Ако немаш пара да га ИМАШ (да платиш све трошкове које он за собом вуче) онда га немој имати. Јбга суровост с једне и реалност с друге стране ;)
 
A mene zavati sneg po putu maksimum 4-5 dana u godini. Sve se ulica pokupe preduzeca za odrzavanje puteva. Tih par dana ide ta realnost: ne vozim auto :)

Sad ispada da ako nemam 10-12k dinara za zimske gume koje cu da vozam par dana po snegu, ne trebam da imam auto? :) OK, slazem se s tvojim razmisljanjem da ako neko ima auto, a nema da ga odrzava, kocnice mu lose, rucna ne radi (klasika), lezajevi otisli, spone otisle, ramena otisla, sve otislo sto moze da dovede u opasnost druge, i ajd i sebe, da ne budemo sarkasticni :) , onda ne treba taj da vozi auto. Moj otac prvi ne treba da vozi auto. I pored njegove penzije od koje zivimo, koja mu je kad je pocela ova fake kriza smanjena za 7k dinara, uspe da kupi po neki deo za auto, al da ne uspe da ga zameni mesecima...e to me ubije u pojam. Dacu ti primer za ono tresenje auta dok kocim koje traje cirka godinu, godinu i po:

obradim diskove, zamenim plocice. Kupim diskove, plocice, dobose, cilindre, paknove, kociona kljesta...opet trese. Zamenim jabucice, opet trese. Zamenim nosac motora, opet trese. I na kraju ja odem kod druga na tehnicki pregled i on mi kaze ne valjaju selen blokovi na viljuskama. OK. Np, odem kupim na otpadu sa svajcarca kadeta i gledam jedno 10 minuta ono i ne mogu da verujem da je deo kao nov, nigde ni rdje, niti bilo cega i tu se zaustavljam. Zasto? JER 2 MESECA NE MOZE DA ZAMENI DEO. Da je komsija zvao, nema problema. Zavrsio bi za 2 sata. Sad mi pocinje rok, moram da ocistim godinu, inace bih praktikovao onaj sistem koji pali kod njega: dok nije kod kuce skinem tockove, skinem sve zivo sto znam, svaki sraf koji znam i ostavim tako. E, onda mora da zameni. Tako smo i dobose zamenili.Skinuo sam sve do lezaja. Dosao, poceo da vice, i morao je da stavi dobose :D

Uh, sad mi je malo lakse :)

EDIT: naravno, kad ja budem vozio i odrzavao svoja kola, bice set zimskim i set letnjih guma, jer znam da cu U S T E D E T I na taj nacin masu para...
 
А Србија је више од половине таква тако да је пропис оправдан :) Ја сам бре у марту ишао на Златибор, значи у БГу је било суво и топло већ месец дана и ја ставио летње гуме, кад оно на Залтибору игранка... снег сине пада, камион иде испред мене сипа со, ма шоутајм... свако мало се палио АБС ма ужас... није то баш тако једноставно... ко гарантује да неко из Војводине неће кренути у Шумадију на летњим гумама у сред зиме?
 
А Србија је више од половине таква тако да је пропис оправдан :) Ја сам бре у марту ишао на Златибор, значи у БГу је било суво и топло већ месец дана и ја ставио летње гуме, кад оно на Залтибору игранка... снег сине пада, камион иде испред мене сипа со, ма шоутајм... свако мало се палио АБС ма ужас... није то баш тако једноставно... ко гарантује да неко из Војводине неће кренути у Шумадију на летњим гумама у сред зиме?
Garantuje saobraćajni znak postavljen na prilazu planini.

Nema potrebe da izmišljamo toplu vodu, sve je to već regulisano.
 
Знам ја за планине, а шта ћемо са Аранђеловцем, Крагујевцом, Горњим Милановцем... то нису планине, али тешко да се може у насеље без зимских гума... у центар можда и може јер се чисте улице, али у насеља већ малко теже ;)
 
Prvo, ova tema nema veze sa mozgom, i treba je zaključati.
Drugo, ova problematika je zakonski već dobro regulisana, i nema potrebe za izmišljanjem tople vode.

Inače, ja sam 5-6 puta išao na Kopaonik tokom zime sa običnim gumama, samo jednom sam montirao lance, jer je bila neka mećava. U ostalim slučajevima sam se popeo bez problema iako je put bio pod snegom.

A da neko u Zrenjaninu mora 6 meseci da nosi zimske gume jer je na Zlatiboru 2 metra snega ... nema veze sa životom.
 
Ko sto malo iznad * borisbg * rece...
'' Sve je vec regulisano ''

Od sad ce svako lepo da ima po set letnjih i set zimskih pa pravac na registraciju i u saobracaj.
Doduse niko nije rekao (ili jeste) u kakvom stanju te gume moraju da budu.
Cenim da dok god imaju saru do onog kontrolnog bregcica, mogu da prodju.
A ako neko nema para za nove, postoji i tu resenje. POLOVNE (koje ja nikom doduse ne bi ni preporucio), no sta je tu je

Krajnje je vreme da svi mi pocnemo da razmisljamo kako osvojoj tako i o tudjoj bezbednost, a gume su tu samo jedna od mnogobrojnih karika u nizu.

Dosta je bilo celavih guma po putevima i poluraspalih automobila koji su se kotrljali tamo vamo i trosili vise motornog ulja nego goriva.

p.s.

Zimske gume izmedju ostalog sto bolje prijanjaju na snegu imaju i drugaciju molekularnu strukturu tako da duze ostalu gumaste dok se letnja na niskim temperaturama vise pretvara u plastiku.
Tako da...
Bilo snega ili ne, zimi se vozi zimska guma !!
 
Poslednja izmena:
Treba uvesti obaveznu upotrebu zimskih guma od 1. novembra do 1. aprila. U Srbiji zimi voze sa celstonkama koja ni leti ne mogu da ukoce, a kamoli zimi na nizim temperaturama, da ne pricamo ako ima malo leda ili snega na putu. Ma dovoljno je da je malo vlazan kolovoz, a zimi je to gotovo svakodnevna pojava. Svako ko zimi vozi sa letnjim gumama je po meni tezak bolid koji trpa svoju glavu u torbu. Da ne pricamo o glavama drugih, ni krivih ni duznih ucesnika u saobracaju. Tipicno balkansko-srpsko razmisljanje "mogu da se popnem na Zlatibor ili Kopaonik sa letnjim gumama usred zime" ovde jos dugo nece biti iskorenjeno.
 
Poslednja izmena od moderatora:
@Igor
Ne tupi, keve ti.
Ne postoje tek tako slucajno univerzalne gume. Sta ti mislis, da svako ima PROSTORA, gde ce da drzi 4 gume preko cele godine?
Jedina stavka koja ima smisla da udje u zakon je zabrana voznje na letnjim gumama preko zime iz bezbednosnih razloga, upravo zbog tog slabijeg prijanjanja.

Moja ispravka.

postoje

1. Letnje
2. Zimske
3. All season

Pa neka kupuje sta se kome svidja i koliko ima para.

Ako vozis samo letnje, moraces da kupis i zimske ili All season
Ako vozis samo zimske, moraces da kupis letnje ili All season
Ako vozis samo All season, neces morati da kupis nista (sem jos jednog kompleta guma za isto vreme)

p.s.
Sta ja to tupim, keve mi ?? :dontunderstand:
 
Prvo, ova tema nema veze sa mozgom, i treba je zaključati.
Drugo, ova problematika je zakonski već dobro regulisana, i nema potrebe za izmišljanjem tople vode.

Inače, ja sam 5-6 puta išao na Kopaonik tokom zime sa običnim gumama, samo jednom sam montirao lance, jer je bila neka mećava. U ostalim slučajevima sam se popeo bez problema iako je put bio pod snegom.


A da neko u Zrenjaninu mora 6 meseci da nosi zimske gume jer je na Zlatiboru 2 metra snega ... nema veze sa životom.

Mislim da nas druge vozace, a pogotovu pesake stvarno ne zanima jel si se ti popeo negde sa nezimskim gumama, nego jel ti mozes zakociti s tim gumama pre no sto ubijes nekoga.
 
Moja ispravka.

postoje

1. Letnje
2. Zimske
3. All season

Pa neka kupuje sta se kome svidja i koliko ima para.

Ako vozis samo letnje, moraces da kupis i zimske ili All season
Ako vozis samo zimske, moraces da kupis letnje ili All season
Ako vozis samo All season, neces morati da kupis nista (sem jos jednog kompleta guma za isto vreme)

p.s.
Sta ja to tupim, keve mi ?? :dontunderstand:

Алл Сеасон гуме НЕ ПОСТОЈЕ.

Тачније, постоје гуме које се тако зову, али не постоје оне које заиста то и јесу ;)
 
Treba uvesti obaveznu upotrebu zimskih guma od 1. novembra do 1. aprila. U Srbiji zimi voze sa celstonkama koja ni leti ne mogu da ukoce, a kamoli zimi na nizim temperaturama, da ne pricamo ako ima malo leda ili snega na putu. Ma dovoljno je da je malo vlazan kolovoz, a zimi je to gotovo svakodnevna pojava. Svako ko zimi vozi sa letnjim gumama je po meni tezak bolid koji trpa svoju glavu u torbu. Da ne pricamo o glavama drugih, ni krivih ni duznih ucesnika u saobracaju. Tipicno balkansko-srpsko razmisljanje "mogu da se popnem na Zlatibor ili Kopaonik sa letnjim gumama usred zime" ovde jos dugo nece biti iskorenjeno.
Najvise sazaljevam magarce koji voze nova kola od 40.000 evra i vise i "nemaju para" da kupe zimske gume za ta kola. Ostali seljaci u dusi, dzaba im lova.



Vidjao sam par X5, Tuarega, novijih automobila kojima su gume celavije nego Luisova glava. Tu te podrzavam
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top