Zeitgeist - istina ili laz?!

Ono o novcu i bankama koje raznim manipulacijama upravljaju svetom, jeste tačno, ali i taj film je snimila neka utopističko-anarhistički orjentisana grupa koja zagovara totalno bezvlašće i apatiju čovečanstva koje predstavlja kao najviši oblik sreće.To je ne samo utopija već i laž, a laž pomešana sa istinom je još veća laž, jer što je laž i obmana bliža istini, time je ona i veća i teže ju je razotkriti.
 
U onom delu o religiji ima dosta toga tachnog , ali i lazhi , pre svega mislim na onaj deo gde tvrde da je Isus kopija Horusa , Mitre i slichnih ( kao svi oni su rodjeni od strane device ) , a to nije tachno.

:think: Ne bih se slozila... Zeitgeist vrlo ubjedljivo iznosi cinjenice o nepostojanju Isus Hrista! :rtfm: Moze li neko da opovrgne ono sto je receno u filmu?! Ja sam vec imala formirano misljenje o svemu ovome i prije nego sto se dokumentarac pojavio, a posle njega sam skroz ubijedjenja da sam bila u pravu :) Ne kazem da ga treba uzeti "zdravo za gotovo" ali nemojte mi reci ( pogotovo vi koji duboko vjerujete u Boga sa njegovim velikim B :) ) da vam Zeitgeist nije bar malo poljuljao vjeru? :hahaha:
 
Izdvojio bih nekoliko rechenica odavde http://www.alternativnahistorija.com/AH3.htm. I kao sto mozete da vidite, teorije zavere su nastale iz same zavere to jest prvo je stvarno nastala zavera:


"Teorije zavjera" imaju interesantnu putanju. Atentat na Kenedija se smatra klasičnim primjerom u kojem sistem svjesno obmanjuje svoju javnost.


"Sistem" u ovom slučaju predstavlja vrh FBI-a, korporacijske, medijske i bankarske magnate, nekolicinu iz političke elite (na čelu sa tadašnjim potpredsjednikom), dijelove policije i nekoliko korisnih grupica (anti-kubanske i mafiju). Javnost se obmanjuje tomovima ne-istinitih izvještaja i "kontroverznim" filmovima. Stvarni svjedoci nestaju: iz straha ili zauvijek.



Sam naziv "konspirativne teorije" nije došao od nezavisnih istraživača, već iz užih krugova establišmenta. Razlog: ako imaš nešto da sakriješ, nazovi to teorijom, izloži negativnoj medijskoj kamapanji i, na koncu, prijeti, ridikuliziraj i ukloni onog ko hoće da pronađe put do istine.



Naravno, Kenedijevo ubojstvo nije vrhunska zavjera. Riječ je više o nekoj vrsti "unutarpartijskog obračuna" u kome jedna od izabranih familija strada, a druge preuzimaju teritoriju.


********





Istinske zavjere su znatno sofisticiranije, a mi smo njihov objekt već dugo vremena.



Hiljadama godina se izgrađivao ovaj sistem u kome su strogo utvrđena pravila ponašanja. Iskočiš li iz tih okvira, onda se većina pobuni i izolira te. Savršen mehanizam. Crnu ovcu eliminiraju ostale bijele ovce. Ne pas čuvar, ne pastir. Već ostale ovce koje i nisu svjesne zašto se treba ponašati na određen način.


Pojavi li se novinar sa ekskluzivnom pričom o zavjeri, šanse su da se ona neće objaviti. Prvo, jer ni sam ne vjeruje svojim očima. Drugo, kolege bi ga ismijale. Treće, urednici to ne bi propustili. Četvrto, posljedice nisu nimalo prijatne (gubitak posla i sl.). Peto... Priča čak i ne treba doći do vlasnika medijskog carstva koji bi je svakako zabranio. Jer, mehanizam savršeno radi i na nižim nivoima.



U međuvremenu, većina misli da je slobodna. I zašto bi se bunili protiv sistema ako su slobodni. Perfektno zamišljeno. Ako nemaš diktatora ispred sebe da ga rušiš, znači da je sve u redu.



E, tu se kriju istinske zavjere. Koje nisu samo "teorije". Jer nam se događaju dnevno i stotinama generacija unatrag.
 
:think: Ne bih se slozila... Zeitgeist vrlo ubjedljivo iznosi cinjenice o nepostojanju Isus Hrista! :rtfm: Moze li neko da opovrgne ono sto je receno u filmu?! Ja sam vec imala formirano misljenje o svemu ovome i prije nego sto se dokumentarac pojavio, a posle njega sam skroz ubijedjenja da sam bila u pravu :) Ne kazem da ga treba uzeti "zdravo za gotovo" ali nemojte mi reci ( pogotovo vi koji duboko vjerujete u Boga sa njegovim velikim B :) ) da vam Zeitgeist nije bar malo poljuljao vjeru? :hahaha:

I ja mislim da Isus nije postojao , ali ne treba da se prekraja mitologija da bi se to pokazalo .
 
:ok:
Izdvojio bih nekoliko rechenica odavde http://www.alternativnahistorija.com/AH3.htm. I kao sto mozete da vidite, teorije zavere su nastale iz same zavere to jest prvo je stvarno nastala zavera:


"Teorije zavjera" imaju interesantnu putanju. Atentat na Kenedija se smatra klasičnim primjerom u kojem sistem svjesno obmanjuje svoju javnost....

********************

......E, tu se kriju istinske zavjere. Koje nisu samo "teorije". Jer nam se događaju dnevno i stotinama generacija unatrag.

:ok:
Odličan tekst.:)

@kennedy
Nisam se izjasnila za to kako su okarakterisali religiju u tom filmu, pa ne vidim zašto kažeš da sam i to pitanje okarakterisala kao laž. Moj stav je po tom pitanju u stvari podeljen: kao vernik smatram da je priča koju su ispričali o Hristu ne istinita, tj. da je laž, ALI u celokupnom konceptu, religija kako je predstavljena na filmu, ima istine, jer manipulacije religijom i verom uopšte, kao najdubljom i najsadržajnijom konstitutivnom jedinicom čovekovog bića zaista kroz istoriju postoje i postojaće, kako u okviru drugih religija tako i u okviru samoga hrišćanstva, i to ne što se tiče same ličnosti Hristove, već što se tiče njegovog učenja, prava vlasti unutar Crkve, manipulacijom savešću pojedinaca, korupcijom i slično. Naravno, opet, sve ovo ne potiče zbog samog ustrojstva Crkve kao Božanske tvorevine, (konkretno mislim na pravoslavlje), već zbog raslabljenosti, snishođenja grehu i same grešnosti paloga čoveka koji prisvaja tu Crkvu kao sebi svojstvenu i čoveko-snishodeću instituciju menjajući joj karakter iz nebeske tvorevine u zemaljsku i samim tim dovodeći je u stanje iskompromitovanosti i čovekougodinštva tj. u službu strastima čovečijim namesto Bogu. Međutim, za one koji veruju, a to je pitanje ontološko, a ne profano-čulnog razuma, zaista će Hristos na kraju, pošto se ispuni čaša dugotrpljenja, očistiti gumno svoje, i pokazati istinu. Do tog trenutka ne vrede nikakava dokazivanja i nikakavi pokušaji da se omalovaži Hristova žrtva koja je realna i kao takva "bode oči" mnogima predstavljajući kamen spoticanja za mnoge, jer naš relativni ljudski vek, kao i um, ovo delo Božije jednako ne može da shavti i prihvati, ali ga to ni u kom slučaju ne čini manjim niti bezvrednijim. Naše pljuvanje i pogrda Hrista jednaki su komarcu koji želi da pomeri planinu, a to u svakom slučaju nigde ne vodi, sem u sopstvenu pogibao.
Što se tiče paralela koje su u ovom filmu prikazane između Hrista i drugih mnogobožačkih božanstava,( u pravoslavlju nazvanih idola), mene lično to ništa ne zbunjuje: Budući da je neprijatelj ljudskog roda, Satana, bio tu, na zemlji i u redovima Božijim još pre stvaranja sveta, i da je poznavao kao najviši među arhangelima i najbliži Bogu sve tajne stvorenog sveta, a pogotovo kao onaj koji je bio postavljen od Boga da upravlja baš Zemljom pre svoga grehopada, on je poznavao kao na dlanu i sve ono što je Bog promislio o čoveku čijim je stvaranjem i izazvana mržnja i zavist kod Satane. Njemu je Bog, isteravši ga iz Raja već u napred saopštio svoju nameru da pošalje spasitelja ljudskom rodu, "seme" ženino koje će mu stati na glavu, i on je od tada vrebao iz pokolenja u pokolenje onu koja će takvoga roditi. Do tada imao je mnogo vremena da dela: posejao je među ljudima mnoga polu-znanja, ili polu-istine, kako bi ih već nazvali: zadovoljivši ljudsku sujetu za moći i znanjem, dao im je trunku onoga što mu je predhodno od Boga bilo dato kao savršeno znanje, i pomešavši isto sa raznim neistinama, sujeverjima, lažima, napravio je mix nečega što će izgledati kao vera a zapravo je poklonjenje njemu. Napravio je svoje kultove na raznim stranama sveta, ali koristeći se veštom manipulacijom kakva je njemu kao ocu laži jedinome svojstvena: vešto iskombinovavši istinu sa laži, on je svuda stvorio kultove koji će zapravo podsećati na onaj pravi, božanstva koja će imitirati onog pravog koji će tek doći, kojeg je on i sam čekao, i daleko providevši u budućnost, znao je da će mu se zvrčka jednog dana isplatiti: iako ti ljudi prošlosti nisu znali koga i šta obožavaju, i bili mu slepe sluge, znao je da čak i kada bude došao Onaj koji će idole porušiti i njega u bezdan baciti, njegova sila neće se ugasiti zbog savršenstva mreže prevare koju je ispleo: sličnost koju je usadio u sve idolske likove sa Onim koji Jeste, imitacija i iluzija koju on sam stvara glumeći i pretvarajući se da je KAO Bog iako nemoćan i ne savršen, doneće mu mnoštvo onih koji će poverovati: Kao u sobi sa ogledalima: od silnog mnoštva sličnih retko ko će prepoznati onog pravog.I to je zaista i uradio: pleo je mreže vekovima spremajući se za boj, znajući da je vremena malo. A on, je video Boga, i on je znao kako da ga imitira i kako da ga ljudima predstavi da nešto ili neko bude kao Bog, ali da to ipak nije On, već slika njegova, Satanina kojoj će se mnogi klanjati.
U prilog mu je išlo i ogromno ne znanje ljudsko i kratkoročnost njegovog veka: ljudi sve vide iz prošlosti u budućnost, njihovo znanje je kumulativnog karaktera, seže iz prošlosti u budućnost i povezuje događaje i činjenice samo na taj način: nešto što je starije predhodilo je nečem što je mlađe, originalnost se u ljudskom umu i sećanju potvrđivala samo ovim jednosmernim principom. Njihov duševni vid bio je slep za buduće i zato oni nisu mogli da imaju celokupnu sliku svega.U hebrejskom jeziku, buduće se izražava prošlim vremenom, a prošlost budućim: tu mudrost Jevreji su dobili kao izabrani narod od Boga. Ništa nije konačno dok mu se nije video i njegov kraj: a kraj sveta i svega stvorenog leži u Bogu i promisli Njegovoj. Zato prošlost nije starija, niti je budućnost mlađa, jer je u Bogu večnost, i u večnosti sve ima svoj početak i kraj. Bog kao alfa i omega, čini suštinu vremena, i samim tim onaj koji stvari sagledava dvodimenzionalno, kratkovido i jednosmerno, ne može prodreti u dubinu znanja: Satana je to znao, njemu je ta dubina iole poznata i to je naveliko koristio kao svoju prednost.
Tu zapravo leži odgovor sličnosti ili bilo kakvih paralela koje se mogu povući sa raznim božanstvima do Hrista.Zato je i toliko očigledna činjenica, da nakon Hrista, više božanstava, tj. njihovog novog rađanja i stvaranja u tom obliku i na taj način nije bilo: satana je stvorio vojsku božanstava sve do Hrista, a posle toga ne samo što više to nije mogao zbog autentičnosti onog Pravog i Jedinog Istinitog, već mu više božanstava nije ni trebalo: doći će vreme njegovoh pet minuta, kada će se na svet dići talas paganstva i neznaboštva po dopuštenju Božijem, i onda i ovo što je do Hrista stvorio biće mu dovoljno da svet ponovo povede za sobom.Zapravo, one koji to budu hteli.
Verovali ili ne, tako je, a mi svi, živi bili pa videli!
 
naravno, kao i uvijek, ono sto vam odgovara je istina, a ono sto vam ne ide u korist je laz :)

:ok: :D

@tema
Kad sam gledala prvi put,ostala sam bez teksta,jako me je zainteresovalo sve to,malo sam posle citala o svemu,ima dosta rupa,ali sustina je bitna.
Deo o religiji mi je posebno interesantan. Ima pogresnih informacija,ali zanemarljivo,jer cak i da je trecina tacna,dovoljno je sasvim da se razume koliko je religija opasna i da nije nista drugo do sredstva za manipulaciju,i naravno da je hriscanstvo najobicniji plagijat.
Drugi deo Zeitgeista mi je isto dobar,ali ga unistise na kraju sa onim Venera projektom,ili kako vec,deluje mi kao neki hipi pokret,zalazu se za bezvlasce i nerad,ispalo bas smesno.:)
 
Dokumentarac je odličan. Kada sam ga prvi put gledala shvatila sam da i nisam baš toliko luda, ima i luđih od mene. S obzirom da je religija izmišljena kako bi držala masu u pokornosti ne bi me iznenadilo i da je većina tih podataka tačna. Povezivanje egipatske drevne religije i hrišćanstva u dokumentarcu, delom je zaista potkrepljeno činjenicama, tako da... sve je moguće.
A kako Dučić kaže "Bolje je verovati u svašta, nego ne verovati u ništa."
 
:ok: :D

@tema
Kad sam gledala prvi put,ostala sam bez teksta,jako me je zainteresovalo sve to,malo sam posle citala o svemu,ima dosta rupa,ali sustina je bitna.
Deo o religiji mi je posebno interesantan. Ima pogresnih informacija,ali zanemarljivo,jer cak i da je trecina tacna,dovoljno je sasvim da se razume koliko je religija opasna i da nije nista drugo do sredstva za manipulaciju,i naravno da je hriscanstvo najobicniji plagijat.
Drugi deo Zeitgeista mi je isto dobar,ali ga unistise na kraju sa onim Venera projektom,ili kako vec,deluje mi kao neki hipi pokret,zalazu se za bezvlasce i nerad,ispalo bas smesno.:)

I meni je to bilo smeshno , jeste da ima neshto , ali je ipak malo detinjasto :mrgreen:
 
Zeitgeist, Hegelov termin koji oznacava zamisljeni stepen u kretanju Apsolutnog Duha kroz prostor i vreme,stepen u progresiji proboja Univerzalnog ljudskog uma u svest i pojavnost,itd....prevedeno kao `Duh vremena`,skup imanentnih karakteristika vezanih za jedan period istorije sveta...Drugi termin `Wolgsgeist` ili `Duh Naroda` nacisti su,u sprezi sa prvim, obilato koristili da dokazu svoje `nabujale` dokrtine...
Sve u svemu,izgleda da nije stvar u tome da li taj termin opisuje kojekakve i svekolike `zavere`, koliko je mozda pitanje u tome da li on predstavlja zaveru sam po sebii...
 
Poslednja izmena:
Povezivanje egipatske drevne religije i hrišćanstva u dokumentarcu, delom je zaista potkrepljeno činjenicama, tako da... sve je moguće.
"

Nije nimalo potkrepljeno, upravo je ta prica sa Egiptom najvise iskarikirana i izlupetana da bi se postigao efekat.
A ako me neko laze na samom pocetku filma, zbog cega me ne bi lagao i u nastavku.

U je, nismo znali da je ideologija savrsena potpora socijalnom organizmu pa ce oni da nam otvore oci.

Skart od filma, po mom misljenju.

PS Nisam gledao II deo.
 
U onom delu o religiji ima dosta toga tachnog , ali i lazhi , pre svega mislim na onaj deo gde tvrde da je Isus kopija Horusa , Mitre i slichnih ( kao svi oni su rodjeni od strane device ) , a to nije tachno.

ti s olovkom u nosu :per::) mislim da je Isus za ovaj svjetic bio nesto kao u pesmi Iggy Popa, Passinger...koga su mnogi,cini se,sa razlogom zapamtili...ali propaganda je, kao i brojne druge ljudske osobine,vanvremenska kategorija:ko zna sta je kroz istoriju sve ucinjeno sa njegovim likom i delom..;):cool: Iz tog filma,a i inace,znajuci kako su ljudi u osnovi svog kolektivnog ocaja plemenski ustrojena bitca..nimalo me ne cudi ideja da su stari paganski solarni kultovi nasli prostor za simbolicku permutaciju sa bozijim sinom...A covek je mozda samo nasao put do srca sa prostim recima...mada opet...preporucio bih svima da pogledaju `Poslednje Hristovo iskusenje` Martina Skorsezea.
 
Poslednja izmena od moderatora:
ti s olovkom u nosu :per::) mislim da je Isus za ovaj svjetic bio nesto kao u pesmi Iggy Popa, Passinger...koga su mnogi,cini se,sa razlogom zapamtili...ali propaganda je, kao i brojne druge ljudske osobine,vanvremenska kategorija:ko zna sta je kroz istoriju sve ucinjeno sa njegovim likom i delom..;):cool: Iz tog filma,a i inace,znajuci kako su ljudi u osnovi svog kolektivnog ocaja plemenski ustrojena bitca..nimalo me ne cudi ideja da su stari paganski solarni kultovi nasli prostor za simbolicku permutaciju sa bozijim sinom...

Ni mene ne chudi , samo ne slazhem za to kolko je mit o Isusu iskopiran u odnosu na ostale . Iskopiran je , ali ne tolko kolko film tvrdi .
 

Back
Top