Borilacke vestine i godine, da li je kasno?

Ne postoji granica. Nemoj da robujes ni ti ni ostali balkanskim predrasudama ( ma ja mator ma ja ne mogu ) . Ja sam sa 20 godina poceo karate , ljudi su me gledali kao da sam lud , polagao sam sa djecicom po 6 7 godina za zuri , oranz , plavi itd pojas. Sad vec imam 2 crna pojasa u karateu i taekwondu , a uporedo treniram i box. 30 godina imas , do 33 35 ces biti sasvim zadovoljan rezultatima. Kreni bez razmisljanja.

Na zapadu ljudi sa 50 godina pocinju i to je sasvim normalno. Jedino mi izigravamo neko ludilo kao kasno je .. ma daj.

I zasta ti pojasevi sluze nego da ucvrstis ledja, da imaju dobar balans prilikom kretanja.Imaj jedan , ali vredan.:cool:
 
Samo da dodam ovde u diskusiju:

Ja imam 37 godina i u junu sam polozila za zuti pojas. Nikad nije kasno i ima nas 6 entuzijasta koji mislimo isto u ovom klubu (verovatno mnogo vise ali se mi otkrivamo javnosti tako sto smo upisali karate ne znajuci nista o tome) i super nam je. I da, prirodno nekako mi sredovecni izgledamo dovoljno snazni za postepeno dostici snagu koja treba, sa stvarno jakim treninzima a tehnike savladavamo kako ko, odnosno koliko se ko trudi.

Nije kasno, i imamo neka takmicenja u planu takodje, ali to ce da saceka bar do sledeceg juna odnosno septembra.

Uzdravlje svima, ako nekom treba preporuka za karate klub u Novom Sadu, tu sam. Necu da spamujem, ako vas zanima pitajte stvarno je iznad svih mojih ocekivanja.
 
После више од четири деценије кренем ти ја од недавно поново да радим на џаку. Јес' да су ми рунде "омладинске", :) односно два минута и да правим паузу између од око два - три минута, али опет ми се чини да личи на нешто. Изгледа да је бар делимично истина оно о "памћењу тела". Осећај је стварно добар. Докле, видећемо.
 
После више од четири деценије кренем ти ја од недавно поново да радим на џаку. Јес' да су ми рунде "омладинске", :) односно два минута и да правим паузу између од око два - три минута, али опет ми се чини да личи на нешто. Изгледа да је бар делимично истина оно о "памћењу тела". Осећај је стварно добар. Докле, видећемо.
Au sunce ti, pa koje si godiste :)
Salim se, ja sam rukavice navukao '92. sa 17 godina i imam podosta amaterskih meceva tih devedesetih godina. Sjajno vreme, mladost, uzbudjenje... i malo pogresan pristup treningu jer smo stalno bili pretrenirani. Ruska skola.
I sada radim redovno na dzaku, ponekad sparing, u solidnoj sam formi. Volim i drugacije treninge pa dizem i maksimalnu snagu, eksplozivnost, itd...
 
Au sunce ti, pa koje si godiste :)
Salim se, ja sam rukavice navukao '92. sa 17 godina i imam podosta amaterskih meceva tih devedesetih godina. Sjajno vreme, mladost, uzbudjenje... i malo pogresan pristup treningu jer smo stalno bili pretrenirani. Ruska skola.
I sada radim redovno na dzaku, ponekad sparing, u solidnoj sam formi. Volim i drugacije treninge pa dizem i maksimalnu snagu, eksplozivnost, itd...

Ја сам педесет и осмо годиште. Три пута недељно сам у теретани, а тамо је и џак који сам дуго само чезнутљиво гледао. После тренинга са теговима нема шансе за рад. Не само због умора, него сав сам успорен, мишићи су згрчени и више гурам него што ударам. Онда сам почео рад са рукавицама недељом ујутро раније, када скоро никога нема. Бицикл, загревање па онда и џак и сада ми се чини да то личи на нешто, као што написах. Све заједно траје можда мало јаче од пола сата, али за мене пуна капа.
 
Ја сам педесет и осмо годиште. Три пута недељно сам у теретани, а тамо је и џак који сам дуго само чезнутљиво гледао. После тренинга са теговима нема шансе за рад. Не само због умора, него сав сам успорен, мишићи су згрчени и више гурам него што ударам. Онда сам почео рад са рукавицама недељом ујутро раније, када скоро никога нема. Бицикл, загревање па онда и џак и сада ми се чини да то личи на нешто, као што написах. Све заједно траје можда мало јаче од пола сата, али за мене пуна капа.
Dzak se posle tezinskog treninga nikad ozbiljno ne radi nego samo lagano da se kako kazu misic ne "ukruti" a u stvari da bi bio fleksibilan posle tegova pored obaveznog istezanja.
Posle tegova lagano istezanje i onda lagano na dzak rundu-dve
 
Ја сам педесет и осмо годиште. Три пута недељно сам у теретани, а тамо је и џак који сам дуго само чезнутљиво гледао. После тренинга са теговима нема шансе за рад. Не само због умора, него сав сам успорен, мишићи су згрчени и више гурам него што ударам. Онда сам почео рад са рукавицама недељом ујутро раније, када скоро никога нема. Бицикл, загревање па онда и џак и сада ми се чини да то личи на нешто, као што написах. Све заједно траје можда мало јаче од пола сата, али за мене пуна капа.

Tako je Senior, za svoju dusu, jer mozak pamti sve.Ali Prvo kardio boks, pa posle na tegove, a od tegova ti trebaju samo par vezbi. Mrtvo dizanje, Bendz sa kose klupe, Sumo cucnjevi, Guranje nogama, za rucne zglobove dizanje sipke(wrist curl), dizanje sipke sa tegovima (upright rows) i vuca tegova u sedecem polozaju(seated rows).
A mozes da koristis i rusku kuglu, Girju, ona je odlicna za misice.
 
Poslednja izmena:
Проблем је што је џак намештен на најгоре могуће место, веома близу огледала, па онда морам да радим прво директе и аперкате паралелно са огледалом, а затим се померим за деведесет степени улево, па радим крошее. Добра ствар је што ми је десни директ онда обавезно коректан јер десни лакат од огледала не може да оде у страну :) Шалу на страну, пожељно је радити директе поред зида, како би сваки ударац био резултат ротације кука и рамена (код десног директа резултат ротације пете, кука и рамена).
 
Проблем је што је џак намештен на најгоре могуће место, веома близу огледала, па онда морам да радим прво директе и аперкате паралелно са огледалом, а затим се померим за деведесет степени улево, па радим крошее. Добра ствар је што ми је десни директ онда обавезно коректан јер десни лакат од огледала не може да оде у страну :) Шалу на страну, пожељно је радити директе поред зида, како би сваки ударац био резултат ротације кука и рамена (код десног директа резултат ротације пете, кука и рамена).
Nema udarca bez sinhronizovane rotacije. Ja sam svojevremeno znao protivnika da posaljem na pod levim kroseom u onim 12 oz rukavicama.
 
"Школски" бокс је закон, зато што је све прорачунато, проверено и оптимално како за одбрану тако и за напад. Многи искусни боксери временом изграде свој стил који је у мањој или већој одступање од "школског", али за почетнике и оне који немају изузетан талент то је погубно. Покушај да имитираш Алија, "Принца" Насема Хамеда, Бенеша … и спреми се да те противник не само обори него избаци кроз конопце. Бенеша, великог човека, мајстора и борца спомињем и као лош пример. Као млад је имао способност сјајних ескиважа (то је нешто што не може да се научи, имаш или немаш) и остала му је лоша навика да боксује са спуштеним гардом. После је много радио на снази, ударац му је био стравичан, али брзина и еластичност су нестале, а руке је наставио да држи спуштене. Уз остале тешке повреде изгубио је и око.
Бокс је феноменална ствар, цело тело ради, адреналин, све. Али, мора да се ради паметно. Прво, песница и ручни зглоб. Све мора да буде савршено равно уколико не желиш брзо до ортопеда. Онда, правилан гард и кретање у гарду. Сви ударци и све одбране почињу и завршавају се у гарду. Онда споменута синхронизована ротација. Све остало је гурање и не користи се ни пола могуће снаге ударца. Нас су учили да је малтене важније да се брже вратиш у гард после ударца него брзина којом удараш. Затим једна "ситница" коју многи превиђају - када "фајтерски" држите стопало задње ноге под деведесет степени, уместо да је паралелно са рукама и на прстима задње ноге (што помаже и код амортизације ударца), скраћујете задњи директ и за десет сантиметара. Станите испред зида и проверите. Не скакућите - уколико добијете "заушку" док сте у ваздуху ето вас међу публиком. Итд
 

Back
Top