Covek je onoliko dobar koliko mu to prilike dozvole?

Pa zlo iz nužnosti bi bilo kada čovek mora da učini nešto što inače ne bi, a što bi povredilo nekoga, a mora da bi sebe sačuvao. Dakle, pitanje je ili-ili. Nema drugog izbora. Razne su situacije. Pritom ne mislim na sebičluke i situacije tipa: pitanje je da li ću uživati ili neću, već ozbljne situacije - život,bezizlazne situacije. Preživljavanje je najjači instinkt i mislim da ne možemo sasvim zameriti nekome ko je sebe spašavao i pritom bio nepažljiv prema drugima. Tu bi moglo upasti i ubistvo iz samoodbrane.

Ubistvo iz samoodbrane se, koliko znam, ne smatra zločinom. Ima nešto što bi se donekle moglo podvesti pod to na šta ciljaš, ako sam te dobro razumeo, a to su donekle tzv. zločini poslušnusti, konkretno situacije u kojima su dotad obični ljudi radili stvari koje inače ne bi. Ali, radili su ih pod izgovorom društvene opravdanosti, skrivajući se kao pojedinci iza mase, što ih opet ne opravdava za zlo koje su počinili. Primera iz bliže i dalje prošlosti imaš koliko hoćeš.
 
Ubistvo iz samoodbrane se, koliko znam, ne smatra zločinom. Ima nešto što bi se donekle moglo podvesti pod to na šta ciljaš, ako sam te dobro razumeo, a to su donekle tzv. zločini poslušnusti, konkretno situacije u kojima su dotad obični ljudi radili stvari koje inače ne bi. Ali, radili su ih pod izgovorom društvene opravdanosti, skrivajući se kao pojedinci iza mase, što ih opet ne opravdava za zlo koje su počinili. Primera iz bliže i dalje prošlosti imaš koliko hoćeš.

Da, znam. Samo, postoji razlika u činjenu zla iz poslušnosti kada nam je život ugrožen i kada smo slabi, pa smo uplašeni. Nije svaka hrabrost pametna. Ponekad je bolje "sačekati pet minuta" nego biti inadžija i rizikovati. Život je jedan. Treba ga spašavati. Ali treba biti jak, pa proceniti da li je opasnost stvarno velika ili nam je samo tako predstavljena. Nisu te situacije crno-bele.
 
Da, znam. Samo, postoji razlika u činjenu zla iz poslušnosti kada nam je život ugrožen i kada smo slabi, pa smo uplašeni. Nije svaka hrabrost pametna. Ponekad je bolje "sačekati pet minuta" nego biti inadžija i rizikovati. Život je jedan. Treba ga spašavati. Ali treba biti jak, pa proceniti da li je opasnost stvarno velika ili nam je samo tako predstavljena. Nisu te situacije crno-bele.

Ipak mislim da zanemarljiv broj onih ljudi koji su ubijali strahujući za svoj život u odnosu na one koji su to činili misleći da je to društveno opravdano.
 
Covek je onoliko dobar koliko mu to prilike dozvole? - netacno!

Ne znam da li u sebi imamo neko prirodni potencijal u vezi sa tim. Vaspitanje igra ogromnu ulogu, ali nije presudno.

Stvar odluke. Ako starenje donese i mudrost covek je bolji. Dobrota je u stvari prirodno stanje jer smo svi mi u sustini jedno. Neprirodno je biti zao.

da, slažem se i pritom dodajem da nema relativizacije morala pozivanjem na okolnosti...nekada će dobar čovek učiniti u afektu i loše delo, ali imanentno njemu (dobru, dobrom).. nije činjenje zla....
 
Kako onda tumacis razlicito ponasanje ljudi u istim okolnostima?

Ponasanje zavisi koliko su jako upregnuti u jaram zvani konvencionalno ponasanje. Od tog jarma zavisi i jacina kocnica. Sto opet pokazuje da okolina utice na coveka.

A ubistva u ratovima nisu nista drugo nego teritorijalni nagon.

Zavisi i na kakvu situaciju mislis. Sto covek ima manje da izgubi to je veca sansa da na njega slabije deluju konvencije.
 
Poslednja izmena:
Svaki covek je dobar. Ako ne podjemo od te premise samo cemo se muciti u zivotu.
Covek je slab , povodljiv i lako poklekne pred svojom licnom koristi ili zadovoljstvom.
Da ne postoji nasa savest , rukovodjena nashim moralom mi bismo upropastili sve oko nas.
Lakshe je dushi ziveti a znati nije nikom zlo nanela , nego ikako drugacije.

Kajemo se samo zbog onoga sto nije uobicajeno raditi.

Savest i moral su relativne stavke. :)
Sto je na jednoj strani zemaljske kugle zlocin,
na drugoj strani je najsvetija stvar.
 
Kako onda tumacis razlicito ponasanje ljudi u istim okolnostima?

Različiti ljudi se ponašaju različito jer su kovani u različitim kovačnicama (okolnostima)
Kad kažeš iste okolnosti to je vrlo varljivo zbog same različitosti mnoštva. No uzmimo da je zatvor ili vojska nešto kao primjer istih okolnosti.
Evo da uzmamo vojsku, (bolje je poznajem ;) )
Neki redov iz dobrostojeće porodice će najvjerovatnije da kuka na lošu hranu jer je navikao na daleko bolju kod kuće i najčešće će tražiti izlazak u grad da bi jeo ili makar u kantinu.
Drugi će da se davi od slasti i da nekolika puta traži repete jer je došao s neke Mrke Planine gdje je bio najamnik i hranio se oskudno. Kad ga upitaš za hranu, ona je za njega bogovska, jer je odrastao u oskudici.
 
Različiti ljudi se ponašaju različito jer su kovani u različitim kovačnicama (okolnostima)
Kad kažeš iste okolnosti to je vrlo varljivo zbog same različitosti mnoštva. No uzmimo da je zatvor ili vojska nešto kao primjer istih okolnosti.
Evo da uzmamo vojsku, (bolje je poznajem ;) )
Neki redov iz dobrostojeće porodice će najvjerovatnije da kuka na lošu hranu jer je navikao na daleko bolju kod kuće i najčešće će tražiti izlazak u grad da bi jeo ili makar u kantinu.
Drugi će da se davi od slasti i da nekolika puta traži repete jer je došao s neke Mrke Planine gdje je bio najamnik i hranio se oskudno. Kad ga upitaš za hranu, ona je za njega bogovska, jer je odrastao u oskudici.

Mešaš stvari. Redov iz dobrostojeće porodice će najverovatniji primetiti razliku između hrane, jer je navikao na bolju, ali to ne znači da će zbog toga i kukati. I obnuto, za onog, kako si rekao, s neke Mrke Planine.
Dakle, to kako ćemo se prema nekoj situaciji postaviti ne zavisi isključivo od toga odakle dolazimo, već ponajviše od toga šta sa sobom, tačnije u sebi, ponesemo.
 
Mešaš stvari. Redov iz dobrostojeće porodice će najverovatniji primetiti razliku između hrane, jer je navikao na bolju, ali to ne znači da će zbog toga i kukati. I obnuto, za onog, kako si rekao, s neke Mrke Planine.
Dakle, to kako ćemo se prema nekoj situaciji postaviti ne zavisi isključivo od toga odakle dolazimo, već ponajviše od toga šta sa sobom, tačnije u sebi, ponesemo.

A na to opet utice okolina.
Kada sam lezala u bolnici primetila sam da su neke zene koje su siromasnije mnogo vise kukale na bolnicku hranu, sto bi rekli folirale su, nego one koje su nekog srednjeg imovinskog stanja. Ali na to foliranje opet utice sredina iz koje su dosle, one su valjda time htele da prikriju to da kod kuce nemaju bas nesto posebno.
 
A na to opet utice okolina.
Kada sam lezala u bolnici primetila sam da su neke zene koje su siromasnije mnogo vise kukale na bolnicku hranu, sto bi rekli folirale su, nego one koje su nekog srednjeg imovinskog stanja. Ali na to foliranje opet utice sredina iz koje su dosle, one su valjda time htele da prikriju to da kod kuce nemaju bas nesto posebno.

To što mogu da postoje različiti primeri (ti si navela bolnicu, pre toga je bio primer vojske) samo pokazuje da uticaj sredine iz koje dolazimo nije presudan. Te da uzroke nečijeg ponašanja ne možemo tražiti samo u tome.
 
Mešaš stvari. Redov iz dobrostojeće porodice će najverovatniji primetiti razliku između hrane, jer je navikao na bolju, ali to ne znači da će zbog toga i kukati. I obnuto, za onog, kako si rekao, s neke Mrke Planine.
Dakle, to kako ćemo se prema nekoj situaciji postaviti ne zavisi isključivo od toga odakle dolazimo, već ponajviše od toga šta sa sobom, tačnije u sebi, ponesemo.

Odgovarao sam na pitanje druge osobe i odgovorio kako sam odgovorio.

Evo i tebi. Nijesam rekao nužno će kukati već sam rekao najvjerovatnije. I ko sad ođe MEŠA STVARI.
Drugo, u pisanju sam prvo napisao Šar Planine pa sam kasnije izmijenio u nepostojeću mrku da nebih koga uvrijedio ali eto i mrka nekima bode oči.
Treće, Nađi mi molim te đe ja to rekoh da će čovjek reagovati zavisno odakle DOLAZI.
Nemoj da varaš na kartama a i čemu ti takva igra. :eek:
Vrlo dugo sam proveo u vojsci tako da vrlo dobro znam šta govorim.
Evo ponovo mojih riječi doslovno pa odgovori.

**************************************************************************************************
**************************************************************************************************
Različiti ljudi se ponašaju različito jer su kovani u različitim kovačnicama (okolnostima)
Kad kažeš iste okolnosti to je vrlo varljivo zbog same različitosti mnoštva. No uzmimo da je zatvor ili vojska nešto kao primjer istih okolnosti.
Evo da uzmamo vojsku, (bolje je poznajem )
Neki redov iz dobrostojeće porodice će najvjerovatnije da kuka na lošu hranu jer je navikao na daleko bolju kod kuće i najčešće će tražiti izlazak u grad da bi jeo ili makar u kantinu.
Drugi će da se davi od slasti i da nekolika puta traži repete jer je došao s neke Mrke Planine gdje je bio najamnik i hranio se oskudno. Kad ga upitaš za hranu, ona je za njega bogovska, jer je odrastao u oskudici.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Prije nego sam ovo napisao nijesam pročitao sve odgovore drugih pa zato sad ažuriram temu.
Ovo što je rakla ili reklo Zozonče ;) je identično po suštini onome što sam rekao ja. Modest to ne razumije.
Pa tu se zaista ne može mnogo učiniti osim da ti sad detaljno objašnjavam riječ po riječ što nemam namjeru iz samo jednog razloga, mislim da bi opet shvatio pogrešno.
U oba slučaja je u pitanju uticaj sredina s tim što su "Kovačnice" iskovale drugačije modele ponašanja ili mišljenja. Ako ovo nije jasno ja zaista ne znam šta bi još trebalo dodati da ukapiraš.:eek:
 
Poslednja izmena:
Odgovarao sam na pitanje druge osobe i odgovorio kako sam odgovorio.

Evo i tebi. Nijesam rekao nužno će kukati već sam rekao najvjerovatnije. I ko sad ođe MEŠA STVARI.
Drugo, u pisanju sam prvo napisao Šar Planine pa sam kasnije izmijenio u nepostojeću mrku da nebih koga uvrijedio ali eto i mrka nekima bode oči.
Treće, Nađi mi molim te đe ja to rekoh da će čovjek reagovati zavisno odakle DOLAZI.
Nemoj da varaš na kartama a i čemu ti takva igra. :eek:
Vrlo dugo sam proveo u vojsci tako da vrlo dobro znam šta govorim.
Evo ponovo mojih riječi doslovno pa odgovori.

**************************************************************************************************
**************************************************************************************************
Različiti ljudi se ponašaju različito jer su kovani u različitim kovačnicama (okolnostima)
Kad kažeš iste okolnosti to je vrlo varljivo zbog same različitosti mnoštva. No uzmimo da je zatvor ili vojska nešto kao primjer istih okolnosti.
Evo da uzmamo vojsku, (bolje je poznajem )
Neki redov iz dobrostojeće porodice će najvjerovatnije da kuka na lošu hranu jer je navikao na daleko bolju kod kuće i najčešće će tražiti izlazak u grad da bi jeo ili makar u kantinu.
Drugi će da se davi od slasti i da nekolika puta traži repete jer je došao s neke Mrke Planine gdje je bio najamnik i hranio se oskudno. Kad ga upitaš za hranu, ona je za njega bogovska, jer je odrastao u oskudici.


Nije stvar u tome u kolikom si stepenu verovatnoće izrazio tu izvesnost, već u tome što si je vezao za samo jedan faktor. Dakle, moja primedba nije se odnosila na stepen verovatnoće, već za pomenuti faktor.
Ok, na početku jesi rekao da "u različitim kovačnicama" (ma šta to značilo), ali si to kasnije konkretizovao i nečije ponašanje vezao za sredinu iz koje neko dolazi.Kad kažem oakle neko dolazi, ne mislim, naravno, na geografsku odrednicu, već na okruženje.
I na kraju: ne varam na kartama, samo diskutujem.
 
To što mogu da postoje različiti primeri (ti si navela bolnicu, pre toga je bio primer vojske) samo pokazuje da uticaj sredine iz koje dolazimo nije presudan. Te da uzroke nečijeg ponašanja ne možemo tražiti samo u tome.

Navela sam slican primer, posto po prirodi stvari :)meni vojska nije bliska, ali to opet pokazuje uticaj sredine.......ponovicu takvo ponasanje jeste uzrokovano sredino, sredina je dovela do toga da osoba folira.

setorma:
Kao ubistvo npr.

Ili kanibalizam.:)
Nisi nikada cuo za ubistvo zbog odbrane casti? Dvoboji su postojali u hriscanskim zemljama par vekova ranije i nisu uvek bili nelegalni.
 
Navela sam slican primer, posto po prirodi stvari :)meni vojska nije bliska, ali to opet pokazuje uticaj sredine.......ponovicu takvo ponasanje jeste uzrokovano sredino, sredina je dovela do toga da osoba folira.



Ili kanibalizam.:)
Nisi nikada cuo za ubistvo zbog odbrane casti? Dvoboji su postojali u hriscanskim zemljama par vekova ranije i nisu uvek bili nelegalni.

Sredina oblikuje čoveka - to nisam ni sporio. Samo sam ukazao na to da ga ne oblikuje samo sredina i da o nečijem ponašanju ne možemo suditi samo na osnovu okruženja iz kog dolazi.Bez obzira koliko je uticaj okruženja jak, čoveku uvek ostaje prostora i da se sam oblikuje.
 
Kao ubistvo npr. :)

Da baš ubistva i doslovno ubistva.
Kad Ameri pale i žare po arapskom (i drugim zemljama, Koreja, Vijetnam, Jugoslavija) svijetu zbog nafte strateškog položaje ili čega već, to je za njih ne samo opravdano nego patriotski demokratski i uzvišena odbrana slobode za šta se dobijaju najveće počasti odlikovanja a bogami i lova.
Kad im Arapi sjebu bliznakunje, neki konzulat ili slično to je kod Amera kukavički, zločinački, primitivan i divljački akt.
Za za arapski svijet "teroristi" su heroji, patrioti branioci svog naroda najvišeg ranga koji su takođe slavljeni.
I sam si ovo znao setorma nego si malo lijen da misliš pa puštaš da drugi misle za tebe i njihovo uzimaš zdravo za gotovo.
odzacar je potpuno u pravu.
 
Nije stvar u tome u kolikom si stepenu verovatnoće izrazio tu izvesnost, već u tome što si je vezao za samo jedan faktor. Dakle, moja primedba nije se odnosila na stepen verovatnoće, već za pomenuti faktor.
Ok, na početku jesi rekao da "u različitim kovačnicama" (ma šta to značilo), ali si to kasnije konkretizovao i nečije ponašanje vezao za sredinu iz koje neko dolazi.Kad kažem oakle neko dolazi, ne mislim, naravno, na geografsku odrednicu, već na okruženje.
I na kraju: ne varam na kartama, samo diskutujem.

Uredu, diskutuješ no po meni sam napisao vrlo jasno da mislim nije bilo potrebe tjerati mak na konac.
Ako ti nije jasna alegorija Različite kovačnice, šta ja tu mogu.
Za primjer nekog ko je odrastao u oskudici sam uzeo Mrku Planinu jer je čitaocu lakše percipirati nego da sam rekao Njujork. Mogao sam i Njujork i u njemu ima gladnih pa ako je to moja greška onda mi to bila najveća. jbг.
 

Back
Top