korupcija u zdravstvu

27E

Legenda
Poruka
52.416
u pitanju je licno iskustvo, ali aktuelno, jos se desava

rodjaka mi je od petka na institutu za onkologiju i radiologiju, ul. pasterova beograd.

pozvana je naravno telegramom da dodje na operaciju tumora dojke. ali, iako visoko na pocetku liste, danima vec ceka da je stave na `program`, dok za to vreme pacijentkinje rangirane daleko ispod vec su operisane.

doktor, videci da moja rodjaka `ne prima gas` tj ne reaguje na indirektne nagovestaje korupcije, angazuje medicinsku sestru da `pogura` stvar i da se pacijent otvori

kako mi je rodjaka izbeglica sa kosova i metohije, moracu ja da platim mito doktoru, pa evo da se pozalim javno/anonimno na forumu.

vidim ja - ode pare stotina evrica-a vlada uziva u borbi sa korupcijom u zdravstvu srbije
 
doktor, videci da moja rodjaka `ne prima gas` tj ne reaguje na indirektne nagovestaje korupcije, angazuje medicinsku sestru da `pogura` stvar i da se pacijent otvori

kako mi je rodjaka izbeglica sa kosova i metohije, moracu ja da platim mito doktoru, pa evo da se pozalim javno/anonimno na forumu.

И у Сремској Каменици је исто, индиректно ти траже да их подмитиш

У таквим ситуацијама треба платити и теби ће неко помоћи данас,сутра :)
 
kolika je da je, ako mu je palta mala ne mora da okupira mesto. valjda ima ko hoce da radi i napreduje

ja u siroj porodici imama nekoliko lekara, kao i mlade lekare naucnike, na medicinskom fakultetu i na vma, i koliko ja znam nisu korumpirani

moguce da je hirurga plata mala, a ko ga je pa skolovao i koliko mu je `dosta`
 
kolika je da je, ako mu je palta mala ne mora da okupira mesto. valjda ima ko hoce da radi i napreduje

ja u siroj porodici imama nekoliko lekara, kao i mlade lekare naucnike, na medicinskom fakultetu i na vma, i koliko ja znam nisu korumpirani

moguce da je hirurga plata mala, a ko ga je pa skolovao i koliko mu je `dosta`

ma slazem se, samo sam pitao za info.

ne verujem da je stanje u zdravstvu ni priblizno takvo kao za vreme sankcija kad sam mogao da razumem (ne i da u sebi odobrim) sto su doktori uzimali mito. medjutim sad, kad salteruse u bg, u drzavnoj sluzbi uzimaju i po 700-800 e, pitao sam se koliko li dobijaju hirurzi
 
nije bas tema, ali je moje misljenje da rezim pokudsava celu srbiju da navikne na plate od 350 evra, i jos da budemo srecni.

a njih da ne pitamo odakle im, posto se zna da na kraju socijalizma nisu imali nista kao ni tajkuni sadasnji
 
u pitanju je licno iskustvo, ali aktuelno, jos se desava

rodjaka mi je od petka na institutu za onkologiju i radiologiju, ul. pasterova beograd.

pozvana je naravno telegramom da dodje na operaciju tumora dojke. ali, iako visoko na pocetku liste, danima vec ceka da je stave na `program`, dok za to vreme pacijentkinje rangirane daleko ispod vec su operisane.

doktor, videci da moja rodjaka `ne prima gas` tj ne reaguje na indirektne nagovestaje korupcije, angazuje medicinsku sestru da `pogura` stvar i da se pacijent otvori

kako mi je rodjaka izbeglica sa kosova i metohije, moracu ja da platim mito doktoru, pa evo da se pozalim javno/anonimno na forumu.

vidim ja - ode pare stotina evrica-a vlada uziva u borbi sa korupcijom u zdravstvu srbije

То је у целој разбуцаној европској Србији тако,на жалост.Твоја рођака није једина.Ја нисам имао такав случај у породици,јер ја инсистирам на одређеној превентиви и здравом начину живота.Али,имам стару комшиницу која има проблем са цистама у колену и која такође чека на ред за операцију и на листи је 90-та(а ако хоће одмах,мора да плати преко 300 000 дин).Било јој обећано да ће доћи на ред за неких 2 до 3 месеца,али је ево прошло више од пола године и ни позив извињења јој нису упутили.

Човек треба да живи здраво,да се информише како да очува здравље(пре свега духовно да би био у стању да сачува физичко) да не би долазио у ситуацију да га мафија "лечи".

Ево ти један савет поводом рођаке...Тумор који она има је последица или радијације или нездравог начина живота(што је главни узрок појаве канцера дојке у Србији) који уништава имуни ситем организма(који онда дозвољава множење мутираних ћелија) у смислу нездраве исхране(људи су данас буквално сваштоједи),физичког нерада(непокретности) и стреса.Пушење,кафа,алкохол,и остале врсте отрова се подразумевају да спадају у нездраво.
Дакле,после операције,ако се дај Боже успешно одстрани тумор,врло је важно да се уклони УЗРОК који је довео до појаве тумора,а то значи одређене промене у дотадашњем начину живота,јер постоји релана шанса да се тумор(као и канцер) поново појави на истом месту после операције уколико се не отклони узрок.Физичко уклањање створеног страног тела није излечење уколико не дође до излечења у виду отклона узрока,јер ће се болест обновити.

Зато,ако се мора и ако се већ дотле дошло, испљуни говнету кримилнаном паре,али у будуће радите на превентиви која значи промена досадашњег начина живота која је сигурно довела до обољења(посебна пажња на исхрану).

Пуно среће твојој рођаки.
 
Jedan od uzroka zašto je to tako je sigurno i činjenica da najbolji studenti medicine rade kao nastavnici u srednjoj medicinskoj školi, dok oni koji su studirali deset godina ne samo da biraju radna mjesta nego i specijalizacije.......kad vidim ko je dobio specijalizaciju iz npr. kardiologije ( studenti koji su 4 godine diplomirali poslije svoje generacije), ne samo da ne bi tražila njihov savjet, ako bi mi trebao zbog nečega, nego nikad ne bi odvela nekog svog kod njih...a sličan slučaj je u svim oblastima ove nauke.....
Prvo bi trebalo imati mogućnost pristupa profesionalnim podacima doktora na nekom odjelu,a onda izabrati kod koga otići........zato me uopšte ne čude ni tzv. greške doktora, nesretni smrtni slučajevi, iznuđivanje para od pacijenata i sl.......pa to su bili studenti koji su bježali sa vježbi, nisu dolazili na predavanja...jedva čekali puš-pauzu.....ne samo da im nedostaje znanje i moralnost (grižnja savjest prije svega) nego i brzina u zaključivanju, sposobnost predviđanja mogućeg ishoda pojedinog slučaja......ono što im ne nedostaje su veza i pare da se vuku do penzije na raznoraznim specijalizacijama, subspecijalizacijama i predstavljaju javnosti kao ''eminentni'' stručnjaci.....
 
Kolika god da je plata lekarima, bilo koje specijalizacije, teško da se od nje mogu kupiti najnoviji
BMW ili džipovi ili Mercedesi... A lično videla trojicu lekara (nisu nešto ni stari, ni po stažu ni po godinama) koji ih poseduju.. Sticajem okolnosti pa znam da ne dolaze iz bogataških porodica.

Čuvajte zdravlje i neka vas Bog čuva, to je sve što mogu da kažem.

Mada, nisu svi takvi.. ima i normalnih, poštenih lekara... samo se ne vide od bagre.
 
Kolika god da je plata lekarima, bilo koje specijalizacije, teško da se od nje mogu kupiti najnoviji
BMW ili džipovi ili Mercedesi... A lično videla trojicu lekara (nisu nešto ni stari, ni po stažu ni po godinama) koji ih poseduju.. Sticajem okolnosti pa znam da ne dolaze iz bogataških porodica.

Čuvajte zdravlje i neka vas Bog čuva, to je sve što mogu da kažem.

Mada, nisu svi takvi.. ima i normalnih, poštenih lekara... samo se ne vide od bagre.

A to je najtužnije....što su nažalost, zbog velikog broja korumpiranih i oni strpani u isti koš...no, to je cena njihove lojalnosti prema svojim korumpiranim kolegama
 
A to je najtužnije....što su nažalost, zbog velikog broja korumpiranih i oni strpani u isti koš...no, to je cena njihove lojalnosti prema svojim korumpiranim kolegama

upravo tako


sto se teme tice; mom pokojnom djedu, dok je umirao, u jednoj "eminentnoj" beogradskoj
bolnici (i to "zahvaljujuci" nebrizi osoblja i nezainteresiranosti doktora...koji su mi na kraju
"objasnjavali" da je normalno da umre jer je...star :neutral: )
iz putne torbe ukrali 60 konvertibilnih maraka i fen za kosu...
toliko mi je to bilo strasno da sam se pocela naglas smijati kad sam shvatila...tj. kad je baka rekla sta "fali" iz torbe...
a "glavnoj sestri"; jednom malom debelom monstrumu rekoh pred svima;
"dabogda vama i vasima u zivotu bilo onako kako vi vodite racuna o ovim ljudima ovdje"...

inace, ista me danima proganjala da kupim od nekog njenog "melem za dekubitus"...
jer samo to pomaze...
madrac mi nisu dali da donesem jer ne treba...imaju...
kad je do dekubitusa doslo;
pitam...kako kad imate madrac...?
a ona kaze; ne, nemamo madrac...donesi ako imas...:dash:

da ne pominjem da su svi dobili kintu i poklone...pokloncice...od "nacelnika" do te iste prasice...
moj jadni dragi ujak dijelio sakom i kapom...
jedino sto je zauzvrat dobio su iscerene grabezljive face i gomila lazi...:confused:
 
Poslednja izmena:
upravo tako


sto se teme tice; mom pokojnom djedu, dok je umirao, u jednoj "eminentnoj" beogradskoj
bolnici (i to "zahvaljujuci" nebrizi osoblja i nezainteresiranosti doktora...koji su mi na kraju
"objasnjavali" da je normalno da umre jer je...star :neutral: )
iz putne torbe ukrali 60 konvertibilnih maraka i fen za kosu...
toliko mi je to bilo strasno da sam se pocela naglas smijati kad sam shvatila...tj. kad je baka rekla sta "fali" iz torbe...
a "glavnoj sestri"; jednom malom debelom monstrumu rekoh pred svima;
"dabogda vama i vasima u zivotu bilo onako kako vi vodite racuna o ovim ljudima ovdje"...

inace, ista me danima proganjala da kupim od nekog njenog "melem za dekubitus"...
jer samo to pomaze...
madrac mi nisu dali da donesem jer ne treba...imaju...
kad je do dekubitusa doslo;
pitam...kako kad imate madrac...?
a ona kaze; ne, nemamo madrac...donesi ako imas...:dash:

da ne pominjem da su svi dobili kintu i poklone...pokloncice...od "nacelnika" do te iste prasice...
moj jadni dragi ujak dijelio sakom i kapom...
jedino sto je zauzvrat dobio su iscerene grabezljive face i gomila lazi...:confused:

pa to je bre strasno, zivi uzas. da se ispovracas.

nekome su i stradali i po roditelj, brat, rodjak, prijatelj.
neki umirali u mukama jer je te manijake mrzelo da se bakcu starcima.
 
pa to je bre strasno, zivi uzas. da se ispovracas.

nekome su i stradali i po roditelj, brat, rodjak, prijatelj.
neki umirali u mukama jer je te manijake mrzelo da se bakcu starcima.

to sam i ja rekla...tad su imali "odjeljenje"
za "terminalne" samo ga nisu tako zvali...vec kao, "izolacija"...
znate, "pokupio je bakteriju..."...
i razgovor postao pravo...neugodan kad sam ta dva kretena
"nacelnika i nacelnicu" pitala "jel to neka nasa bakterija sto je covjek donio sa sobom
ili je to neka njihova...domaca"...
uslijedilo je pitanje: "a sta ste vi po struci..."
mislim, stvarno...ako sam npr. nekvalificirani radnik onda, izgleda, nisu duzni ni da mi odgovore...:confused:

i jos jedna stvar; kasnije sam od sestre sa VMA saznala da se takve...nepokretne pacijente
mora okretati, bukvalno, na svakih 15 minuta...zbog opasnosti od dekubitusa...
ovima na pamet nije palo da to rade...

a "objasnjenje" za umiranje je bilo:
"cekamo da ga...voda udavi...jos jedino srce funkcionira..."
inace, zbog srca je i isao na operaciju....jer nije...funkcioniralo kako treba... : (((

i sve je bilo super dok mu se par dana nakon operacije nije zacepio dren...njihovom greskom...
koju mi, naravno, nisu prijavili vec sam saznala...bolje da ne objasnjavam kako... : (((((
 
Poslednja izmena:
t
mislim, stvarno...ako sam npr. nekvalificirani radnik onda, izgleda, nisu duzni ni da mi odgovore...:confused:
Ne treba se čuditi ni zgražavati,dobar deo lekara a pogotovo nižeg medicinskog osoblja imaju empatiju i osećanje dužnosti prema bolesnicima koliko i amebe.Uvek je to manje više tako to su ljudi koji zarađuju,pre bih rekao otimaju na ljudskoj bolesti i bedi.
 
Ne treba se čuditi ni zgražavati,dobar deo lekara a pogotovo nižeg medicinskog osoblja imaju empatiju i osećanje dužnosti prema bolesnicima koliko i amebe.Uvek je to manje više tako to su ljudi koji zarađuju,pre bih rekao otimaju na ljudskoj bolesti i bedi.

ma, meni je taj dio jasan...
jasno mi je i sto su zatezali sa izdavanjem dokumenata....kao, moze, al da to ne
"zloupotrijebimo...znate..."
da, znam da mogu tuziti, al sta nam to vrijedi...njega nam sud ne moze...vratiti...
na kraju smo uzeli te papire i rekli da ih, eto, necemo tuziti... da bi se uopce obavio transport i sahrana...:confused:
 
Zato ja lepo kazem
1) ne imati decu
2) ziweti zdravo
3) ne ocekivati pomoc od nikoga
4) ne pruzati pomoc nikome

с прва три се слажем, али се не слажем са четвртим

често човек награбуси не својом кривицом, таквом треба помоћи

имати децу данас, значи радити у корист сопствене штете
 
Poslednja izmena:

Back
Top