Kako otac sinu, tako sin svom sinu

Silence_

Zainteresovan član
Poruka
270
Poznat je onaj primer da ako otac maltretira, bije ili zlostavlja svoje dete, postoji velika mogucnost da ce i to dete, kada jednom postane otac, isto raditi svom detetu.

Zasto se ovo desava?

Zar nije logicnije da to dete uoci lose postupanje i shvati da to nije ispravno, pa da kaze - ja to nikad necu raditi svom detetu, bicu dobar otac? A ipak se desava suprotno.
 
Poznat je onaj primer da ako otac maltretira, bije ili zlostavlja svoje dete, postoji velika mogucnost da ce i to dete, kada jednom postane otac, isto raditi svom detetu.

Zasto se ovo desava?

Zar nije logicnije da to dete uoci lose postupanje i shvati da to nije ispravno, pa da kaze - ja to nikad necu raditi svom detetu, bicu dobar otac? A ipak se desava suprotno.

Verovatno zato sto dete koje odrasta u takvim uslovima poprimi taj model ponasanja kao normalan.E,sad da li se to desi svesno ili ne ,ne znam.
 
Poznat je onaj primer da ako otac maltretira, bije ili zlostavlja svoje dete, postoji velika mogucnost da ce i to dete, kada jednom postane otac, isto raditi svom detetu.

Zasto se ovo desava?

Zar nije logicnije da to dete uoci lose postupanje i shvati da to nije ispravno, pa da kaze - ja to nikad necu raditi svom detetu, bicu dobar otac? A ipak se desava suprotno.

Jesi li ucila iz psihologije za ucenje po modelu:think:

Bez obzirra sto je tada sin trpeo jednostavno to je psihologija, naucio je od caleta :S

Znam primera gde dete generacijama gleda oca kako se ispija i alkoholise i maltretira sve po kuci i isto to dete generacijama kada odraste radi iste stvari svojoj porodici...
 
Poznat je onaj primer da ako otac maltretira, bije ili zlostavlja svoje dete, postoji velika mogucnost da ce i to dete, kada jednom postane otac, isto raditi svom detetu.

Zasto se ovo desava?

Zar nije logicnije da to dete uoci lose postupanje i shvati da to nije ispravno, pa da kaze - ja to nikad necu raditi svom detetu, bicu dobar otac? A ipak se desava suprotno.

Slusala sam jednu zenu psihologa,koja tu pojavu objasnjava,barem po njoj,ne znam sta ce reci drugi ljudi koji su psiholozi...Ona to tumaci ovako: Kada je jedan od roditelja bilo zlostavljac ,narkoman.alkoholicar...Po njoj postoje dva scenarija,kako ce se dete "ugledati na roditelja" i sta ce raditi kada odraste...:

1.prvi tip deteta,ce gledati da izbegne sve ono sto je taj roditelj radio,nastojeci da izbegne ponasanje iz proslosti,i birace svog partnera po isti kriterijumima,dakle dijametralno suprotnog od svog roditelja,a sve u cilju da ni kroz partnera ni kroz sopstveno ponasanje ne ponovi necije "greske iz proslosti"...
2.drugi tip deteta,koje je po njoj da kazem slabije,barem ona upotrebljava malko neadekvatan izraz po meni,labilan,ce i privuci takvog ili slicnog partnera ili ce kroz svoje ponasanje manifestovati isto ono sto su njemu/njoj radili,sve zbog toga sto nisu prevazisli osecaj besa i nemoci koju su imali tada,nemocni da se odupru pa nesvesno zele da neko "plati za to"......:sad2::sad2::sad2:
 
Nasilje u porodici ,prvenstveno nad decom je jako veliki problem.Dete trpi,jer misli da je zbog necega krivo.Krije roditeljsko nasilje,iz straha ili ubedjenja,-"da nije dobro".Skola nista ne preduzima u ociglednim slucajevima , a centar za socijalni rad u vecini slucajeva okrece glavu.Na zalost,ali takva deca su prepustena sama sebi.Znam nekoliko slucajeva gde je dete nasilnog roditelja takodje postalo nasilno.
 
Jesi li ucila iz psihologije za ucenje po modelu:think:

Bez obzirra sto je tada sin trpeo jednostavno to je psihologija, naucio je od caleta :S

Znam primera gde dete generacijama gleda oca kako se ispija i alkoholise i maltretira sve po kuci i isto to dete generacijama kada odraste radi iste stvari svojoj porodici...

Ne, nisam ucila... ali sam uciO! A lekcije u psihologiji za srednjoskolce su ubi-boze, pogotovo te o vrstama ucenja.

Pa o tome je i rec. Kada prema tebi neko postupi lose, da li ti se to zasvidja pa i ti to primenis ili shvatis da je to neispravno i trudis se da budes bolji covek od njega?
 
Slusala sam jednu zenu psihologa,koja tu pojavu objasnjava,barem po njoj,ne znam sta ce reci drugi ljudi koji su psiholozi...Ona to tumaci ovako: Kada je jedan od roditelja bilo zlostavljac ,narkoman.alkoholicar...Po njoj postoje dva scenarija,kako ce se dete "ugledati na roditelja" i sta ce raditi kada odraste...:

1.prvi tip deteta,ce gledati da izbegne sve ono sto je taj roditelj radio,nastojeci da izbegne ponasanje iz proslosti,i birace svog partnera po isti kriterijumima,dakle dijametralno suprotnog od svog roditelja,a sve u cilju da ni kroz partnera ni kroz sopstveno ponasanje ne ponovi necije "greske iz proslosti"...
2.drugi tip deteta,koje je po njoj da kazem slabije,barem ona upotrebljava malko neadekvatan izraz po meni,labilan,ce i privuci takvog ili slicnog partnera ili ce kroz svoje ponasanje manifestovati isto ono sto su njemu/njoj radili,sve zbog toga sto nisu prevazisli osecaj besa i nemoci koju su imali tada,nemocni da se odupru pa nesvesno zele da neko "plati za to"......:sad2::sad2::sad2:

E da. Ovaj drugi primer je taj slucaj. Ali upravu si, malo je pojednostavila to "slabije" ili labilno dete, jer to je kljuc, kakva deca podlezu takvom ucenju i takvom ponasanju.
 
To je sablon. Deca ponavljajku ponasanje svojih roditelja. Prave iste greske. Licno znam nekoliko primera. Npr. dete iz alkolicarske porodice se odaje alkoholu, ili sin kriminalca vec kao jako mali pocinje da se bavi sitnim kriminalom, i opravdava to time sto je to radio i njegov otac..itd. To su videli od roditelja, i to smatraju ispravnim i jos imaju i opravdanje za to. Sta ces bolje?:ironicansmajli:
 
To je sablon. Deca ponavljajku ponasanje svojih roditelja. Prave iste greske. Licno znam nekoliko primera. Npr. dete iz alkolicarske porodice se odaje alkoholu, ili sin kriminalca vec kao jako mali pocinje da se bavi sitnim kriminalom, i opravdava to time sto je to radio i njegov otac..itd. To su videli od roditelja, i to smatraju ispravnim i jos imaju i opravdanje za to. Sta ces bolje?:ironicansmajli:

Oci boje tuge, ima bolje i to je nazalost srecemo u nalim oblicima.Samo
karaktrna osobina kad odnese pobjedu nad negativnim.
Moj sin nije vidio oca za neke oceve postupke a tako me podsjeti na nega, i naravno iznenadi , skoro obraduje slicnoscu,ponekad me bas prodje zelja na mog muza kojeg smo oboje izgubili.Znam da je ta slicnost sa njim u mojoj velikoj zelji , koju osjeca i moj sin, koje je svjestan, znam da nam se dogadjaju i zelje ,znam i zao mi kad vidim negativne primjere.:)
 
Npr. dete iz alkolicarske porodice se odaje alkoholu, ili sin kriminalca vec kao jako mali pocinje da se bavi sitnim kriminalom, i opravdava to time sto je to radio i njegov otac..itd. To su videli od roditelja, i to smatraju ispravnim i jos imaju i opravdanje za to.

To me i cudi. Sto te osobe, u stvari, uopste nisu karakterni slabici koji lako padaju pod tudj uticaj, vec samouverene osobe, jer, postoji li zaista "ubica mekog srca"? Naravno da ne.
 
Oci boje tuge, ima bolje i to je nazalost srecemo u nalim oblicima.Samo
karaktrna osobina kad odnese pobjedu nad negativnim.
Moj sin nije vidio oca za neke oceve postupke a tako me podsjeti na nega, i naravno iznenadi , skoro obraduje slicnoscu,ponekad me bas prodje zelja na mog muza kojeg smo oboje izgubili.Znam da je ta slicnost sa njim u mojoj velikoj zelji , koju osjeca i moj sin, koje je svjestan, znam da nam se dogadjaju i zelje ,znam i zao mi kad vidim negativne primjere.:)

Hvala Bogu i na pozitivnim primerima ;)
 
Poznat je onaj primer da ako otac maltretira, bije ili zlostavlja svoje dete, postoji velika mogucnost da ce i to dete, kada jednom postane otac, isto raditi svom detetu.

Zasto se ovo desava?

Zar nije logicnije da to dete uoci lose postupanje i shvati da to nije ispravno, pa da kaze - ja to nikad necu raditi svom detetu, bicu dobar otac? A ipak se desava suprotno.

Zato što je od malena tako formirana njegova ličnost,i kako je onda i moguće da on to ne radi svom detetu kada ne zna za drugačije.
Dete u sebi sigurno govori drugačije dok je dete,ali kad odraste te neke da kažem posledice ostaju i on se ponaša kao i svoj otac,jel otac je donekle ideal svome sinu.
Ne mora samo prema detetu isto tako ima slučajeva gde se takva osoba isto tako ponaša i prema ženi i detetu.
 
To je jedna jezivo generalizovana predikcija...
Mene je moj pokojni otac voleo najvise na svetu... najlepse trenutke detinjstva sam proveo putujuci sa njim (bio je profesionalni vozac)... vodio me svugde, i dok sam posao u prvi osnovne, vec sam mnogo toga video...
Tukao me je kad sam bio neposlusan. Kaisem, najcesce. Nekad je bolelo, plakao sam, nekad manje....
Umro je kad sam bio 4. razred...
I ostao mi je u secanju kao osoba koju sam najvise voleo u zivotu...

Da li to znaci da cu i ja tuci svoje dete?
Naravno da ne.
Stavise, bez obzira sto me je policija maltretirala nakon sto me razmazena mladja sestra prijavila jer sam joj opalio samar, siguran sam da cu, kad vreme dodje za to, biti najbolji cale na svetu :ok:
 
Slusala sam jednu zenu psihologa,koja tu pojavu objasnjava,barem po njoj,ne znam sta ce reci drugi ljudi koji su psiholozi...Ona to tumaci ovako: Kada je jedan od roditelja bilo zlostavljac ,narkoman.alkoholicar...Po njoj postoje dva scenarija,kako ce se dete "ugledati na roditelja" i sta ce raditi kada odraste...:

1.prvi tip deteta,ce gledati da izbegne sve ono sto je taj roditelj radio,nastojeci da izbegne ponasanje iz proslosti,i birace svog partnera po isti kriterijumima,dakle dijametralno suprotnog od svog roditelja,a sve u cilju da ni kroz partnera ni kroz sopstveno ponasanje ne ponovi necije "greske iz proslosti"...
2.drugi tip deteta,koje je po njoj da kazem slabije,barem ona upotrebljava malko neadekvatan izraz po meni,labilan,ce i privuci takvog ili slicnog partnera ili ce kroz svoje ponasanje manifestovati isto ono sto su njemu/njoj radili,sve zbog toga sto nisu prevazisli osecaj besa i nemoci koju su imali tada,nemocni da se odupru pa nesvesno zele da neko "plati za to"......:sad2::sad2::sad2:

Potpuno tačno....smešno je praviti ovakve generalizacije...ja lično znam nekoliko slučajeva da su deca potpuna suprotnost svojim roditeljima, kao i obrnuto
 

Back
Top