Pa, pomoću nekih svojih, i tvojih, najtačnije: naših sistemskih fajlova...

... koji su uvek aktivni, ne kidaju se, ne postoje virusi da ih poremete... i uvek odvedu u željeni sef banke podataka. :lol:

Duša je to, prijatelju! :D

Spremi se za majsku posetu
palanačkim kavanama. Naravno dolazim sa gospom.
Pozzz od nas ! :bye:
Obradovali ste me, skoro da smo se orodili... Bićete mi dragi gosti, moji i svih mojih...
Palanka je zapala u neku čamotinju kada je reč o redovnim kafanskim programima... ali, ima još dobrih muzičara, prijatelja... naći će nam se...

Ako gospa nije našla, evo linka:
.

Da se, malo, vratimo temi...

"Što se bore misli moje"

Knez Mihailo negovao je i umetnost. Najviše je voleo muziku. U njegovo doba, krenule su one "velike muzičke zabave" - uz vojnu muziku, za uveseljavanje publike.

Veruje se da je knez Mihailo svoju pesmu "Što se bore misli moje", napisao u Beču. Da li zbog neverne kneginje Julije ili patnje zbog nedozvoljene ljubavi sa maloletnom Katarinom? U životu kao i u ovoj pesmi, knez pati. Razapet između dve ljubavi, ponosa, džentlmenstva, poroka, čežnje...

Ljubavni jadi muče kneza. I rađa se pesma "Što se bore misli moje". Svaka analiza ovih stihova, suvišna je. Jedno pitanje ostaje: Julija ili Katarina? Ili obe? Nije li duševna borba zrelog muškarca i kneza Srbije bila u kontrapunktu duše koja je istisnula ove stihove?

 
Kafana..., tema postavljena da okupi bar malo kolega koji bi progovorili o institucionalnim vrednostima neizbežnih kutaka za kreiranje naših života, polako kreće ka dnu displeja i hoće da ode na drugu stranu, pa redom...

Moguće je da su tekstovi na kojima insistiram isuviše prozaični i nezanimljivi... nema sukoba različitih stavova i razmišljanja, nema ni pozdrava, želja za lepim snovima, jadanja...

Pa, se reših i odlučih da malo, sa dobrom namerom, provociram...

Evo, u ovom postu, ako moj prijatelj Vrana naleti na ovu stranu, malo o njegovoj Palanci.

bela_palanka_004.jpg


Letnjikovac u krugu etno kompleksa "Stari fijaker". Površina kompleksa je 2 hektara, gde se nalazi kafana, odvojeni objekat za smeštaj gostiju, prateći objekti. Kompleks pruža usluge parking prostora sa sopstvenom čuvarskom službom. Goste dočekuje Miloš-Žera Mitrović sa ocem, majkom i celom porodicom.
 
Hej Ljubo !
Ako već pominjemo kafane doda ću ponešto o Šabačkim a taj „Mali Pariz „
baš nije siromašan. Mislim da nebi bilo loše upoznati i neke ličnosti / Široj javnosti nepoznate /
koje su tim kafanama davale dušu i prepoznatljivost kao kozeri, pijanci, lafovi, tabadzije,žrtve,
itd... Recimo za mene je interesantna ličnost i žena koja upada u kavanu sa oklagijom da mlati
“*****” koje sede oko njenog muža i prete da mu popiju celu platu.
Javiću se uskoro sa par pričica iz tog kruga i opisati par poznatijih Šabačkih kafana.
Do pisanja...
 
Pa, dobro, ako ćemo preko Drine... idemo na Zelenkovac, oazu prirode u Krajini...

... planinsko izletište na oko 70 kilometara jugozapadno od Banjaluke. Tako se zove i bistri planinski potok na kome je pre nekoliko vekova izgradjeno petnaestak vodenica.

objekti11.jpg


Jednu od njih je u leto 1985. naselio likovni umetnik Borislav Janković, sa željom da je preuredi u atelje i prostor za svoj umetnički rad. Kako je vodenica bila dimenzija dva sa dva metra, što nije bilo dovoljno za predvidjene sadržaje, umetnik je odlučio da je proširi i uredi po svom ukusu.

Tako je nastao objekat, kao i predivan prirodni ambijent, koji je počeo da privlači pažnju kako meštana tako i slučajnih prolaznika.

boro1.jpg
Imao sam sreću da me Boro, u toj vodenici posluži svojom rakijom. Boro ti postaje prijatelj iz prve...

objekti44.jpg


Da ne dužim, vredi pogledati.
 
Hej Ljubo !
Ako već pominjemo kafane doda ću ponešto o Šabačkim a taj „Mali Pariz „
baš nije siromašan. Mislim da nebi bilo loše upoznati i neke ličnosti / Široj javnosti nepoznate /
koje su tim kafanama davale dušu i prepoznatljivost kao kozeri, pijanci, lafovi, tabadzije,žrtve,
itd... Recimo za mene je interesantna ličnost i žena koja upada u kavanu sa oklagijom da mlati
“*****” koje sede oko njenog muža i prete da mu popiju celu platu.
Javiću se uskoro sa par pričica iz tog kruga i opisati par poznatijih Šabačkih kafana.
Do pisanja...

Здраво Бечлија,
Што не навратиш мало у Мариазелл, па да нам опишеш њезину историју. Има везе оно што су писали на теми Краљевић Марко Зашто?. Али се наводи да се он вратио из победоносне битке у којој је учествовао као Крсташки Краљ Мађарске Лудвиг, Велики, Први
Био сам почетком прошлог Септембра. Пошто сам ишао из Трста за Париз одабрао сам да идем преко Беча. Морао сам се зауставити у Клагенфурту и обићи Мариасаал, јер нисам био сигуран која је тачна. Црква је сазидана много раније од Битке на Марици, и има јако лепу историју. Због те историје је постала по ходоћашћу равна Лурду у Француској. Краљ није сазидао цркву него јој је поклонио капелицу која се и сад налази у унутрашњости цркве. Забрањено је сликање па нисам могао ништа да усликам. Ево ти е-адреса; www.basilika-mariazell.at
 
Краљ није сазидао цркву него јој је поклонио капелицу која се и сад налази у унутрашњости цркве.
Vujadin.

Vule !
Koliko se sećam ja sam preveo nešto o istorijatu Marija Cel i nije rečeno da je neki kralj
posle bitke sazidao crkvu nego iz zahvalnosti podigao ili finansirao građenje kapele.
Od sledeće godine ću u penziju pa ću imati više vremena. Premda mi to nije daleko ali uvek
se nađe „ Nešto preče“ nažalost.
Pozdrav !
 
Zasto nije otisao Boro... :D
Gazdarice,

Pa vidi i čuj ovo čudo...


... i to, i sve drugo – Boro sam, sa svojim volonterima!?

Kaže Andrić o Pičitelju:

Ovo je rijetko i dragocjeno mjesto. Ovdje se može zamisliti vrijeme i odnosi ljudski u njemu. A ta zamisao, ma kako kratka i nepotpuna, vrijedi napora da se potraže ovakva mjesta, vrijedi teške tuge njihova postojanja.

A, Zuko samo ovo: Ovo je džennet na zemlji.

I, zašto nije otišao Boro?

Možda zato što će vam vodu za kafu, a bogami i za piće, na izvoru Sane, meštani zahvatiti iz reke uz obrazloženje: Mi druge nemamo.

Valjda, zato...
 
Краљ није сазидао цркву него јој је поклонио капелицу која се и сад налази у унутрашњости цркве.
Vujadin.

Vule !
Koliko se sećam ja sam preveo nešto o istorijatu Marija Cel i nije rečeno da je neki kralj
posle bitke sazidao crkvu nego iz zahvalnosti podigao ili finansirao građenje kapele.
Od sledeće godine ću u penziju pa ću imati više vremena. Premda mi to nije daleko ali uvek
se nađe „ Nešto preče“ nažalost.
Pozdrav !

Сећам се тога, зато сам ти се и јавио баш у кафани. У кафани се прича о свакоме и свачему. То је навео Јозеф фон Хаммер у Историја Отомана. Мариацел је, вероватно, најлепше место у Аустрији. Срео сам неке Коринћане у возу, и изненадио се да их лакше разумем него наше Словенце. Поздрав
 
У кафани се прича о свакоме и свачему.

Tačno Vule !

Sećam se jedno veče smo u kavani *ebali majku američkom predsedniku,
skockali za nas vladu 1A, izgrdili lenje fudbalere i taman smo bili na putu
da dignemo radnicima platu za 25% kad ona grozna konobarica najavi
-Fajront – Ispismo piće na brzaka, istina nismo promenili svet al smo se
lepo zabavili.;)
 
Ne, nisam... hvala ti na linku...

Da nešto postavimo ovde... mnogo, bre, zanimljivo, lepo... rekao bih da se romantizam polagano vraća...

Danas je Srnetica varoš koje nema, ali i mjesto koje, još uvijek, neki nisu zaboravili. Dvije šumarije, ona iz Drinića i ona iz Potoka, namjeravaju uskoro asfaltirati put do ovoga mjesta.

srnetica5.jpg


Vozovi su kroz Srneticu prolazili svakih pola sata. Sve je u ovome mjestu odisalo radom i disciplinom koja je u ovu varoš stigla zajedno sa radnicima iz Hrvatske i Slovenije, odnosno onim drugim koji su dobar dio radnog vijeka proveli na radu u Njemačkoj i Švajcarskoj. Plate bi se u Srnetici dijelile svake prve subote u mjesecu. I to u isto vrijeme. Nikada radnici nisu bili prevareni, niti zakinuti makar za mali dio. A kada bi se plata podijelila, onda bi živjela i kantina, te još jedan objekat koji je svojim sadržajima bio najbliži nešto kasnije popularnim motelima. Tada bi se popila i koja kap više, a onda povela koja lijepa pjesma...

I, najlepše... ko crno vino... Štaparijada!

straparijada3.jpg


Krajem maja 2007, u području Kozila, održana je druga po redu manifestacija po imenu Štraparijada. Radi se o takmičenju u potezanju trupca konjima u pojedinačnoj konkurenciji kao i u parovima.
 
Naravno da ćemo se slagati... naši smo, bar tako ja mislim...

Ali, ti si, nekako, ovde uobičajila, ili uvek tako radiš: podsetiš...

... a ja da postavim. Nije dovoljan, po meni samo link... jer, onda bi nam postovi sadržali samo linkove.

Dakle, uputila si nas na kafanu "Znak pitanja".

Imali smo o njoj nešto u uvodnom postu... ali ovo je sadržajnije.

Najstarija beogradska kafana, podignuta 1823. kao svojina kneza Miloša Obrenovića, koju je poklonio Naumu Ičku, svom trgovačkom konzulu. Gradili su je "majstori iz Grecije" u balkanskom stilu. U prizemlju je već 1826. Ećim-Toma Kostić, zet Nauma Ička i čuveni vidar iz Drugog srpskog ustanka (izlečio je i kneza Miloša), otvorio kafanu koja se zvala "Ećim-Tomina".
Od 1878, kada su je naslednici prodali, menjala je gospodare i nazive. Prvo se 1878. godine zvala "Kod pastira", pa 1892. godine "Kod Saborne crkve", ali je ova firma odmah skinuta, jer nije odgovarala ni uredbi o mehanama, ni crkvenim vlastima. Kao privremeno rešenje, vlasnik je stavio samo znak pitanja, koji je ostao do danas.
U kafanu je 1830-1831. godine navraćao Vuk Karadžić. U njoj je 1834. bio prvi bilijar u Beogradu, a od iste godine bila je prvo čitalište "Srpskih novina".
 
Kolega dragi,

Ne očekuješ, valjda, da administracija i moderatori Foruma objašnjavaju javno korisnicima svoje odluke!?

Ova tema ima u naslovu reč "kafana", ali ne možemo da se zapitkujemo kao za kafanskim stolom...

Moj virtuelni prijatelj Bi2 je napisala na forumima Krstarice preko 10.000 postova... po pravilu je bila korektna prema svakom učesniku u raspravi, a o njenom doprinosu pojedinim temama ne možemo da raspravljamo, jer je – nemerljiv.
Donela je u sebi odgovarajućem trenutku odluku da se povuče i u njenom javnom profilu piše vrlo jezgrovito i jasno: nema je.

Ali, ispod njenog korisničkog imena i dalje stoji: Moderator. Uostalom, pogledaj sam...
http://forum.krstarica.com/member.php?u=47641
 
@dadel

Pa, druže i prijatelju moj,

Ne bih ja kao ovi naši tenderaši... Malo računice:

Kafana je otvorena 16.10.2008. u 17:05. Sutra će biti 30 dana. U početku navraćaše ljudi... pa sve redje i redje... i muzika je dovodjena... piće samo da se poželi...

Nedelju dana niko ne svraća... ili atmosfera ne valja... ili, što reče Gazdarica, postaje istorijska.

Baš sam hteo da je pustim nizbrdo na displeju Istorije... a ti je diže – pištoljem!!! :hvala:

Ma, nema šta – šeset je šeset. ;)

@Jelen_Pivo

Jelenko, je l tebi ovi plaćaju reklamiranje... ili baš voliš to pivo... a, već zaladnilo... :lol:

 
@dadel

Pa, druže i prijatelju moj,

Ne bih ja kao ovi naši tenderaši... Malo računice:

Kafana je otvorena 16.10.2008. u 17:05. Sutra će biti 30 dana. U početku navraćaše ljudi... pa sve redje i redje... i muzika je dovodjena... piće samo da se poželi...

Nedelju dana niko ne svraća... ili atmosfera ne valja... ili, što reče Gazdarica, postaje istorijska.

Baš sam hteo da je pustim nizbrdo na displeju Istorije... a ti je diže – pištoljem!!! :hvala:

Ma, nema šta – šeset je šeset. ;)

@Jelen_Pivo

Jelenko, je l tebi ovi plaćaju reklamiranje... ili baš voliš to pivo... a, već zaladnilo... :lol:


Не брате рекламирам за џабе... :cool: јелен пиво обожавам... а заладнило је... али увек хладан јелен;)
 

Back
Top