Izvor:

Nasledno Pravo - Pravni Fakultet Novi Sad - Knjiga čini mi se prof.Svorcana (Pravni Fakultet u Kragujevcu).
Dobro, znači da će Sanjaj da padne na ispitu...

evo, kao buduca pravnica da ti odgovorim ovako :

blizina ili udaljenost srodstva se meri (izracunava) stepenima. Nase pozitivo pravo, kao i vecina u svetu, usvojilo je rimski sistem izracunavanja krvnog srodstva, po principu : "koliko rodjenja, toliko stepeni"
.Stepen se racuna prema broju rodjenja koja dele dva lica. Svako rodjenje oznacava jedan stepen.
U prvoj liniji : u prvom stepenu su otac i sin (cerka) jer ih deli jedno rodjenje--rodjenje sina(cerke);
deda i unuk su u drugom stepenu, dele ih rodjenje sina (oca);
pradeda i praunuk su u trecem stepenu --rodjenje dede, oca i unuka .

u pobocnoj liniji (pobocna linija je ako niz srodnika ne proistice jedan od drugog, vec od zajednickog pretka) :
izracunava se broj rodjenja koji deli svakog srodnika od zajednickog pretka : npr. brat i sestra--njihovi najblizi zajednicki preci su roditelji, od njih ih dele njihova dva rodjenja i oni su u drugom stepenu pobocne linije.
...............

srodstvo : 1) krvno , 2) adoptivno , 3) tazbinsko

sve tri vrste srodstva predstavljaju bracnu smetnju !

gradjansko pravo : prava linija srodstva je domet pune zabrane, a u pobocnoj liniji brak je zabranjen zakljucno sa cetvrtim stepenom (cetvrti stepen su deca rodjene brace i sestara i brace i sestara po ocu i majci, takodje i unuka i dedin brat)

crkveno pravo-Pravoslavno : brak izmedju srodnika u pravoj liniji je neograniceno zabranjen, a u pobocnoj do 7-og stepena.

Srodstvo se isto racuna i kod gradjanskog i kod crkvenog prava, srodstvo = koleno.

Za katolike zaista ne znam.

Ja l tako? Ili su profesori omanuli?
 
blizina ili udaljenost srodstva se meri (izracunava) stepenima. Nase pozitivo pravo, kao i vecina u svetu, usvojilo je rimski sistem izracunavanja krvnog srodstva, po principu : "koliko rodjenja, toliko stepeni"
.Stepen se racuna prema broju rodjenja koja dele dva lica. Svako rodjenje oznacava jedan stepen.
U prvoj liniji : u prvom stepenu su otac i sin (cerka) jer ih deli jedno rodjenje--rodjenje sina(cerke);
deda i unuk su u drugom stepenu, dele ih rodjenje sina (oca);
pradeda i praunuk su u trecem stepenu --rodjenje dede, oca i unuka .

u pobocnoj liniji (pobocna linija je ako niz srodnika ne proistice jedan od drugog, vec od zajednickog pretka) :
izracunava se broj rodjenja koji deli svakog srodnika od zajednickog pretka : npr. brat i sestra--njihovi najblizi zajednicki preci su roditelji, od njih ih dele njihova dva rodjenja i oni su u drugom stepenu pobocne linije.
...............

srodstvo : 1) krvno , 2) adoptivno , 3) tazbinsko

sve tri vrste srodstva predstavljaju bracnu smetnju !

gradjansko pravo : prava linija srodstva je domet pune zabrane, a u pobocnoj liniji brak je zabranjen zakljucno sa cetvrtim stepenom (cetvrti stepen su deca rodjene brace i sestara i brace i sestara po ocu i majci, takodje i unuka i dedin brat)

crkveno pravo-Pravoslavno : brak izmedju srodnika u pravoj liniji je neograniceno zabranjen, a u pobocnoj do 7-og stepena.

Srodstvo se isto racuna i kod gradjanskog i kod crkvenog prava, srodstvo = koleno.

Za katolike zaista ne znam.


========================================================================================

Hajde Ljubo, molim te, objasni mi u čemu sam pogrešio????????????
 
Poslednja izmena:
(...)
Hajde Ljubo, molim te, objasni mi u čemu sam pogrešio????????????
Pa, sam si odgovorio...
Ovo poslednje, srodstvo=koleno, to nije tako, dakle nisu sinonimi.
Čemu toliko upitnika...

... jer, ja nisam rekao da si pogrešio u bilo čemu, već sam konstatovao, upitno :arrow:

Dobro, znači da će Sanjaj da padne na ispitu...

I pitao:
Ja l tako? Ili su profesori omanuli?
Nema razloga za ljutnju, jer ti i Sanjaj unosite zabunu u tumačenju prava medju nas laike...
 
@Bi2 - Оno sam kopirao pa nakačio pa ispalo tako - inače maskulinum.

@Ljubo - Nismo se razumeli, tj. nisam te razumeo. Učinilo mi se da ono Sanjaj odnosi na "pa pa na ispitu", iako je odavno prošao. Inače sve ono što je osoba navela je na mestu, jedino se ne slažem oko izjednačavanja ova dva pojma (koleno i stepen), mada opet kažem da se u populističkoj terminologiji oni izjednačavaju.

Eto.
 
I - "Pod srodstvom se podrazumeva rodbinski odnos ili skup odnosa izmedju dva ili više lica.

S obzirom na osnov zasnivanja srodstva ( radjanjem ili drugim putem) govorimo o krvnom srodstvu, srodstvu po usvojenju, srodstvu po tazbini, srodstvu po kršenju, odnosno duhovnom srodstvu ili kumstvu, pobratimstvu i srodstvu po mleku.
Sve vrste srodstva nisu svuda podjednako i pravno priznate, i ukoliko se održavaju to je zato što imaju odredjeni značaj u običajima naroda.
Najčešće se pod srodstvom podrazumeva krvno srodstvo; ono je i najznačajniji oblik srodstva, mada i druge pomenute vrste srodstva koje nastaju u različitim životnim prilikama i običajima, često stvaraju takve emotivne odnose, koji se izjednačavaju sa odnosima izmedju roditelja i dece, ili braće i sestara.

KRVNO SRODSTVO

Krvno srodstvo nastaje radjanjem i, prema tome, prestavlja prirodnu vezu izmedju dva ili više lica. S obzirom na nastajanje, razlikujemo direktno krvno srodstvo i pobočno krvno srostvo.

Direktno krvno srodstvo nastaje izmedju lica koja potiču jedno od drugog ( primer: otac-sin-unuk, itd)

Pobočno krvno srodstvo nastaje izmedju lica koja potiču od zajedničkog pretka ( primer: brat i sestra- zajednički predak- majka). Ako srodnici potiču od istih predaka ( od istog oca i majke, istog dede i babe, itd) onda je pobočno srodstvo punorodno, a ako srodnici nemaju oba pretka zajednička, već im je zajednički samo otac ili majka, baba ili deda, itd. onda je pobočno srodstvo polurodno ( polubraća,polusestre)

Srodnici u direktnom krvnom srodstvu obrazuju lozu ili liniju - pravu liniju.

Srodnici u pobočnom krvnom srodstvu obrazuju pobočnu liniju.

U okviru linija medjusobna bliskost odnosno udaljenost srodstva računa se po stepenima-kolenima.
Broj stepena se računa po broju rodjenja: koliko rodjenja toliko stepena. To znači da su dva lica u onom stepenu srodstva koliko ih rodjenja deli: oca i sina deli jedno rodjenje ( sinovljevo) i oni su u prvom stepenu srodstva u pravoj liniji: brata i sestru dele njihova dva rodjenja, i oni su u drugom stepenu srodstva u pobočnoj liniji.

Kada se lica shematski predstvaljaju radjanje označa crtica izmedju njih ( crtica izmedju znakova kojima se predstvaljaju lica na shemi) Otuda brojanjem crtica izračunavamo stepen srodstva. Na primer: dve crtice = dva rodjenja = dva stepena srodstva. U pravoj liniji to su, na primer, deda i unuk.
 
Poslednja izmena od moderatora:
II - Računanje srodstva i stepena srodstva u pravoj liniji

Ako srodstvo računamo od potomka prema precima linija je ushdona ( uzlazna),
a ako srodstvo računamo od pretka prema potomcima prava linija je nishodna ( silazna).

a) Radi lakšeg uočavanja i jednostavnijeg objašnjenja prikaz je tako dat kao da neko za sebe računa srodstvo. Otuda i ushodna i nishodna linija polazi od "JA".

b) Ja i moj sin smo u prvom stepenu srodstva u nishodnoj liniji, deli nas jedno rodjenje- sinovljevo ( izmedju nas je jedna crtica );
- ja i moj unuk smo u drugom stepenu srodstva u nishodnoj liniji, dele nas dva rodjenja- sinovljevo i njegovo ( izmedju nas smo izbrojali dve crtice );
- ja i moj otac smo u prvom stepenu srodstva u ushodnoj liniji, deli nas jedno rodjenje- moje )
 
Poslednja izmena od moderatora:
III - Rečnik odrednica

PREDAK - krvni rodjak, srodnik po očevoj ili materinoj liniji ( deda, baba, pradeda,prababa,itd)

POREKLO - ono od čega što potiče, postaje- pripadnici po rodjenju ( porodici, klasi, naciji i sl ) rod, - početak, izvor.

RODOSLOV -istorija,loza, stablo neke porodice, poreklo, genealogija, - dokument, spis, crtež, i slično o poreklu, precima; pedigre.

GENEALOGIJA - istorija jedne porodice, loza, stablo, koren, rodoslov.

GENS - rod,rodovska zajednica, pleme, batstvo.

GENEZA - poreklo, postanak,

PORODICA - zajednica koju čine roditelji,njihova deca i bliski srodnici koji sa njima žive.

OBITELJ - zajednica koju čine roditelji sa decom ( i drugim srodnicima sa kojima žive u istom domaćinstvu ) porodica. ...Više porodica koje potiču od zajedničkog pretka, loza, rod.

STABLO - nadzemni deo drveta od korena do grane, deblo, - drvo sa granama.
Loza jedne porodice ili naroda.

RODOSLOVNO, GENEALOŠKO STABLO - crtež u obliku stabla sa granama koje predstavljaju genealogiju jedne porodice.

KOLENO - svi rodjaci jednog stepena srodstva s obzirom na zajedničkog pretka.

SRODSTVO - rodbinska veza medju ljudima, veza po krvi, poreklu ili po braku.

SRODNIK - onaj koji je u srodstvu sa kim, koji je rod ( nekome), rodjak.

SRODNICA - ona koja je u srodstrvu s kim, rodjaka.

LOZA - rod, soj,porodična grana.

BLIŽNJI- koji je u bliskom srodstvu.

RODBINA - sva lica sa kojima se neko nalazi u medjusobnom srodstvu, rodjaci, srodnici,svojbina.

SVOJTA - rod,rodbina, srodnici.

RODONAČELNIK - onaj od koga potiče rod, začetnik roda; starešina roda.

RODONAČELNICA - začetnica rodqa.

ROD - ono što je rodjeno, porod, potomstvo, vrsta- porodica, porodična loza, soj - poreklo ( porodično) geneza, prodica iz koje se potiče, najbliža rodbina, srodnici ( obično krvni, po ocu i majci) uopšte, svojta.- rodjak, srodnik, - rodbinska veza, srodstvo, - narod ( kome se pripada) nacija; zavičaj, domovina, - primarni oblik društveno-ekonomske organizacije u primitivnoj zajednici, jproizašle od zajedničkog pretka i medju sobom vezane krvnim srodstvom, rodovska zajednica, pleme, bratstvo, gens.
PLEME - zajednica ljudi u prvobitnom, pretklasnom društvenom uredjenju povezanih rodovskim vezama, zajedničkim jezikom i teritorijom, - narod; narodnost, nacionalnost, - rod, obitelj, porodica.

BRATSTVO - više porodica obično zajedničkog prezimena koje održavaju srodničke odnose.

GENERACIJA - naraštaj, pokolenje.

POKOLENJE - svi ljudi nekog doba, vremena, naraštaj, generacija, - novi naraštaj, potomstvo.

POTOMSTVO - mlado, novo pokolenje u odnosu prema roditeljima, precima.

POTOMAK - onaj koji po krvi, rodjenjem potiče od zajedničkog roditelja.
 
Poslednja izmena od moderatora:
IV -DIREKTNO KRVNO SRODSTVO

RODITELJI - otac i majka

MAJKA -ona što je rodila onima koje je rodila

MATI - mater, majka.

MAMA - ime od milja za majku

OTAC - muški roditelj, muškarac prema svojoj deci.

TATA - ime odmila za oca.

DETE - muškarac ili devojčica u najranijem dobu i dok ne odrastu - sin ili kći u odnosu prema roditeljima. - najbliži potomci, novo pokolenje.

SIN - osoba muškog roda prema svojim roditeljima.

KĆI - osoba ženskog roda prema svojim roditeljima, ćerka.

DEDA - očev ili majčin otac prema unučadi.

BABA - majčina ili očeva majka prema unučadi.

PRADEDA - dedov ili babin otac.

PRABABA - babina ili dedova majka.

ČUKUNDEDA - pradedin ili prababin otac, dedov ili babin deda.

ČUKUNBABA - pradedova ili prababina mati, dedova ili babina baba.

UNUK - sinovljev ili kćerin sin.

UNUKA - sinovljeva ili kćerina kći.

UNUČE - unuk ili unuka.

UNUČAD - zbirna imenica od unuče.

PRAUNUK - unukov ili unukin sin.

PRAUNUKA - unukova ili unukina kći.

PRAUNUČE - unukov ili unukin sin ili kći.

ČUKUNUNUK - praunukov ili praunukin sin.

ČUKUNUNUKA - praunukova ili praunukina kći.

ČUKUNUNUČE - sin ili kći praunuke ili praunuka.
 
Poslednja izmena od moderatora:
V -POBOČNO KRVNO SRODSTVO

BRAT - sin istih roditelja u odnosu prema drugoj deci tih roditelja.

SESTRA - kći istih roditelja u odnosu prema drugoj deci tih roditelja.

BRAT OD STRICA - stričev sin, sin očeva brata.

BRATUČED - sin jednog brata deci drugog brata, brata od strica, stričević.

BRAT OD TETKE - tetkin sin, sin očeve ili majčine sestre.

BRAT OD UJAKA - ujakov sin, sin majčinog brata.

UJKOVIĆ, UJČEVIĆ - brat od ujaka, ujakov sin.

SESTRA OD STRICA - stričeva kći, kći očeva brata.

BRATUČEDA - kći jednog brata deci drugog brata, sestra od strica.

SESTRA OD TETKE - tetkina kći, kći očeve ili majčine sestre.

SESTRA OD UJAKA - ukakova kći, kći majčinog brata.

SESTRIĆ- sestrin sin, sin jedne sestre u odnosu na drugu braću i sestre, nećak.

SESTRIČINA - sestrina kći, kći jedne sestre u odnosu na drugu braću i sestre, nećakinja.

SINOVAC - bratov sin drugom bratu ili drugoj braći,bratanac.

SINOVICA - bratova kći drugome bratu ili drugoj braći,bratanica.

NEĆAK - bratov ili sestrin sin.

NEĆAKA i NEĆAKINJA - bratova ili sestrina kći.

STRIC - očev brat.

TETKA - očeva ili majčina sestra.

UJAK -- materin brat.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Da pregradim malo, neka bude kao fusnota Golubičinog osnovnog teksta...

01. otac ...majka
02. deda ...baba
03. pradeda ...prababa
04. cukundeda...cukunbaba....
05. navrdeda..(bele pcele)...navrbaba (bele pcele).....
06. kurdjeldeda...kurdjela
07. askurdjel...askurdjela
08. kurdjup...kurdjupa
09. kurebalo...kurlebala
10. sukurdov...sukurdova
11. surdepacr...surdepaca
12. pardjupan...padjupala
13. ozmikur...ozmikura
14. kurajber...kurajbera
15. koleno - sajkatava i
16. koleno - beli orao.
 
VI -UDAJA - ŽENIDBA


VERIDBA - uzajamno obećanje momka i devojke da će stupiti u brak,zaruke.

VERENICA - ona koja se verila, zaručnica.

VERENIK - onaj koji je sklopio veridbu, zaručnik.

VENČANJE -- obred sklapanja braka.

BRAK - zakonita zajednica muškarca i žene.

MUŽ - muški bračni drug, suprug.

ŽENA- bračni drug ženskog pola, supruga.

NEVESTA - ona koja se udaje, mlada;nedavno udata žena.

MLADOŽENJA - muškarac u vreme svoje ženidbe,muškarac koji stupa u brak, ženik.

ŽENIDBA - stupanje muškarca u brak; sklapanje braka.

UDAJA - stupanje ženske osobe u brak; sklapanje braka.

SVAT - učesnik u svadbenoj povorci, gost,zvanica na svadbi.

SVADBA - veselje povodom venčanja, proslava venčanja; sklapanje braka, venčanje;

NAKONČE I NAKONJČE - muško dete koje se dodaje nevesti ( mladi) na konju ( ili koje ona uzima u naručje) kad stigne pred mladoženjinu kuću.


SRODSTVO PO TAZBINI


TAZBINA - ženin rod, ženina devojačka porodica ( za njenog muža) odnosno, tastova porodica (za zeta te porodice)

TAŠTA - ženina majka, punica.

TAST- ženin otac,punac.

SNAHA- sinovljeva ( i unukova) žena, bratova žena, udata mladja žena.

ZET - oženjen čovek u odnosu na ženine roditelje, braću i sestre i druge članove njene porodice, kćerin ili sestrin muž.

SVEKAR - muževljev otac.

SVEKRVA - muževljeva mati.

DEVER - mužev brat - onaj koji vodi mlaldu na venčanje.

ZAOVA- muževljeva sestra.

ŠURAK - ženin brat.

SVASTIKA- ženina sestra.

I - VI iz knjige "Rodoslov" - Djordje Tanasković,Bgd.1988.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Спецназ. је у праву. Нисам нешто упознат са правном и законском праксом употребе речи "колено", али та реч је српска реч за генерацију и синоним за поколење. "Са колена на колено" - са генерације на генерацију, а не од човека преко његовог оца, па преко оца до стрица и сестре од стрица. Исто и везано за клетве и проклетства, када је неко проклет до "неког колена", то иде надоле само по родитељској линији.
 

Back
Top