Zavisi na šta se misli kad se kaže nacioanalista i nacinalizam..

ma ne. svaki covek koji se veže za neko učenje trajno shebe svoj um oblikujući ga prema tom učenju. u životu će ćovek biiti toliko uspešan koliko je ispravno učenje po kome postupa.

stoga ljudi u temelj svoje ličnosti trebaju ugradjivati najviše istine/vrednosti.
 
Ко учествује на овом форуму?

По мом утиску, већина смо крајишници, outliers, -- не сви из класичне Војне Крајине, него из крајина свог народа -- била то Босна, Косово, Хрватска, или у мом случају Војводина. Зашто овде долази понеки Хрват или Бугарин да се натезује са крајишним Србима? Зашто нас оваква историјско-националистичка питања занимају кад већина чланова наших народа мало брине о томе? Јел то због живота крај другога? Због осећаја неправде и угрожености? Да ли су такви осећаји неизбежни ?
 
Опростите, али мени се чини да овде примећујем један често понављен образац. Колико схватам већина овдашњих учесника сте Срби Крајишници или Босанци.

1. У скоро свим изворима пре деветнаестог века ваше претке су обично називали Власима. Верујете да је Влах заправо влах, то јест да нема етничког значења, него да означава друштвени сталеж или занимање (сточартсво) неких Срба. Ово је први пример промене смисла, од етничког у друштвеног.


2. Долазите из Војних Крајина и бесумно тамо је вековима паравојна делатност тих Влаха (данас Срба) била важна ако не и главни начин зараде живота. Мени се чини да сте још увек опседнути ратовањем.

3. Етнички назив Срба подсећа на латински servus (роб) мада историјски немају никакве везе. Ово је други пример промене смисла, од ентичког назива у роба.

4. И на крају, у разним западним језицима данашња реч за роба заиста потиче од етнонима Словена, али сами Словени нису то подразумевали под тим називом. Ово је трећи пример скоро исте семантичке промене.
 
Poslednja izmena:
3. Етнички назив Срба подсећа на латински servus (роб) мада историјски немају никакве везе. Ово је други пример промене смисла, од ентичког назива у роба.
Preciznije, Sloveni su robovi, a Serbi su sluge. Nije to ništa neobično, takve epitete su Latini dodeljivali mnogima.
 
Документарни филм „Сећања из пепела“ (2016)

На основу рукописа књиге под насловом „Кућа несагоривих речи“ историчара Дејана Ристића, некадашњег управника Народне библиотеке Србије и државног секретара за културу, „Филмске новости“ продуцирале су израду документарног филма „Сећања из пепела“ посвећеног бурној историји и страдању српске националне библиотеке.


"Метите у подруме, збрините како знате"
 
Poslednja izmena:
Овом потфоруму недостаје нека општа брбљаоница.

Данас сам купио ову књигу:

33105-472x670.jpg


Поделићу утиске кад завршим с читањем, што ће вероватно потрајати. Ко је заинтересован, у Заводу се може набавити по сниженој цени до 31. новембра.
 
Хвала. Необичан положај глава, па ме занима значење. :)
Рекао бих да овај приказ двоглавог орла можемо упоредити са верзијом српскога крста са промењеном оријентацијом оцила.

Главе орлова су окренуте једна ка другој, што симболише јединство, али оне настављају да мотре шта се дешава с обе стране, што симболизује будност.
 
Poslednja izmena:

Back
Top