Svaka cast, Ljubo!
Mislim da je ovo pravi pocetak za jednu istorijsku kafanu... :)
Hvala, šefice!

Verujem duboko da su ove reči tvoja podrška jednoj iskrenoj dobronamernosti.

Bilo je, zaista, krajnje vreme, da prohodamo po čvrstom, iliti, da stvar naslovimo onako kako joj i priliči.

Ako si za kafu, izvoli :arrow:
kafapushecakq6.gif
kafapushecakq6.gif
kafapushecakq6.gif
...

... ako nisi, pošto sipi neka jesenja dosaduša, onda je ovo dobro :arrow:

prirodna-domaca-lozovaca.jpg

Dobar dan, drugari!

Ako se razumemo, a zašto ne bi, kafa ide javno, jer da nije nje bilo, ne bi bilo ni kafane.

Sve ostalo ispod šanka. (Hvala im što uvedoše SPOILER tagove, lepšeg alata nema! :lol:) Nadam se da neće neko iz administracije da uvede prohibiciju!?

:eek: ... uh, jebotebog, ja zaboravio da je Bi zabranila smajlije u istorijske tekstove... :dash:
 
Probajte jedanput pivo iz kavu, videćete, wc šolja će vas želeti....
Hvala na preporuci, kolega... ali ne bih probao s obzirom na to ko bi me poželeo...

... a i nisam nikad. Dok sam, uvek sam odvojeno. Sada – pivo u vrlo retkim prilikama probam.

Znaš, kako... dedi nešto olabilo na stomačnom pivskom putu. :sad2:

Možda ne bih stigao na vreme, a možda bi mi šolja "bežala" ko čaša na ovoj prezentaciji...
... pogotovo što kod mene ono "Klikni i natoči!" ne strči na gore...

... a ovo pozadi i inače ne čeka da neko klikne. Što reče moj sin pre neki dan:

– Bre, spopala me neka sraćka, pa ne znam da li da prdnem, ili da trčim u WC!!!

A ja mu ne pričam da me ta dilema muči i kad nemam sraćku! :lol:

Jelene, druže... malo šale, kao u svakoj kafani, valjda ne škodi! ;)

Nego, druže, da se vratimo temi, slikom i rečju: "Dva Jelena"!
Jedan od najpoznatijih i najboljih restorana u Beogradu, osnovan 1832. godine. "Dva Jelena" su i mala istorija Beograda...

Laku noć, društvo... lepi i mirni snovi...

P.S. Već se radujem snu...
3569.gif

"Moja Baba i Ja"...
 
Hvala na preporuci, kolega... ali ne bih probao s obzirom na to ko bi me poželeo...

... a i nisam nikad. Dok sam, uvek sam odvojeno. Sada – pivo u vrlo retkim prilikama probam.

Znaš, kako... dedi nešto olabilo na stomačnom pivskom putu. :sad2:

Možda ne bih stigao na vreme, a možda bi mi šolja "bežala" ko čaša na ovoj prezentaciji...
... pogotovo što kod mene ono "Klikni i natoči!" ne strči na gore...

... a ovo pozadi i inače ne čeka da neko klikne. Što reče moj sin pre neki dan:

– Bre, spopala me neka sraćka, pa ne znam da li da prdnem, ili da trčim u WC!!!

A ja mu ne pričam da me ta dilema muči i kad nemam sraćku! :lol:

Jelene, druže... malo šale, kao u svakoj kafani, valjda ne škodi! ;)

Nego, druže, da se vratimo temi, slikom i rečju: "Dva Jelena"!
Jedan od najpoznatijih i najboljih restorana u Beogradu, osnovan 1832. godine. "Dva Jelena" su i mala istorija Beograda...

Laku noć, društvo... lepi i mirni snovi...

P.S. Već se radujem snu...
3569.gif

"Moja Baba i Ja"...

Ljudi su oduvek imali potrebu za nekim napitkom koji bi ih okrepio, najpre je to bio alkohol, zatim tamo negde u X veku, a i ranije na Arapskom poluostrvu kafa, tako da u narodu kafa jje još uvek postala nedostupna, zato su i stvorene kafane, koje su u početku bili sastajalište ljudi, kako bi popili crni napitak... međutim u novija vremena za kafu se više veže pojam kafić, a ne kafana, dok za kafanu se veže pojam alkohol:bye:
 
Pa, ja sam i pokrenuo ovu temu, da sačuvamo ovo malo tradicije pa makar nam bila i iz turskih okupacijskih vremena.

Zato, hajde da zajedničkoj nam imenici kafana vratimo stari sjaj!

Recimo, pokušajmo da izadjemo iz Skadarske... :)

Na samom vrhu Skadarlije smestila se stara boemska kafana DVA BELA GOLUBA, gde se služi odlična hrana, svira stara gradska muzika i dolaze veseli i zanimljivi gosti.

Inače, deo Beograda, koji nosi ime Skadarlija, nastao je u prvoj polovini 19. veka. Skadarska ulica dobila je ime 1872. godine, i uskoro postala centar okupljanja boemskih krugova grada.

Ovakvu reputaciju može da zahvali najviše gostima legendarne kafane "Dardaneli", koji su se, nakon njenog rušenja 1901. godine, rasuli po ostalim brojnim kafanama u ulici.

Zanimljivo da se kafana DVA BELA GOLUBA nalazila do 1903. godine na mestu današnjeg Radio Beograda u ulici koja je tada nosila isto ime (sadašnja Svetogorska).

P.S. Jelene, druže, ne zameri... ako ti je još aktivno dugme za editovanje, zamolio bih te da skratiš maksimalno moj citirani post... biće i tvoj post, a i cela strana lepši... i ozbiljniji...
Hvala ti!
 
Poslednja izmena:
Pa, ja sam i pokrenuo ovu temu, da sačuvamo ovo malo tradicije pa makar nam bila i iz turskih okupacijskih vremena.

Zato, hajde da zajedničkoj nam imenici kafana vratimo stari sjaj!

Recimo, pokušajmo da izadjemo iz Skadarske... :)

Na samom vrhu Skadarlije smestila se stara boemska kafana DVA BELA GOLUBA, gde se služi odlična hrana, svira stara gradska muzika i dolaze veseli i zanimljivi gosti.

Inače, deo Beograda, koji nosi ime Skadarlija, nastao je u prvoj polovini 19. veka. Skadarska ulica dobila je ime 1872. godine, i uskoro postala centar okupljanja boemskih krugova grada.

Ovakvu reputaciju može da zahvali najviše gostima legendarne kafane "Dardaneli", koji su se, nakon njenog rušenja 1901. godine, rasuli po ostalim brojnim kafanama u ulici.

Zanimljivo da se kafana DVA BELA GOLUBA nalazila do 1903. godine na mestu današnjeg Radio Beograda u ulici koja je tada nosila isto ime (sadašnja Svetogorska).

P.S. Jelene, druže, ne zameri... ako ti je još aktivno dugme za editovanje, zamolio bih te da skratiš maksimalno moj citirani post... biće i tvoj post, a i cela strana lepši... i ozbiljniji...
Hvala ti!

Nema na čemu, uvek uz Jelen Pivo..:pivce:
 
Dobro jutro,

Današnji kapućino se pre 100 godina u CG pravio tako što je domaćica sama pržila i mlela kafu, a potom je začinila ovako...

Sastojci za 2 osobe:
1 žumance
1 mala kašičica šećera
2-4 šoljice turske kafe

Priprema:
Izmutiti u šoljici žumance sa kašičicom šećera i tući dok ne postane beo. Skuvati od 2 do 4 šoljice kafe. U svaku šoljicu kafe staviti penu od žumanca i naliti kafom.

kafapushecakq6.gif
kafapushecakq6.gif
kafapushecakq6.gif
1261_orangensaft_01.jpg


Uživajte...
 
Današnji cappuccino se dobija mnogo jednostavnije, naime, ako dođete u kafić vi ga dobijete za 5 minuta iz aparata za kafu, dok kod kuće uradite sledeće:
- kupite jedan cappuccino, preporučujem la festa ili grand pleasure
- u džezvu sipajte vodu
- voda ne treba da bude proključala već vrela ( znači kada vam se mehurići počnu skupljati na ivici džezve, isključite ringlu )
- zatim lagano sipajte u šolju vrelu vodu, svuda ranvomerno
- zatim 2 - 3 puta promešajte vaš cappuccino, napomena: morate imate penu na cappuccino...
 
A birtije ? svrcete li u nji ? ;)

70.ti godina je pri prolazu kroz Madzarsku bilo skrnavljenje piti kavu, sluzili su ih u staklenim casama.:eek:
U Budimpesti je kod zeleznicke stanice bila birtija non stop otvorena i odmah pri ulasku je
opori miris po podu prosutog piva stipao nozdrve kao najava da ste usli u pravu birtiju:lol:

Nažalost rođen sam mnogo kasnije, tako da ne znam za nikakvu birtiju u Budimpešti. Mada i nekada davno, ne toliko sve do početka WWII postojale su pivnice ( ne pivare ), u kojima se iz buradi točilo pivo, najčešće je to bilo pivo domaće proizvodnje, znači pivo od vlasnika pivnice, dok danas to je običaj u Britaniji. Pozz uz jelen pivo:super:
 
Dobro veče!

Pozdravljam Te, Dadele, prijatelju moj... Nema više birtija, osim kod Mike Bači...

Jao, svevišnja moja iz birtija i crkava!
Ti, dušo, što isplažena i bosonoga visiš
i pozlaćena i plaćena i detinjasta i lukava,
a tako sasvim sveta i zlikovačka i lomna,
i kao nebo niska, i kao nebo ogromna.
...
I volim je prosjačku, pred crkvama, nedeljama, u ritama,
i svatovsku, astragansku, neucveljenu bolovima,
i Vojvodinu vašarsku i harmonikašku, čas raspusnu, čas pitomu
i birtijašku što osvanjiva štucajuci pod stolovima...
(Mika Antić, poema Vojvodina, Dnevnik 1976)

Piše smokie26...
Nema meraka bez prave kafane, ali danas se brzo živi, pa je sve turbo, čak i folk. Klopa s nogu, kafa za poneti i seks na brzinu - neka hvala, ja sam za laganicu. Sve natenane, kao u stara dobra vremena. E, zato mora da opstane druženje boema, da se merak sačuva.
Sta bi rekao Mika Antic da ponovo proseta nasim gradovima u kojima vise nema onih starih birtija gde je dane i noci provodio sa svojim kafanskim drugovima...

Sve je manje kafana, onih birtija ili bircuza, u pravom smislu te reči. Krčmi koje je u svojim pesmama opevao Toma Zdravković.
Idem iz krčme u susret zori,
za mnom i ciganske tambure kreću,
ja živim danas ne moram sutra,
s njihovom pesmom i umreću...
... nizao je stih za stihom ovaj boem i kralj narodne muzike.

Nego, da li je neko za nešto konkretno? :lol:
 
A zbilja, sta je sa starim beogradskim kafanama?
Je li neka, kojim slucajem, prezivjela tranziciju?

Retko koja kafana, međutim grad Beograd je na neki fazon, raspisao konkurs, da ako neka stara kafana ostavi iste elemente u svojoj kafanik, tj. ako ne promeni enterijer, država će ih pomoći... tako nešto...:bye:
 
Tri šešira

Rušenjem čuvenih ugostetiljskih objekata "Dardaneli" i "Pozorišna kafana", 1901. godine, boemi i beogradska inteligencija prelaze u Skadarliju. Najstarija kafana ovog poteza je "Tri šesira" koja, prema podacima Branislava Nusica, datira još iz 1864.

Prvi vlasnik - kafedzija, bio je deda Jevrem. Nakon što je kupio prostorije radionice za izradu šesira, promenio im je namenu. Novonastalu kafanu nazvao je po broju šešira koji su bili izloženi ispred radnje.

Mnogi poznati glumci, knjišževnici, novinari, slikari i "tumači dnevne politike" provodili su ovde dane i noci. Djura Jakšić, poznati slikar i pesnik, imao je svoj sto pored kamina. I članovi novinskih redakcija su takodje, često imali svoje stolove.

Ovde su prodefilovale i brojne, poznate ličnosti iz sveta, medju kojima su: kralj Španije - Huan Karlos, predsednik Italije - Aleksandar Pertini, predsednik SFRJ - Josip Broz Tito (1975. god.), predsednik SAD - Dzordz Bus, predsednik SR Nemacke - Vili Brant... Njihove impresije se i danas cuvaju u knjizi utisaka gostiju.

Danasnji restoran "Tri sesira" ima cetiri zvezdice i nosilac je "Znaka kvaliteta Komore Beograda".
Sama gradjevina i prednje prostorije su ostale nepromenjene i autentične. Kuhinja je internacionalna i izvorna spska. Naročito stranci, koji su ovde veoma česti gosti, vole da probaju sve naše specijalitete: od sira, proje, prebranca, preko jela zvanog "Skadarlijska večera" (mešano meso - bela vešalica, biftek, ljući ćevap i medaljon u rolovanoj slanini), nadaleko poznatih ćevapa (5 većih u porciji), pileće dzigerice u slanini, mućkalice, Karadjordjeve šnicle... Iz internacionalnog menija izdvajamo: "Tournedo Rossini" - biftek sa pečurkama i dčigericom u slanini sa sos prelivom.
Od ribljih specijalitete imaju filete dimljene pastrmke na roštilju i na žaru, lignje i brancin.
Za poslasticu preporučujemo suvu pitu sa orasima - zaštitni znak deserata ovog restorana. Tu su i orasnice, razne vrste palačinki, sladoledi, voćni kupovi i salate.
Uz predjelo preporučuju belo, a uz glavno jelo crveno vino, i to "cabernet". Pivopije će obradovati za dobar izbor piva.
Muzika svira svakog dana i to: dnevna od 14h do 18h, a zatim sledi večernji program od 20h do 01h. Imaju dva starogradska i jedan tamburaški orkestar.
Cene su srednje.

Gazdarice,
Znam da nisi na ovo mislila... ovo što si ti problemski postavila, na žalost, prošle godine je izgledalo i ovako:

Ovih dana se formalno promenio gazda "Starog grada". Umesto "Midlanda", sada je to "Siti port", čiji je osnivač "Midland" sa sedištem na of-šor ostrvu Gernzi. "Siti port" je društvo sa ograničenom odgovornošću sa nenovčanim kapitalom u 95.063 akcija "Starog grada" i 73.921 akcije "Luke Pančevo", koju su ranije kupili. Mali akcionari, kojih je 542 na spisku Centralnog registra, imaju 24,45 odsto vlasništva u ovom ugostiteljskom preduzeću, koje je vlasnik hotela "Kasina"i "Park", restorana "London", "Donji grad", "Zlatni bokal", zatim "Kamenović" i "Slobodna zona", kao i čuvenog kafea - poslastičarnice na Trgu Republike, poznatu pod imenom "Kod konja". U svom sastavu ima i kafanu "Mala Skadarlija", "Tašmajdan", "Dva bela goluba" i skadarlijsku kafanu "Tri šešira", za koju trenutno vodi sudski spor.

Milonja Lekić, predsednik Udruženja malih akcionara "Starog grada", koji je godinama bio upravnik "Tri šešira", smatra da je propadanje ovog profitabilnog preduzeća, koje do 2003. godine nikada nije poslovalo s gubitkom, počelo dolaskom ovog većinskog vlasnika.

- Našu firmu dobili su za 3,5 miliona evra kupovinom državnog paketa na berzi. Prema poslednjem finansijskom izveštaju, ukupna knjigovodstvena vrednost imovine "Starog grada" je 24 miliona evra - priča Lekić.
Preko dva miliona evra ili oko 40 odsto od ukupnog prihoda "Starog grada" iz 2005. godine prebačeno je na tri firme u Švajcarskoj po osnovu navodno izvršenih marketinških usluga - kaže Lekić, koji je 2006. godine tužio svoje preduzeće jer je većinski gazda nelegalno iznosio kapital iz zemlje.
(http://www.dragas.biz/content/view/4539/67/)
 
Dobro veče,

Dadele, druže i prijatelju...


I, neka skupljaju...

Mika Antić, Besmrtna pesma

Ako ti jave: umro sam,
a bio sam ti drag,
onda će u tebi
odjednom nešto posiveti.
Na trepavici magla.
Na usni pepeljast trag.

Da li si uopšte ponekad
mislio šta znači živeti?

Ako ti jave: umro sam
evo šta će biti.

Hiljadu šarenih riba
lepršaće mi kroz oko.

I zemlja će me skriti.
I korov će me skriti.
A ja ću za to vreme
leteti visoko...
Visoko.

Zar misliš da moja ruka,
koleno,
ili glava
može da bude sutra
koren breze
il' trava?

Ako ti jave: umro sam,
ne veruj
to ne umem.


Na ovu zemlju sam svratio
da ti namignem malo.
Da za mnom ostane nešto
kao lepršav trag.
I zato: ne budi tužan.
Toliko mi je stalo
da ostanem u tebi
budalast i čudno drag.

Noću,
kad gledaš u nebo,
i ti namigni meni.
Neka to bude tajna.
Uprkos danima sivim
kad vidiš neku kometu
da nebo zarumeni,
upamti: to ja još uvek
šašav letim, i živim.


vino3.jpg

Laku noć... lepi i mirni snovi...
 

Back
Top