Tadic zaduzuje Srbiju za 6 milijardi evra! Srpski dug presao 100% BDP-a!

Tihi-

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.712
Beograd - Vlada Srbije planira da do kraja ove i početkom sledeće godine uzme pozajmice od čak šest milijardi evra, što će ukupni javni dug zemlje podići na nivo od oko 50 procenata bruto domaćeg proizvoda ili 15 milijardi evra.

To je drastično više od trenutnog nivoa od 30 odsto BDP i primetno iznad granice od 45 procenata, koju je Ministarstvo finansija postavilo kao gornji limit bezbednog zaduživanja i koji država ne bi smela da pređe, čak ni dugoročno posmatrano. Ovaj proračun važi za slučaj da pad BDP-a ove godine bude samo dva odsto, a pošto se očekuje još slabiji rezultat, moguće je da će se uz nove kredite Srbija opasno približiti zoni visoke zaduženosti.

Više od trećine novih dugova potiče od aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom za pomoć deviznim rezervama, u vrednosti od tri milijarde evra. Srbija je već povukla 800 miliona evra, što znači da po ovom osnovu može da uzme još 2,2 milijarde evra. Država namerava da uzme još oko milijardu evra za pomoć budžetu, koje će obezbediti iz kredita Svetske banke vrednog 140 miliona evra, zajmova tri komercijalne banke u ukupnom iznosu od 90 miliona evra, kao i kredita od 200 miliona evra, koji bi Srbiji uskoro trebalo da odobri Rusija. Uz to, Ministarstvo finansija preko Uprave za trezor emituje i državne zapise koji, takođe, služe za popunu državne kase, na osnovu čega je od juna stekla nove obaveze od čak 495 miliona evra (koje će sa novim emisijama dalje rasti).

Država je najavila i uzimanje brojnih kredita za investicione projekte, pa se tako očekuje da u narednim mesecima javne finansije budu opterećene za još 200 miliona evra koliko bi trebalo da iznosi kineski kredit za jedan ili dva mosta, kao i za oko milijardu evra za radove na Koridoru 10, prevashodno na deonici Niš - Dimitrovgrad, od čega će 600 miliona obezbediti Evropska investiciona banka sa kojom još nije zaključen ugovor, dok će Svetska banka pozajmiti 388 miliona dolara (oko 270 miliona evra), a Evropska banka za rekonstrukciju i razvoj 150 miliona. Osim ovih dugova, država će pod komercijalnim uslovima uzeti i 235 miliona evra za Puteve Srbije kako bi bio pokriven dug putarima i još 250 miliona za Nacionalni investicioni plan. Spisku kredita, koje će država nekako morati da vrati u narednim godinama treba dodati i 800 miliona evra koje je predsednik Boris Tadić zatražio od ruskog kolege Dmitrija Medvedeva za izgradnju metroa i infrastrukture (tako da Rusi daju ukupno milijardu evra), zatim kredit Evropske investicione banke za mala i srednja preduzeća od 250 miliona i na kraju kredit za finansiranje dokapitalizacije Komercijalne banke od 120 miliona evra.

Ministarstvo finansija je nedavno saopštilo da država nije ugrozila održivost javnog duga zaduživanjem u prvom delu ove godine, pošto je dug ostao na granici od 30 odsto BDP-a, ali pitanje je da li će to isto važiti ako dug sa sadašnjih 9,3 milijarde evra skoči na više od 15 milijardi, kada budu aktivirani svi najavljeni krediti.

http://www.danas.rs/vesti/ekonomija...stize_15_milijardi_evra.4.html?news_id=168711

--------------

I dok privreda propada, radnici zavrsavaju na ulici sa otkazima, Tadic nas zaduzuje do te mere da sledecih 20 generacija Srba nece uspeti da vrati dugove koje je on napravio u samo nekoliko dana

Boris Tadic je grobar srpske privrede drzave i nacije!

Covek je neuracunljivi trosardzija i treba sto pre pokrenuti inicijativu za njegovu smenu, dok cela drzava i mi komplet sa njom nismo otisli na dobos!
 
„Zaboravni“ političari

Kako bi ulepšali sliku o nivou zaduženosti, predstavnici vlasti skloni su da uporede dugove Srbije i Hrvatske. Međutim, u okviru duga Hrvatske, za koji kažu da iznosi 95 odsto BDP, u obzir uzimaju i javni i privatni dug, dok u slučaju Srbije „zaboravljaju“ da dodaju privatni. Prema podacima Narodne banke Srbije, taj dug u delu koji se odnosi samo na kredite bankama iznosi 985 milijardi dinara, od čega građani duguju 398, a privreda 587 milijardi dinara. Ako se ta brojka doda javnom dugu, dobija se zbir od čak 64 procenta BDP-a, što znači da je Srbija već sada visoko zadužena zemlja. Ako bi se tome dodali i planirani krediti, udeo javnog i privatnog duga bi porastao na barem 84 odsto BDP-a, čime bismo se ozbiljno približili stanju u Hrvatskoj. Međutim, prema procenama ekonomista, ukupan privatni dug dostiže 15 milijardi evra što bi značilo da bi zbir javnog i privatnog, sa najavljenim kreditima dostigao 100 odsto BDP-a.

------------------------

Jos ako znamo da je kurs dinara precenjen z anajmanje duplo ispada da ce kada potrosimo sve devize za odrzavanje kursa i vise nigde ne budemo mogli da podignemo kredit, nas ukupan spoljni dug iznositi najmanje 300-400% BDP

Sa precenjenim kursom dinara on je vec prestigao hrvatski dug od 94% BDP-a i iznosi preko 100% BDP-a!!!!!!!!!!!

Narode spasavaj se ko moze - Tadic nas je totalno ekonomski sahranio
 
Nigde ne pise da ce to biti 100% bdp-a , mogu i ja da odvalim da ce mi se plata povecati 100% al o tome mogu samo da sanjam. Bez lupanja dok se zvanicno ne saopsti. Preko glave mi je vise i ekonomista i analiticara koji palamude svako na svoju stranu.

pise u tekstu u listu Danas da je ukupan srpski dug dostigao/prestigao 100% BDP-a

Nikada u celokupnoj istoriji naseg naroda nismo bili zaduzeniji nego danas.

znaci pricas gluposti

evo gde pise

Međutim, prema procenama ekonomista, ukupan privatni dug dostiže 15 milijardi evra što bi značilo da bi zbir javnog i privatnog, sa najavljenim kreditima dostigao 100 odsto BDP-a.
 
Kako to mislis spasavaj se? Kako?

pakuj kofere i bezi u inostranstvo bilo gde ako mozes

jer kredite koje je uzeo tadic i potrosio pare vracace narod koji ostane u srbiji preko jos vecih i onako najvech poreza u evropi

jer para u budzetu za vracanja rata kredita NEMA - sto znaci da je jedina varijanta da se skupe pare za kreditne rate ili da se otpustaju ljudi zaposleni u drzavnoj administraciji ili da se povecaju porezi. Naravno - povecace poreze jos vise

pa vidis li da smo vec najgori u evropi po porezima

imamo najvece akcize na benzin a registracija auta od preko 3000 kubika kosta 2000 evra sto je vise od 6 prosecnih licnih dohodaka....

preko 50% para sto zaradis ti uzme drzava nazad na ime poreza...
 
Bez lupanja dok se zvanicno ne saopsti. Preko glave mi je vise i ekonomista i analiticara koji palamude i procenjuju svako na svoju stranu.

pa ko ce zvanicno da ti saopsti da nece mozda tadic z:D

sigurno ti to nece reci onaj ko te je u g0vna uvalio


kada smo postavljali clanke iz kurira koji govore da srbija ide u propast ti bi govorio KURIR a sad kad o tome pise PRODEMOKRATSKI DANAS ti kazes

JA NE VERUJEM NISTA DOK MI TADIC TO ZVANICNO NE SAOPSTI z:D



upravo zahvaljujuci takvima ko sto si ti je srbija u ovakvim g0vnima

da vi takvi kakvi ste niste vecina u ovoj zemlji ove stetocine poput tadica bi davno gulile krompir na robiji

al vi ste ti koji im dajete glasove da mogu posle da nas unistavaju
 
Poslednja izmena od moderatora:
pa ko ce zvanicno da ti saopsti da nece mozda tadic z:D

sigurno ti to nece reci onaj ko te je u g0vna uvalio

kakav si ti pacenik i los covek to je strasno

kada smo postavljali clanke iz kurira koji govore da srbija ide u propast ti bi govorio KURIR a sad kad o tome pise PRODEMOKRATSKI DANAS ti kazes

JA NE VERUJEM NISTA DOK MI TADIC TO ZVANICNO NE SAOPSTI z:D

ma bre smesniji si od crtanog filma


upravo zahvaljujuci takvima ko sto si ti je srbija u ovakvim g0vnima

da vi takvi kakvi ste niste vecina u ovoj zemlji ove stetocine poput tadica bi davno gulile krompir na robiji

al vi ste ti koji im dajete glasove da mogu posle da nas unistavaju

takvima kao ti treba oduzeti pravo glasa zbog neuracunljivosti

Prijavljen si zbog vredjanja.
ja nisam rekao da ne verujem u zajam nego u procenu bajnih ekonomista za 100%bdp-a
 
Ako bi samo 10% ovdašnjih priča bilo istinito, Tadić i još par njih bi bili bogatiji od svih Rokfelera i ruskih oligarha i tajkuna zajedno! To je što se tiče krađe. A što se tiče bunara u kome je država Srbija, odavno bismo svi pomrli od gladi ili živeli u nekim kućama od pruća i plemenskim zajednicama.. Muškarci bi išli u lov, žene bi prale veš u rekama...
 
Ako bi samo 10% ovdašnjih priča bilo istinito, Tadić i još par njih bi bili bogatiji od svih Rokfelera i ruskih oligarha i tajkuna zajedno! To je što se tiče krađe. A što se tiče bunara u kome je država Srbija, odavno bismo svi pomrli od gladi ili živeli u nekim kućama od pruća i plemenskim zajednicama.. Muškarci bi išli u lov, žene bi prale veš u rekama...

pa mozda ti ne umires od gladi ili ja ne umirem al mnogi u srbiji umiru.

otidji recimo u vlasotince ili knjazevac pa pogledaj kako tamo ljudi zive

tamo je prosek plate 12.000 dinara mesecno a nezaposlenost preko 50%

inace posledice ne dolaze odmah nego malo kasnije.

cenim da ce registracija automobila u srbiji kostati posle ovih novih uzetih 6 milijardi evra kredita, kad se pare potrose i dugovi stignu za vracanje od 4000 do 10.000 evra.... z:D

kad pozajmis 6 milijardi evra na tipa 5 godina u komercijalnoj banci sa njihovom kamatom to bi trebalo da znaci da vracas oko 8-9 milijardi na period od 5 godina....

odakle cemo mi da vratimo te pare kad nam je privreda i onako crkla a broj zaposlenih u drzavi ispod 1 miliona ljudi????
 
Poslednja izmena:
bas zato sto nemas pojma sa ovom tematikom bi trebao da verujes onima koji se u to razumeju mnogo bolje od tebe.

moje zvanje je ekonomista, u junu sam zavrsio fakultet.

Preporucujem ti da procitas knjigu Uvod u Makroekonomiju, Napisao je prof. dr Slobodan Milovanovic, malo se upoznaj sa makroekonomijom pa onda palamudi po forumu.
 
Prijavljen si zbog vredjanja.
ja nisam rekao da ne verujem u zajam nego u procenu bajnih ekonomista za 100%bdp-a

spoljni dug srbije privatan + drzavni je presao 30 milijardi evra


to je nekih 44 milijarde dolara + kamate na glavnicu od 44 milijarde

sa kamatama jasno je da je spoljni dug srbije preko 60 milijardi dolara

a procenjeni GDP za Srbiju za 2009 godinu je 50 milijardi dolara....

p>S napravio sam gresku GDP Srbije za 2008 je bio 50 milijardi dolara a ove godine cemo imati pad od najmanje 5-7% sto znaci da ce GDP biti oko 45 milijardi dolara
 
Poslednja izmena:
moje zvanje je ekonomista, u junu sam zavrsio fakultet.

Preporucujem ti da procitas knjigu Uvod u Makroekonomiju, Napisao je prof. dr Slobodan Milovanovic, malo se upoznaj sa makroekonomijom pa onda palamudi po forumu.


nemas ti veze blage sa ekonomijom. jednako kao i ovi koje podrzavas

i dinkic je bio asistent na ekonomskom a dijana dragutinovic profesor pa ko sto vidimo to nam bas nesto mnogo i ne pomaze

sve sto ti tvoji "experti" znaju jeste da otimaju pare narodu i da ih pljackaju a da ne daju nista za uzvrat

a znas sto nemas blage veze sa ekonomijom ni ti ni dinkic ni dijana dragutinovic ni tadic?

zato burazeru, sto nisi u zivotu vodio uspesno ni trafiku sa 4 zaposlena a kamoli neku firmu od 100-200-300

isto vazi za "eksperte" iz ove vlade. niko od njih u zivotu nije vodio uspesno privatnu firmu sa 3 radnika a sad vode celu drzavu

upravo zato nam se i sve raspada i sve propada jer nas vode puki teoreticari bez 2 dana prakse
 
Poslednja izmena:
Najjaci su mi ovi teletabisi koji "kao prcaju" Tihog na forumu, a vlast i njih i sve oko njih udara ko magarce po usima :hahaha:
Mogu da razumem stranacki aktivnu stoku kojima je dat zadatak da hvale "svoju stranu" po forumima, jer su placeni za to, a sve mi se cini da takvih ima dosta ovde.
Nije nista 5. oktobar sta ce gladan narod da vam uradi sledeci put.... :thumbdown:

pa video si ovog sead mana

na sve dosadasnje argumente on je to ismejavao sa pricom "haha press " "hahaha kurir" a kad mu je dosao clanak sa istim sadrzajem iz "njegovog danasa" onda je rekao ne verujem ja to nista dok mi iz centrale ne posalju potvrdu :zcepanje:
 
pa video si ovog sead mana

na sve dosadasnje argumente on je to ismejavao sa pricom "haha press " "hahaha kurir" a kad mu je dosao clanak sa istim sadrzajem iz "njegovog danasa" onda je rekao ne verujem ja to nista dok mi iz centrale ne posalju potvrdu :zcepanje:

Doci ce njemu gladan seljak u centralu sa vilama :mrgreen: , a onda mu glad nece padati na pamet :whistling:
 

Back
Top