Decija stednja

danijan

Zainteresovan član
Poruka
152
Posto moj sin uskoro puni 2 godine, razmisljala sam da mu otvorim stedni racun i uplacujem izvesnu sumu svakog meseca. Sta mislite, koliko je to dobra ideja, i sa ovim nasim kamatama koliko moze da se sakupi za neki duzi vremesnki period? Nisam se jos raspitala u banci, planiram ovih dana
Je l' stedite vi svojoj deci novac za buducnost?
 
naša deca su velika....kao - velika - napunile su tek 16 i 18.
mi smo hteli da odvajamo za njih svakog meseca kad su se rodile, a onda je to postalo zaista nemoguće (zbog užasa 90ih)...sad - možda nije, zavisi od ličnih primanja.
u svakom slučaju, da sam sada u mogućnosti da rodim bebu, sigurno bih izvesnu sumu stavljala na račun....apsolutno. nije bitna ni kamata, ni ništa drugo, nego da dete ima nešto malo para kad poraste.
 
pa, 90ih nije bilo baš banaka u pravom smislu te reči...a mnogi su dosta uštedeli, jer su jeli pasulj i kupus...nemam ništa protiv, ali smo mi hteli da naša deca uvek idu nal etovanja, zimovanja...i para za štednju nije bilo.
ipak, mislim da su deca ok, bez obzira.
Bog sve nekako uredi.
 
Posto moj sin uskoro puni 2 godine, razmisljala sam da mu otvorim stedni racun i uplacujem izvesnu sumu svakog meseca. Sta mislite, koliko je to dobra ideja, i sa ovim nasim kamatama koliko moze da se sakupi za neki duzi vremesnki period? Nisam se jos raspitala u banci, planiram ovih dana
Je l' stedite vi svojoj deci novac za buducnost?

Ja ne bih verovala mnogo bankama, u vremenu krize one prve propadaju. Setite se samo Ljubljanske u kojoj stedelo pola ex YU. Jos nikome nisu isplatili deviznu stednju.
Iako su kamate manje ipak mislim da su osiguravajuce kuce sigurnije ili bih se odlucila da na kredit kupim nekretninu i umesto detetu na racun vracala bih ratu. Nekretnine tesko da propadnu. Kod nas i posle rata svako je vratio svoju kucu a i one do temelja porusene obnovljene su ili je za njih isplacena odsteta.
Doduse, mozda mi koji smo zasnivali porodice u najteza vremena nismo bas adekvatni savetnici, jer koga je mleko oprzilo i u jogurt duva.
 
Moja drugarica se olučila za Cvrčak štednju u komercijalnoj banci. Deca imaju 6 i 4 godina i ona je zadovoljna trenutnim iznosom na računu ali ona ima za decu i stalne prilive novca i deka i bake i pri tome ti iznosi nisu zanemarljivi.
Zavisi ko koliko može da uloži.
 
Зашто штедети за децу? Боље би било обезбедити деци леп живот док су мала, обезбедити им школовање, летовање, возачки испит...па кад деца порасту, сама нека зарађују и штеде!
 
kada sam se rodila, pa kada se dve godine kasnije rodila moja sestra, roditelji su na otvorili kjižice. Ulog je bio lepa suma - mama to često objašnjava, za ulog je moglo u Simpu da se kupi bilo koja soba (pričamo o vremenu od pre više od 30 god.) Ma kakva primanja bila i sl, redovno su povećavali uloge sa idejom da jednog dana kada treba da se udamo imamo ako ne za po stan, ono da neki stan kompletno opremimo. Uz to, bila je to i neka vrsta sigurnosti da ako im se nešto desi koliko toliko smo obezbeđene,

e kad se setim, muka mi je

MUka što je inflacija, denominacija i sl do te mere obezvredila tu štednju (Bila je dinarska) da mi od toga nismo videli ni žutu banku. Pojeo vuk magare....


Nešto kasnije su se opametili u smislu da su marke bile sigurnije sredstvo, ali to više nisu bila ta vremena...

Ja ne mogu da živim bez osećaja sigurnosti koji mi pruža makar i najmanja ušteđevina.
Ne mogu da zamislim sebe kao masu ljudi kojoma zajmimo po recimo 100 evra jer im je crko bojler pa im hitno treba.

Zato od kada su se deca rodila svaku. pa i najmanju paricu koju su dobili ja im čuvam. I pokušavam da dodam.
 
Зашто штедети за децу? Боље би било обезбедити деци леп живот док су мала, обезбедити им школовање, летовање, возачки испит...па кад деца порасту, сама нека зарађују и штеде!

pa, mi kad smo videli da nam je nemoguće štedeti i pružiti im sve, onda smo tako - ulagali u njih....i nadamo se da će im se to jednog dana ''isplatiti''...pogotovo što ne moraju da brinu za krov nad glavom.

Zato od kada su se deca rodila svaku. pa i najmanju paricu koju su dobili ja im čuvam. I pokušavam da dodam.

naša deca nisu nikad dobijala pare :rumenko: bar ne svotice koje su za čuvanje...sve nešto - za čokoladu ili lizalicu...al' poklonu se u zube ne gleda.
p.s. što se tiče toga da mi je nemoguće da imam bar neku siću na strani - to si u pravu, donamileva...to se mora - za eventualnost.
 
Poslednja izmena:
još nemam dece...ali sam razmišljala o toj ideji :D
sviđa mi se ta ideja da otvorimo deci racun, pa da onda deke, bake i ostala rodbina moža da umesto kupovine raznoraznih brojnih gluposti , uplaćuju te pare na dečiji račun...ko koliko može :whistling: za vreme kad treba da krenu na fakultet...nakupiće se ...ali plašim se da to ne propadne zbog neke nove svetske ili galaktičke krize :confused:
...sviđa mi se Katarinina ideja o kupovini nekretnine :ok:
 
Pa nesto razmisljam kad dobijem dete da zamandalim par flasa rakije pa posle jedno 20ak god kad se nesto obelezava otvorimo..eventualno kad se rodi da posadim neko drvo ako budem imo kesha za rasadnik..a stednja u banci..pitam se koja ce da prebrodi ovu godinu
 
Pa nesto razmisljam kad dobijem dete da zamandalim par flasa rakije pa posle jedno 20ak god kad se nesto obelezava otvorimo..eventualno kad se rodi da posadim neko drvo ako budem imo kesha za rasadnik..a stednja u banci..pitam se koja ce da prebrodi ovu godinu

jao, kako je to dobra rakija...odležala. pila sam je kad je sin prijatelja punio 18 godina, pa deda otvorio takvu rakiju...ništa lepše.
a koliko vidim, vi svi imate darežljive rođake....blago vama na tome.
 
Iako su kamate manje ipak mislim da su osiguravajuce kuce sigurnije ili bih se odlucila da na kredit kupim nekretninu i umesto detetu na racun vracala bih ratu.

za životno osiguranje se slažem -to smo i uradili.
nekretnina na kredit je već za mene prevelik zalogaj.
kad razmišljam o štednji za decu ili o štednji uopšte islim o nečemu što te ne davi, a rata kredita je omča okpo vrata.
 
pa, mi kad smo videli da nam je nemoguće štedeti i pružiti im sve, onda smo tako - ulagali u njih....i nadamo se da će im se to jednog dana ''isplatiti''...pogotovo što ne moraju da brinu za krov nad glavom.



naša deca nisu nikad dobijala pare :rumenko: bar ne svotice koje su za čuvanje...sve nešto - za čokoladu ili lizalicu...al' poklonu se u zube ne gleda.
p.s. što se tiče toga da mi je nemoguće da imam bar neku siću na strani - to si u pravu, donamileva...to se mora - za eventualnost.


veruj mi da su i moja često dobijala tako nešto. pa ja dodam paricu pa kupim 5 ili 10 maraka, pa opet tako.

Onda je vreme postalo nešto bolje.....
 
Lično mi je potpuno normalno štedeti da bi se detetu jednog dana obezbedilo kvalitetno školovanje, ili eventualno neki automobil ili slično. Nikada se ne zna da kakva će vremena doći.
Naša (bratovljeva i moja) štednja je propala, izvukla se neka sića od toga ali nismo mogli da je iskoristimo u svrhu, u koju je namenjena.

Slažem se da treba i nematerijalno ulagati u decu, to je valjda osnova... ali ne bi bila loša ni dobra
materijalna nadgradnja ;)
 
za ovo mislim da mnogo grešiš jer u bližoj familiji imam rođake kojima za kuće i silna imanja po FHrvatskoj još ništa nije isplaćeno.

Ma kad su se gradile kuce u SFRJ gradile su se onako bez potrebne dokumentacije, zemlja se delila usmenim dogovorom, planirani projekti za kuce nisu ni postojali pa je Hrvatska to iskoristila da oteza povratak.
Danas se pre gradnje mora ispostovati potrebna procedura i onda ne sme i ne moze biti smetnji. Kod nas je vraceno sve do plocice u kupatilu svakome ko je imao bilo kakav validan dokument o vlasnistvu.

Ni ja ne bih rizikovala sa kreditima u ovo vreme (samo mi se cinilo manje opasno od stednje u banci), uplacujem osiguranje i nadam se da deca nece ostati bas bez icega ako mi se nesto desi. Na zalost to je sve sto mogu da im priustim za buducnost jer i ovo sto trenutno zahteva njihovo odrastanje je sve teze ispostovati.
 
Lično mi je potpuno normalno štedeti da bi se detetu jednog dana obezbedilo kvalitetno školovanje, ili eventualno neki automobil ili slično. Nikada se ne zna da kakva će vremena doći.
Naša (bratovljeva i moja) štednja je propala, izvukla se neka sića od toga ali nismo mogli da je iskoristimo u svrhu, u koju je namenjena.

Slažem se da treba i nematerijalno ulagati u decu, to je valjda osnova... ali ne bi bila loša ni dobra
materijalna nadgradnja ;)

apslutno se podrazumeva nematirajno a i materijalno ulaganje u decu i u sadašnjem trenutku.
 
Зашто штедети за децу? Боље би било обезбедити деци леп живот док су мала, обезбедити им школовање, летовање, возачки испит...па кад деца порасту, сама нека зарађују и штеде!

А одакле иначе да платиш то школовање, ако живиш од просечне плате, рецимо????? :confused:
 

Back
Top