Da li Bog moze...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Castro

Obećava
Poruka
75
Da li Bog moze da napravi kamen koji ne moze da podigne, ako ne moze onda nije svemoguc, a ako ga napravi onda opet nije svemoguc jer ne moze da ga podigne, kakva je ovo konstrukcija, kako se izboriti sa tim? Ateisti ce ovo prihvatiti kao argument protiv Boga a ja znam da da jedna recenica ne moze srusiti Boga. Ima li neki verujuci zdravog razuma da mi pojasni malo. Verski fanatici ne mogu pomoci jer od sume ne vide drvo, pokusao sam vec :lol:
 
Castro:
Da li Bog moze da napravi kamen koji ne moze da podigne, ako ne moze onda nije svemoguc, a ako ga napravi onda opet nije svemoguc jer ne moze da ga podigne, kakva je ovo konstrukcija, kako se izboriti sa tim? Ateisti ce ovo prihvatiti kao argument protiv Boga a ja znam da da jedna recenica ne moze srusiti Boga. Ima li neki verujuci zdravog razuma da mi pojasni malo. Verski fanatici ne mogu pomoci jer od sume ne vide drvo, pokusao sam vec :lol:
Dragi moj Castro,tvoj sofizam je tipa : Epimenid Kricanin kaze da svi Kricani lazu.Da li on laze ili govori istinu?Ili:Da li skup svih skupova koji ne pripadaju sami sebi,pripada sam sebi ili ne?Ili:Da li kardinalni broj skupa svih kardinalnih brojeva pripada skupu svih kardinalnih brojeva? Dakle,resenje pomenutih sofizama,pa i tvog,je nasao Bertrand Rasel uvodeci PRINCIP LAZNOG KRUGA: AKO POD PRETPOSTAVKOM DA NEKA KOLEKCIJA CINI CELINU,A TA KOLEKCIJA SADRZI CLANOVE KOJI SE MOGU DEFINISATI SAMO POMOCU TE CELINE,ONDA NAVEDENA KOLEKCIJA NE CINI CELINU!Resavanje tvog sofizma,dragi Castro,uz pomoc PRINCIPA LAZNOG KRUGA ostavljam tebi samom.Posto si inteligentan covek,brzo ces naci resenje,a to je da je problem pogresno postavljen,i da onda problem i ne postoji!
 
Castro:
Da li Bog moze da napravi kamen koji ne moze da podigne, ako ne moze onda nije svemoguc, a ako ga napravi onda opet nije svemoguc jer ne moze da ga podigne, kakva je ovo konstrukcija, kako se izboriti sa tim? Ateisti ce ovo prihvatiti kao argument protiv Boga a ja znam da da jedna recenica ne moze srusiti Boga. Ima li neki verujuci zdravog razuma da mi pojasni malo. Verski fanatici ne mogu pomoci jer od sume ne vide drvo, pokusao sam vec :lol


Dragi Kastro, to je BLESAVA konstrukcija i tesko se izboriti sa tim !!! Pa, Bog, sta god da je, sigurno nije cirkuska atrakcija, da pravi i podize kamenje !!!
 
Šaptač:
Hektor je lepo ukazao na glavni paradoks svih religija koje svoje "božanstvo" proglašavaju "svemoćnim", "savršenim" i tsl. Hvala na pozivanju na Bertranda Rasela. Ja bih još preporučio štivo "Why I am not a Christian", istog autora na sledećim adresama:

http://en.wikipedia.org/wiki/Why_I_am_not_a_Christian
http://users.drew.edu/~jlenz/whynot.html
Bertrand Rasel je u mladosti bio matematicar,a u zrelijim godinama filisof.Mi slobodno koristimo Rasela i pomenuti PRINCIP da bi negirali Castrov sofizam.Tu smo zahvalni Raselu.A to sto Rasel nije postao verujuci covek je izraz njegove slobode da li hoce sa Bogom ili nece.Ja tu ne vidim nikakav problem.Takodje bih Saptacu odgovorio da pomenuti sofizam je Rasel oborio,proglasivsi nemogucim i samo postavljanje problema,matematicki gledano!Saptacu,NIJE oboreno verovanje u SAVRSENOG Boga,prouci malo moj post!
 
He, he :D , stara fora :)

Pogledajmo tu konstrukciju iz ovog ugla:

Ako svemogući bog napravi kamen koji sam ne može da podigne, znači da nije svemoguć jer bar jednu stvar ne može da uradi - da podigne taj kamen.

Ali šta ako je bog sposoban da menja sebe?
Tada bi on mogao da prvo odluči da privremeno bude nesposoban da podigne neki kamen, zatim da napravi taj kamen (koji u tom trenutku ne može da podigne), a ponovo zatim odluči da promeni sebe tako da može da podigne taj kamen?

Ili kraće : budući da je bog svemoguć, on može da se odrekne svoje svemoćnosti na neko vreme i da je kasnije opet povrati.

---------------
Druga postavka:

Bog je sada svemoguć pa zato može da napravi kamen koji sam ne može da podigne. Ali kad napravi taj kamen koji ne može podići, prestaje da bude svemoguć i ostaje u tom stanju (nesvemoćnosti).

U oba slučaja bog se lišava svemoćnosti da bi je mogao dokazati, samo što je u prvom slučaju to lišavanje dobrovoljno i reverzibilno, a u drugom nužna posledica dokazivanja koja je trajna i konačna.




Nedostatak prvog rezonovanja jeste taj što bog, kad odluči da privremeno postane ograničen, ipak ostaje svemoćan u svojoj potencijalnosti.
Nedostatke drugog rezonovanja pronađite sami :)

P.S.
Reč "bog" sam pisao malim slovom jer sam govorio o nekom pretpostavljenom bogu, a ne o hrišćanskom, jevrejskom,...Bogu.
 
Dragi Djenka,tvoj post je zanimljiv ali samo zanimljiv.Prepun je logickih gresaka.Kad bi znao samo malo teologije,znao bi da je Bog nepromenljiv.A kad bi znao samo malo logike,sve ono ne bi ni napisao!Preporucujem ti da i ti i Castro prostudirate moj post!
 
Hektor:
Kad bi znao samo malo teologije,znao bi da je Bog nepromenljiv.

Pa dobro, jesam li ja pisao o stvarnom ili pretpostavljenom bogu. Pročitaj post do kraja.

Drugo, kad govoriš o mnoštvu logičkih grešaka, bio bi red i da ih navedeš.

Pažljivo sam pročitao tvoje postove ovde i koliko sam shvatio, ti samo prepričavaš šta je rekao taj Rasel, nisi se potrudio da sam daš svoje objašnjenje.

Poydrav :)
 
Castro:
Da li Bog moze da napravi kamen koji ne moze da podigne, ako ne moze onda nije svemoguc, a ako ga napravi onda opet nije svemoguc jer ne moze da ga podigne, kakva je ovo konstrukcija, kako se izboriti sa tim? Ateisti ce ovo prihvatiti kao argument protiv Boga a ja znam da da jedna recenica ne moze srusiti Boga. Ima li neki verujuci zdravog razuma da mi pojasni malo. Verski fanatici ne mogu pomoci jer od sume ne vide drvo, pokusao sam vec :lol:

Laički odgovor....

Ako je Bog svemoćan, kako mu se može desiti takva nelogičnost, kao što je nesvemoć. Ako je nešto sve, kako može biti ništa. Ako je pun krug, kako može biti prazan.

Verujući veruju u punoću kruga stvaranja, u tom krugu je sve i ništa nema izvan njega. 8)

Bog može sve po Odluci svojoj, i da napravi kamen i da ga ne napravi, i da ga ne podigne i da ga podigne. :wink:
 
Tuzni_patak:
Mozete li da nadjete istinu i boga u sebi?
Ane da lecite svoje nesigurnosti na forumu.
Zar nije logika smrtni greh za vernika?
A gde si procitao da je logika smrtni greh za vernike?Ja to prvi put cujem.Pomenimo da se filosofija (sa logikom) proucava na prvoj godini Bogoslovskog fakulteta!
 
Tuzni_patak:
Mozete li da nadjete istinu i boga u sebi?
Ane da lecite svoje nesigurnosti na forumu.
Zar nije logika smrtni greh za vernika?

Možemo.
Ne lečimo.
Pojasni ovo za Logiku? Ako si mislio na logičko saznavanje Boga, ja Boga osećam u srcu, a ne u Logici. Medjutim, kakvo pitanje onog Castra, takav i laički odgovor...sa logikom... 8)
 
Castro:
Da li Bog moze da napravi kamen koji ne moze da podigne, ako ne moze onda nije svemoguc, a ako ga napravi onda opet nije svemoguc jer ne moze da ga podigne, kakva je ovo konstrukcija, kako se izboriti sa tim? Ateisti ce ovo prihvatiti kao argument protiv Boga a ja znam da da jedna recenica ne moze srusiti Boga. Ima li neki verujuci zdravog razuma da mi pojasni malo. Verski fanatici ne mogu pomoci jer od sume ne vide drvo, pokusao sam vec :lol:

nije sto si Castro, al si stvarno genije :wink:
 
infidel:
Castro:
Da li Bog moze da napravi kamen koji ne moze da podigne, ako ne moze onda nije svemoguc, a ako ga napravi onda opet nije svemoguc jer ne moze da ga podigne, kakva je ovo konstrukcija, kako se izboriti sa tim? Ateisti ce ovo prihvatiti kao argument protiv Boga a ja znam da da jedna recenica ne moze srusiti Boga. Ima li neki verujuci zdravog razuma da mi pojasni malo. Verski fanatici ne mogu pomoci jer od sume ne vide drvo, pokusao sam vec :lol:

nije sto si Castro, al si stvarno genije :wink:
Infidel,da li si procitao bilo sta na ovoj temi,ili samo Castrovu postavku problema!Brate,prvo procitaj sta su ljudi napisali,pa tek onda komentarisi!
 
A ja tebi preporucujem da citas Bibliju da bi shvatio pojam SAVRSENSTVA
i zasto Bog jeste savrsen ! :D
Joj, gde me nađe... ne mogu da izdržim... btw, pre nego što neko zaključa temu zbog mene (opet) ovo NIJE religiozni post već kritika biblije.
Ona ista biblija koja propagira da se ne jede svinjetina (hej, i Stari zavet pripada bibliji!)? Koja propagira obrezivanje jedanaestog dana? Koja propoveda da ženu ne smeš da pipneš rukom dok ima menstruaciju? Biblija u kojoj Jovan bunca o zveri sa sedam glava i deset rogova? Biblija u kojoj Bog potapa ljude zato što su grešni, iako ih je on stvorio (pa budući svemoguć sigurno je znao kakvi će biti ljudi)? Biblija u kojoj Bog ubija nevinu decu celog naroda iako Hrist kasnije propagira da je svako dete njegovo (ili kako već kaže)? Biblija koja propoveda da je "svaka vlast od boga data"? Biblija koja priča o kamenovanju nevernih? E ako ste toliki vernici i verujete u bibliju da čujem jeste li čekali do braka da kresnete! Ako ste toliki novozavetni hrišćani, da čujem jeste li ikada nekome odgovorili na uvredu uvredom i da li biste okrenuli drugi obraz da vas neko raspali motkom po glavi! Ne, čekajte, znam - svi smo mi grešni... :) Pa po čemu su onda vernici toliko drugačiji od ateista ako podjednako reaguju na čoveka sa motkom? A da, vernik veruje u koncept u koji se nije u životu uverio svojim očima i za slepo verovanje biće nagrađen večnim životom u oblacima... verovatno nad nekom kišovitom regijom Amazonije...

Ko se ne slaže da je slepo verovanje pogrešan način mišljenja? Da li biste vi koji tako slepo verujete dali nekome 100 eura na ruke ako obeća da će vratiti sutra ali ne kaže adresu ili broj telefona? Zašto biste se bunili: u krajnjoj liniji, matrerijalno vas ne zanima. Da citiram isusa: lakše je kamili proći kroz iglene uši... znate ostatak, ne?... Ako verujete u hristovu reč, prodajte sve što imate i podajte nesrećnima.

Inače, da pojasnimo dilemu, mislim da je u originalu "da li bog može da sagradi dovoljno visok zid da nije u stanju da ga preskoči"?
 
Biblija se ne tumaci bukvalno…
Biblija nije kriva za to sto neki slepo veruju…
Takodje mnoge religije su krive sto su ljudi izgubili poverenje u Bibliju,
svojim izvrtanjem i pogresnom interpretacijom , kao i cinjenjem zla “u ime Boga”.


odgovor: Bogu je sve moguce...
 
darkster:
A ja tebi preporucujem da citas Bibliju da bi shvatio pojam SAVRSENSTVA
i zasto Bog jeste savrsen ! :D
Joj, gde me nađe... ne mogu da izdržim... btw, pre nego što neko zaključa temu zbog mene (opet) ovo NIJE religiozni post već kritika biblije.
Ona ista biblija koja propagira da se ne jede svinjetina (hej, i Stari zavet pripada bibliji!)? Koja propagira obrezivanje jedanaestog dana? Koja propoveda da ženu ne smeš da pipneš rukom dok ima menstruaciju? Biblija u kojoj Jovan bunca o zveri sa sedam glava i deset rogova? Biblija u kojoj Bog potapa ljude zato što su grešni, iako ih je on stvorio (pa budući svemoguć sigurno je znao kakvi će biti ljudi)? Biblija u kojoj Bog ubija nevinu decu celog naroda iako Hrist kasnije propagira da je svako dete njegovo (ili kako već kaže)? Biblija koja propoveda da je "svaka vlast od boga data"? Biblija koja priča o kamenovanju nevernih? E ako ste toliki vernici i verujete u bibliju da čujem jeste li čekali do braka da kresnete! Ako ste toliki novozavetni hrišćani, da čujem jeste li ikada nekome odgovorili na uvredu uvredom i da li biste okrenuli drugi obraz da vas neko raspali motkom po glavi! Ne, čekajte, znam - svi smo mi grešni... :) Pa po čemu su onda vernici toliko drugačiji od ateista ako podjednako reaguju na čoveka sa motkom? A da, vernik veruje u koncept u koji se nije u životu uverio svojim očima i za slepo verovanje biće nagrađen večnim životom u oblacima... verovatno nad nekom kišovitom regijom Amazonije...

Ko se ne slaže da je slepo verovanje pogrešan način mišljenja? Da li biste vi koji tako slepo verujete dali nekome 100 eura na ruke ako obeća da će vratiti sutra ali ne kaže adresu ili broj telefona? Zašto biste se bunili: u krajnjoj liniji, matrerijalno vas ne zanima. Da citiram isusa: lakše je kamili proći kroz iglene uši... znate ostatak, ne?... Ako verujete u hristovu reč, prodajte sve što imate i podajte nesrećnima.

Inače, da pojasnimo dilemu, mislim da je u originalu "da li bog može da sagradi dovoljno visok zid da nije u stanju da ga preskoči"?
8)
Biblija, Crkva... imaju mnogo lepe stavove koji su, dobrim delom, sprecili razna zlodela jer su usadili moral ljudima u glavu... To je dobro. Ali, Biblija je i sve ovo sto sam citirala.... Eto dileme, ljudi... :?: Verovati - ne verovati :?:
Da li je Biblija jedna ogromna metafora?
Glupo je zamajavati se igrama reci, i u nauci i logici se mogu naci nelogicnosti...
Citiracu mog profesora filozofije:
Da li je trava zelena?
Do tog zakljucka smo dosli posmatrajuci travu i iskustveno shvativsi da nema trave druge boje... (mozda je trava glup primer). Da li se svi ljudi radjaju? Da li je svima krv crvena? Da li na sve nas deluje sila teze?..........
E, sad, prodjete ulicom i vidite 10 zena smedje kose. Da li sve zene imaju smedju kosu?
 
Castro:
Da li Bog moze da napravi kamen koji ne moze da podigne, ako ne moze onda nije svemoguc, a ako ga napravi onda opet nije svemoguc jer ne moze da ga podigne, kakva je ovo konstrukcija, kako se izboriti sa tim? Ateisti ce ovo prihvatiti kao argument protiv Boga a ja znam da da jedna recenica ne moze srusiti Boga. Ima li neki verujuci zdravog razuma da mi pojasni malo. Verski fanatici ne mogu pomoci jer od sume ne vide drvo, pokusao sam vec :lol:
Nece ga BOG ni podizati,dace ga sizifu da on proba
 
Tuzni_patak:
Mozete li da nadjete istinu i boga u sebi?
Ane da lecite svoje nesigurnosti na forumu.
Zar nije logika smrtni greh za vernika?
Mi jesmo bogovi po blagodati kroz Hrista (njega su nazivali sledbenici još i Učiteljem). Bog u sebi se otkriva postepeno kroz Boga (projekcija vernika - (grubo rečeno): kako doživljavaš Boga, takav si prema ljudima :arrow: tek kada se "očistiš" uočivši nedostatke savršen Bog se stani u srcu).
I Hrišćani imaju Sv. Veru, Ljubav, Nadu i majku im Sofiju (mudrost) koja ih je izrodila.

Kor. I gl.13.
"10. А кад дође савршено, онда ће престати што је нешто.

11. Кад ја бијах мало дијете, као дијете говорах, као дијете мишљах, као дијете размишљавах; а кад постадох човјек, одбацих дјетињство.

12. Тако сад видимо као кроз стакло у загонетки, а онда ћемо лицем к лицу; сад познајем нешто, а онда ћу познати као што сам познат."
Ima još citata sa odgovorima na tvoje pitanje.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top