Knjige koje ne treba pročitati
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 59

Tema: Knjige koje ne treba pročitati

Obećava
    Učlanjen
    01.07.2004.
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano Knjige koje ne treba pročitati

Narode moj! Koje knjige ne treba nikako procitati? Knjige koje bi se mogle komotno spaliti na lomaci bez ikakve civilizacijske stete, dobro nek ostane primerak il' dva za arhivu . Imam problem sto takve knjige potisnem u podsvest pa sad bas ne mogu da se setim ni jedne, samo bez neproverenih glasina i traceva molim

Obećava
    Učlanjen
    16.01.2004.
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Ne treba ga bash spaliti (knjige generalno ne treba paliti!) On jako je bitan u istoriji knjizevnosti, ali ipak, ne treba ga ni chitati osim ako to ne morate to da radite ... meni je zivce pokidao. A on je :

Laurence Sterne's "The Life and Opinions of Tristram Shandy, Gentleman"

Ako te ipak zanima zashto je ova knjiga bitna evo ti link :

http://www.iath.virginia.edu/elab/hfl0259.html

Početnik
    Učlanjen
    20.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

STERN, uh ako ga se seti? Slazem se, mozda u istu grupu spada i nas Milovan Vidakovic.Bojim se da ga danas citaju samo oni koji moraju, odnosno studenti knjizevnosti.

Zainteresovan član dankam (avatar)
    Učlanjen
    30.06.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano

Sve knjige Svetlane Velmar-Jankovic i Ljiljane Habjanovic-Djurovic,moze i Momo Kapor

Obećava
    Učlanjen
    01.07.2004.
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano

Citat Original postavio dankam
    Sve knjige Svetlane Velmar-Jankovic i Ljiljane Habjanovic-Djurovic,moze i Momo Kapor
    To majstore!

Primećen član Komshinica (avatar)
    Učlanjen
    26.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    60

Podrazumevano

Citat Original postavio Castro
    To majstore!
    Zašto, bre, Svetlane Velmar?

Početnik
    Učlanjen
    03.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

odjednom se osetih kao inkvizitor, sto ti je masta...

paliti obavezno sabrana dela kojekakvih kardelja i tomu slicnih.
    a te stare knjige tipa stern, prema njima gajim neko postovanje, al uvek vise volim da mi ih neko preprica, nego da ih citam. ******, ovo je priznanje vlastite slabosti, al meni su dosadni i faust, i pakao, i ilijada, iako me fasciniraju ideje i motivi...

Obećava
    Učlanjen
    01.07.2004.
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano

Citat Original postavio Komshinica
    Citat Original postavio Castro
    To majstore!
    Zašto, bre, Svetlane Velmar?
    Ma ja bih S. Velmar uveo kao lektiru u osnovnoj skoli da bi klinci na vreme razvili odbojnost prema opusu doticne, em ne pise dobro, em sto smara, em o cemu ona to uopste pise. Literatura za plazu, i to kad upece zvezda .
    Ali ako uspeva da zivi od pisanja skidam kapu, kao i svakom dobrom zanatliji.

Učlanjen
    26.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    60

Podrazumevano ?

Nisam VEOMA dobar poznavalac opusa S. Velmar, nisam pročitala sve njene knjige, no kada sam ih svojevremeno čitala, mislila sam da dobro piše.
    Sad me pokolebaste, a ne mogu da vam verujem na reč, morala bih ponovo da čitam, a ne mogu sada, čitam druge stvari i - kuku meni, šta ću da radim?! Ne volim kada me pokolebavaju tamo neki i nemojte mi više to raditi. :wink:

Obećava
    Učlanjen
    01.07.2004.
    Reputaciona moć
    50

Podrazumevano Re: ?

Citat Original postavio Komshinica
    Nisam VEOMA dobar poznavalac opusa S. Velmar, nisam pročitala sve njene knjige, no kada sam ih svojevremeno čitala, mislila sam da dobro piše.
    Sad me pokolebaste, a ne mogu da vam verujem na reč, morala bih ponovo da čitam, a ne mogu sada, čitam druge stvari i - kuku meni, šta ću da radim?! Ne volim kada me pokolebavaju tamo neki i nemojte mi više to raditi. :wink:
    Ma nisam ni ja neki poznavalac, procitah Lagum i pola neke zaboravih koje... To mi je bilo dosta. A misljenje sam formirao na osnovu toga sto sam procitao i na osnovu iskustva jos nekih ljudi koji su posle citanja romana S.V.J. dosli do slicnih zakljucaka.
    NE DAJ SE POKOLEBATI KOMSHINICE , citaj ono u cemu uzivas, samo je tvoje misljenje vazno (za tebe naravno). Pozdrav!

Učlanjen
    26.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    60

Podrazumevano

:wink: 8)

Domaćin mortishaaa (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    102

Podrazumevano

to je subjektivna stvar.. i tesko moze postati objektivna.. so....
    POZ :wink:

Početnik
    Učlanjen
    02.07.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano

Svaka knjiga ima svog citaoca...Zato je opravdano postojanje toliko raznovrsnih zanrova,stilova...Poznajem ljude koji nisu u stanju da procitaju Hesea,jednostavno nisu dostigli taj intelektualni nivo.Tako da i u dvadesetoj jos uvek citaju Danijelu Stil!I sta sad?Zar nije bolje da citaju,pa makar i laku literaturu,nego da ih lisimo knjiga koje su njima jedino razumljive i interesantne iako bi ih mi spalili koliko su beskorisne???Treba ljudima predloziti dobru knjigu,ali ne i terati ih da na silu citaju nesto sto ih ne privlaci...Bitno je da se cita,a u vremenu u kom zivimo,nazalost, prasina se skupila i na Ilijadama,i na ljubavnim romanima..........

Domaćin mortishaaa (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    102

Podrazumevano

Citat Original postavio childintime
    Svaka knjiga ima svog citaoca...Zato je opravdano postojanje toliko raznovrsnih zanrova,stilova...Poznajem ljude koji nisu u stanju da procitaju Hesea,jednostavno nisu dostigli taj intelektualni nivo.Tako da i u dvadesetoj jos uvek citaju Danijelu Stil!I sta sad?Zar nije bolje da citaju,pa makar i laku literaturu,nego da ih lisimo knjiga koje su njima jedino razumljive i interesantne iako bi ih mi spalili koliko su beskorisne???Treba ljudima predloziti dobru knjigu,ali ne i terati ih da na silu citaju nesto sto ih ne privlaci...Bitno je da se cita,a u vremenu u kom zivimo,nazalost, prasina se skupila i na Ilijadama,i na ljubavnim romanima..........
    upravo takko :wink:

Legenda
    Učlanjen
    19.11.2011.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    78
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Knjige koje ne treba pročitati

Po meni zasada sasvim glupa knjiga, Proces- Kafka. I to je mišljenje skoro svih ljudi oko menje. Celu knjigu se opisuje taj proces koji on vodi, a u celoj knjizi se ne spominje za šta je optužen...

Iskusan Rudjer (avatar)
    Učlanjen
    04.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    255

Citat Original postavio Ovlad Pogledaj poruku
    Po meni zasada sasvim glupa knjiga, Proces- Kafka. I to je mišljenje skoro svih ljudi oko menje. Celu knjigu se opisuje taj proces koji on vodi, a u celoj knjizi se ne spominje za šta je optužen...
    Meni je ta knjiga genijalna! Jedna od mojih omiljenih.

Iskusan quentin (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    428

A možda je Kafka zaboravio da pomene za šta je Jozef K. optužen. Možda se pogrešno parkirao, ili je privredni kriminal u pitanju? Možda je bio član zemunskog klana, ili Kekine grupe? Sad si mi pravi rebus zadao!
    The literary culture is the last bastion of the individualist.

Iskusan Rudjer (avatar)
    Učlanjen
    04.10.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    255

Najsloženije pitanje u romanu Proces tiče se K.-ove krivice. Pouzdano možemo zaključiti da je ta krivica u najtešnjoj vezi sa, sa jedne strane, K.-ovim nepoznavanjem Zakona, i sa druge strane, sa odsustvom samokritike i preispitivanja svoje prošlosti (ne u krivično-pravnom, nego u jednom suštinskijem vidu).

Jozef K. sve do razgovora sa sveštenikom pokazuje težnju da sve dovede u red, tj. da učini da sve bude baš onako kako je bilo pre hapšenja. Ne samo to, nego i taj incident dovodi u vezu sa tim što se tog jutra nije ponašao na uobičajen način, tj. razumno. Usput priznaje stražarima da ne poznaje zakon.

K.-ova krivica se može dovesti u vezu sa Kafkinim razmišljanjima o prvobitnom grehu. S tim u vezi, u IX poglavlju Jozef K. kaže svešteniku: Ali ja nisam kriv. (...) To je zabluda. Kako čovek može uopšte da bude kriv? Ta mi smo svi ljudi, i svi smo jednaki. Zatim kaže da će još potražiti pomoć, a sveštenik mu odgovara: Ti isuviše tražiš tuđu pomoć, naročito kod žena. Istina, K. se previše oslanjao na žene, kao da je planirao da se domogne spasenja putem seksa. On liže Fraulajn Birstner kao žedna životinja, upušta se u erotske odnose sa Leni, bolničarkom advokata Hulda, i sa ženom sudskog poslužitelja, pretpostavljajući da su poslednje dve veoma uticajne i da će mu pomoći u procesu.

Dok ga vode na pogubljenje, K. shvata: Uvek sam hteo da sa dvadeset šaka zgrabim svet, i to još za cilj koji nije za odobravanje. To je bilo pogrešno. Video je gospođicu Birstner, koja za njega znači opomenu. Kakva je to opomena? Šta je to tako posebno kod gospođice Birstner? Jednostavno je - ona je slobodna! Ona je jedina ličnost sa kojom K. dolazi u kontakt koja ne pripada sudu. Istovremeno, protiv nje se ne vodi nikakav proces. Za Jozefa K. ona predstavlja opomenu, za nas - izraz Kafkine nade da je spasenje ipak moguće. Ni božanstvena, ni ljudska - Proces je egzistencijalistička komedija koja, uprkos porazu koji doživljava protagonista, ne poriče mogućnost spasenja.

Aktivan član Joliva (avatar)
    Učlanjen
    05.05.2005.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    18
    Reputaciona moć
    62

I. Bjelica i njoj slične. Žarko Laušević. Tzv. pisac tzv. knjige ,, Grabljivica''.
    I da, zamalo da zaboravim Koelja.
    ,,Ne more se čovjek borit protiv sile kad je ne zna i ne vidi.''

Aktivan član placenik (avatar)
    Učlanjen
    13.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Субјективна црна листа- Паоло Коељо (философија за домаћице), Давид Албахари (развлачи), Хари Потер , различити Мирјамоиди
    Vecina nije uvek u pravu, ali je uvek u vecini

Veoma poznat
    Učlanjen
    04.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    259

Pitam se kako bi svet izgledao bez Biblije i Kurana?

Učlanjen
    13.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Citat Original postavio jelen.co Pogledaj poruku
    Pitam se kako bi svet izgledao bez Biblije i Kurana?
    Не би Бог и/или Алах то дозволили...

Iskusan Mensch-Maschine (avatar)
    Učlanjen
    02.11.2011.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    822

Koeljo i Poter imaju svoje domaćice i svoje klince, pa ne bi valjalo spaliti te knjige... Jer bi onda trebalo spaliti i njihove čitaoce. Za svoju ciljnu grupu kontam da su to ok dela. Bolje da čitaju to, nego nešto drugo.

A ''nešto drugo'' bi, npr., bio ''Orlov dar'' od Karlosa Kastanede (parafilozofska ezoterija lišena svakog smisla, a pri tom još i dozlaboga dosadna). Zatim ''Galeb Džonatan Livingston'' (krene kao pomenuta filozofija za domaćice, završi se na terenu Kastanede), i na kraju, ali ne i najmanje važno - ono prizemno dupeuvlakačko populističko smeće Arčibalda Rajsa, ''Čujte Srbi''.

Veoma poznat
    Učlanjen
    04.09.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    259

Citat Original postavio placenik Pogledaj poruku
    Не би Бог и/или Алах то дозволили...
    Hmmm, ali bez tih knjiga ni njih dvojica ne bi postojali....

Učlanjen
    13.08.2007.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Citat Original postavio jelen.co Pogledaj poruku
    Hmmm, ali bez tih knjiga ni njih dvojica ne bi postojali....
    Јеленко, не дирај ми у догме Јер Бог створи свет, из кога настаде Књига, из које спознаше Њега који створи свет из кога...

Slične teme

1. DESET knjiga koje moramo pročitati
    Autor craetive u forumu Književnost
    Odgovora: 308
    Poslednja poruka: 12.01.2013., 23:34
  2. Knjige koje treba pročitati ''pod obavezno''
    Autor neobicna u forumu Književnost
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 06.11.2011., 01:06
  3. Odgovora: 36
    Poslednja poruka: 14.12.2008., 16:52