Materinski instinkt part..... endless.....

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.368
OK, odmah da se ogradim: ne prijavljujem se kao neko ko ima odgovore ovde. U stvari, skoro nikada nije tako.

Od pelena sam znala da je materinski instinkt (iako saam pojam instinkta nikada nisam priznavala kao bitan kod ljudskog roda) ono što MAJKA oseća kada vidi svoje dete, zna o njemu, saoseća s njim, pa čak ima i nekih priča kako strepi kada mu se nešto loše zaista dogodi i td.

Ipak, na forumu sam naučila da je materinski instinkt ono š'o imaju sve žene ovog sveta, devojke, devojčice..... to jest, nemaju sve, a te što nemaju imaju softverskih problema.
Naime, materinski instinkt je neka neobjašnjiva sila :eek: koja tera ženu da po ceo dan misli o tome koliko silno želi da ima veliki stomak i da se potom porodi, pa da doji dete.

Ja to ne osećam :( da vas preduhitrim.

Nisam bila lenja, pa sam posmatrala one kod kojih svi instinkti ovog sveta imaju smisla daleko više i ispoljavaju se na mnogo očiglednije načine - životinje.
Mačke imaju nagon za PARENJEM. Produženjem vrste. Nagon za produženjem vrste, računam, nije MATERINSKI INSTINKT, to je nagon za seksualnim činom. Mi ga zovemo "nagon za produženjem vrste", jer smo ukapirali u čemu je trik, ali to je u suštini najobičnija želja da se parimo. Kod životinja izraženija u odgovarajućim periodima, jer im mozak nije poremetio baš sve prirodne aparate manipulacije :mrgreen:

Kokoške siluju. Svinje, mislim, isto.
Jezivo je što neke životinje čak nemaju ni ceo sistem elementarnog nagona za parenjem, tj. za njih je to nužno zlo. I osećaju (eventualno) samo fizičke posledice.

Imamo retke slučajeve u životinjskom svetu gde, ne znam, keruša prisvaja mačiće na dojenje..... i to će biti uvek glavni adut ZA tvrdnju o tome kako ženke osećaju neku..... magičnu potrebu da imaju dete, koja ih drži dok se to ne ostvari, ili polude. A sad, možda je keruša samo našla zgodan način da isprazni mleko, ili se čak sažalila :eek: (ima onaj klip na youtube sa nekom vrstom mačke i majmunčetom, ko nije gledao neka pogleda obavezno :D ) ili je keruša, po svemu sudeći, eto taj jedan primerak živuljke koji zaista oseća to "nešto", ne bih da imenujem.

Znači, nagon za "imati dete" je, po svoj logici, u stvari SEKSUALNI NAGON, i ljudi su, svesni činjenice da su taj nagon malo zloupotrebili, odlučili da razdvoje pojam nagona za seksualnim činom od nagona za "imanjem dece". Zapravo, ovo drugo su izmislili :lol:

Daleko od toga da sporim da žene žele da imaju decu. To je ŽELJA. Izazvana, razumom uobličena, okolnostima dopunjena ŽELJA za stvaranjem potomstva, da li zbog sebe, svog ega, komšiluka, "podrazumevanosti", muža, ljubavi, straha od usamljenosti, "viška ljubavi" (čest odgovor :mrgreen: )..... nije ni bitno. Bitno je da napravimo razliku između želje i nagona. Ako uopšte postoji. Postoji li?

Vaše mišljenje.....
 
Znači, nagon za "imati dete" je, po svoj logici, u stvari SEKSUALNI NAGON, i ljudi su, svesni činjenice da su taj nagon malo zloupotrebili, odlučili da razdvoje pojam nagona za seksualnim činom od nagona za "imanjem dece". Zapravo, ovo drugo su izmislili :lol:

Daleko od toga da sporim da žene žele da imaju decu. To je ŽELJA. Izazvana, razumom uobličena, okolnostima dopunjena ŽELJA za stvaranjem potomstva, da li zbog sebe, svog ega, komšiluka, "podrazumevanosti", muža, ljubavi, straha od usamljenosti, "viška ljubavi" (čest odgovor :mrgreen: )..... nije ni bitno. Bitno je da napravimo razliku između želje i nagona. Ako uopšte postoji. Postoji li?

Vaše mišljenje.....
Evo, može 'vako? :D
 
kažeš
Naime, materinski instinkt je neka neobjašnjiva sila koja tera ženu da po ceo dan misli o tome koliko silno želi da ima veliki stomak i da se potom porodi, pa da doji dete.

Ja to ne osećam da vas preduhitrim.


ako je to materinski instikt ja to tako nisam imala

kažeš
Daleko od toga da sporim da žene žele da imaju decu. To je ŽELJA. Izazvana, razumom uobličena, okolnostima dopunjena ŽELJA za stvaranjem potomstva, da li zbog sebe, svog ega, komšiluka, "podrazumevanosti", muža, ljubavi, straha od usamljenosti, "viška ljubavi" (čest odgovor )..... nije ni bitno. Bitno je da napravimo razliku između želje i nagona. Ako uopšte postoji. Postoji li?
Ni takvu želju da imam decu od kada sam ostala svesna sebe kao žene nisam imala.

Ustvari nikada nisam imala želju da držim bebu u naručiju, nisam se oduševljavala malom decom, gadile su mi se pelene bljuvotine i sl.
Bila sam ubeđena da od mene nikada majka neće biti ili ako i bude da će biti nikakva.

Prva beba koju sam uzela u ruke bio je moj sin - na opšte zgražavanje babice kako to da žena od 27 god. nikada nije uzela bebu u ruke. E pa nije, jer nije želela. A moju bebu jesam. Mislim oba deteta su mi bila glupo je reći ali u suštini jeste tako -planirana, želeli smo dvoje dece sa razlikom od dve godine između njih i to i iimamo..
Period od kada sam rodila prvo pa do rođenja drugog deteta, takođe nije bilo ispunjeno raspiljavanjem kad vidim neku tuđu bebu. Samo moje su mi izazivale taj osećaj.
Kasnije je moja sestra rodila sinove ii tu decu sam takođe doživela kao svoju.

Možda je sve ovo što pišem nepopularno, samoživo, ali je tako. I pišem ga da mlade devojke i žene koje se ne osvrću za svakom bebom na ulici sebe ne doživljavaju promašeno. Sve u svoje vreme - sa svojom čovekom i svojim detetom. Mislim da sam dobra i požrtvovana majka i da sve u životu radim predano, ozbiljno i odgovorno (pa i vatanje zjala) te sam i materinstvo tako shvatila i verovatno dok sam bila mlađa nisam ni žudela za njim.

Onog trenutka kada sam rodila prvo dete znala sam da moj život više nikada neće biti samo moj. I nisam zažalila nijednog trenutka.

A da sam to uradila sa 17, 18, 20 god, kao profesionalno i lično neostvarena nisam sigurna da bi imala takav osećaj.
 
Hoću da kažem da je materinski instinkt vezan za (usmeren na) tačno određeno dete, a dok se to dete ne rodi, postoji seksualni nagon koji nema veze sa ovim drugim i usmeren je na produženje vrste.

U krajnjoj liniji, rođena majka mi je rekla da ni prema meni ni prema bratu nije osećala aman baš ništa dok nas nije videla.....

Želja za stvaranjem potomstva je, hauevr :) (takođe prisutna, naravno) socijalno uslovljena i nema veze sa nagonima već sa ljudskim načinom razmišljanja. Tj. vrlo je svesna i u pitanju je odluka, kojoj prethodi mogućnost izbora.

Na ovoj drugoj temi čuh da je nenormalno ne osećati želju da se ima dete. Nenormalno, prevedeno od: ne razumem takve ljude..... nenormalno - bolest/poremećaj.
Kakve veze ima poremećaj sa nečim što je stvar svesne odluke?

I tako...
 
inače, kod životinja je to nagon za produžetkom vrste, jer recimo keruša (ne samo ona tako i vučica i lisica) često i sama uništi neko štene ako je falično. U prirodi, u gladna vremena, da bi omogućila opstanak i produžetak vrste bilo je slučajeva da ubiju sve štence iz legla a zadrže samo najjače.
To je po meni nagon za produžetkom vrste
 
Nemam pojma kako je to sa materinskim instinktom - to treba da objasne ove zene koje su ga osetile. Mozda se samo radi o tome da ljudi osecaju potrebu da vole, a posto su ipak sebicna bagra, moraju da vole SVOJU tvorevinu, a ne neko kuce ili prolaznika :lol:

a voli se svako kuče i mače na ulici, (bar u mom slučaju) ali dete je nešto drugo, teško je u istu ravan staviti te dve vrste ljubavi
 
ja mislim da je kod nagona isključena svest

znači ljudi osećaju sexualnu želju, ne nagon jer su sposobni da sex. nagon kontrolišu, planiraju, (flertuju, zavode)
isto je i sa materinstvom
mi smo ti koji planiramo potomstvo

a nagon je taj koji upravlja ponašanjem živih bića
i zato su ljudi iznad životinja ...valjda
 
Možda je sve ovo što pišem nepopularno, samoživo, ali je tako. I pišem ga da mlade devojke i žene koje se ne osvrću za svakom bebom na ulici sebe ne doživljavaju promašeno. Sve u svoje vreme - sa svojom čovekom i svojim detetom. Mislim da sam dobra i požrtvovana majka i da sve u životu radim predano, ozbiljno i odgovorno (pa i vatanje zjala) te sam i materinstvo tako shvatila i verovatno dok sam bila mlađa nisam ni žudela za njim.
Ma što je najgore ja se okrećem za decom i slatka su mi i sve, i dosadna (nemam uvek živce :( ) i tako..... kao mače ili kuče kad vidim, slatki su i izazivaju taj osećaj da bismo im sve praštali :D:heart:
Ali to i dalje ne znači da onog momenta kada vidim tuđe dete želim da imam svoje.

Ima devojaka, tvrde da je tako, i tvrde da je to materinski instinkt. Ali mislim da se takve rečenice izgovaraju skroz iz zajebancije, tj. mogu se kategorisati kao očigledna laž, izrečena samo zato što je u prisustvu druge majke, jer vrlo dobro znam, da sad zatrudni, da bi plakala mesecima dok ne odluči šta će, a i onda bi najverovatnije abortirala.

A takve izjave stvaraju mit o tome kako postoji nešto "prirodno" u tome da smo žene - roboti, pa da jednostavno pucamo ako se ne porodimo u nekom momentu. Loše iz mnoštva razloga, najbitniji je (po meni) nipodaštavanje ljubavi i značaja oca u svemu, kao i NJEGOVE želje da ima potomstvo, koja bi (bar biološki) trebala da bude još veća.
 
Ajde evo da kažem koju....neću mnogo filozofirati...neću ni da se opterećujem time
šta je to....ali sa svojih 18 godina sam znala da jako želim da jednog dana imam
devojčicu takvu i takvu..zamislila sam je do detalja...nisam nigde žurila....u tom
periodu nisam ni dečka imala...jednostavno tako...dogodilo se...i da ne dužim...udala
sam se u nekim da kažemo "normalnim" godinama...ne prerano...i zamisli čuda
baš takvu sam je rodila...svi su se čudom čudili....a oni koji su me znali samo su
rekli..eto ispuni se tvoja želja.....onda nešto kasnije još jednom....
:D

Kako će to neko okarakterisati...nemam poima..ali da naglasim....ljubavi mi nije
nedostajalo....živela sam u jednoj jako skladnoj porodici...bez stresova i trzavica....:D,
ovo kažem tek da neko ne pomisli da sam eto želela neku svoju "idilu" zato što mi
je nedostajala.....I da čim sam dobila svoju bebu imala sam taj majčinski isnitinkt,
dovoljno je bilo da zaplače u toku noći..da sam na nogama...uvek sam znala šta i
kako treba uraditi....ni prvo kupanje nisam nikom dozvolila...znala sam da ću ja to
najbolje..
.;)

e sad da li je ovo odgovor na pitanje.....možda i nije...al ajde.....:D
 
A jel se racuna i musko razmisljanje o.. produzetku vrste?
Ono, lav moze i da pojede svoje potomke ako mu je do toga, il je gladan..
Sto nema veze sa ljudima.. valjda :think:..

Ili ima ono da posle parenja zenska bogomoljke pojede muzjaka..
Sto opet nema veze s ljudima.. valjda..
Baš ne čuh da lav pojede svoje potomke :eek: nego valjda pojede tuđe i odmah zaskoči lavicu da mu istrese svoje (sad zamislite materinski instinkt te lavice :cry: ), i posle se za te iste svoje bije dok ne porastu.
 
Baš ne čuh da lav pojede svoje potomke :eek: nego valjda pojede tuđe i odmah zaskoči lavicu da mu istrese svoje (sad zamislite materinski instinkt te lavice :cry: ), i posle se za te iste svoje bije dok ne porastu.

Ne, ozbiljno, zna pojesti svoje..
Ili bar tako gledah po onim emisijama o zivotinjskom carstvu..

Videh cak i copor muskih lavova kad ih je uhvatila kriza, losa godina, kako obaraju slona i.. mljac, mljac.. Nastrana scena..

Nego, el se vazi i musko razmisljanje da ne spamujem temu :rumenko:..
 
e sad da li je ovo odgovor na pitanje.....možda i nije...al ajde.....:D
Pa nije al' je neko tvoje iskustvo, što je isto lepo pročitati.....
I ja sam sa 18 (recimo, tu negde) imala ideju o tome kako će mi jednog dana izgledati deca.

A sa 12 takođe "nisam razumela da neko ne želi dete", zato što je to bilo tako kul izjaviti, tada. I svi su se slagali sa mnom, i stari i mladi.

Negde u međuvremenu sam shvatila da taj šablon, koji vidim oko sebe, koji su mi podrazumevali, uopšte nije nužnost. I tek tada sam se zapitala šta zaista želim.
Eto, sada ponosno kažem da... nemam pojma :lol:
 
ja mislim da je kod nagona isključena svest

znači ljudi osećaju sexualnu želju, ne nagon jer su sposobni da sex. nagon kontrolišu, planiraju, (flertuju, zavode)
isto je i sa materinstvom
mi smo ti koji planiramo potomstvo

a nagon je taj koji upravlja ponašanjem živih bića
i zato su ljudi iznad životinja ...valjda
Joj sad bih te poljubila, ali ne smem..... mene su zbog ovakvih izjava redovno stavljali na ignore :lol:
 
Hoću da kažem da je materinski instinkt vezan za (usmeren na) tačno određeno dete, a dok se to dete ne rodi, postoji seksualni nagon koji nema veze sa ovim drugim i usmeren je na produženje vrste.

U krajnjoj liniji, rođena majka mi je rekla da ni prema meni ni prema bratu nije osećala aman baš ništa dok nas nije videla.....

Želja za stvaranjem potomstva je, hauevr :) (takođe prisutna, naravno) socijalno uslovljena i nema veze sa nagonima već sa ljudskim načinom razmišljanja. Tj. vrlo je svesna i u pitanju je odluka, kojoj prethodi mogućnost izbora.

Na ovoj drugoj temi čuh da je nenormalno ne osećati želju da se ima dete. Nenormalno, prevedeno od: ne razumem takve ljude..... nenormalno - bolest/poremećaj.
Kakve veze ima poremećaj sa nečim što je stvar svesne odluke?


I tako...


Glupost
Kao devojku uopste me nisu nit' interesovala nit' odusevljavala ta mala bica...nikada mi nije padalo na pamet da ih uzmem u ruke a ako mi ih neko na silu utrpa samo sam gledala kako da im vratim paketic.A o stvaranju svoje porodice nikada ali bas nikada nisam ni pomislila kao mogucnost...

Zelja se pojavila iz vedra neba,nikakav povod nisam imala....danas sam 2 puta mama i mislim da sam solidna u toj ulozi ali me i dalje uopste ne privlaci uzeti tudju decu u ruke dok ih ima da ih slinave i ljubakaju do besvesti.
I vec se javlja zelja za jos jednim nasim bebanom...medjutim tu cemo zelju morati da potisnemo...za sada....
 
Aj da izbacimo nagon podseca me na zivotinje .


Zelju? pa neznam ....htela sam da imam dete s njim i imam ga hvala Bogu. A majcinski instinkt sam osetila tek kad sam se porodila, kad mi ga nisu dali u narucju jer sam imala pretezak porodjaj. Bio je u inkubatoru jedan dan i jos dva zbog zutice. A posto sam sklona preterivanju ta tri dana ne bih da sam bila u kozi nijednom pedijatru u bolnici. Nisam spavala , umalo dobila mastitis, plakala maltene non stop , poludela kad sam videla da su mu na jednom stopalu obukli carapu i sve dok je nisu sklonili da vidim jeli sve u redu nisam odustala mada su me ubedjivali da je carapa tu zbog bebi sistema etc etc ....Donosili mi ga na dojenje i uzimali , treci dan uvece doneli i zaboravili ga , sestra je ulazila 100 puta i nije mi ga uzimala , ja cutala da je ne podsetim da treba da ga uzme .... posle mi je sama rekla da ostaje samnom i da mi ga vise nece uzimati....tek tad sam osetila taj pravi majcinski instinkt ....nemogu da opisem tu radost..... ( lexo tek kad rodis videces do tad se ne nadaj majc. instinktom) ...... ...


A sto se tice sexualnog "nagona" imamo ga sve i kad ne zelimo bebe .....imas ga i ti sigurno .....
 
Mozda se samo radi o tome da ljudi osecaju potrebu da vole

Da,mislim da je to potreba da pruzamo ljubav,a i da je dobijamo za uzvrat. Taj nazovi instikt.
Mozda nagon za bezuzlovnom ljubavlju.Neka sigurica,mora da me voli uvek jer sam ga ja rodila.
Nemam pojma,meni su deca kao ljudi,neka su mi simpaticna,neka nisu nikako.Ne rastopim se pored njih.
Ali znam da bih svoju decu volela vise od svega. Naravno :D Ali za sada ne osecam nikakvu zelju za istom,valjda ce doci vremenom.
Da sam dosla na ovu temu pre 5 godina,napisala bih da ne zelim decu nikada,sad bas ne mislim toliko crno,a ko zna kako cu razmisljati za 5 godina,u svakom slucaju sa tim nagonom se nisam rodila.
 
Ne, ozbiljno, zna pojesti svoje..
Ili bar tako gledah po onim emisijama o zivotinjskom carstvu..

Videh cak i copor muskih lavova kad ih je uhvatila kriza, losa godina, kako obaraju slona i.. mljac, mljac.. Nastrana scena..

Nego, el se vazi i musko razmisljanje da ne spamujem temu :rumenko:..

Missim zašto ne bi važilo, na ženskom je kutku samo zato što nema univerzalni..... svašta.

E sad, ne garantujem da nećeš izazvati..... reakcije :lol:
 

Back
Top