4.08.1995,Oluja,kolana ,fragmenti ,sjecanja.......

Oluja je bila sistematsko etnicko ciscenje zapadnih Srba?

  • Da

    glasova: 5 100,0%
  • Ne

    glasova: 0 0,0%
  • Nisam siguran

    glasova: 0 0,0%

  • Ukupno glasova
    5
  • Anketa je zatvorena .

River Fenix 1

Zainteresovan član
Poruka
393
Danas je cetrnaest godina od Oluje,vojno redarstvene akcije u kojoj je iz Hrvatske protjerano vise od 250 000 ljudi.
Godine prolaze,a sjecanja ne prestaju.
Tog augustovskog dana smracilo se nebo nad Krajinom,potekle su rijeke ljudi bjezeci pred granatama,ostavljajuci svoja domove puste i same.
Tih dana bili smo na cesti ,u koloni dugoj 800 kilometara,koloni neizvjesnosti i straha koji je poharao lica ljudi...
U pregrijanom autu ,dehidrirani i uplaseni isli smo nekud ,a malo je ko znao kud...kolona je napredovala sporo,traktori,zaprezna kola ,automobili,zavezljaji,uplakane starice,muskarci poruznjeli od patnje i ostarjeli u danu....
Pada noc negdje oko Modrice,spavamo pored benzinske ,moja kcer ima 2 i po godine i povraca cijelim putem ,razdire me briga za nju, ne spavam ,nebo iznad nas osuto je zvijezdama...sutra je novi dan.
Negdje oko podneva iduceg dana blizu smo Sremske Race,ali kod mosta cekamo satima ,mojoj kceri je lose ,dehidrirala ,nosim je pjesice preko mosta,tamo joj pruzaju pomoc,neko sredstvo za rehidraciju, kraj puta starinska cesma ,na pumpanje ,tu okupam djete ,hladna voda ,ali neka...
5 popodne stizenmo u Novi Sad kod rodjaka,oni se bas pakuju na ljetovanje u Grcku,iz moje perspektive to mi izgleda kao naucna fantastika,ali ti ljudi zive normalno.
Majcin stric je dobar domacin i on je stigao tu prije 50 godina nakon rata kad su im kuce spaljene ,potrazio novi zivot...
Nekoliko dana u Novom Sadu,moramo dalje ,ima nas previse ,krecemo u Smederevo,tamo je i tetka otisla ,komesarijat za izbjeglice ,kazu vise nemamo mjesta,mozete na Kosovo,svadjam se sa sluzbenikom,u jednom trenutku kaze gospodjo idite kuci,jer cemo pozvati policiju ,na pomen kuce mati place.
Sjedimo ispred neke prodavnice ,pada noc,neki dobar covjek ,a takvih na srecu uvijek ima ,kaze idete vi samnom,on je kuvar u malom motelu pored Smedereva,tu dobijemo sobu i ostajmo nekoliko dana ,zatim mama upoznaje smederevsku intelektualku koja nam ustupa svoju vikendicu kod Karadjordjevih vinograda,na Plavincu kod Titove vile .Kakav obrat,rekao bi covjek, od beskucnika do Plavinca ,bas kao u Predelu slikanom cajem ,sta bi Pavic rekao na to?! Nadrealno...malo za reci..
.
5770_130281262322_551132322_3158772_6009001_n.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top