Godišnjica "Oluje"

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

DraGo70

Iskusan
Poruka
6.561
Danas je godišnjica zločinačke akcije "Oluja" i "Maestral" (u BiH), koja se u Hrvatskoj slavi kao "velika pobeda" i svake godine obeležava proslavom.
Činjenice ove "akcije" su sledeće:

- Dokumentaciono informativni centar "Veritas" u svojoj evidenciji ima imena 1.960 poginulih i nestalih Srba, od čega 1.205 civila, među njima 522 žene i 12 dece.

- 1192 žrtve su civili stariji od 60 godina.

- Proterano je 220.000 stanovnika Krajine, odnosno preko 90% stanovnika.

- Spaljeno je ili opljačkano više od 22.000 domaćinstava.

- Rešena sudbina 813 žrtava, što znači da i dalje postoji ogroman broj masovnih grobnica.

- u nastavku ove akcije u susednoj BiH pod nazivom "Maestral" hrvatske oružane snage u sadejstvu sa Petim korpusom muslimanske armije ubile još 655 i prognale oko 125.000 srpskih stanovnika.

- Dokazano je da je prilikom te akcije preko 140.000 hrvatskih vojnika i policajaca napalo na 35.000 krajiških vojnika i policajaca.

- U akciji su im veliku pomoć pružale NATO vazduhoplovne snage koje su ometale srpske veze, bombardovale srpske radarske i raketne položaje kao i aerodrom "Udbina".

- Uprkos tome što je pred Haškim tribunalom u toku suđenje trojici hrvatskih generala "za udruženi zločinački poduhvat" čiji je zajednički cilj bio prisilno i trajno uklanjanje Srba sa područja Krajine, kao i druge ratne zločine počinjene nad Srbima u "Oluji", Hrvatska 14. godišnjicu akcije slavi kao državni praznik "Dan pobede i domovinske zahvalnosti" i "Dan hrvatskih branitelja".

- Upravo je Mesić nedavno oduzeo odlikovanja generalima koji su u Hagu osuđeni za ratne zločine, ali je i dalje na snazi Deklaracija hrvatskog Sabora od 2006. u kojoj se tvrdi, suprotno haškoj optužnici, da je "Oluja" sprovedena "uz poštovanje svih odredbi međunarodnog ratnog, humanitarnog i civilnog prava".


- Zanima me da li su se Hrvati osvestili nakon ovoliko godina i konačno shvatili da ovo nije nikakva "veličanstvena akcija" njihove vojske već najobičniji ratni zločin i genocid.
 
Poslednja izmena:
Baš mi je simpa što se ovi forumski kompleksaši bave po čitav dan samo Hrvatima i Hrvatskom.

Osjećam se ugodno ovdje, kao da je hrvatski forum. Svaka čast. :)

Zato sto ste pobjednici.... ispali u svakoj mogucoj kombinaciji sa svojom zemljom.
Dok s druge strane tvoje "istocne" komsije komsije su svoj posa katastrofalno odradili...pa znas ono.... BOOOOLI :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
 
Baš mi je simpa što se ovi forumski kompleksaši bave po čitav dan samo Hrvatima i Hrvatskom.

Osjećam se ugodno ovdje, kao da je hrvatski forum. Svaka čast. :)

Pa drago nam je da je bar tebi ugodno,kada nije nimalo bilo onolikom broju ubijenih i prognanih Srba.Samo se ti zabavljaj sa takvim stvarima,mogao bi i na groblju zurku da organizujes.
Ali ipak,seti se vaterpola pre neki dan,pa ces videti da sa nama ponekad i nije ugodno.:lol:
Mada si sigurno uzivao uz Boze pravde.;)
 
Zato sto ste pobjednici.... ispali u svakoj mogucoj kombinaciji sa svojom zemljom.
Dok s druge strane tvoje "istocne" komsije komsije su svoj posa katastrofalno odradili...pa znas ono.... BOOOOLI :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Tebe ce da boli,ali veoma skoro kada ti istocni susedi banu u kucu i krenu da te obradjuju.E onda ce ti faliti severni susedi izrode jedan.:lol:
Ajd sad lepo u vasu kamenjaru nazad pa cekicaj do mile volje.:hahaha:
 
Четрнаест година од "Олује"

Данас се навршава 14 година од почетка војне акције "Олуја", у којој је протерано више од 200.000 Срба из Хрватске, због чега се та акција убраја у једно од најсуровијих етничких чишћења на подручју бивше СФРЈ. Више од 1.000 крајишких Срба и даље се води као нестало.

Пре 14 година, 4. августа, 200.000 војника и полицајаца из састава оружаних снага Републике Хрватске и Хрватског вијећа одбране из Босне, под врховним заповедништвом Фрање Туђмана, напало је, уз садејство бошњачке армије и прећутну подршку водећих сила Запада, заштићене зоне Уједињених нација у северној Далмацији, Лици, Кордуну и Банији.

Дан касније, 5. августа хрватска војска је ушла у готово потпуно напуштен и претходно жестоко гранатиран Книн, у којем је пре "Олује" живело више од 90 одсто Срба.

За само неколико дана сломљен је отпор Српске војске Крајине која је бројала око 30.000 војника.

Народ Републике Српске Крајине, преко 200.000 људи, натеран је на безглаво повлачење у правцу Србије и Републике Српске при чему су избегличке колоне биле под дејством хрватске артиљерије и војног ваздухопловства.

Они који су остали, а реч је о цивилима, углавном старијим и немоћним особама, били су изложени терору и након формалног завршетка операције "Олуја" 7. августа.

Тадашњи команднат цивилне полиције мировних снага УН за подручје Книна, генерал Алан Горан, на крају своје мисије написао је у извештају да је полиција УН на том подручју, након доласка хрватских снага, пронашла 128 убијених српских цивила и 73 одсто уништених кућа.

Према подацима Документационо-информативног центра "Веритас" у акцији хрватске војске нестало је близу 2.000 особа, док је Хрватски хесиншки одбор саопштио да је у току операције "Олуја" убијено 670 цивила.

За злочине почињене у "Олуји" тужилаштво Хашког трибунала оптужило је тројицу хрватских војних и полицијских генерала, од којих је најпознатији Анте Готовина.

Дан када је почела операција "Олуја", Хрватска обележава као државни празник, док исти датум расељени Срби посвећују сећању на своје страдале сународнике.

Хрватска је, иначе, крајем јуна 1998. усвојила План за повратак избеглица и прихватила принципе на којима је инсистирала међународна зајендица, посебно УНХЦР.
 
Више од 1.000 Срба се још води као нестало

Документационо-информативни центар "Веритас", поводом годишњице "Олује", саопштава да се још 1.109 Срба води као нестало у тој акцији.
Веритас је навео да је "од укупног броја жртава до сада решена судбина 813 људи, а да се на евиденцији несталих води још 1.109, особа, од чега 756 цивила, од којих су 364 жене".
"Хрватска без ваљаног разлога избегава ексхумације познатих места укопа" српских жртава у "Олуји", а "без правог разлога отеже и са идентификацијом више од 250 ексхумираних посмртних остатака", саопштава Веритас.
Директор "Веритаса" Саво Штрбац рекао је да су крајишки Срби 14 година после прогона из Хрватске и акције "Олуја" и даље прогнаници, бескућници, апатриди и исељеници оптерећени епитетима агресора и ратних злочинаца.
"И даље постављамо питања како можемо бити агресори у држави у којој смо били коститутивни народ и како можемо бити злочинци када су нас преко један одсто побили, преко две трећине прогнали и уништили нам сву приватну имовину и све историјске, културне и духовне споменике", рекао је Штрбац.
 
Обележавање 14-годишњице прогона Срба из Српске Крајине

Поводом 14-годишњице прогона Срба из Далмације, Лике, Баније и Кордуна, односно Републике Српске Крајине, и масовног страдања нашег српског народа током и након ”Олује” Епархија бихаћко-петровачка у сарадњи са ДИЦ ”Веритас” организује у уторак, 7. августа 2009. године са почетком у 19,30 часова, молитвена окупљања на двије локације и то:
1. На Гувну изнад Дрвара код Часног Крста

2. У Јањилима код Босанског Петровца код Часног Крста - на мјесту гдје је бомбардована колона избјеглица.

Поред Парастоса за побијене и масакриране у РС Крајини и на путевима избјеглиштва које починише оружане снаге Хрватске одржаће се и пригодне бесједе. У Јањилима код Петровца говориће Епископ бихаћко-петровачки Г. Хризостом, а на Гувну код Дрвара говориће протонамјесник Александар Рељић, парох граховски.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка
 
Парастос Србима пострадалим у “ОЛУЈИ

У Храму Св. Марка у Београду, у уторак 4. августа 2009. године са почетком у 11 часова, одржаће се парастос Србима пострадалим пре 14 година у “Олуји”- злочиначкој акцији хрватске војске.

Парастос ће служити архијереји Српске Православне Цркве.

Позивамо Вас да заједничком молитвом покажемо да своје пострадале нисмо заборавили.
 
Да се не заборави - 4. август 1995!

У Републици Српској биће и ове године обележена годишњица етничког чишћења крајишких Срба од стране хрватске војске у операцији Олуја. Овогодишњи програм обележавања овог немилог догађаја за српски народ дешаваће се од 3. до 7. августа 2009. у организацији Одбора Владе РС за неговање традиције ослободилачких ратова и Документационо информативног центра Веритас.

Програм ће почети у вечерњим часовима у понедељак (3. августа) у Бања Луци, паљењем свећа испред саборног храма Христа Спаситеља и духовно уметничким програмом. Сутрадан у храму Свете Тројице са почетком у 11, 00 часова биће служен парастос жртвама и положено цвеће на гробље Свети Пантелија, у наставку испред Кола српских сестара биће организовано послужење.

У среду 5. августа у Културном центру Бански двор са почетком у 19, 00 часова биће одржана промоција књиге Косте Новаковића Српска Крајна - успони, падови, уздизања. На промоцији ће говорити Саво Штрбац, Светлана Шиљеговић и Слободан Перић.

Парастоси ће бити одржани и наредних дана и то 6. августа - Нови Град - Сводна и 7. августа Дрвар - Гувно/Петровац - Јањиле. Ове године биће први пут организовано обележавање на Пертовачкој цести и изнад Дрвара.


plakat-rs[1].gif
 
Zato sto ste pobjednici.... ispali u svakoj mogucoj kombinaciji sa svojom zemljom.
Dok s druge strane tvoje "istocne" komsije komsije su svoj posa katastrofalno odradili...pa znas ono.... BOOOOLI :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Znam da ih boli, nek' se liječe, šta ću im ja. :mrgreen:

Nego, sad će se napaćena nejač ogorčeno javljati da mi predbaci kako sam zaspamao temu jednim postom :lol: a tema o Hrvatima i Hrvatskoj fakat ima više nego na bilo kojem hrvatskom forumu, ko ne vjeruje neka provjeri.

I na kraju se sve svede na - ko gubi, ima pravo da se ljuti. ;)
 
Znam da ih boli, nek' se liječe, šta ću im ja. :mrgreen:

Nego, sad će se napaćena nejač ogorčeno javljati da mi predbaci kako sam zaspamao temu jednim postom :lol: a tema o Hrvatima i Hrvatskoj fakat ima više nego na bilo kojem hrvatskom forumu, ko ne vjeruje neka provjeri.

I na kraju se sve svede na - ko gubi, ima pravo da se ljuti. ;)

Hehe,ako se dicis ovim i ako mislis da nas boli,e mi smo bar lepo rascistili sa nekim stvarima na Ovcari.Lepo kao i na Blajburgu uprkos naredjenjima,da se ustasija ne vrpolji.:lol:
A i sam znas sta bi bilo da vas Danke Deutschland i Amerika nisu stitili.
 
Baš mi je simpa što se ovi forumski kompleksaši bave po čitav dan samo Hrvatima i Hrvatskom.

Osjećam se ugodno ovdje, kao da je hrvatski forum. Svaka čast. :)

То што традиционално српско гостопримство, срдачност, правдољубивост, хуманост, искреност и поштење,:worth::worth::worth:
користиш на најгори могући начин, за цинизам, заједљивост, провокацију и вређање,:evil::evil::evil:
теби служи на част,:thumbdown::thumbdown::thumbdown:
а ВЛАСНИКУ И РАДНИЦИМА КРСТАРИЦЕ - НЕКА БУДЕ ПРИМЕР ЗА НАУК!!!
:rtfm::rtfm::rtfm:
 
Hehe,ako se dicis ovim i ako mislis da nas boli,e mi smo bar lepo rascistili sa nekim stvarima na Ovcari.Lepo kao i na Blajburgu uprkos naredjenjima,da se ustasija ne vrpolji.:lol:
A i sam znas sta bi bilo da vas Danke Deutschland i Amerika nisu stitili.

Ма да их милошевић није штитио...и карџић..да су пустили бар нас из РС да улетимо, друга би прича била..и то под НАТО бомбама..
 
То што традиционално српско гостопримство, срдачност, правдољубивост, хуманост, искреност и поштење,:worth::worth::worth:
користиш на најгори могући начин, за цинизам, заједљивост, провокацију и вређање,:evil::evil::evil:
теби служи на част,:thumbdown::thumbdown::thumbdown:
а ВЛАСНИКУ И РАДНИЦИМА КРСТАРИЦЕ - НЕКА БУДЕ ПРИМЕР ЗА НАУК!!!
:rtfm::rtfm::rtfm:
Ne brini,ima ko ce zgadiju da postavi na njihovo pravo mesto.
 
Baš mi je simpa što se ovi forumski kompleksaši bave po čitav dan samo Hrvatima i Hrvatskom.

Osjećam se ugodno ovdje, kao da je hrvatski forum. Svaka čast. :)
Pa ljudi uvrnutih shvatanja i patološki ljubitelji zločina se uvek dobro osećaju na bilo kom pa i virtuelnom mestu gde se govori o pogibiji i bilo kakvom stradanju ljudi od kojih većina nije mogla niti umela da se brani.:think:
Lek za to je da nađeš nekog ko je jači od tebe,napadneš ga da mu pokažeš kako je sve tvoje najbolje i savršeno i stekneš nova životna iskustva.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top