Taksista Sa robertom denirom iz 1976

Smara je Scorcesse... sa De Nirom... i u Kumu...
:eek:?...

A svi moramo da volimo tog Scorcessea? Neko je dobro rekao da je film precenjen. Treba da oslika urbani zivot Njujorka ili Travisovu /De Nirovu psiopatologiju. Nije los, ali nista posebno. Kao i Kumovi. Nama malim ljudima pokusava da predstavi zakulisne radnje i da nam otkrije tajne zivota.

Pored Dzodi Foster, svidela mi se ona scena kada De Niro odlazi u onaj kafic i oni taksisti ga prihvataju kao svog, iako je cudak. Eto, ta neka drustvena scena mi je bila interesantna.
 
A svi moramo da volimo tog Scorcessea? Neko je dobro rekao da je film precenjen. Treba da oslika urbani zivot Njujorka ili Travisovu /De Nirovu psiopatologiju. Nije los, ali nista posebno. Kao i Kumovi. Nama malim ljudima pokusava da predstavi zakulisne radnje i da nam otkrije tajne zivota.

Pored Dzodi Foster, svidela mi se ona scena kada De Niro odlazi u onaj kafic i oni taksisti ga prihvataju kao svog, iako je cudak. Eto, ta neka drustvena scena mi je bila interesantna.

Pa nije Kum od Skorseza...
 
dobar je to film, sa još boljim (mladim) De Nirom. njegov lik je stvarno tako slojevit i cela ta priča oko Travisa kao psihološki najsloženijeg i najiscrpnijeg lika u istoriji filma, stoji. ja se ne slažem sa tim, ali objektivno je u vrhu.
ali, ja imam problem sa samom poentom. što više starim, sve češće kad pročitam neki jeziv naslov u hronici, zamišljam sebe kako, poput Travisa, preuzimam stvari u svoje ruke i jednostavno, počistim ološ sa ovog sveta. ali, ne ide to tako. čemu? samo je na tebe prebačen još veći teret. film nema završtek koji nagoveštava novi početak. jer, on ih je poubijao i onako sav krvav još se malo smeškao policiji kad je došla. a posle, nikom ništa.
baš zato uvek kad pomislim na Taksistu, u glavi mi je, veoma sličan ali i bitno (po kraju) različit film Devičanski izvor, Ingmara Bergmana.
spoiler: u tom filmu, otac ubija ljude koji su mu na najgori način silovali i usmrtili ćerku, dolazi do mesta gde je počinjeno ubistvo, pada na kolena, i traži novi početak. voda poteče tu gde je udario rukama od očaja i film se završava tako što se ostatak porodice okupi oko njega i jednostavno shvataju da (naravno, nikad neće izbledeti u potpunosti oba ubistva) moraju dalje i dobijaju snage i volje za to.
stilski totalno drugačiji filmovi, ali motiv je vrlo sličan, s tim što kod Skorsezea Travis i dalje potiskuje ono što je bilo, i vraća se starom, i čekaće ga verovatno u svojoj glavi mnogo veći problemi od onih koje je imala prostitutka zbog koje je uzeo pravdu u svoje ruke, a ovamo, jednostavno (koliko mogu biti), svi su čisti i spremno čekaju budućnost.

ja sam uvek na strani Bergmanovog stava. jednostavno, tako mora biti.
 
ali, ja imam problem sa samom poentom. što više starim, sve češće kad pročitam neki jeziv naslov u hronici, zamišljam sebe kako, poput Travisa, preuzimam stvari u svoje ruke i jednostavno, počistim ološ sa ovog sveta. ali, ne ide to tako. čemu? samo je na tebe prebačen još veći teret. film nema završtek koji nagoveštava novi početak. jer, on ih je poubijao i onako sav krvav još se malo smeškao policiji kad je došla. a posle, nikom ništa.
baš zato uvek kad pomislim na Taksistu, u glavi mi je, veoma sličan ali i bitno (po kraju) različit film Devičanski izvor, Ingmara Bergmana.
spoiler: u tom filmu, otac ubija ljude koji su mu na najgori način silovali i usmrtili ćerku, dolazi do mesta gde je počinjeno ubistvo, pada na kolena, i traži novi početak. voda poteče tu gde je udario rukama od očaja i film se završava tako što se ostatak porodice okupi oko njega i jednostavno shvataju da (naravno, nikad neće izbledeti u potpunosti oba ubistva) moraju dalje i dobijaju snage i volje za to.
stilski totalno drugačiji filmovi, ali motiv je vrlo sličan, s tim što kod Skorsezea Travis i dalje potiskuje ono što je bilo, i vraća se starom, i čekaće ga verovatno u svojoj glavi mnogo veći problemi od onih koje je imala prostitutka zbog koje je uzeo pravdu u svoje ruke, a ovamo, jednostavno (koliko mogu biti), svi su čisti i spremno čekaju budućnost.

ja sam uvek na strani Bergmanovog stava. jednostavno, tako mora biti.

Apsolutno si u pravu.Zato je i tesko,zbog tog Trevisovog "uzivanja" u ubistvu onih dripaca,proniknuti u sustinu njegovog lika.Mislim,s' jedne strane pobio je negativce,a sa druge strane to njegovo nasladjivanje...:think: Mada,ima ona scena na samom kraju filma,kad ugleda nesto u ogledalu sto ga uznemiri...Tako da,ma koliko potiskivao sve to u sebi,nece nikad imati mira...
 
@ ArnoldLayne
Svidja mi se tvoje razmisljanje.
Medjutim, rekla bih da je Skorseze zeleo da pokaze nesto drugo u odnosu na ono sto je Bergman prikazao.
Skorseze zavrsava film time sto aludira na iskrivljenu svest modernog drustva koje psihopatu tretira kao junaka i ostavlja ga na slobodi. Film prikazuje sve kako nazalost jeste, a ne bi trebalo da bude.
Tako Travis ne konta to o cemu pricas, da je ucinio sebi gore. On je neko manje svestan od oca iz Bergmanovog filma. Mislim da Taksista kao film i ima ulogu da opise takve ljude do kojih misao na koju ti ukazujes ne dopire kao i to kako se "stvaraju" takvi ljudi.
U Taksisti nema tog otkrovenja, da ga tako nazovem.
S odredjene tacke gledista se moze reci da film tu ostaje nedorecen, medjutim moguce je da bi zbog svega sto smo pre videli bilo i neprirodno da Travis shvati, dozivi otkrovenje. Ne znam, morala bih da vidim takav alternativni kraj, pa tek onda da kazem jeste li prirodno :)
Ovako cisto imaginativno bih rekla da ne bi bilo prirodno s obzirom na njegovu psiholosku strukturu.
Zato i mislim da je Skrosezeu i bio cilj da pokaze to apsolutno pomracenje svesti, crno bez i malo belog... Budimo realni, koliko real life psihopata shvata sta radi? Svet je pun slicnih Travisa, koje sam proizvodi, da kontaju sta rade to bi prestalo. Da drustvo konta kako ih proizvodi ... tu ne mogu da kazem da bi prestalo :)

Fora koja se meni svidja najvise je to sto se svaki normalan covek, kao sto si i sam rekao, do neke mere moze i sigurno se bar 10 puta u zivotu poistovetio sa njim. Ali to ne cini Travisa boljim i svesnijim zacaranog kruga u koji je upao. Moje licno misljenje je da ljudi poput njega nisu u stanju da skontaju to o cemu ti pricas, da jesu promenili bi se, a to se retko desava. Mislim da je Martin hteo da pokaze da kod njih sve ide u krug, traze uvek novu metu.

Takodje otac ubija iz osvete, besa, muke... i na kraju biva svestan da mu to ne moze vratiti izgubljeno, odnosno njegovo dete.
Dok je Travis ubedjen da on sprovodi pravdu, da je u pravu, do njega i ne moze da dopre misao da gresi.
 
Poslednja izmena:
Apsolutno si u pravu.Zato je i tesko,zbog tog Trevisovog "uzivanja" u ubistvu onih dripaca,proniknuti u sustinu njegovog lika.Mislim,s' jedne strane pobio je negativce,a sa druge strane to njegovo nasladjivanje...:think: Mada,ima ona scena na samom kraju filma,kad ugleda nesto u ogledalu sto ga uznemiri...Tako da,ma koliko potiskivao sve to u sebi,nece nikad imati mira...

Pa on je psihopata, psihopata obucen u ratu da ubija :)
Zato uziva u ubistvu, jer nije normalan...
To sto se svaki zdrav covek moze do neke mere poistovetiti sa Travisom kad vidi sve uzase ovog sveta, ne znaci da je Travis ok lik.
Takodje to sto je Travis spasao nekoga ne znaci da je on zdrav i da je izabrao pravi nacin
 
Jedna od paralela sa Taksistom koja se meni najvise svidela je paralela sa Biblijom.
Ne kazem da je u pravu onaj ko misli da ju je video, cak se i ne secam tacno ko je ta osoba, necu da dezinformisem. Znam samo da je neko iz filmske ekipe o tome pricao, kako je Skorseze imao ideju da provuce taj motiv biblijske analogije kroz film.
Bila mi je zanimljiva i odmah mi se urezala u pamcenje.

Ide ovako nekako...
Ajris je prostitutka bas kao Marija Magdalena. Travis pokusava da je spase, da je vrati na pravi put kao Isus Magdalenu.
Svuda okolo je patnja, porocnost, kriminal, zloba, iskoriscavanje ljudi. Onaj politicar Palantajn drzi slovo poput fariseja u bibliji, a nista ne preduzima i parazitira na nesreci gradjana svoje zemlje.
Poenta bi bila da Travis pokusava da promeni to, ima misiju da pomogne, ocisti zlo, bas kao i sto je Isus imao misiju.
Medjutim, Isus bira ljubav kao sredstvo, a Travis suprotno.
Fora te paralele bi bila da je danas vrlo tesko izabrati ljubav, toliko smo zastranili da je vise ne biramo i to ne sto ne zelimo, nego cesto i ne mozemo. Umesto ljubavi kao sredstva da se prevazidju sve grozote nam se uvek neizbezno nudi nesto drugo. Kao da je ceo svet poceo da veruje da je ljubav precenjena, preslaba...
I Isusu bi bilo teze da uradi ono sto je pre 2000 godina da je sad na Zemlji.

Vrlo zanimljivo glediste na film po mom misljenju...
 
Poslednja izmena:
Jedna od paralela sa Taksistom koja se meni najvise svidela je paralela sa Biblijom.
Ne kazem da je u pravu onaj ko misli da ju je video, cak se i ne secam tacno ko je ta osoba, necu da dezinformisem. Znam samo da je neko iz filmske ekipe o tome pricao, kako je Skorseze imao ideju da provuce taj motiv biblijske analogije kroz film.
Bila mi je zanimljiva i odmah mi se urezala u pamcenje.

Ide ovako nekako...
Ajris je prostitutka bas kao Marija Magdalena. Travis pokusava da je spase, da je vrati na pravi put kao Isus Magdalenu.
Svuda okolo je patnja, porocnost, kriminal, zloba, iskoriscavanje ljudi. Onaj politicar Palantajn drzi slovo poput fariseja u bibliji, a nista ne preduzima i parazitira na nesreci gradjana svoje zemlje.
Poenta bi bila da Travis pokusava da promeni to, ima misiju da pomogne, ocisti zlo, bas kao i sto je Isus imao misiju.
Medjutim, Isus bira ljubav kao sredstvo, a Travis suprotno.
Fora te paralele bi bila da je danas vrlo tesko izabrati ljubav, toliko smo zastranili da je vise ne biramo i to ne sto ne zelimo, nego cesto i ne mozemo. Umesto ljubavi kao sredstva da se prevazidju sve grozote nam se uvek neizbezno nudi nesto drugo. Kao da je ceo svet poceo da veruje da je ljubav precenjena, preslaba...
I Isusu bi bilo teze da uradi ono sto je pre 2000 godina da je sad na Zemlji.

Vrlo zanimljivo glediste na film po mom misljenju...

Haha,veoma zanimljivo ... mada bi tako nesto moglo da se izvuche za bilo koji film ...evo po meni je onda Razjareni bik u stvari biblijska prica o Kainu i Avelju ...jos uvek se ne zna da li je Kain bio ljubomoran na Avelja zbog Boga ili zbog ribe(njihove sestre) ...ali ako je zbog ribe ubio burazera mozemo da izvucemo paralelu da je La Mota u stvari Kain koji bije(ubija) svog burazera(Avelja) ...

Znam da ovde ima dosta likova koji se loze na Kjubrikov rad ...evo kako neki lik tumachi Full Metal Jacket na sublimiranom nivou i kako je ceo film u stvari jedna sublimirana poruka koju je Kjubrk hteo da se polako izvaljuje...jako zanimljiv dokumentarac iz 8 delova -

 
Taxista je sve samo ne precjenjen.DeNiro je nevjerovatan,svaka uloga mu lezi ali ovo mu je cimi se najbolja pored one u razjarenom biku.Ovo je jedan od onih filmova za koje mozes da kazes da ti ne leze ali nikako da je sranjeTaman ste me podsjetili da ga opet odgledam onda cu mozda malo vise da komentarisem.
 
Meni je to jedan od omiljenih filmova.
Pre par godina,sedela sa drustvom i kao ajde da gledamo neki film,ja im dala Taxistu,nema veze,gledacu opet.
Na pola su hteli da ugase,ali sam ih ubedila da odgledaju do kraja,kad se zavrsio,rekli su mi da nisam normalna i da imam bolestan ukus. :neutral:
Od tada gledam filmove iskljucivo sama.
 
Poslednja izmena:
Haha,veoma zanimljivo ... mada bi tako nesto moglo da se izvuche za bilo koji film ...evo po meni je onda Razjareni bik u stvari biblijska prica o Kainu i Avelju ...jos uvek se ne zna da li je Kain bio ljubomoran na Avelja zbog Boga ili zbog ribe(njihove sestre) ...ali ako je zbog ribe ubio burazera mozemo da izvucemo paralelu da je La Mota u stvari Kain koji bije(ubija) svog burazera(Avelja) ...

Znam da ovde ima dosta likova koji se loze na Kjubrikov rad ...evo kako neki lik tumachi Full Metal Jacket na sublimiranom nivou i kako je ceo film u stvari jedna sublimirana poruka koju je Kjubrk hteo da se polako izvaljuje...jako zanimljiv dokumentarac iz 8 delova -


svaki film mozes povezati s mnogo stvari- u tome je zapravo lepota ;)
Ali ovo je pricao bas neko iz filmske ekipe, tako da verujem da je znao o cemu prica :)
I Skorseze je studirao teologiju godinu dana, zeleo da bude svestenik.
Onda su ga izbacili, pa je upisao reziju.
Poznata je njegova izjava : “Da je Isus sada na Zemlji, bio bi na Osmoj aveniji u društvu prostitutki i dilera kreka, jer oni trebaju pomoć i oproštaj... ne treba lekar zdravima"
Tako je da ako znamo sve to logicno da mu se nesto poput gore navedenog moglo motati po glavi...
 
Poslednja izmena:
svaki film mozes povezati s mnogo stvari- u tome je zapravo lepota ;)
Ali ovo je pricao bas neko iz filmske ekipe, tako da verujem da je znao o cemu prica :)
I Skorseze je studirao teologiju godinu dana, zeleo da bude svestenik.
Onda su ga izbacili, pa je upisao reziju.
Poznata je njegova izjava : “Da je Isus sada na Zemlji, bio bi na Osmoj aveniji u društvu prostitutki i dilera kreka, jer oni trebaju pomoć i oproštaj... ne treba lekar zdravima"
Tako je da ako znamo sve to logicno da mu se nesto poput gore navedenog moglo motati po glavi...

Pa nije on pisao scenario nego Pol Shreder(nemam pojma da li je hteo da poveze Trevisa sa Isusom,ne verujem) a i imas na history kanalu se stalno vrti dokumentarac gde Skorseze prica o svojim filmovima ...tamo o tome nije nista rekao ...a recimo rekao je da je Poslednje Hristovo iskusenje hteo da postavi na dokove Njujorka u modernom vremenu ...
 
Pa nije on pisao scenario nego Pol Shreder(nemam pojma da li je hteo da poveze Trevisa sa Isusom,ne verujem) a i imas na history kanalu se stalno vrti dokumentarac gde Skorseze prica o svojim filmovima ...tamo o tome nije nista rekao ...a recimo rekao je da je Poslednje Hristovo iskusenje hteo da postavi na dokove Njujorka u modernom vremenu ...

Znam da je Sreder pisao (ali to ne sprecava reditelja da pricu vidi da svoj nacin, poveze je s necim u svojoj glavi...)
Krivo mi je sad sto ne cuvam linkove svega sto gledam... ne znam uopste sta sam gledala kad je neko pomenuo to za bibliju.
Uglavnom nije niko povezivao Travisa sa Isusom bukvalno, nego eto to je jedna tanana paralela izmedju tog filma i biblije, cisto kao jedna od mogucnosti da se nesto shvati i na taj nacin.
Ne pokusavam nista da vam dokazem, nije to nikakva teorija, pricam samo sta sam cula, cisto zato sto je zanimljivo.
 

Back
Top