Otac kriv za smrt ćerke jer se molio umesto da zove lekara

Rekla bih da je ovde reč o verskoj zaslepljenosti (fanatizmu).
Da li je moguće da se, u XXI veku, roditelji oslanjanju isključivo na molitve kada je u pitanju narušeno zdravlje njihovog deteta? Da nikad ne odu kod lekara?
Šta mislite: šta im sad govori njihova savest? Ili ne osećaju ni trunku kajanja smatrajući da je tako moralo biti... ("Bog dao, Bog uzeo"), i da je smrt njihovog deteta deo nekakve kosmičke pravde?
 
Rekla bih da je ovde reč o verskoj zaslepljenosti (fanatizmu).
Da li je moguće da se, u XXI veku, roditelji oslanjanju isključivo na molitve kada je u pitanju narušeno zdravlje njihovog deteta? Da nikad ne odu kod lekara?
Šta mislite: šta im sad govori njihova savest? Ili ne osećaju ni trunku kajanja smatrajući da je tako moralo biti... ("Bog dao, Bog uzeo"), i da je smrt njihovog deteta deo nekakve kosmičke pravde?

Reče mi jedan čoek... "Kako ti to nisi pobožan? :eek:
Pa treba to malo, ne kažem baš do kraja, al malkice treba. :neutral:"

E, ovako nešto jednostavno nije moguće.
Ili prihvataš da molitvama možeš premeštati brda ili nisi vernik. Jer vernik veruje da molitva može pomerati brda. I što onda ne bi pomogla kad se raspadne tamo nekakav pankreas?
 
Šta mislite: šta im sad govori njihova savest? Ili ne osećaju ni trunku kajanja smatrajući da je tako moralo biti... ("Bog dao, Bog uzeo"), i da je smrt njihovog deteta deo nekakve kosmičke pravde?

Mislim da im njihova savest govori isto kao što si rekla Bog dao,Bog uzo,iliti Bog je tako hteo uzo je sada joj je mnogo bolje,tako je moralo biti jel joj niko drugi nije mogao pomoći osim Boga.To su ljudi koji su toliko opsednudi svojom verom i Bogom da ih niko ne može ubediti u suprotno.
 
Pa da je otac fanatik,to stoji. A stoji i cinjenica da je Amerikanac. Znaci,nije lud 100% nego 150%.
A primetio sam da se nigde ne pominje od cega je dete bolovalo. Pominje se da je u martu 2003 bio uhapsen zbog slicne stvari sa detetom koje je obolelo od dijabetesa. Ali ovo je drugo neko dete. Mozda ZAISTA doktori ne bi mogli nista da urade. Mozda bi dete umrlo,ovako ili onako.

U svakom slucaju,detetu je sad lakse mnogo. Odmorilo se. Bog mu prosti sve grehe. RIP.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Tema je mračna, pa možda i nije prigodno...
Postoji vic koji baš ocrtava fanatizam.

Bila je velika poplava. Mujo je stajao na krovu i molio se svom Alahu da ga spase. Voda je nadolazila sve više i više. Kada mu je bila do kolena Dođoše komšije sa brodićem, pozvaše ga da uđe. On nije hteo:
- Hvala vama. Mene će spasiti moj Alah.
Došla mu voda do pojasa kada je prošao drugi komšija sa čamcem i pozvao ga da uđe:
- Hvala komšo. Mene će spasiti moj Alah.
Na kraju mu je voda došla do vrata kada je naiša jedan čovek držeći se za dušek. Pozvao je i njega da dođe da se i on sa njim uhvati za dušek.
- Hvala jarane. Mene će spasiti moj Alah.
I takose Mujo udavio. Kada je otišao na onaj svet, pred Alaha on mu se obrati:
- Pa dobro, Bože, ja sam Ti tako vjerovao i molio Ti se, a Ti me ne spasi...
- Pa jesam li ti poslao prvo komšiju sa brodićem, pa onda komšiju sa čamcem i na kraju onog čoveka sa dušekom?
 
Решили смо онда питање американаца:)

Сад можемо да се вратимо на тему.

Zašto bismo se vraćali verskom fanatizmu kada vidimo da je poguban, a verske fanatike ne možemo da preobratimo. Evo pitanje, da li si ti ikada pomislio da si verski fanatik? Normalno ne u smislu teme, nego u smislu da kao vernik veruješ u sve i svašta.
 
Zašto bismo se vraćali verskom fanatizmu kada vidimo da je poguban, a verske fanatike ne možemo da preobratimo. Evo pitanje, da li si ti ikada pomislio da si verski fanatik? Normalno ne u smislu teme, nego u smislu da kao vernik veruješ u sve i svašta.

ВЕРУЈЕМ у једнога Бога Оца, Сведржитеља, Творца неба и земље и свега видљивог и невидљивог.
И у једнога Господа Исуса Христа, Сина Божијег, Јединородног, од Оца рођеног пре свих векова; Светлост од Светлости, Бога истинитог од Бога истинитог; рођеног, а не створеног, једносуштног Оцу, кроз Кога је све постало;
Који је ради нас људи и ради нашег спасења сишао са небеса, и оваплотио се од Духа Светога и Марије Дјеве, и постао човек;
И Који је распет за нас у време Понтија Пилата, и страдао и био погребен;
И Који је васкрсао у трећи дан, по Писму;
И Који се вазнео на небеса и седи са десне стране Оца;
И Који ће опет доћи са славом, да суди живима и мртвима, Његовом царству неће бити краја.
И у Духа Светога, Господа, Животворног, Који од Оца исходи, Који се са Оцем и Сином заједно поштује и заједно слави, Који је говорио кроз пророке.
У једну свету, саборну и Апостолску Цркву.
Исповедам једно крштење за опроштење грехова.
Чекам васкрсење мртвих.
И живот будућег века. Амин!

Ако сам због тога верски фанатик онда је одговор ДА.
 
Ако сам због тога верски фанатик онда је одговор ДА.
Dok god nešto ne postane opsesivno, nije fanatizam. Kada čovek kroz jednu ideju (obično političku ili religioznu) počne da oblikuje svoje viđenje sveta, i kada je ta ideja apsolutno nepromenljiva bez obzira na sve suprotne dokaze - tek onda je to fanatizam.
 
Dok god nešto ne postane opsesivno, nije fanatizam. Kada čovek kroz jednu ideju (obično političku ili religioznu) počne da oblikuje svoje viđenje sveta, i kada je ta ideja apsolutno nepromenljiva bez obzira na sve suprotne dokaze - tek onda je to fanatizam.

Често човека који је чврст у својим убеђењима називају фанатиком само зато што има чврсту позицију погледа на свет.
Не посотоји хришћански верски фанатизам јер где почиње фанатизам престаје хришћанство.
Фанатизам је духовна гордост, оријентисаност на самог себе.
Не могу говорити у ничије име осим у своје речи које ставим.
Питање је угла гледања, шта је фанатизам, као што ти кажеш о доказима у супротно, јединка или друштвена група не жели да прихвати те доказе као такве.
Да ли он/они штети/е друштву или мрзи друге неистомишљенике (из мог угла) одговараће за своје поступке, али уколико неко напада моју породицу, отаџбину, веру и традицију, ту се мора ставити тачка ма колико ко коме изгледала фанатична.
 

Back
Top