beseda o osveti i osvetniku

Slobodance

Ističe se
Poruka
2.829
Ovo su delovi iz knjige sv.Vladike Nikolaja ,pročitajte i razmislite o tome.
"Ne sveti se,ne vraćaj zlo za zlo.Dosta je zla od suseda tvoga;ako mu ti vratiš zlo za zlo,udvostručićeš zlo u svetu;ako li mu ne vratiš,on još može pokajanjem sagoreti svoje zlo;i tako ćeš ti trpljenjem i praštanjem smanjiti zlo u svetu ..."
Pitaš se : šta sam učinio time, što nisam vratio zlo za zlo?Učinio si najmudrije delo što si mogao učiniti u danom slučaju,na ime :ustupio si svoju borbu Jačem od sebe, i Jači će se pobedonosno boriti za tebe. Ako stupiš u borbu sa zlotvorom,možeš biti pobeđen.No bog ne može biti pobeđen...
Veće je junaštvo otrpeti nego osvetiti se...
 
Slobodance:
Ovo su delovi iz knjige sv.Vladike Nikolaja ,pročitajte i razmislite o tome.
"Ne sveti se,ne vraćaj zlo za zlo.Dosta je zla od suseda tvoga;ako mu ti vratiš zlo za zlo,udvostručićeš zlo u svetu;ako li mu ne vratiš,on još može pokajanjem sagoreti svoje zlo;i tako ćeš ti trpljenjem i praštanjem smanjiti zlo u svetu ..."Pitaš se : šta sam učinio time, što nisam vratio zlo za zlo?Učinio si najmudrije delo što si mogao učiniti u danom slučaju,na ime :ustupio si svoju borbu Jačem od sebe, i Jači će se pobedonosno boriti za tebe. Ako stupiš u borbu sa zlotvorom,možeš biti pobeđen.No bog ne može biti pobeđen...
Veće je junaštvo otrpeti nego osvetiti se...

Sta mislim ? Mislim da sve sto sam obojio je tacno.
Prva recenica ne moze da se zloupotrebi.
Druga je idol mazohistima, i vrlo cesto je izvucena iz konteksta ,ali umerenim pristupom svim stvarima ona upada u kontekst i punu snagu.
Treca se lako moze banalizovati, ali i shvatiti kao upozorenje plashljivima i nesigurnima.
Cetvrta je casna i nadljudska i mudra.
Izbacio sam recenice gde se pominje BOG i gde ima religije. I sta je ostalo? Ostala je mudrost ljudskog sazivota koja sigurno godi bogu i bozjim slugama(bogougodno je biti u prisustvu takvih blagoslovenih osoba) koja ISPUNJAVA BOZIJE ZAKONE , a koja ISTOVREMENO i nevernika ne ostavlja "osamljenim i prognanim" vec se svi pronalaze i zblizavaju u tim mislima.

Zato kad bi i vi teisti bili umereni ,
mozda bi ili cak i sigurno bi
neumereni ateisti bili posramljeni svojim neumerenim ponasanjem.
Ovako tukle se dve cavke i od silne buke ne cuje se nista mudro.
 
Tuzni_patak:
ako mu ti vratiš zlo za zlo,udvostručićeš zlo u svetu

Pa nije zlo resurs koji se može stvarati i potrošiti :lol: :lol: . Znači, ako ubica ubije nekoga mi ne treba da ga kaznimo (ajde, ne kažem čak ni da ga ubijemo, samo da ga malko zatvorimo) jer smo tako udvostručili zlo? Treba da ga ostavimo na slobodi da može opet da počini zlo? Koliko bi to puta udvostručilo zlo u svetu? Jesam li ja jedini koji misli da je ubistvo Hitlera na vreme (ubistvo je zlo!) moglo da poštedi set milion puta veće količine zla?

btw, vladika neka naruči da računa... ako mu vratiš, udvostručićeš njegovu količinu zla, a ne kompletno postojeće zlo u svetu.

(Iliti:
TZ=kompletno zlo pre nego što me je Mika povredio
z=zlo koje mi je Mika učinio. Sada je ukupno zlo TZ+z
Ako ja vratim Miki istom merom, suma zla nije 2*(TZ+z) već TZ+2z. )
 
Da ne dužim puno PRAVOSLAVAC ali ne "pravoslavac" ili jesi ili nisi nema tu nikakva umerenost,a za gospodina "crnog" nije sve matematika,ne može se sve izračunati u procentima,osim ako umesto mozga i srca imaš procesor.Hitler je posebna priča,mogli su ga ubiti i sto puta ali uvek će antihrist naći nekoga da mu posluži za svoje ciljeve suprotne BOGU .
 
Slobodance:
Da ne dužim puno PRAVOSLAVAC ali ne "pravoslavac" ili jesi ili nisi nema tu nikakva umerenost
Zanimljivo. Dogmatski. Ekstremistički. Kako ono beše, "Blagosloveni neka su krotki, njihovo je carstvo nebesko"? Umerenost je. Slobodanče, pravoslavče, jedna od sedam svetih vrlina pravoslavlja koje stoje naspram sedam smrtnih grehova. Pogledaj ponekad...
Slobodance:
a za gospodina "crnog" nije sve matematika,ne može se sve izračunati u procentima,osim ako umesto mozga i srca imaš procesor.
Ma prestani da se jadaš na formule i lepo mi odgovori da li ti misliš da ako ja na šamar vratim šamarom udvostručujem vascelo zlo u svetu?
Slobodance:
Hitler je posebna priča,mogli su ga ubiti i sto puta ali uvek će antihrist naći nekoga da mu posluži za svoje ciljeve suprotne BOGU .
Da, da Staljin, Red Alert, blabla... Nisam tražio da mi na pitanje odgovoriš poslovicom. Reci mi lepo i konkretno: da li misliš da ubice treba zatvoriti u zatvor, ubiti ili ostaviti na slobodi?
 
Umerenost je. Slobodanče, pravoslavče, jedna od sedam svetih vrlina pravoslavlja koje stoje naspram sedam smrtnih grehova. Pogledaj ponekad...
Pogledao sam više puta;ne misli se na umerenost u veri,ako si to mislio


matematika,ne može se sve izračunati u procentima,osim ako umesto mozga i srca imaš procesor.[/quote]Ma prestani da se jadaš na formule i lepo mi odgovori da li ti misliš da ako ja na šamar vratim šamarom udvostručujem vascelo zlo u svetu?
Sigurno da udvostručuješ zlo,ali prvo bi bilo pitanje kako i zašto je došlo do tog šamara !

Slobodance:
Hitler je posebna priča,mogli su ga ubiti i sto puta ali uvek će antihrist naći nekoga da mu posluži za svoje ciljeve suprotne BOGU .
Da, da Staljin, Red Alert, blabla... Nisam tražio da mi na pitanje odgovoriš poslovicom. Reci mi lepo i konkretno: da li misliš da ubice treba zatvoriti u zatvor, ubiti ili ostaviti na slobodi?[/quote]

Ubice sigurno da ne treba da budu na slobodi ali ja mislim da ih ne treba ni ubiti već u zatvor,možda se pokaju za svoja dela pa iako odu sa ovog sveta kao osuđenici,ali u duši pokajnici za njih ima spasenja !
 
Slobodance:
darkster:
Umerenost je. Slobodanče, pravoslavče, jedna od sedam svetih vrlina pravoslavlja koje stoje naspram sedam smrtnih grehova. Pogledaj ponekad...
Pogledao sam više puta;ne misli se na umerenost u veri,ako si to mislio
Aha, znači umerenost u svemu ali ne i u veri... :lol: :lol: "Ne valja se previše ni bogu moliti".

Slobodance:
Ubice sigurno da ne treba da budu na slobodi ali ja mislim da ih ne treba ni ubiti već u zatvor
Ali čekaj malo, pa ako staviš nekoga u zatvor ti mu činiš zlo! Siguran sam da bi on hteo da luta slobodno po svetu, a ti ako ga strpaš u zatvor ti mu oduzimaš tu slobodu. Oduzeti bilo kome bilo kakvu slobodu je zlo.

Daklem, ako ubicu staviš u zatvor, ti si na zlo(ubistvo) odgovorio zlom (stavljanjem u zatvor). To je manje zlo, ali je ipak zlo.

Vladika Nikolaj:
Ne sveti se,ne vraćaj zlo za zlo.Dosta je zla od suseda tvoga;ako mu ti vratiš zlo za zlo,udvostručićeš zlo u svetu
Ne vidim da se ovde kaže "vrati manje zlo za zlo". Ovde kaže "ne vraćaj zlo za zlo. Dosta je zla od suseda tvoga".

Pošto očigledno ne sprovodiš mudrosti tog tvog vladike Nikolaja, ne vidim zašto se onda uopšte trudiš da budeš vernik i da prosipaš te bisere ovde na forumu. Valjda da bi ispao pametan. Ali čim treba da primeniš filozofiju koju propovedaš, odjednom menjaš pesmu. Pre će biti da si kvazi-vernik. Pravi vernici kada veruju u nešto, veruju do kraja i bar na tome im skidam kapu. Ljudi poput tebe... to je već druga priča.
 
da se umesam u polemiku.U neku ruku ste i jedan i drugi u pravu:ako sudija na fudbalskoj utakmici dosudi penal za jedan tim pa u poluvremenu vidi da je pogresio i dosudi penal za drugi tim on se iskupio ze gresku sto je pravedno zar ne?Ali,sa tacke gledista kontrolora utakmice on je napravio dve greske jel`?Da li je trebalo da nastavi da sudi kao da nista nije bilo ili je pravilno uradio sto se iskupio za gresku?
 

Back
Top