Tragedija genija

chuck.

Aktivan član
Poruka
1.007
U jednom trenutku podforum se pretvorio gotovo iskljucivo u diskusije povodom genijalnih otkrica pojedinih forumasa koja su u suprotnosti sa uvrezenim osnovnim postavkama i shvatanjima iz okvira savremene nauke. Mislim da bi bilo korisno otvoriti temu koja bi se posebno i iskljucivo bavila ovim otkricima, a predlazem i da ona bude lepljiva.

Na ovaj nacin bi se zadovoljili netolerantni cistunci kojima se inace ne svidja medjusobno prozimanje zvanicne mainstream nauke i onog sto oni smatraju pseudonaukom, a sa druge strane bili bi zadovoljeni i oni cija razmisljanja, shvatanja, pronicljivost, kao i duhovni i intelektualni potencijali mozda daleko prevazilaze trendove vremena u kom zive, cime bi se izbeglo da ovaj podforum, u kojem inace cveta medjusobno uvazavanje, tolerancija i miroljubiva koegzistencija izlaganja stavova razlicitih intelektualnih, filozofskih i duhovnih "provenijencija", bude doprinos tragicnosti neshvatanja, nepriznavanja i neprihvatanja na koje ideje ovih mozda vanrednih pojedinaca nailaze.
-
 
Poslednja izmena:
U jednom trenutku podforum se pretvorio gotovo iskljucivo u diskusije povodom genijalnih otkrica pojedinih forumasa koja su u suprotnosti sa uvrezenim osnovnim postavkama i shvatanjima iz okvira savremene nauke. Mislim da bi bilo korisno otvoriti temu koja bi se posebno i iskljucivo bavila ovim otkricima, a predlazem i da ona bude lepljiva.

Podrzavam predlog ;)
 
Pre samo par vekova tadasnja "savremena" nauka je govorila da je zemlja ravna ploca.
Tadasnja "savremena" medicina je lecila ljude pijavicama.

"Savremenost" je podlozna evoluciji. Nije konstanta.
"Savremeno" na zapadu kome tezimo i "savremeno" na dalekom istoku je veoma razlicito.

Tvoje pominjanje "shvatanja savremene nauke" je nedovoljno jasan pojam. Definisi to preciznije.
 
Pre samo par vekova tadasnja "savremena" nauka je govorila da je zemlja ravna ploca.

Tako je!
Tadašnji "naučnici" su spalili Đordana Bruna i zatvorili Galileja. Tadašnji "naučnici" su praktično istrebili travare po Evropi spaljujući ih, vešajući, odsecajući im glave, kako im ne bi pravili konkurenciju u njihovom kriminalnom poduhvatu osnivanja farmaceustsko-satanističke mafije.



Tadasnja "savremena" medicina je lecila ljude pijavicama.

Tako je! I današnja medicina koristi pijavice u lečenju. Eto dokaza da je medicina u stvari tajno udruženje poremećenih okultista vampirskog opredeljenja, koji pijavicama sisaju krv čovečanstvo vekovima, a onda od tih pijavica prave koktele za svoje reptilske gospodare.
Ingredients for a Bloody Leech cocktail

* Kool-Aid®
* Vodka
* Popsicle

Quantities for one drink:

* 8 oz Red Kool-Aid®
* 2 - 3 oz Vodka
* 1 Crushed
* Purple Popsicle

Blending Instructions:

* Place the crushed popsicle into the bottom of a tall glass
* Add vodka (to taste) and kool-aid
* Stir gently, and serve

14524.jpg
 

Pre samo par vekova tadasnja "savremena" nauka je govorila da je zemlja ravna ploca.
Tadasnja "savremena" medicina je lecila ljude pijavicama.

"Savremenost" je podlozna evoluciji. Nije konstanta.
"Savremeno" na zapadu kome tezimo i "savremeno" na dalekom istoku je veoma razlicito.

Tvoje pominjanje "shvatanja savremene nauke" je nedovoljno jasan pojam. Definisi to preciznije.


Hm... mozda si u pravu. Izvinjavam se ako se nisam adekvatno izrazio i hvala ti, Hakim Bej sto si mi skrenuo paznju na takvu gresku. Ipak, nema potrebe ulaziti toliko u polemiku povodom neceg sto se meni cini samo kao pitanje jezika i izrazavanja. :hahaha:


Da li bi te izrazi "danasnja nauka" ili "danasnja medicina" zadovoljili?

-
 
@hakim bej@

Ono sto si napisao na temi Velike misli samo potvrdjuje da je zaista u pitanju istinski Velika misao i da je stoga s razlogom citirana i objavljena u okviru pomenute teme. Ne zelim tamo da ti odgovaram, jer voleo bih da ta tema ostane kao prostor iskljucivo za citate Velikih misli ucesnika ovog pdf-a.

http://www.b92.fm/user/lenda/playlists/

http://www.pobjeda.co.me/citanje.php?datum=2008-12-01&id=154004



Miodrag Zec: Mi smo između Istoka i Zapada, mi smo u mekom socijalizmu, mi smo u nesvrstanima, mi smo treći put... Verovatno ogroman deo ljudi rođen u tom jednom psihološko-političko-filozofskom miljeu i oni su smatrali da mi možemo nešto naći, da postoji neki tajni prolaz između nužde i slobodnog izbora, da postoji nešto što ćemo se mi opsetiti, dosetiti i tako dalje.

Tu stalno upadamo u strašne zablude, nema trećeg puta, postoji samo odlaganje i troškovi traženja trećeg puta i jednog novog društvenog eksperimenta. Znači, ima jedna paradigma demokratskog društva i tržišne privrede sa svim njenim dobrim i lošim posledicama.

Razmisli svako jutro da li imaš šta da radiš, šta si tog dana proizveo, da li si tog dana bilansirao svoju potrošnju, proizvodnju. Svako mora da napravi neki svoj lični proizvod, nešto što on nudi, a da nekome treba u dobrovoljnoj razmeni, a ovde nema dobrovoljne razmene, ovde preduzeća trguju s državom.

Kada se kaže treba da idemo ka EU od političara i od ekonomista često se čuju obrazloženja da treba da dođemo do tih predpristupnih fondova EU i da ćemo iz njih dobiti novac.

Što bi oni nama davali pare, zemlje koje su koristili pristupne fondove a nisu se promenile imali su ogromne probleme. Moramo se promijeniti, ljudi misle da će dobiti pare, ne, mora da se radi.Stalno lutamo,zašto bi neko davao pare svojih poreskih obveznika da mi ovdje ležimo i pametujemo i imamo najskuplju vladu na svijetu.

Problem je što sada presušuju izvori koji su pravili razliku između potrošnje i proizvodnje...

Deficit koji je postojao u bivšoj Jugoslaviji. On se pojavio 50-tih godina prošlog vijeka, tada je došla strana pomoć Trumanova jaja, kad se to malo smirilo, 60-tih godina Jugoslavija je za svoje remek djelo proglasila to što je počela da izvozi ljude, radna snaga je otišla u Nemačku i finansirala nas ovdje da trošimo. Sedamdesetih godina Jugoslavija je upala u deviznu krizu, nije bilo para i počele su svađe pa je Tito zadužio zemlju za dodatnih 20 milijardi dolara što je bio mnogo veći novac nego danas. Kasnije se videlo da se država ne može spasiti, 90- tih godina je eskalirala inflacija i država se raspala, jer nema toga ko će da plati tu potrošnju. Sada Srbija ima isti problem - troši više nego što proizvodi i kako živimo: otpisani su nam neki dugovi 70 odsto, stranu pomoć koju smo dobili završila je u potrošnji, potrošili smo tri milijarde prihoda od privatizacije, potrošili smo strane investicije. Gradjani su prodali preduzeća npr. Prodata je Apatinska pivara za sto miliona evra i gradjani su kupovali stanove, automibile, belu tehniku a niko nije investirao. To je isto kao u Crnoj Gori ljudi su prodali zemlju ima novca ali to nije novac od zarade nego od prodaje.



-
 
Ne zelim tamo da ti odgovaram, jer voleo bih da ta tema ostane kao prostor iskljucivo za citate Velikih misli ucesnika ovog pdf-a.

Nije ni ovo pravo mesto, jer u pitanju je pdf Prirodne nauke. Ipak, nadam se da cete mi oprostiti na ovom ispadu?



Dodao bih jos to da opazanju ekonomskog analiticara Miodraga Zeca ipak promice jedna znacajna pojava:
Zašto bi neko davao pare svojih poreskih obveznika da mi ovdje ležimo i pametujemo i imamo najskuplju vladu na svetu?

Zato jer smo u proslosti pravili velika sranja. Placaju nas da lezimo i pametujemo, jer misle da je i to bolje nego ono sto smo radili devedesetih. I Titova Jugoslavija je bila pomagana kreditima bez realnog ekonomskog prokrica, vec iz politickih razloga. Ali i ta politika ima ogranicen rok trajanja...

-
 
Poslednja izmena:
Ako. Samo ti procitaj ono sto si napisao, ono sto si citirao i ono sto si sam sebi replicirao.
Sigurno tu ima nekih vrednih misli, cim imas toliku potrebu da se nastavljas.

Cak si i temu o sebi pokrenuo... tragedija narcisa.
 
Ako. Samo ti procitaj ono sto si napisao, ono sto si citirao i ono sto si sam sebi replicirao.
Sigurno tu ima nekih vrednih misli, cim imas toliku potrebu da se nastavljas.

Cak si i temu o sebi pokrenuo... tragedija narcisa.

Dobro, hakim bej, da li mislis da je ovo pravi nacin na koji treba da razgovaramo? Ako mislis da ovo sto si napisao ima neku vaznost i smisao, onda u redu. Mislim, mozemo mi do sutra da se nadgornjavamo u ovakvim jeftinim doskocicama i decjim prepucavanjima, ali nadam se da smo ipak iznad tog nivoa, zar ne? :)
 
No, da vratimo ovu temu njenoj osnovnoj nameni...

"Savremeno" na zapadu kome tezimo i "savremeno" na dalekom istoku je veoma razlicito. Tvoje pominjanje "shvatanja savremene nauke" je nedovoljno jasan pojam. Definisi to preciznije.


Lakse mi je da objasnim na jednom primeru nego da definisem. Galet je nekoliko nedelja obrazlagao Svoju teoriju elektromagnetnih talasa u kojoj, koliko sam shvatio i koliko se secam, postoje razlicite vrste elektromagnetskog zracenja u pogledu njihove brzine prostiranja. Medjutim, savremena, moderna, danasnja, zvanicna, mainstream :) nauka kojoj su kroz istoriju temelje udarali Newton, Kepler, Galileo, Huygens, Faraday, Maxwell, Enstein, Bohr, Dirac, Feynman, kao i mnogi drugi fizicari koje smatramo velikanima i genijalnim ljudima, koliko znam i koliko se secam iz skole, poznaje jedino razlicite brzine elektromagnetskog zracenja u pogledu sredine kroz koju se takvi talasi prostiru, kao i razlicito elektromagnetsko zracenje u pogledu frekvence, talasne duzine i energije. Primecujem da pominjes sta je to "savremeno" na Dalekom Istoku. Mozda bi bilo zgodno da otvoris posebnu temu i da nam u njoj objasnis postulate "nauke Dalekog Istoka" pa da vidimo tacno na sta mislis. Ali, moja malenkost je nazalost upoznata samo sa fizikom koju sam pomenuo.

E sad, galetova otkrica su u suprotnosti sa fundamentalnim otkricima i teorijama svih pomenutih, kao i mnogih drugih, velikana zajedno. Ja to zovem tragedija genija, bez namere da ikoga uvredim ili omalovazim. Posto su se povodom galetove teorije na ovom forumu izdiferencirale dve strane koje su medjusobno po idejama koje zastupaju nepremostivo udaljene, izraz tragedija genija vazi bez obzira koja je od dve strane u pravu. Ako je galet u pravu, onda on jeste genije cija misao daleko prevazilazi sve pomenute velikane zajedno, kao i misao i shvatanja koja u nauci vladaju u vremenu u kojem zivi. Tragedija je u tome sto umesto da bude priznati naucnik, Nobelovac, profesor na nekom cuvenom univerzitet, umesto da ceo svet ubire plodove njegovog naucnog rada, on neshvacen o svojoj teoriji piskara na "nekom tamo" forumu. Ako nije u pravu i njegova teorija nema smisla, opet se situacija moze nazvati tragedija genija, jer zista je tragedija da neko traci svoj zivot na osporavanje necega sto je vec odavno dobro utvrdjeno, a rec genije u tom slucaju predstavlja ironicnu inverzija pravog znacenja.
-
 
Poslednja izmena:
Jedina tragedija je sto na podforumu "prirodne nauke" covek sa fotografijom na avataru, umesto prirodnim naukama bavi lecenjem svog kompleksa vise vrednosti, (koji je naravno nastao iz prvobitnog kompleksa nize vrednosti (akcija i reakcija, jelte)), ne kritikujuci temu i ideju, nego licnost, autora teksta ili ideje.
Ova vrsta omalovazavanja je toliko ucestala da je ja dozivljavam kao spam. Kritika postaje napad.
Cinik je, po definiciji, vrlo inteligentan i cesto opasan.
Tragedija je sto covek sa fotografijom na avataru ne osporava ni ideju ni temu, nego coveka.
Tragedija genija je metafora za coveka koji je, iako je ulozio sve, shvatio da nije postao genije. Ustvari nije postao priznat, a njegov kompleks i dalje veruje da je genije. ("pametan a siromasan").
Tada njegova umisljena genijalnost mora da se osveti "nizoj rasi", ljudima koji znaju daleko manje ali su ipak stigli negde i postavljaju pitanja, a on je pored sveg znanja i obrazovanja nigde.
Tolika potreba da se na ovom forumu bavi drugim ljudima umesto prirodnim naukama brzo raste i preti da postane spam.
Spamer na forumu, iako obrazovan, moze svojim cinizmom i (direktnim nagovaranjem da svi koji misle drugacije nego on idu) da isprazni podforum.
Naravno da se steta koju spamer pravi ne zavrsava na ovome. Destrukcija iz glave neuspelog genija moze da napravi mnogo vecu stetu.
Tragedija genija je vapaj coveka koji je shvatio da je dosao do vrha, da nema vise gore, a da nije dostigao svoj cilj. Uspon na pogresan vrh i nerealne nade stvaraju frustracije.
Cinizam jeste otrovan. Dobija se mnozenjem inteligencije i zlobe, puno od oba.
Leka, na zalost, nema. Zato sto cinizam nije bolest nego izbor.
Avatar oslikava raspolozenje, a ono je rezultat karaktera osobe. Da bi razgovarali sa nekim, ocekuje se da on to necim zasluzi: kulturom, znanjem, radoznaloscu... Posto nicim nije zasluzio da mu se obratim, ovaj tekst pisem moderatorima: sklonite mi spamera sa vrata. Makar ja napisao temu o rastu cveca unazad, ne zelim da neuspeli genije osporava mene kao licnost, i da me upucuje na druge forume.
Naravno, ukoliko nije jedan od vas (moderatora). Ako jeste, onda vi vec znate sve o cemu pricam.
 
U jednom trenutku podforum se pretvorio gotovo iskljucivo u diskusije povodom genijalnih otkrica pojedinih forumasa koja su u suprotnosti sa uvrezenim osnovnim postavkama i shvatanjima iz okvira savremene nauke. Mislim da bi bilo korisno otvoriti temu koja bi se posebno i iskljucivo bavila ovim otkricima, a predlazem i da ona bude lepljiva.

Na ovaj nacin bi se zadovoljili netolerantni cistunci kojima se inace ne svidja medjusobno prozimanje zvanicne mainstream nauke i onog sto oni smatraju pseudonaukom, a sa druge strane bili bi zadovoljeni i oni cija razmisljanja, shvatanja, pronicljivost, kao i duhovni i intelektualni potencijali mozda daleko prevazilaze trendove vremena u kom zive, cime bi se izbeglo da ovaj podforum, u kojem inace cveta medjusobno uvazavanje, tolerancija i miroljubiva koegzistencija izlaganja stavova razlicitih intelektualnih, filozofskih i duhovnih "provenijencija", bude doprinos tragicnosti neshvatanja, nepriznavanja i neprihvatanja na koje ideje ovih mozda vanrednih pojedinaca nailaze.
-
B.R.Z.- brate mojne tako , jer da nije bilo pojedinih genija ziveli bi josh na ravnoj plochi:ok:
 

Back
Top