Tako lijepa, a tako blizu....

Jeremiću, letovao sam u Hrvatskoj!​

thumbnail.php


Nedavno sam u centru Beograda primetio vozilo splitske registracije s zastavicom Srbije na retrovizoru. Zašto je taj Splićanin stavio omraženu mu zastavicu, pod uslovom da je zaista Splićanin? Pa zato što i u Beogradu ima isto tako na stotine tih krmadi koji bi uradili isto – izlupali bi mu kola na pravdi boga.

Pre dvadeset i kusur godina, dok sam bio još golobrad i zelen, šetao sam po kraju u kojem sam živeo. Bila je već noć, recimo oko deset sati uveče, i ka meni su se kretali mladići, njih četiri-pet, mlađi od mene, ali već tada se naslućivalo da će od njih postati ološ ovog grada. Nisam voleo da budem u njihovoj blizini, ali, eto, susret u tom trenutku nisam mogao izbeći. Jedan od njih me je upitao kako glasi zagrebačka registracija. “ZG”, odgovorio sam mu. “U ***** materinu, sjebali smo neka kola na ‘ZA’!”. Nesrećni Zaječarac bio je te večeri kolateralna šteta srpskog nacionalističkog ludila koje će samo nekoliko godina kasnije rezultirati jednim od najvećih krvoprolića u 21. veku, iz kojeg će Srbija kao nacija u očima sveta izaći kao naslednica hitlerovske Nemačke, a srpski narod kao genocidno patrijarhalno pleme s oboda Evrope.

Poslednjih nedelja sa nekoliko nivoa slušam tezu o tome kako Srbi ne treba da putuju u Hrvatsku na letovanje. Tema oko odlaska na more u Hrvatsku aktuelizovana je pojavljivanjem bilborda po srpskim gradovima, u kojima zvanični Zagreb poziva turiste iz Srbije da dođu na letovanje. Neki su na te reklame reagovali s rezignacijom, neki ravnodušno, a nekima je bilo veoma drago da se stvari mrdaju s mrtve tačke. Svako je, dakle, reagovao prema svojim aršinima. Ono što je simptomatično u čitavoj priči jeste kako su neki ljudi uspeli da se umreže u virtuelne koalicijske mreže kojima se nije svidela ideja odlaska Srba u Hrvatsku.

Na primer, ličnosti poput Vuka Jeremića, srpskog šefa diplomatije i Miljenka Jergovića, hrvatskog novinara i pisca. Što se mene tiče, odbacio sam oba argumenta, pogotovo što s Jeremićem odavno nemam čak ni približno sličan stav, dok bih s Jergovićevim mogao da polemišem. Sve u svemu, nijednog nisam poslušao.

Epilog odlaska jeste jedno potencijalno divno prijateljstvo s porodicom iz Zagreba i njihovom zlatnom dečicom, srdačan pozdrav s vlasnicima jednog kafea koji nas i bratski počastiše za kraj (hej, Srbe!), kao i poklonjena orahovica kao dokaz dobrih odnosa. Od nas dosta, nek sad malo Jeremić zasuče rukave.

http://www.e-novine.com/stav/28294-Jeremiu-letovao-sam-Hrvatskoj.html

Tako lijepa, a tako blizu..... :ok::ok::ok:


Диван текст о Србији и Србима - ни Наташа Кандић не би боље написала.

Подсећања ради, тема су Словаци. Видели браћа Хрвати, да ово са разбијањем српских кола лепо пролази, па ајмо онда мало на Словаке, нека се припреми следећи. Све се иначе дешава у околици Сплита, тог дивног града у коме "братство и јединство" према колима српских таблица и униформисаним лицима (војницима) датира од давнина, још много пре деведесетих!
Да су српски навијачи урадили оно што су хрватски на Малти (или на Кипру беше) Србија би фасовала 50 година дсуспензије, они ништа! То што господа која су од почетка на белом шенгену раде (као навијачи) по Европи је за неверовати, па пошто пролазе некажњено... онда нека разбијају!
 
Kako uopste mozemo da znamo da je ovo stvarno pisao Beogradjanin a ne neki Hrvat koji bi da pobije tezu o opasnosti letovanja u Hrvatskoj ako idete svojim autom, pricate Srpski, izgledate kao Srbin...
Pozdrav :cool:

Ниједан Хрват не мрзи Србе, колико неки Срби не могу себи да опросте чињеницу што су рођени у оквиру овог народа.
Овде је рекао да су Срби глупи (ЗГ-ЗА), силеџије, националисти, фашисти једини одговорни за рат...бла, бла, бла... и све то у прилог чињеници да је одлазак Срба на Јадран безбедан?!
 
Evo šta pričaju prijatelji Crnogorci. I to ne novinari, nego obični ljudi!

Jes 1 euro je 7.25 kuna,mjenjacnica bukvalno na svakoj strani!
Isla sam s grupom gdje smo imali smjestaj i prevoz i hranu u okviru aranzmana!
Koliko sam mogla da vidim, kao i kod nas ,ljudi sa parcetom kartona a na njemu pise apartmani docekuju turiste!Takodje pored kuca iz reda natpisi apartmani,sobe i sl.
Svracala sam u Split ,na rivi dosta skupo pice, u starom gradu pica na parce 9 kuna,tako da se samo treba kretati i naci sto ti naj odgovara. U Dubrovniku 2 pice i 2 soka oko 16 eura (116 kuna).Trogir stari grad 10 eura( 70 kuna)3 bitera i 2 piva....
Nadam se da sam ti bar malo pomogla.obavezno probaj sladolede -to je bruka kako su doooobri : )
Definitivno vrijedi vidjeti obala , arhitektura,ma sve ....a da ti ne pominjem da samo cujes engleski,italijanski ,spanski....vrvi od stranaca.Mislim da ne grijesim ako u ime svih iz grupe ,koja je isla , kazem da smo svi odusevljeni!

E sad, tekst je sa jednog tamošnjeg foruma, pa bi bio prekršaj da postavim link prema njemu! :mrgreen:

Tako lijepa, a tako blizu.... :ok::ok:
 
Evo šta pričaju prijatelji Crnogorci. I to ne novinari, nego obični ljudi!



E sad, tekst je sa jednog tamošnjeg foruma, pa bi bio prekršaj da postavim link prema njemu! :mrgreen:

Tako lijepa, a tako blizu.... :ok::ok:
Pa to su ti Crnogrci samo kad su došli i videli da kod vas nema smeća na ulicama i morska riba može da se jede pomislili su da su došli u Rio de Janeiro ili Pariz.
 
ARMANI ŠEĆE STRADUNOM

armani_na_stradunu.jpg


Slavni talijanski modni dizajner Giorgio Armani koji odmor provodi ploveći duž dalmatinske obale, stigao je u srijedu u Dubrovnik. Svoju crnu 65-metarsku jahtu „Main“ usidrio je ispred povijesne jezgre Grada, a nakon šetnje Stradunom ...

...prve večernje sate s društvom je proveo uživajući u dubrovačkom baru Hemingway, piše Jutarnji list.

Jedan od najutjecajnijih dizajnera današnjice odmor u Hrvatskoj započeo je prije nekoliko dana. Zrakoplovom iz Milana najprije je stigao u Split gdje ga je u ACI marini čekala njegova velebna jahta. Nakon obilaska Splita zaplovio je prema Braču i ostalim srednjodalmatinskim otocima, a potom se spustio na jug.

Nakon Korčule i Dubrovnika Armani bi trebao plovidbu nastaviti prema Cavtatu. Navodno je velika želja 75-godišnjeg kreatora bila vidjeti upravo otoke i gradove na jugu Jadrana o čijoj je ljepoti puno toga čuo, a ovoga srpnja želju je i ostvario.

Nakon višednevnog odmora u Hrvatskoj Giorgio Armani nastavit će se odmarati u svojoj kući na Sardiniji.

Armani je tijekom svog ljetovanja u Hrvatskoj proteklih dana navodno izjavio kako će utiske s ovoga krstarenja pretočiti u svoje nove kreacije. Tko zna, možda će najviše inspiracije pronaći upravo u Dubrovniku, piše Jutarnji list.

http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=77944&Itemid=58

Tako lijepa, a tako blizu.... :ok::ok:
 
ARMANI ŠEĆE STRADUNOM

armani_na_stradunu.jpg


Slavni talijanski modni dizajner Giorgio Armani koji odmor provodi ploveći duž dalmatinske obale, stigao je u srijedu u Dubrovnik. Svoju crnu 65-metarsku jahtu „Main“ usidrio je ispred povijesne jezgre Grada, a nakon šetnje Stradunom ...

...prve večernje sate s društvom je proveo uživajući u dubrovačkom baru Hemingway, piše Jutarnji list.

Jedan od najutjecajnijih dizajnera današnjice odmor u Hrvatskoj započeo je prije nekoliko dana. Zrakoplovom iz Milana najprije je stigao u Split gdje ga je u ACI marini čekala njegova velebna jahta. Nakon obilaska Splita zaplovio je prema Braču i ostalim srednjodalmatinskim otocima, a potom se spustio na jug.

Nakon Korčule i Dubrovnika Armani bi trebao plovidbu nastaviti prema Cavtatu. Navodno je velika želja 75-godišnjeg kreatora bila vidjeti upravo otoke i gradove na jugu Jadrana o čijoj je ljepoti puno toga čuo, a ovoga srpnja želju je i ostvario.

Nakon višednevnog odmora u Hrvatskoj Giorgio Armani nastavit će se odmarati u svojoj kući na Sardiniji.

Armani je tijekom svog ljetovanja u Hrvatskoj proteklih dana navodno izjavio kako će utiske s ovoga krstarenja pretočiti u svoje nove kreacije. Tko zna, možda će najviše inspiracije pronaći upravo u Dubrovniku, piše Jutarnji list.

http://www.biznis.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=77944&Itemid=58

Tako lijepa, a tako blizu.... :ok::ok:


Лепо,

Какве ово везе има са разбијањем словачких аутомобила!
 
Zemlje jugoistočne Europe privlače turiste iz EU

Grčka, Turska, Hrvatska, Bugarska i Rumunjska nalaze se među 28 vodećih odredišta u kojima građani EU planiraju provesti ljetne praznike.

(Sofia Echo, Europska komisija; Croatian Times, ANA-MPA; MINA, Svjetski gospodarski forum)

Pet zemalja jugoistočne Europe nalaze se među 28 vodećih odredišta u kojima turisti iz EU ove godine planiraju provesti odmor, navodi se u nedavnom izvješću Eurobarometra. Plaže, predivni planinski pejzaži i bogatstvo povijesnih lokacija i ovog ljeta privlače posjetitelje u Grčku, Tursku, Hrvatsku, Rumunjsku i Bugarsku.

U istraživanju koje je provela agencija Gallup među stanovnicima bloka 27 nacija, polovica od 27.000 ispitanika rekla je kako će ljetovati u svojoj zemlji ili u nekoj drugoj članici EU. Daljnjih 20% reklo je kako je njihov izbor za 2009. zemlja koja nije članica EU, dok ih je 19% bilo gotovo sigurno kako ove godine neće putovati. Oko 11% ih je reklo kako su financijski problemi omeli njihove planove za godišnji odmor.

Kao i 2008., Španjolska, Italija, Francuska i Grčka bit će ove godine četiri najpopularnija strana odredišta za građane EU, pokazala je anketa. Sjedinjene Američke Države, Turska i Hrvatska bile su sljedeće, ispred Bugarske i Rumunjske.

Bugarska je 2008. ugostila 1% svih građana EU koji su putovali na odmor, te je zauzela 17. mjesto među 35 najomiljenijih stranih odredišta za Europljane. Prema izvješću Eurobarometra, 0,7% ispitanika Gallupove ankete reklo je kako planira provesti glavni dio svog godišnjeg odmora u toj balkanskoj naciji, čime je ona zauzela 20. mjesto među 28 odredišta uključenih na listu za 2009.

................................................

Kao i u dvije prethodne ankete, prvo je mjesto TTC indeksa za 2009. zauzela Švicarska, a slijedile su je Austrija i Njemačka. Organizacija sa sjedištem u Ženevi priložila je TTC indeks kao dio studije od 525 stranica, koja obuhvaća 133 zemlje svijeta.

Indeks se temelji na rezultatima koje zemlje postižu u tri široke kategorije - zakonski okvir, poslovno okruženje i infrastruktura, te ljudski, kulturalni i prirodni resursi. Kategorije ukupno uključuju 14 područja, kao što su politička pravila i regulativa, održivost i zaštita okoliša, sigurnost, zdravstvo i higijena, transport i turistička infrastruktura, te prikladnost za putovanje i turizam (T&T).

Uz Cipar su još četiri zemlje u proteklih 12 mjeseci popravile svoj globalni rang - Albanija, Makedonija, Crna Gora i Rumunjska. Crna Gora je ostvarila najznačajniji napredak, skočivši sedam mjesta, odnosno na 52. poziciju među najkonkurentnijim gospodarstvima na području turizma i putovanja danas, uz ukupan rezultat od 4,29. Rumunjska (4,04) i Makedonija (3,81) uspele su se za po tri mjesta, na 66., odnosno 80. mjesto. Albanija je postigla rezultat od 3,68 i ove je godine zauzela 90. mjesto na svijetu, dok je 2008. bila 92.

Grčka je bila druga najkonkurentnija zemlja jugoistočne Europe po pitanju putovanja i turizma. Rezultat od 4,91 osigurao joj je 24. mjesto na svijetu, dok je protekle godine bila 22. Turska (4,20) i BiH (3,44) također su izgubile po dva mjesta u ukupnom poretku i zauzele 56., odnosno 107. poziciju. Bugarska je pala za sedam mjesta i zauzela 50. mjesto ocjenom od 4,30, dok je Srbija u godinu dana opala za deset mjesta i danas u svijetu zauzima 88. mjesto svojim rezultatom od 3,71.

Prema izvješću WEF-a, treća je najkonkurentnija zemlja jugoistočne Europe na području turizma i putovanja Hrvatska, koja je ostala na 34. mjestu globalne liste zahvaljujući svojim "stabilnim" pokazateljima i ukupnom rezultatu od 4,54. Zauzela je više mjesto od niza zemalja EU, uključujući Sloveniju, Republiku Slovačku, Latviju, Litvu, Bugarsku, Poljsku i Rumunjsku.

http://www.setimes.com/cocoon/setimes/xhtml/hr/features/setimes/articles/2009/07/13/reportage-01

Tako lijepa, a tako blizu.... :ok::ok:
 

Back
Top