da li treba nositi crninu?

Strasan sam protivnik nosenja crnine mislim da se sa tim mladi ljudi opterecuju.Kada je moja mama umrla nosila sam crninu a kad dodjem na posao nosim belu uniformu pa zar to nisu gluposti ona je moja mama koju ja zalim dusom i srcem i danas bez obzira kakve boje nosila odecu.Sledeci primer moj svekar je umro u 81 god i sad bih ja trebala da se zavijem u crno godinu dana sta vi mislite da li je to u redu kao prvo nicim nije zasluzio bio je idiot prema nama po nicemu lepom ga nepamtimo a moja zaova njegova cerka nosi crninu i maze crveni kao krv ruz i crvene nokte pa to jos nisam videla da se neko tako sminka a u zalosti je.Ja sam nosila 40 dana crninu ali niti sam se sminkala i zaista sve je bilo crno sto se mene tice nebih ni to ali sam morala zbog svekrve i komsiluka sta vi mislite o ovome?

Meni kada je deka preminuo,nosila se crnina 40 dana i tada je baka rekla da ko zeli moze i dalje da nosi,a ko ne zeli ne mora...Smatram da se zali dusom,u srcu...Mogu ja zaliti i da nosim pink boju,ako moja dusa i srce pati za nekim,a mogu biti najveca svetica pred svetom u crnini,ako ja ne osecam zal za nekim,nego se samo tako slikam pred svetom,da svi kazu da sam eto redovna i da znam obicaje...Ko ne oseca gubitak,prazninu zbog voljene osobe koje nema vise,ne znaci nista nosio taj neko crninu ili ne...I kakav je to osecaj,kada nekome moras naturati da nosi,jer tako mora,i treba Boze,ako taj neko sam ne shvata to...cemu onda sve to? Mogu nositi crninu,ali da ne prolijem suzu,ako mi nije stalo do tog nekoga,a mogu da se oblacim svakodnevno i da tugujem i dan -danas za mojim dekom kojeg nema vise,jer sam ga toliko volela...dakle,nema to veze sa vezom kada je oblacenje u pitanju,dok zalis za nekim,po meni...:)
 
Кад ми је са 36 година умро брат од тетке, носила сам црнину 40 дана јер сам тако желела.
Били смо веома везани, и осећала потребу за тим. Али сам после месец дана била у једној свадби где сам певала и играла, ослобађала се стреса на тај начин. И знала сам да и он исто певао и плаћао музику јер је био весељак. :heart:

Искрено, мислим да је ношење црнине због обичаја бесмислено. И нећу својој мајци опростити што за сестрићем није скинула црнину кад јој се родила унука. И тад сам јој то отворено замерала, и сад јој у себи замерам.
 
Ja ne volim da nosim crninu danima, samo na sahrani tamne boje - što uopšte ne znači da preminule nisam volela i poštovala i žalila za njima. Kada mi je tetka umrla u decembru išla sam na proslavu Nove godine. Kad mi je deda umro, manje od mesec dana posle toga slavila sam rođendan. I dalje ih se sećam, nedostaju mi, ali kukanje pred drugima, zabrana smeha i stroga crnina niti mogu da ih vrate, niti su merilo toga koliko mi nedostaju. Podržavam druge da se ponašaju kako osećaju u tim situacijama, neko želi da nigde ne izlazi godinu dana i da nosi crninu, a neko drugi će kroz nekoliko dana otići u tržni centar na kafu jer život ide dalje. To su veoma stresne situacije nabijene različitim emocijama i najbolje da svako radi onako kako mu njegov unutrašnji glas kaže da treba.
 
Strasan sam protivnik nosenja crnine mislim da se sa tim mladi ljudi opterecuju.Kada je moja mama umrla nosila sam crninu a kad dodjem na posao nosim belu uniformu pa zar to nisu gluposti ona je moja mama koju ja zalim dusom i srcem i danas bez obzira kakve boje nosila odecu.Sledeci primer moj svekar je umro u 81 god i sad bih ja trebala da se zavijem u crno godinu dana sta vi mislite da li je to u redu kao prvo nicim nije zasluzio bio je idiot prema nama po nicemu lepom ga nepamtimo a moja zaova njegova cerka nosi crninu i maze crveni kao krv ruz i crvene nokte pa to jos nisam videla da se neko tako sminka a u zalosti je.Ja sam nosila 40 dana crninu ali niti sam se sminkala i zaista sve je bilo crno sto se mene tice nebih ni to ali sam morala zbog svekrve i komsiluka sta vi mislite o ovome?

Да, ниси једина која тако мисли и делимично си у праву!!! Душа у нама жали за покојном особом ми у себе жалимо неко дуже неко краће ал временом човек некако претрпи и тај бол.Што се црнине тиче можемо и да је не носимо никаква срамота није пред Богом, црнина се носи једино из разлога да људи из околине онога који је имао губитак неког рођака, мајке оца... буду обазривији и осећајнији са таквом особом јер је та особа утучена, тужна... То не значи да морамо да носимо црнину за неког са ким нисмо били баш блиски (нема везе дал је у питању родбински ил неки пријатељ). Чак човек може да носи црнину за пријатеља кога је много волео, са ким се пуно дружио.Сваког оног кога погоди смрт неког човека може да носи црнину а и не мора!!!! надам се да сам успео да мало појасним!!!
 
Ovo je istina. Nekako sva ta gužva skrene pažnju sa glavnog događaja i članovima porodice bar malo olakaša.
Pa olakša... delimično...
Sa jedne strane je u redu da dođe gomila ljudi da uteši, pa onda i pričom skrene misli na vedrije teme i podseti da život ide dalje.
Ali, sa druge strane, ta gomila očekuje da bude nahranjena i napojena, baš kao na nekom slavlju. A onda ožalošćeni, pošto već pucaju brdo para na samu sahranu (koja nikako nije jeftina), pucaju i brdo para na hranu i piće, pa još moraju da vode računa da sve bude u redu... A nije im ni do čega....
I nije redak slučaj da neko pošto se napije zaboravi gde se nalazi pa počne u najboljem slučaju da peva, a ponekad da pravi i ozbiljnije probleme...
 
Sto se crnine tice, to sam vec rekla, ali kada pomenusmo obicaje da se posle sahrane ide kuci, jede i sl - e, to mi je bas smetalo (narocito kada mi je tata umro jer nije bio star).... na takvim dacama uvek se nadje neka budala iz dalje familije, koja vodi glavnu rec, zeza se i sve mi to lici na nepostovanje umrlog.

Ali, kada je manji broj ljudi u kuci, kada su sve to bas bliski, to je nesto sasvim drugo... ali ne moze se zabraniti nekom da dodje i u kucu ako to zeli...

Kad neko poenu gledanje TV-a, ja naprosto nisam bila u stanju da se koncentisem i gledam bilo sta na TV-u 6 meseci.
TV se palio zbog,drugih ukucana, ali ja nisam bila u stanju ista na njemu da gledam....
 
Pa olakša... delimično...
Sa jedne strane je u redu da dođe gomila ljudi da uteši, pa onda i pričom skrene misli na vedrije teme i podseti da život ide dalje.
Ali, sa druge strane, ta gomila očekuje da bude nahranjena i napojena, baš kao na nekom slavlju. A onda ožalošćeni, pošto već pucaju brdo para na samu sahranu (koja nikako nije jeftina), pucaju i brdo para na hranu i piće, pa još moraju da vode računa da sve bude u redu... A nije im ni do čega....
I nije redak slučaj da neko pošto se napije zaboravi gde se nalazi pa počne u najboljem slučaju da peva, a ponekad da pravi i ozbiljnije probleme...

Istina je da sve mnogo košta, ali ta gomila tu dođe da pomogne oko spremanja hrane, i svega ostalog, a često i finasijski .
 
Кад ми је са 36 година умро брат од тетке, носила сам црнину 40 дана јер сам тако желела.
Били смо веома везани, и осећала потребу за тим. Али сам после месец дана била у једној свадби где сам певала и играла, ослобађала се стреса на тај начин. И знала сам да и он исто певао и плаћао музику јер је био весељак. :heart:

Искрено, мислим да је ношење црнине због обичаја бесмислено. И нећу својој мајци опростити што за сестрићем није скинула црнину кад јој се родила унука. И тад сам јој то отворено замерала, и сад јој у себи замерам.

Sa ovim se slazem,sto joj zameras.
Meni je takodje pre tri godine pogunuo brat od tetke,a snaja je bila trudna:sad2:
Naravno svi smo nosili crninu-kada se snaja porodila,ona je skinula,ja sam sklinula,moja tetka je skinula-a svi su se cudili kako smo posle samo dva meseca skinuli crninu:eek:
Rodilo se dete.Moje shvatanje je bilo-jedan tuzan dogadjaj(zaista tuzan)ne sme da zaseni jedan nov zivot,to dete treba docekati kako mu dolikuje ono nista nije krivo:roll:
 
U Hercegovini je to obicaj i postuje se.
Od toga je postedjen onaj ko ne zeli da nosi i veoma mladi ljudi. Nakon smrti starijeg muskarca, crninu nosi njegova zena i djeca, i to zena obicno do kraja zivota, a djeca do godisnjice ili cetrdeset dana. Rijetko sam gledala da muz nosi crno nakon smrti zene u godinama, pa cak ni onda kada nije umrla stara. Nakon smrti mlade osobe, crno nose i otac i majka.
Ne ukljucuje se tv jedan period, ne igra se i ne pjeva.
Za vrijeme rata, dok se lancano ginulo, i dok je skoro svaka kuca bila ozaloscena, crnina se nosila, i nije se skidala za godisnjecu... mnogi i danas nose, godinama nakon toga.
To mnogo znaci starijim ljudima, kao neki znak postovanja. Ove zime je umro djed, ja sam nosila tamne farmerke, crni dzemper i bijele patike... pitala sam babu da li je neprimjereno da idem u bijelim patikama, zena se malo zacudila zbog pitanja, vazno je da je tamna majica, kako kaze.
Nakon smrti mladjeg brata, tata je godinama nosio crno, jedan period se nije sisao. Mama je nosila maramu.


Razumijem ljude koji nose crno, kao i one koji su protiv toga. Crna garderoba ga nece vratiti, niti uciniti da ga brze prebolis, ali nekima to znaci, to je ujedno njima i jedan od nacina da ljudima daju na znanje da su u zalosti.
Na sahranama se nosi tamno iz postovanja prema porodici, jednostavno da se ne bi skretala paznja sa dogadjaja... kao sto se i tiho govori... neko nepisano pravilo. Isto tako, na sahranu se nosi flasa pica, jer to je ono sto se sluzi, i da bi se porodica rasteretila i oslobodila troska.
Nekada se zalost iskazivala malo eksplicitnije, pa su postojale narikace, i na taj nacin se pokazivalo zaljenje za umrlim. Ne znam da li se taj obicaj negdje zadrzao.
 
kako ko oseca i zeli...licno sam protiv...ajde da nosimo belo...sto crno?....znaci boja nema veze sa time da li zalimo i koliko.srce zali.

Naravno da boja nema veze,ali kod nas su ukorenjeni takvi običaji da se crnina nosi,makar na dan sahrane....što se mene tiče može odmah sutradan da je skine.
Znači kao što si rekla želi srce a ne odeća.Ja npr. volim crnu boju i uglavnom nosim crnu odeću....pa se dešava da me komšije često pitaju pitaju ko ti je umro?
Ili se desi da žena ili muškarac posle smrtu bližnje osobe za par dana skine crninu a komšiluk odmah jaoj vidi ga ili vidi je kako je nije sramota itd.E to me strašno nervira.
 
Poslednja izmena:
U Hercegovini je to obicaj i postuje se.
Od toga je postedjen onaj ko ne zeli da nosi i veoma mladi ljudi. Nakon smrti starijeg muskarca, crninu nosi njegova zena i djeca, i to zena obicno do kraja zivota, a djeca do godisnjice ili cetrdeset dana. Rijetko sam gledala da muz nosi crno nakon smrti zene u godinama, pa cak ni onda kada nije umrla stara. Nakon smrti mlade osobe, crno nose i otac i majka.
Ne ukljucuje se tv jedan period, ne igra se i ne pjeva.
Za vrijeme rata, dok se lancano ginulo, i dok je skoro svaka kuca bila ozaloscena, crnina se nosila, i nije se skidala za godisnjecu... mnogi i danas nose, godinama nakon toga.
To mnogo znaci starijim ljudima, kao neki znak postovanja. Ove zime je umro djed, ja sam nosila tamne farmerke, crni dzemper i bijele patike... pitala sam babu da li je neprimjereno da idem u bijelim patikama, zena se malo zacudila zbog pitanja, vazno je da je tamna majica, kako kaze.
Nakon smrti mladjeg brata, tata je godinama nosio crno, jedan period se nije sisao. Mama je nosila maramu.


Razumijem ljude koji nose crno, kao i one koji su protiv toga. Crna garderoba ga nece vratiti, niti uciniti da ga brze prebolis, ali nekima to znaci, to je ujedno njima i jedan od nacina da ljudima daju na znanje da su u zalosti.
Na sahranama se nosi tamno iz postovanja prema porodici, jednostavno da se ne bi skretala paznja sa dogadjaja... kao sto se i tiho govori... neko nepisano pravilo. Isto tako, na sahranu se nosi flasa pica, jer to je ono sto se sluzi, i da bi se porodica rasteretila i oslobodila troska.
Nekada se zalost iskazivala malo eksplicitnije, pa su postojale narikace, i na taj nacin se pokazivalo zaljenje za umrlim. Ne znam da li se taj obicaj negdje zadrzao.

Bas lepo docarano, nekako dirljivo.....
 
U Hercegovini je to obicaj i postuje se.
Od toga je postedjen onaj ko ne zeli da nosi i veoma mladi ljudi. Nakon smrti starijeg muskarca, crninu nosi njegova zena i djeca, i to zena obicno do kraja zivota, a djeca do godisnjice ili cetrdeset dana. Rijetko sam gledala da muz nosi crno nakon smrti zene u godinama, pa cak ni onda kada nije umrla stara. Nakon smrti mlade osobe, crno nose i otac i majka.

Gospode Boze, kakva glupost!
 
Gospode Boze, kakva glupost!

Da li je glupost ili nije zavisi od ugla iz kog gledas. Za njih nije.
To se odnosilo na starije ljude, a mnogi su zapazili kako stariji ne nose bas vedre boje, bar ne u manjim sredinama.
Po Beogradu gledamo sredjene bake, isfenirane, naparfemisane, u gradu o kome ja govorim (da ne pricam o komplet hercegovini, jer ipak ne znam kako je u ostalom dijelu) to bas i nije tako, nekako su oronuli, pa i ljudi koji nikada nisu imali dodira sa selom, zivjeli u gradu cijelog zivota... malo je gospode, malo onih starih ljudi koji izadju u setnju da udahnu svjez vazduh i uzivaju u njemu... nekako je sve preraslo u crnilo, sivilo i kuknjavu. Pridjes nekome u godinama, pitas za zdravlje, jedva ce neko reci da je dobro, ostali odmah pocnu o tuznoj sudbini, starosti, nema vedrine u njihovom duhu... zato nema ni u bojama.
Oni nose crno, braon, teget, sivo.
Kada umre muskarac u starijoj dobi, zena obicno iza sebe ima vec neku sahranu, vec je oguglala na crno i to je ono sto sam ja napisala da nosi do kraja... meni se cini kao da joj postaje mucno oblacici se i presvlaciti iz crnog... mozda je to samo privid, mozda mi se ucinilo, ali svakako jesu mracni.
Po vecim gradovima ljudi bjeze od tradicije, uvide lose strane nekih obicaja, i malo vise gledaju sebe... zato i nose ono sto im prija a ne ono sto im nalaze starina. Kao sto bule nose marame i salvare, i ne prave pitanja, one to nose pa makar umrle od vrucine, tako i nase zene rade onako kako su navikle, kako su njihove mame i bake radile.
 
Moj otac, teško bolestan, iako nas nije vaspitao da se pravdamo malograđanskoj sredini, ponovio
je pred smrt svoju želju, da ne nosimo crno, nego da se setimo njega, lepih trenutaka koje smo
zajedno proveli...

Protivnik sam takvog "obeležavanja".. moja tuga je nemerljiva, svejedno šta nosim ili radim.

i ja sam svima rekla sta bi 'tela
spaljivanje,bez crnine i posle toga da posluze gostima kafu a ne da se zdere
moz i da naprave neki film pa da gledaju:lol: i da me obuku lepo i nepristojno:lol: mislim nesto fashion a ne zalosno
muz se cudio,kaze nisam normalna
moja keva je samo rekla da je ne sahranjujemo bez karmina
mislim da je bitno da se takve stvari kazu za zivota
ja sam crninu nosila jako kratko,dok sam morala(mamino insistiranje,pa da me ne smara)
a da je trebalo da nosim dok sam u zalosti onda je jos ne bih skinula:confused:
edit:a ovi smajliji,to je moj nacin da prihvatam zivot i smrt
 
Poslednja izmena:
i ja sam svima rekla sta bi 'tela
spaljivanje,bez crnine i posle toga da posluze gostima kafu a ne da se zdere
moz i da naprave neki film pa da gledaju:lol: i da me obuku lepo i nepristojno:lol: mislim nesto fashion a ne zalosno
muz se cudio,kaze nisam normalna
moja keva je samo rekla da je ne sahranjujemo bez karmina
mislim da je bitno da se takve stvari kazu za zivota
ja sam crninu nosila jako kratko,dok sam morala(mamino insistiranje,pa da me ne smara)
a da je trebalo da nosim dok sam u zalosti onda je jos ne bih skinula:confused:
edit:a ovi smajliji,to je moj nacin da prihvatam zivot i smrt

Ја сам и у фирми и код куће свима оставила у аманет да ми случајно неко не држи слово (говор) тамо на са'рани! :confused: Нека ме опоје попа, и то је све!
Нећу да ми директор или неки колега чита са папира:''Тужни скупе...'' :mrgreen: и како сам била добар радник и самоуправљач....:mrgreen:
 
Ја сам и у фирми и код куће свима оставила у аманет да ми случајно неко не држи слово (говор) тамо на са'рани! :confused: Нека ме опоје попа, и то је све!
Нећу да ми директор или неки колега чита са папира:''Тужни скупе...'' :mrgreen: и како сам била добар радник и самоуправљач....:mrgreen:

dobro,forumasima nisi nista rekla:mrgreen:
 
Ја бих волела да ми на сахрани свирају тамбураши и молила сам своје да то запамте и да ми испуне жељу. :)

И да не носе црнину.
А за остало, како осете да треба да ураде.
 

Back
Top