Zasto deca i kinezi vole Valtera?

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Gledam film koji me je toliko odusevljavao kad sam ga gledao kao mali.
A nije bilo puno repriza, a mislim da sam tad mogao da ih gledam pa da ih je bilo svaki mesec...

Nisam nemaran pa da ne znam koliko muzika igra ulogu u tom filmu i kod dece i kod kineza, ali ima jos nesto...Ona scena preuzimanja tela svoje dece....ima tako nekih scena koje cine film drugacijim od klasike rvanja po napustenoj ciglani.....

Gledam danasnju decu koja prvi put gledaju film i nemaju nista od drustvenog zajednistva u sebi , cak i mrze sve sto nije ja, nego mi....pa opet vidim neke cudne reakcije kad je film u pitanju , ne toliko odusevljenje, vec samo utisak koji Bata ostavlja kao maher no 1....
Ali nije samo paznja na njemu.....

Sta Valtera cini Valterom i taj film tako drugacijim od ostalih?
 
mislim da ide ovako...izvinte na indijanskom nem.

ich bin Ich in sarajevo suche Ich valter und finde Ihn nicht.... aber jetzt wenn Ich muss gehen weis ich wer ist valter:
sagen sie mir sofort wo ist valter.
sehen sie diese stadt - das ist valter... ( :

to je klasik vesterna sa univerzalnom porukom neporkorenosti (seti se nslova filma Nepokoreni grad), van nacionalnog i nekih drugih odrednica van epskih, pa je lako identifikovati se sa borbom malih protiv "brojčano i tehničli nadmoćnijeg neprijatelja"... ( ; ..ono što mene fascinira u, ni približnoj slićnoj poruci, je priča o će gevari...ili fidel kastru. barem dva filma godišnje bude snimljeno. poenta je da se klinci tu pale na ikonografiju, a ne da priču, nego da uniformu, i ono što je otišlo u pop-art...na postere...još ako če vozi motor- sjajno..i to je jedan jeftin doživljaj....u slučaju valtera u pitanju su ljudske osobine, vrline...
zanimljiivo je čuti, pošto ne znam, kako mlađe generacije doživljavaju priču o valteru...:
 
Poslednja izmena:
... ko je valter?
dunno.gif
 
Pokusao sam da dvanaestogodisnjacima poturim Valtera.
Zamolio sam za strpljenje, jer ce film postajati sve interesantniji kako se priblizava kraju.
Reakcije su bile: SPOOORO, SMOOR, ne gusi, kakve su ovo dijabole, pusti nesto cool...
To je generacija koja ne zna ko su Mirko i Slavko, Bosko i Sirogojno, Boro i Ramiz.... Culi su za Tita, i ucili su u skoli da je bio predsednik kao danas BoTa.
Dakle, danasnja deca ne vole Valtera!
Drug Mao je kinezima zabranio Carlsa Bronsona, Van Dama, Rokija, Sylviu Saint... Kinezi ni Sandokana nisu gledali.
Izbor izmedju filmova koji slave druga Mao-a i kinesku revoluciju , indijskih ratnih filmova, i Valtera nije tezak. Milijardu kineza bira Valtera.
Tek dvadesetak godina unazad, sa ulaskom interneta i satelitske tehnologije, prosecan kinez je saznao za holivud. Trebaace im bar jos decenija da se posle duge apstinencije overdoziraju, a onda ce poluludi izaci iz svojih brvnara, ubedjeni da "i bogati placu". Tada ce poceti njihov kraj, ali nije tema.
 
Meni je jedna kineksinja rekla da je muzika mnogo dobra u filmu...i stvarno ima osnove pentatonike...i plus su zvona kao njihova tradicionalna....

Vidis tvoji klinci nisu primili film, hm.....
A radi se o istom uzrastu...
Ja nisam poturavao nista, vec je bilo na repertoaru pinka, pa mislim da i to ima veze, jer klinci sve ili vecinu stvari sto stize sa pinka gledaju kao to je to, in pravo.....

Nisu primetili u filmu govor Seada kapetanovica (markovic, ali mu zaboravih ime) svojoj cerki....a ja kao mali jesam , bas taj govor....
Nije im ostavila utisak ni scena sa uzimanjem tela poginulih...
Smesna im je i scena eksplozije goriva, a meni se cini da je eksplozija radjena u prirodnoj velicini.....
Mada sam cuo da je bilo specijalnih efekata oko te eksplozije ali izgleda mi ona prva kao potpuna u realu...

Znaci navikli na pecurku kao eksploziju i na udarni talas vatre, a ne udarni talas pritiska, a brate udarni talas pritiska ubija mnogo dalje nego udarni talas plamena...to je sica....
Skoro sve suprotno od realnog...
 
Nije samo Valter.. koliko ja znam i drugi partizanski filmovi su popularni u Kini.. i tu je hakim lepo rekao..

Sto se tice dece.. pa evo ti konkretan primer unsaie koja i ne zna ko je Valter.. drugi primer.. bas o toj sceni koju spominjes, preuzimanje tela.. skoro sam gledala sa drugaricom film, posto ga ona nikada nije gledala, i ona je tu scenu nazvala pateticnom?! ..tako da ja mislim da je tu najvaznije sta su nam govorili o celoj toj prici, u kom smo duhu vaspitavani.. iako bi pojedine scene nezavisno od toga trebalo da izazovu emocije kod svakog coveka, ali ne znam da li je nesto danas toliko bitno kao distancirati se, u svakom smislu, od petokrake..

Meni se svidela, pored preuzimanja tela, i ona scena ispred Begove dzamije (Rade Markovic) i poslednja.. onaj predivni predeo i voz (meni uvek romantican) naspram pucnjave, a zatim i eksplozije..

Ja sam, naravno, bila zaljubljena u Zisa : )
 
Пре свега добро вече свима...:)
Ово пишем мало припит (увек ми тада дође инспирација), па извините, ако ако прогутам неко слово...;)

Имам 17 година...Волим да читам књиге и да играм шах...Сада би многи помислили да сам ван данашње моде младих...али *** ја то волим...да ли има нешто прече од мене мени...да ли има нешто прече од себе и за своја осећања...?Мислим да не....

Тако да мене баш брига шта моји другови мисле о томе...ја са њима не причам о томе, већ када сам са њима, прилагођавам се њима...мислим да бих био изгубљену битку када бих ја један терао по свом, када бих им причао о некој књизи и ,,шта је писац хтео тиме да каже,,:)...то би испао на крају монолог или би била Пирова победа....али не верујем да су данашња деца много гора од вас када сте били деца...Можда ми нисмо криви?Можда смо такви због вас?Да ли сте некада размишаљали о томе?Ипак је васпитање битно, не пресудно, али битно...Или смо таквих због медија, неких пропаганди не знам...То је посебна тема....Вечерас смо изашли много нас, садашње одељење из гимназије, и шта се десило...па једна се толико напила да је једно 5 пута повраћала, једну је одбио дечко кренула је да плаче и да хистерише, да није толико пила знала је да се садржи...Шта трезан мисли пијан говори, тако и ја сада....Да ли се нама проблем што смо под неким притиском, што нам је држава у расулу, што нам је оваква музика (зато ја слушам реп:)), каква је...Што је битно да се мењају девојке, што је девојкама битно да има добар аутомобил...не кажем да су све девојке нити момци такве (свако уопштавање је лоше), али једно бар 60 посто...Јбг свашта се издешавало са нама, рат, бомбардовање, немаштина или опет пак васпитање...Не знам...
 
Konstatacija da danasnji klinci ne vole Valtera je samo konstatacija.
Nije kritika.
Mladi danas plivaju u mnogo brzoj vodi nego pre 20-30 godina.
Ta voda je nekada imala smer, tok, putokaze za obavezan smer, a sada ima puno rukavaca i plicaka. Plivanje je teze nego nekada.
Zbog nametnutog brzeg tempa danasnji klinci se razlikuju od titinih pionira.
Radjamo se jednaki ali nas oblikuje tok.
Nije kritika, samo konstatacija.
 
Stoja......oskar......ona zenska iz sveta...brate uzimam je za primer mnogo puta, ali nikako da naucim kako se zove i preziva....google....sacekajte malo...Ala sam se namucio, bokca ti tvoga da nadjem...

ali sam nasao

Jelena Bacic Alimpic

Nasao baja i anketu....
[

"Nisi ti kriv sine sto ti je glava kockasta..."
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top