JAGODINA

Uplacuje se na racun, a lovom rukovodi tim ljudi na celu sa gastarbajterom, ustvari oni najvise i upravljaju tom lovom zbog losijih iskustava od pre kad je predsednik mesne zajednice rukovao njome, moracu da skljocnem koju sliku da vidite sta je uradjeno sa tom lovom, sutra idem kuci pa ako se setim...
P.S. Ustvari ima nesto vec na jednom sajtu pa bacite pogled, nesto malo se vidi stadionce i to mi je najvise krivo a i slike su dosta stare ali sad... http://www.virine.com/lomnica/lomnica.html
Pozdrav :cool:
 
Poslednja izmena:
Јагодина је еклатантан пример стања у Србији.

Води је полуписмени Палма ... а она, за наше прилике - цвета. Довољно је само видети осмех на лицима грађана, и схватити да ту нешто ''није у реду''.

Остале градове, а на крају крајева, целу Србију воде све академски грађани, толики магистри, доктори наука .... а све пропало ко моода кроз исцепане гаће.

Палма је показатељ да није најбитнија школа, већ - поштење и одговорност.
 
Nije on izgleda ni toliko posten s obzirom na to sa kakvim se druzio i druzi ali sto kazu moji stari nek uzme za sebe ali nek da nesto i narodu pa nece nikom da smeta ako vozi dobar auto o trosku naroda ili ima veliku platu... ovaj cak ni opstinski auto ne koristi a mislim da i dalje zivi u svom selu sto je sasvim OK za nekog ko moze da ima vilu na Dedinju.
Pozdrav :cool:
 
Oduševio me je primer iz sela kraj Jagodine-na predlog Palme(oni svi srećni prihvatili)-svaki bajter kad tokom leta dođe ,uplaćuje u seosku kasu.200 e po odraslom,100 e po detetu-i taj novac koriste da izgrade nešto u svom selu-tako su napravili već:sportske terene,teniski teren,Dom kulture,parkić za decu...Ali lica,nasmejana,spokojna...tih ljudi-to je pravi utisak.
Naravno da će uvek glasati za Palmu.....ostatak Srbije još uvek je za popa?

Jeste lepo,ali razmisli kome to ostaje...cela Srbija danas je orijentisana :

a) da zbrise u grad,ili cak po mogucnosti
b) da zbrise iz Srbije

Nije ni cudo sto se nakupilo para koliko je gastarbajtera samo u Pomoravskom okrugu,ali za koga to gastarbajteri grade,kad je u selu stanovnika sve manje,a dijaspora sve veca?
 
Nisam gledao te popise vec sam dao podatke iz novina kad su na zadnjim izborima govorili da grad ima 35 000 biraca, sto znaci da i sa samo 20-ak % mladjih od 18 godina grad mora da ima BAR 45 000 stanovnika i racunam da je o tada do sada pridoslo jos dosta ljudi, sad da li je stvarno toliko velika smrtnost da se grad smanjivao skoro za po 1000 stanovnika godisnje to ne bih mogao da poverujem jer sam rece da ima"visok"natalitet i to je vidljivo jer ovoliko ljudi sa decom uvece po gradu retko gde vidjam, ali da umire godisnje 2% stanovnistva grada deluje bas mnogo?
P.S.Sto da ne racunamo gasterbajtere, ako je tako moje selo onda ima manje od 500 stanovnika sa preko 300 domacinstava, a ako uracunam i njih ode na oko 1100, isto se moze primeniti i na Jagodinu samo u manjem obimu zbog manjeg % gasterbajtera ali i oni su nasi drzavljani, gradjani i seljani, sto bi ih diskriminisali?
Pozdrav :cool:

Ja se uzdam u konkretne i zvanicne podatke a ne novi narske procene. Pa odoka mogu da kazem i da SD izgleda vece nego sto jeste,ali brate nije... Gastarbajteri se ne racunaju jer oni ne zive ovde i nisu stalno nastanjeni ovde vec po belom svetu. To sto grade sebi vile i dvorce ne znam samo kome grade i zasto tako bacaju novac. Eto,lepo je sto neko kod vas usmerava taj novac za izgradnju neceg korisnog,ali opet pitam cemu to,kome ce da sluzi tokom godine kada celo selo prakticno zivi u inostranstvu i provedu nedelju dve godisnje u Srbiji. Cak dolaze samo stariji,omladina,tj njihova deca rodjena tamo a za koju se sve to pravilo vise ni ne dolaze u Srbiju,tj. Srbija ih interesuje jednako koliko i Tunguzija.

Veliki broj umrlih karakteristika je svih opstina u Srbiji,a to se ne vidi preko nataliteta kao sto kazes,vec preko prirodnog prirastaja. I jedna ispravka,nije se grad smanjivao za po 1000 stanovnika godisnje,vec se broj stanovnika opstine smanjio za 1000 od 2002. do 2008. godine,dakle za 6 godina i to treba da vas ohrabri jer jos i dobro stojite zbog gorepomenutih migracija i jer i veci gradovi od Jagodine stoje gore po padu stanovnistva. Licno mislim da u opstini jagodina se povecavaju samo grad Jagodina (to sigurno),i jos par naselja,uglavnom prigradskih. Sve ostalo je u padu i smanjuje se.

Ako hoces,poslacu ti fajl sa popisom da proveris koliko tvoje selo zaista ima stanovnika. Prava slika izumiruceg srpskog sela (koju i tvoja procena potvrdjuje) vidi se onih 350 dana u godini kada su svi na radu i nema nikoga u selu,sem glupih dvoraca i kucerina,sablasno. Kao da je napusteno,sto zapravo i jeste. Onda ti je jasno zasto oni ne sacinjavaju stanovnistvo Srbije.
 
Poslednja izmena:
Јагодина је еклатантан пример стања у Србији.

Води је полуписмени Палма ... а она, за наше прилике - цвета. Довољно је само видети осмех на лицима грађана, и схватити да ту нешто ''није у реду''.

Остале градове, а на крају крајева, целу Србију воде све академски грађани, толики магистри, доктори наука .... а све пропало ко моода кроз исцепане гаће.

Палма је показатељ да није најбитнија школа, већ - поштење и одговорност.

ne moze se dovesti u pitanje palmina pismenost....covek je dokazao da je doktor za sve kvazi intelektualce....on je svoj doktorat dokazao na delu...a ovi ga drze sakacenog na zidu...koga jos zanimaju uramljene disertacije bez da su primenjene u praksi ???
 
Ja se uzdam u konkretne i zvanicne podatke a ne novi narske procene. Pa odoka mogu da kazem i da SD izgleda vece nego sto jeste,ali brate nije... Gastarbajteri se ne racunaju jer oni ne zive ovde i nisu stalno nastanjeni ovde vec po belom svetu. To sto grade sebi vile i dvorce ne znam samo kome grade i zasto tako bacaju novac. Eto,lepo je sto neko kod vas usmerava taj novac za izgradnju neceg korisnog,ali opet pitam cemu to,kome ce da sluzi tokom godine kada celo selo prakticno zivi u inostranstvu i provedu nedelju dve godisnje u Srbiji. Cak dolaze samo stariji,omladina,tj njihova deca rodjena tamo a za koju se sve to pravilo vise ni ne dolaze u Srbiju,tj. Srbija ih interesuje jednako koliko i Tunguzija.

Veliki broj umrlih karakteristika je svih opstina u Srbiji,a to se ne vidi preko nataliteta kao sto kazes,vec preko prirodnog prirastaja. I jedna ispravka,nije se grad smanjivao za po 1000 stanovnika godisnje,vec se broj stanovnika opstine smanjio za 1000 od 2002. do 2008. godine,dakle za 6 godina i to treba da vas ohrabri jer jos i dobro stojite zbog gorepomenutih migracija i jer i veci gradovi od Jagodine stoje gore po padu stanovnistva. Licno mislim da u opstini jagodina se povecavaju samo grad Jagodina (to sigurno),i jos par naselja,uglavnom prigradskih. Sve ostalo je u padu i smanjuje se.

Ako hoces,poslacu ti fajl sa popisom da proveris koliko tvoje selo zaista ima stanovnika. Prava slika izumiruceg srpskog sela (koju i tvoja procena potvrdjuje) vidi se onih 350 dana u godini kada su svi na radu i nema nikoga u selu,sem glupih dvoraca i kucerina,sablasno. Kao da je napusteno,sto zapravo i jeste. Onda ti je jasno zasto oni ne sacinjavaju stanovnistvo Srbije.
pa ne slazem se bas....ako igde u srbiji ima sanse za napredak i uspeh...a da to nije beograd...sigurno najvecu sansu ima jagodina....i srecno joj bilo...samo napred...pokazite kako treba....
 
Ja se uzdam u konkretne i zvanicne podatke a ne novi narske procene. Pa odoka mogu da kazem i da SD izgleda vece nego sto jeste,ali brate nije... Gastarbajteri se ne racunaju jer oni ne zive ovde i nisu stalno nastanjeni ovde vec po belom svetu. To sto grade sebi vile i dvorce ne znam samo kome grade i zasto tako bacaju novac. Eto,lepo je sto neko kod vas usmerava taj novac za izgradnju neceg korisnog,ali opet pitam cemu to,kome ce da sluzi tokom godine kada celo selo prakticno zivi u inostranstvu i provedu nedelju dve godisnje u Srbiji. Cak dolaze samo stariji,omladina,tj njihova deca rodjena tamo a za koju se sve to pravilo vise ni ne dolaze u Srbiju,tj. Srbija ih interesuje jednako koliko i Tunguzija.

Veliki broj umrlih karakteristika je svih opstina u Srbiji,a to se ne vidi preko nataliteta kao sto kazes,vec preko prirodnog prirastaja. I jedna ispravka,nije se grad smanjivao za po 1000 stanovnika godisnje,vec se broj stanovnika opstine smanjio za 1000 od 2002. do 2008. godine,dakle za 6 godina i to treba da vas ohrabri jer jos i dobro stojite zbog gorepomenutih migracija i jer i veci gradovi od Jagodine stoje gore po padu stanovnistva. Licno mislim da u opstini jagodina se povecavaju samo grad Jagodina (to sigurno),i jos par naselja,uglavnom prigradskih. Sve ostalo je u padu i smanjuje se.

Ako hoces,poslacu ti fajl sa popisom da proveris koliko tvoje selo zaista ima stanovnika. Prava slika izumiruceg srpskog sela (koju i tvoja procena potvrdjuje) vidi se onih 350 dana u godini kada su svi na radu i nema nikoga u selu,sem glupih dvoraca i kucerina,sablasno. Kao da je napusteno,sto zapravo i jeste. Onda ti je jasno zasto oni ne sacinjavaju stanovnistvo Srbije.

Virine nije pod Jagodinom,barem ja mislim,valjda je to Paracin,ispravite me ako gresim
 
Virine nije pod Jagodinom,barem ja mislim,valjda je to Paracin,ispravite me ako gresim

Opstina Cuprija. A evo ti podataka za Virine

2002. bez gastarbajtera 884 stanovnika
2002. sa gastarbajterima 1284 stanovnika. U poredjenju sa popisom iz 1991. godine,broj stanovnika u selu se smanjio,sto zbog negativnog prirastaja i migracija ka Cupriji i Jagodini,sto zbog povecanja broja lica na radu u inostranstvu. Tako je bilo

1991. bez gastarbajtera 1094 stanovnika
1991, sa gastarbajterima 1358 st.

@ pajo,ja se slazem,ali u sustini nista se ne menja za srpsko selo. Srpsko selo na zalost nestaje,a u tom kraju osim iseljavanja u obliznje gradove sela se znacajno smanjuju zbog odlaska ljudi u inostranstvo. Dzabe sav taj napredak i svi ti tereni po selima kada ce (ili vec jesu) biti sablasno pusti. Grad Jagodina se uvecavao jedino sa jos nekim prigradskim naseljima,i to ne zahvaljujuci pozitivnom prirastaju,vec migracijama iz drugih opstina i sa Kosova,i migracijama iz sela ka gradu unutar opstine Jagodina. Srbija je imala 4700 naselja pre 7 godina,danas je taj broj oko 4 hiljade,znaci godisnje nestane sa mape oko 100 sela u Srbiji. Tako ce za 20-30 godina nestati i jos mnoga sve dok ne ostanu cetiri najveca grada u zemlji. To je tuga. Zato,ako u Jagodini nije doslo do korenitih promena u svesti samih ljudi,nijedan napredak nece spreciti odlazak mladih u vece gradove.
 
Poslednja izmena:
Virine nije pod Jagodinom,barem ja mislim,valjda je to Paracin,ispravite me ako gresim

Opstina Cuprija. A evo ti podataka za Virine

2002. bez gastarbajtera 884 stanovnika
2002. sa gastarbajterima 1284 stanovnika. U poredjenju sa popisom iz 1991. godine,broj stanovnika u selu se smanjio,sto zbog negativnog prirastaja i migracija ka Cupriji i Jagodini,sto zbog povecanja broja lica na radu u inostranstvu. Tako je bilo

1991. bez gastarbajtera 1094 stanovnika
1991, sa gastarbajterima 1358 st.

@ pajo,ja se slazem,ali u sustini nista se ne menja za srpsko selo. Srpsko selo na zalost nestaje,a u tom kraju osim iseljavanja u obliznje gradove sela se znacajno smanjuju zbog odlaska ljudi u inostranstvo. Dzabe sav taj napredak i svi ti tereni po selima kada ce (ili vec jesu) biti sablasno pusti. Grad Jagodina se uvecavao jedino sa jos nekim prigradskim naseljima,i to ne zahvaljujuci pozitivnom prirastaju,vec migracijama iz drugih opstina i sa Kosova,i migracijama iz sela ka gradu unutar opstine Jagodina. Srbija je imala 4700 naselja pre 7 godina,danas je taj broj oko 4 hiljade,znaci godisnje nestane sa mape oko 100 sela u Srbiji. Tako ce za 20-30 godina nestati i jos mnoga sve dok ne ostanu cetiri najveca grada u zemlji. To je tuga. Zato,ako u Jagodini nije doslo do korenitih promena u svesti samih ljudi,nijedan napredak nece spreciti odlazak mladih u vece gradove.

Presli ste se momci, sajt je sela Virina, pogledajte detaljnije koje je mesto u pitanju (hint: Username mi je...), a moje mesto ima veci procenat gasterbajtera od njih ali opet nije pusto preko godine, cini se to samo nekom ko nema predstavu kako to izgleda, ti ljudi imaju cesto naviku da navrate na produzeni vikend, uzmu nedelju odmora tu i tamo, mog buraza od strica ne mrzi da jednom mesecno dodje na vikend i vrati se iz/u Svajcarsku, a oni JESU nasi gradjani i seljani i nije vasa stvar za koga oni grade kuce, grade ih svojoj deci koja jedva cekaju da dodju ovde jer se ovde bolje jede, prodavnice, kafici... rade i posle 6 odnosno 9, ljudi su MNOGO BOLJI, vazduh i priroda do dzadza...
Pozdrav :cool:
 
da nije voljnih gastarbajtrera da vas podestim da svako u moj selu
ko je u inostranstvu daje dobrovoljno po 150 evra na svake pola godine po clanu porodice koja
je punoletna e sad racunaj baba deda otac majka i 2 punoletna deteta
...tako je vecina izglasala na izboru i imi stojimo iza toga za dobrobit naseg sela opstine ....
SRBIJE a ne kao vi sise samo gledate da ozidate sto vecu kucu ili vi ****** iz grada
koji gledate samo svoje dupe i pljujete gaastarbajtere nevaljamo vam mi smo svabe
ljubomorni ste nemate pare za leba a znate da pljujete necete da radite cas izuzecima
a ocete pare e pa ljubomorci drkajte .... a palma ko palama ima podrsu nas gastarbjtera
i tu su pare ...
 
Јагодина је еклатантан пример стања у Србији.

Води је полуписмени Палма ... а она, за наше прилике - цвета. Довољно је само видети осмех на лицима грађана, и схватити да ту нешто ''није у реду''.

Остале градове, а на крају крајева, целу Србију воде све академски грађани, толики магистри, доктори наука .... а све пропало ко моода кроз исцепане гаће.

Палма је показатељ да није најбитнија школа, већ - поштење и одговорност.

Ja nikad za Palmu nisam glasao ali je brate sposoban. Mogu samo da ga mrze.:per:
 
Presli ste se momci, sajt je sela Virina, pogledajte detaljnije koje je mesto u pitanju (hint: Username mi je...), a moje mesto ima veci procenat gasterbajtera od njih ali opet nije pusto preko godine, cini se to samo nekom ko nema predstavu kako to izgleda, ti ljudi imaju cesto naviku da navrate na produzeni vikend, uzmu nedelju odmora tu i tamo, mog buraza od strica ne mrzi da jednom mesecno dodje na vikend i vrati se iz/u Svajcarsku, a oni JESU nasi gradjani i seljani i nije vasa stvar za koga oni grade kuce, grade ih svojoj deci koja jedva cekaju da dodju ovde jer se ovde bolje jede, prodavnice, kafici... rade i posle 6 odnosno 9, ljudi su MNOGO BOLJI, vazduh i priroda do dzadza...
Pozdrav :cool:

Ja znam jer dosta vremena provodim po istocnoj Srbiji. Tacno znam kako to izgleda ta pustos. Pa nije da nema,ali evo ovako : pola sela je u inostranstvu a druga polovina takodje gleda da ode negde,makar i do Jagodine. Zato se sela prazne sto je opste rasprostranjeno u Srbiji. Da je tako kako govoris ispalo bi da se sela u Srbiji povecavaju. :mrgreen:

Vec sam objasnio zasto se gastarbajteri ne ubrajaju u stalno nastanjene gradjane jer ne zive ovde.

Za ovo ostalo podebljano :hahaha: Jel ti to ozbiljno? Druga generacija rodjenih Srba tamo vec ne zna ni gde je selo njegovih roditelja,a treca ne zna ni gde je Srbija. A kamoli da pozele da recimo iz Beca i Austrije (gde imaju sve,pa i prirodu) dodju u ''fcking Serbiu'' Sumorno,ali nazalost tacno.
 
da nije voljnih gastarbajtrera da vas podestim da svako u moj selu
ko je u inostranstvu daje dobrovoljno po 150 evra na svake pola godine po clanu porodice koja
je punoletna e sad racunaj baba deda otac majka i 2 punoletna deteta
...tako je vecina izglasala na izboru i imi stojimo iza toga za dobrobit naseg sela opstine ....
SRBIJE a ne kao vi sise samo gledate da ozidate sto vecu kucu ili vi ****** iz grada
koji gledate samo svoje dupe i pljujete gaastarbajtere nevaljamo vam mi smo svabe
ljubomorni ste nemate pare za leba a znate da pljujete necete da radite cas izuzecima
a ocete pare e pa ljubomorci drkajte .... a palma ko palama ima podrsu nas gastarbjtera
i tu su pare ...

Nemam ja nista protiv vas,ali cinjenice su cinjenice. Citajuci vase postove ispalo bi ovako : da,ima gomila gastarbajtera,sve ih je vise,sve su vise hvala Bogu bogati,odseljavaju se iz godine u godinu sve vise,a u selima iz kojih odlaze sve cveta od zivota i decije radosti,sela su sve veca i puna potomaka gastarbajtera koji od silnog prezira tudjine i lepih terena i stadiona dolaze na selo da pikaju fucu na seoskom puticu. :hahaha: Ne zavaravajte se.

Iz tvog posta vidim da ti je glavni cilj da nekoga svojim statusom nacinis ljubomornim iako to porices a zapravo moji motivi koji me pokrecu da ovako pisem su sasvim drugaciji i vezani su za demografsku propast zemlje. Poenta je da ne vidim da iko nalazi za shodno da se vrati u Srbiju i uziva u plodovima svog ulaganja svaki dan, 365 dana u godini,posebno ne mladja populacija (mada shodno situaciji u zemlji to je i razumljivo). Bicu malo grub,nije mi namera da uvredim nekog,ali je cinjenica da se gastarbajteri vrate ovde za stalno u 90 % slucajeva tek kad odsluze svoje na zemlji. Zato ne shvatam cemu toliko potenciranje na izgradnji stvari koje ne samo da nisu efikasne vec mozda cak i neefektivne (tereni i bazeni po selima gastarbajtera i sl).

Studiram i radim, i koliko god da primim imam satisfakciju,jer sam to ja stekao. Za zivot uvek ima. Za bezukusno preterivanje i neumesno ulaganje nikada ne bih ni izdvajao novac.

Sto se tice prvog dela posta...ako je zaista tako to je lepo i pozdravljam.
 
Poslednja izmena:

Back
Top