Koji album da kupim?

bojan92

Obećava
Poruka
61
Sad sam zvao Jugomarku i oni u prodaji imaju albume sa belim koricama i sa crnim koricama.Albumi sa crnim koricama imaju neke folije(valjda od magnezijuma,ispravite me ako gresim).E,sad,koje su prednosi tog albuma sa folijama i koji album bi ste vi kupili?
 
Naravno da su bolji albumi sa folijama između stranica. Te folije štite marke od međusobnog kontakta. Ja lično više preferiram klasere (kaže se klaser, a ne album, jer u albume se slažu markice na tačno za svaku predviđeno mesto, gde je obično ispod i njena slika) koji imaju crne stranice. Ali ipak je to pitanje ukusa i estetike. U svakom slučaju bolje se vidi bela ivica marke na crnoj pozadini. Osim toga, ja vrednije marke stavljam u havid, koji je dodatno štiti (od dodira znatiželjnih i neukih posmatrača), jer svaki dodir prstom joj prenosi našu prirodnu vlagu i masnoću i samim tim je bar malo oštećuje. Od klasera ja najviše cenim sledeće dve nemačke firme: Leuchtturm (sa svetionikom) i Lindner. Uglavnom koristim profesionalne klasere velikog formata sa 24 listova, gde na svakoj strani ima po 9 redova od po 20 cm trake za marke. Dakle obe firme prave klasere sa 432 reda, sa otprilike 85 m trake za marke, ili prevedeno na srbski, u svaki takav klaser može da stane otprilike do 3000 markica normalne veličine, a da se ne dodiruju međusobno. Ovo je ujedno i moj savet: Leuchtturm ili Lindner sa crnim stranicama i sa providnim folijama između.
 
A koliko markica od prilike moze stane u najmanji klaser ako redjam markice jednu pored druge?E imam celu seriju markica Srpskih glumaca koje su spojene tj. to je blok.Kako njih da stavim u klaser?Da ih otcepim ili ne?Meni je licno zao da ih odvajam.Sta ti mislis?
 
Kakvo odvajanje markica?! Ako je to ona serija glumaca na koju ja mislim, od pre neku godinu, onda nikako nemoj da ih odvajash! Spomen izdanja, spomen-blokovi i markice sa raznim privescima se obezvredjuju kada se odvoje. Naravno da bi markica zadrzala svoju osnovnu vrednost i kada bi se pravilno odvojila, ali blokovi, karneti i prigodna izdanja gde su u nizu tematski postavljeni motivi ne treba nikako razdvajati.
Ja lichno mislim da jedino valjaju klaseri od 24 lista (ne 24 stranica, jer na 1 listu su 2 stranice) i to oni velikog formata, malo veceg od A4, jer u takav klaser mogu slobodno da se redjaju marke i organizuje prostor vrlo uspesno. Ne znam koliko traze oni iz jugomarke za te klasere, ali ja sam do onih pomenutih dolazio za 10-tak eura po komadu, sto u filatelistickim relacijama stvarno nije mnogo, popgotovo ako imam marke cija pojedinacna vrednost prelazi 100 evra. Naravno serija maraka sa nasim glumcima je lepuskasta, ali prilicno bezvredna. No stvar je afiniteta sta ce ko da skuplja i sta koga interesuje. Ja licno ne skupljam marke posle neke 1960. godine, jer mi nekako posle tog perioda gube draz sa onom stampom kao nalepnice. Mnogo vishe volim stare marke radjene u litografiji, tipografiji, heliogravuri, itd. ali nazalost za skupljanje tih starih potrebno je dosta para...
 
A,ne,ne.To je od ove godine(mozes na sajtu jugomarke da vidis tu seriju ).Uclanio sam se u posti u filateliju i tu kupujem nova izdanja.U ovoj seriji ima 8 markica + vinjeta.Pa ako ih ne odvojim kako da ih stavim u klaser?Ja se bavim filatelijom tek od decembra tako da sam svastar,uzimam na sta naidjem,a i malo mi je glupo da se ogranicim na samo jedan period,temu...
 
Ma da, znam odlichno o kojoj seriji prichash, video sam je. Ne odvajaj nikako markice u nizu, makar ih drzao vertikalno u klaseru. To ti je moj iskren i prijateljski savet!
Filatelija zahteva specijalizaciju, jer je jako siroka oblast. I ja sam godinama bio svashtar. Ne kazem da se ni dan danas ne obradujem kada dobijem markice iz neke egzotichne zemlje, ali sam se specijalizovao. Moja oblast filatelistichkog interesovanja su sve markice sa podruchija koje je obuhvatala Ex-YU i to u periodu od 1866. do kraja II svetskog rata. Ovde me najvishe zanimaju Knezevina i Kraljevina Srbija i Crna Gora, ali ni iz tog perioda nashih zemalja nemam sve marke, shto mi je svakako cilj. A onda slede specijaliteti, probe, eseji...
Havid su prostoreceno "gace" za marku. To je tanka crna plastichna folija, preko koje je jednim krajem prichvrshcena providna plastichna folija. Havid moze da se seche u velichini marke ili maraka, tako da u njega potpuno moze da stane i mala pojedinacna marka i ceo prigodni blok. Pogodan je za cuvanje vrednih i retkih maraka. Moje mishljenje je da celu kolekciju treba staviti u havide, jer kad pokazujem nekom markice, postoji veca ili manja verovatnoca da taj neko dodirne, pa cak i malo u razgovoru ispljucka gornji, nezasticeni deo marke koji obicno viri iz folije u klaseru.
 
E jel znas mozda kolika je kataloska vrednost one serije sa nasim teniserima od prosle godine i koliko markica ima u onoj "cuvenoj" seriji Cirkus iz 2002 i po kojoj ceni se moze kupiti ta serija?Hvala ti na svim odgovorima!
 
Zaboravih da te pitam jos ovo.Imam neke markice koje su izdavane vise puta tj. tokom razlicitih godina pa me zanima da li bih mogao da te markice spojim u jednu seriju iako na njima ne pise ista godina?Mislim da ne bi to trebalo da se radi,ali me zanima tvoje misljenje,ipak mnogo si strucniji od mene!
 
Za prošlogodišnje tenisere ne znam, jer kao što sam rekao ne pratim mnogo savremene marke. Pitaj za tu seriju u "Jugomarci". Što se cirkusa tiče, tu imaš više sreće, jer mi je ta serija poznata, zato što spada u jednu od najvrednijih serija izdatih posle avionskog Esperanta 1953. U prigodnom izdanju Europa - CEPT sa motivima iz cirkusa, izdatom 3. maja 2002. godine, nalaze se 2 marke nominala 28,70 (artisti na trapezu) i 50 din. (tigrovi). Vrednost te serije je između 3 i 5 eura, a ako pored ima i privezak iz sredine tabka, koji je u motivu marke (na kome u levom donjem uglu piše šarenim slovima "CIRCUS"), onda te marke vrede duplo više, dakle serija sa tim privescima može da se nađe po ceni od 5 do 10 eura. FDC (marke na kovertu sa žigom prvog dana) takođe vrede oko 5 eura. Postoje i 2 karneta: sa 3 vodoravno spojene serije ~ 15 eura i sa 2 vodoravno spojene seije i vinjetom između ~ 10-15 eura. U ovom ciklusu je najvredniji spomen-blok nominale 45 din. koji se razlikuje od prethodne serije (ima neke konje pod šatrom i gore velikog klovna). E taj blok je izdat u 90.000 primeraka i vredi oko 20 eura, a na FDC i do 25 eura. Kod nabavljanja ovog bloka treba čovek da bude oprezan, jer postoje falsifikati, mada dosta neuspeli, zbog većih razlika u boji tog bloka.
Što se tiče markica sa različitim godinama, obično se radi o različitim izdanjima, tako da u principu ne mogu da se spajaju u jednu seriju. Postoji i par izuzetaka, gde ne piše godina izdanja, već se radi o ponovnim štampanjima istih markica, ali to su uglavnom stare marke, a predpostavljam da me pitaš za neka novija izdanja gde je, za razliku od starih, odštampana godina.
 
samo da se nadovežem na priču o crnim ili belim listovima klasera...

mnogi filatelisti smatraju da se često dešava da se neponištene marke (nežigosane) delimično zalepe za list klasera pa kada se odvajaju može da ostane boja lista klasera na lepku nazad. gadno izgleda kada je crna :)
Stoga mnogi preporučuju da se za nežigosane marke koriste klaseri sa belim listovima.
Iako znam ljude koji kažu da koriste Lindnerove klasere sa crnim listovima i za nežigosane i da nikad nisu imali problema. Verovatno je i kvalitet klasera presudan :)

Za žigosane koje nemaju lepka, svi se slažu da je svejedno koje su boje listovi :)

Pozdrav
Goran
 
Samo da odgovorim Goranu:
Imam i Lindner i Leuchtturm klasere sa crnim listovima i nikada mi se do sada nije dogodilo da mi se neka marka zalepi za njih. Sigurno je i kvalitet klasera presudan. Ali mislim da najveći uticaj na lepljenje markica za podlogu i uopšte na njihovo propadanje ima vlaga iz vazduha. Dakle moj savet je da se marke čuvaju na suvom mestu, koje nije izloženo pari iz kuhinje ili kupatila i da se čuvaju u nekoj posebnoj vitrini u koju može da se postave i neki sakupljači vlage, poput silika-gela. Takođe je dobro da se sve marke, a posebno one vredne, drže u havidima, koji su od plastičnih folija, tako da ne postoji mogućnost njihovog lepljenja za podlogu. I ako bi se marka zalepila za plastični havid, lako bi mogla da se odvoji.
Za Bojana:
Zaista ne znam da li su bolji Lindner ili Leuchtturm klaseri. Napisah, imam ih od obe vrste i prosto ne mogu da kažem koji su mi bolji. Imam nešto više Lindner-ovih klasera, jer mi se u poslednje vreme više sviđaju, pre svega zato što se folije ne razglavljuju tako lako. Eto, iako smatram da su obe firme sam vrh, malko više preferiram Lindner.
 
Samo da odgovorim Goranu:
Imam i Lindner i Leuchtturm klasere sa crnim listovima i nikada mi se do sada nije dogodilo da mi se neka marka zalepi za njih. Sigurno je i kvalitet klasera presudan. Ali mislim da najveći uticaj na lepljenje markica za podlogu i uopšte na njihovo propadanje ima vlaga iz vazduha. Dakle moj savet je da se marke čuvaju na suvom mestu, koje nije izloženo pari iz kuhinje ili kupatila i da se čuvaju u nekoj posebnoj vitrini u koju može da se postave i neki sakupljači vlage, poput silika-gela. Takođe je dobro da se sve marke, a posebno one vredne, drže u havidima, koji su od plastičnih folija, tako da ne postoji mogućnost njihovog lepljenja za podlogu. I ako bi se marka zalepila za plastični havid, lako bi mogla da se odvoji.

Da, rekao bih i ja da je to sledeći mogući uzrok, vlaga koja utiče na lepljenje...
 
A gde ima da se kupi taj siliko gel i po kokoj ceni?Znaci,ako ima,uzimam Linder.Idem sledece subote u Bg da kupim klaser.Cim budem kupio javljam sta sam uzeo

Nije siliko gel, nego silika-gel. Ne znam gde ima da se kupi, ali ja ga obichno nalazim u kutijama za patike, u novoj garderobi, u kompjuterskim delovima... Inache je vrlo toksichan, chak i kancerogen ako se unese u organizam, ali je potpuno bezbedan ako stoji u nekoj vitrini u kojoj su i albumi sa markicama.
Javi shta je bilo sa kupovinom klasera u Beogradu.
 
E,ovako...Danas sam isao da kupim klaser (prepesacio ceo Bg uzduz i popreko tako da su mi noge otpale),kad ono,oni nemaju Linder,samo Leuchtturm.Kupio sam klaser sa crnim stranicama (i sa folijama) koji ima 8 listova.Uzeo sam i markice!Seriju sa teniserima,Orijent Ekspresom i pismima(Europa)(iz2008) i markice Cirkus(iz 2002).A sad,problemcic...Kad budem stavio sve markice u klaser,kako cu moci posle da ubacim neke markice koje kasnije budem nabavio(npr.poredjam sve nase markice iz 1990. god koje imam,pa zatim '91,pa '92... pa kasnije kad nabavim jos markica iz '90).Kako da ih ubacim,a da ne pomeram sve ostale markice(ipak,nema mi bas smisla pomerati sve)?Da mozda ostavim jos mesta ispod odredjene godine?
 
E,ovako...Danas sam isao da kupim klaser (prepesacio ceo Bg uzduz i popreko tako da su mi noge otpale),kad ono,oni nemaju Linder,samo Leuchtturm.Kupio sam klaser sa crnim stranicama (i sa folijama) koji ima 8 listova.Uzeo sam i markice!Seriju sa teniserima,Orijent Ekspresom i pismima(Europa)(iz2008) i markice Cirkus(iz 2002).A sad,problemcic...Kad budem stavio sve markice u klaser,kako cu moci posle da ubacim neke markice koje kasnije budem nabavio(npr.poredjam sve nase markice iz 1990. god koje imam,pa zatim '91,pa '92... pa kasnije kad nabavim jos markica iz '90).Kako da ih ubacim,a da ne pomeram sve ostale markice(ipak,nema mi bas smisla pomerati sve)?Da mozda ostavim jos mesta ispod odredjene godine?

Ma super je i Leuchtturm, dobar si klaser kupio, samo je po mom mišljenju mali, ništa bez 24 lista...
Savet: ako ređaš markice hronološki, a vidim da si tako koncipirao zbirku, obavezno ostavljaj mesta za one marke koje još uvek nemaš. I ja sam svoju zbirku sa naših podneblja koncipirao hronološki, a poređao sam ih na sledeći način: Srbiju na primer počinjem od 1866. godine, kada su i izdate prve naše marke. Tu sam zadenuo one grbove koje imam po poziciji u tabačiću, a ostavio mesta i za druge pozicije, ako ih nekada nabavim. Takođe sam ostavio mesta i za cele tabačiće, ali to je izuzetno teško naći. Pošto se te marke veoma retko nalaze originalno poništene, nisam ostavljao mesta za njih, ali sam za sve kasnije serije prvo ređao neponištene u jedan, ili koliko već treba redova, a onda žigosane, naravno sa mestima za sve greške ili specijalitete. Posebno mi je trebalo vremena da organizujem seriju "Trojički sabor" iz 1908. / 1911. godine, jer tu ima markica bez grba i bez priveska, bez grba i sa priveskom, sa grbom i bez priveska, sa grbom i sa priveskom, sa obrnutim grbom, pa niz nepravilnosti i grešaka u štampi (promenjena boja, okrenuta vrednost)... Čovek kada pravi klasifikaciju neke oblasti mora dobro da poznaje markice tog vremena i te države. Ja lično izbegavam da seriju prelamam na narednu stranu, već ako je velika, gledam da je smestim na jednu ili dve strane, a onda ne stavljam ništa do naredne strane, već ostavim mesta ukoliko mi naiđu neke probe, eseji i slične stvari... Praktično uzimam u obzir da do svake markice mogu da dođem i ostvljam mesto za svaku i neponištenu i poništenu, ako za to ima razloga. Ovakav vid slaganja markica, praktično od klasera pravi album, jedino što kod albuma postoji posebna folija za svaku moguću marku i slika ispod svake. Najveće mi je zadovoljstvo kada otvorim takav klaser i vidim da mi je neka strana praktično popunjena!
Gde si uspeo da nabaviš seriju o cirkusu i da li joj je cena još uvek prema nominali na njoj?
 
E,pa jeste dobar taj od 24,ali mu je i cena dobra...
Imas te markice u prodavnici Jugomarke.Imas i markice,a imas i tabak.Markice su po nominali(serija je manje od 100 din),a tabak je ako se ne varam 1900din.
Markice sam (normalno) razdvojio po drzavama,a markice iz svake drzave po godinama.One na kojima ne pise godina stavim na pocetku kolekcije iz neke drzave i tematski ih organizujem(npr. iz Jugoslavije sam na pocetku stavio sve Titove,pa onda neke gradove...).Treba znati gde ostaviti mesta,jer nemam nikakav katalog,nista...
 
Odlično si poređao markice, jedino je sada bitno da dođeš do nekih dobrih kataloga. Ne znam da li Jugomarka i dalje izdaje kataloge. Moj poslednji Jugomarkin katalog je iz 1991. godine, solidan, sve sa slikama maraka u boji. Imam i Šafarov katalog iz 2006. godine, koji je izuzetno dobro urađen sa par sitnijih grešaka i nekim mojim zamerkama (nema razdvajanja redovnih i porto maraka, fale oblasti koje su bile pod našom vojskom: Baranja, Temišvar...). Sve u svemu ovaj katalog sadrži sve marke od 1866. do 2006. godine sa područija današnje Srbije. Naravno tu su i Michel katalozi za pojedinačne države, Evropu i ceo svet, ali njih kada preuzimaš sa Interneta, moraš i da platiš.
Ne isplati se bacati pare svake godine na kataloge, ali svakako je nezaobilazno imati ga i to onaj iz koje si se oblasti opredelio. Ti katalozi ne samo da su dobar orijentir za cene markica, već su dobri i kao putokaz u sakupljanju, a i klasifikovanju markica.
Hvala na informaciji za cirkus. Jedan moj prijatelj će se veoma obradovati, jer mu ta serija fali, a živi u Beogradu.
 

Back
Top