Adaptacija tavana -put do dozvole

LadyDydy

Primećen član
Banovan
Poruka
647
Upravo sam ovaj text pripremila svom prijatelju,pa pozeleh da ga podelim sa vise ljudi u nameri da im olaksam ne bas lak put do dobijanja dozvole za gradnju,da ne bi lutali kao ja.Nemojte se uplasiti i pokolebati,krajnji cilj je dostizan i vredan truda :)Ja sam na samom pocetku pa mozete sa mnom krenuti , prvim koracima.Evo texta :

Procedura dobijanja dozvole za rad (pripajanje dela tavana stanu)


I korak – podnosenje zahteva za izdavanje akta o urbanistickim uslovima
dobija se u njihovoj pisarnici (uprava za urbanizam) i popunjava u 2 primerka( a placa samo 1)
( u njemu navodis da li je izgradnja,dogradnja,rekonstrukcija ili promena namene u drugo)
potrebna dokumenta:-kopija plana (iz katastra) original + kopija
-vlasnicki list (dokaz o pravu svojine... )
-dokazi o uplati 2 takse ( 100+ 1000 din)-(uplatnice)
u katastru ukupno 4 takse: 2 takse za plan zajedno 960 din, 2 takse za vlasnicki list-550 +570 din

Od njih (urbanista) dobijas resenje(dozvolu ) o urbanistickim uslovima za rad samo –(ne izlaze na teren vec na osnovu plana).


II korak - overa ugovora o trajnom ustupanju tavanskog prostora u sudu
potrebno : odluka skustine stanara o izboru predsednika tog i tog.
-overena odluka o vecinskom (+51% u metrima kvadratnim) trajnom odricanju prava na koriscenje datog tavanskog prostora.Moze ona biti potpisana, a moze se posebno saciniti papir sa textom sta se potpisuje i pripojiti se potpisi odluci.
- napred pomenuto urbanisticko resenje
-ugovor (ja ga imam mogu ti ga dati pa verovatno uz minimalne izmene zbog toga sto su vasi radovi veci,ali da bi izbegao placanje advokata,bolje ga u nekakvoj pravnoj sluzbi samo ispraviti)
Ugovor mora biti jasan,precizan ne dvosmislen,potpun, pravi se u 6-7 primeraka.
u nasoj besplatnoj pravnoj sluzbi taj ugovor kosta 3000-8000 (uticu kvadrati dobijeni i slozenost radova-kod mene je to sve minimum)
Svakako je savet da ga ne placas vec nabavis,jer advokat nije obavezan posrednik u sudu
obavezan je vlasnik tvog stana i predsednik skupstine( moze i zamenik ali se u odluci mora navesti to ovlascenje u oba slucaja...da se ovlascuje taj i taj (predsednik ili zamenik) da overi to u sudu..
sama overa ugovora kod nas u sudu je 3600 din.

NAPOMENA:
Moja iskustva u koraku jedan- odstupanja u formularima na zvanicnom sajtu i koji dobijes u upravi-nedostajala je jedna stavka(vlasnicki list ) pa pravim bespotrebni drugi krug cekanja u katastru.

U koraku 2. ne postoji rupa ni fora ,odluka stanara mora biti overena ,ako predsednik ne pristaje da overi,jedini izlaz je njegova zamena,ako nece da vrati pecat ,moze se praviti novi na koji se doda rimsko I ili II a stari proglasi nevazecim..(i gubi dragoceno vreme hhehehe)

Ovo do sad je pouzdano sve na dalje nista ne garantujem dok ne iskusim.:)

3 korak- Zahtev za odobrenje za izgradnju (dozvola)
potrebno: - akt o urbanistickim uslovima
-idejni projekat u 3 primerka
- dokaz o pravu svojine,gradj zemljistu,pravu koriscenja
- druge dokaze odredjene aktom o urbanist. uslovima
-takse
4.korak - prijava pocetka radova (da bi se dobila sa zigom se zakljucuje ugovor o naknadi za komunalno opremanje)
potrebno: 3 primerka glavnog projekta sa potvrdom i izvestajem o tehnickoj kontroli
-pravosnazno resenjeo odobrenju za izgradnju
-ugovor sa direkcijom za gradsko gradjevinsko zemljiste
-overen ugovor sa ovlascenim izvodjacem radova
-takse

5 korak- zahtev za izdavanje upotrebne dozvole
potrebno:- fotokopija pravosnazne gradjevinske dozvole-odobrenja za izgradnju
-taksa
Oni izlaze i proveravaju da li je sve odradjeno kako je receno!

do sada poznati moguci problemi: Sve treba dokazivati!
urbanisti racunaju onaj procenat iz odluke potpisa za 51 % ,vode se izvodom iz informatike koji sadrzi spisak stanara i kvadraturu ,a on moze biti felerican
moje iskustvo: Ako je vlasnik-ca stana menjao prezime-vencani list
1 gospodja je odredila staratelja i prepisala mu stan-on potpisuje + dokaz mi treba o starateljstvu jer racuni jos uvek stizu na nju.
1 stanar je umro-mora dokaz za novog vlasnika a ako ima vise vlasnika (braca ,sestre) moraju svi da potpisu.
cak i 1 stan nema uopste u informatici,tu verovatno iz katastra njihov dokaz ,ugovor o kupoprod i sl.
 
bravo za temu.

prosao sam kroz celu pricu sa svojom dragom...
bas tavanski prostor...
moja draga se uglavnom zezala jurenjem papirologije zbog mog radnog vremena. njeno je mnogo fleksibilnije.
oboje bismo sto pre da zaboravimo na mrcvarenje.

pribavljanje dokumentacije je trajalo nesto preko godinu dana (imali smo dodatnu papirologiju posto je zgrada u kojoj smo - pod zastitom spomenika).

jedna napomena da se ljudi ne bi nasli zateceni kao mi - mi smo gradjevinsku dozvoli platili oko 8800 evra (i to sa 50% popusta - eto, "bas" je u to mesecu bila neka akcija 50% popusta ako se odmah sve uplati dok se u u suprotnom placao ceo iznos u roku od 5 godina cini mi se).
kad se slogirali nismo kad nam rekose cifru.
cifra je bila toliko zbog lokacije - zeleni venac - beograd, visoko poslovna zona blah blah. nekih ~73m2.

mi smo nasu papirologiju resavali pre uvodjenja nekih olaksica koje su najavljivali.

treci korak je najgrozomorniji i tu odlazi najvise vremena i zivaca.

srecno svima: zapakujte sada zivce i stavite u zamrzivac - i mesecno uzimajte tek toliko da bi vam ostalo u steku kada krenu radovi i zezanje sa majstorima...
 
Poslednja izmena:
Da li ste u mogućnosti poslati mi nešto od papirologije neophodne za adaptaciju tavana. Ja bih naravno napravio neophodnu korekciju. Imam priliku da od Saveta zgrade dobijem tavanski prostor za adaptaciju. Krećem od nule i svaka informacija koja će mi umanjiti troškove je dobro došla. Unapred hvala.
ps. Prostor se nalazi u Novom Sadu.
 
Da li ste u mogućnosti poslati mi nešto od papirologije neophodne za adaptaciju tavana. Ja bih napravio neophodnu korekciju. Imam priliku da od Skupstine stanara zgrade dobijem tavanski prostor za adaptaciju. Krećem od nule i svaka informacija koja će mi umanjiti troškove je dobro došla. Unapred hvala.
ps. Prostor se nalazi u Novom Sadu.
 

Back
Top