skromnost vs. duvanje

Mrvetina

Primećen član
Banovan
Poruka
605
nije bas teen tema, ali se moze itekako odnositi na tinejdzere.

postoji bezbroj situacija koje od nas zahtevaju da na neki nacin predstavimo nase sposobnosti i znanje uopsteno, bili svesni toga ili ne. (neki od nas jesu a neki od vas nisu) situacije tipa poslovni intervjui, razgovor sa nastavnikom/profesorom, upoznavanje novih ljudi, muvanje devojaka, postupci u ljubavnim odnosima i u drustvu zahtevaju od nas da se predstavimo. da li dovoljno znamo odredjenu oblast? kada pricamo o svojim vrlinama da li cemo pricat dovoljno pozitivno, dovoljno lose ili cemo se trudit da budemo objektivni? da li se dujemo, da li smo skromni ili se uvek trudimo bit objektivni? (tesko je napraviti razliku izmedju truda da se bude objektivan i skromnosti, te se je ogradjujem samo na termine pretencioznosti i skromnosti)

predstavljanje nas samih znaci stvaranje utiska kod drugih ljudi. a kao i svi utisci, ovi utisci su promenljivi sto znaci da se daju relativno lako promeniti tokom vremena. te je moje licno misljenje da ako je prvi utisak los ili samo netacan onda ne znaci da je istovremeno i problem. to mi dozvoljava da u odredjenim situacijama biram duvanje ili preteciozno ponasanje umesto skromnosti.

pri upoznavanju novih ljudi (ukljucujuci i devojaka ;)) sklon sam ka tome da govorim pozitivinije o sebi i ponekad cak da preteram sa pozitivnoscu (duvanje) ali cim ti odnosi postanu bitni za jedno i drugo i cim pocnem osecat ljubav (romanticna/prijateljska) prelazim na skromnost. mnogi ne vole preterano duvanje, te ja pazim da ne prelazim granicu previse i kad prelazim da ubacim po koji ironicni element kako ne bi izgledalo kao da govorim sasvim ozbiljno.

u poslovnim intervjuima sam mnogo mnogo skroman, za divno cudo. :lol: verovatno zato sto ocekujem normalan i iskren odnos sa poslodavcem.. te mi je nezgodno da budem pretenciozan.

kad je formiranje snaznih utisaka u pitanju (kada je bitan i iskreni razgovor u pitanju), gledam vise sa negativne nego sa pozitivne strane, jer ne zelim stvarat neke iluzije.

kako vi moji mali slatki tinejdzeri?
 
Poslednja izmena:
Pf, zavisi.
Formalno predstavljnje, sa starijom osobom čiji autoritet poštujem, um, pokušavam da iskažem vrline ali na skroman način.
"Duvanje" hm, nikad i nikako.
Kad su u pitanju vršnjaci i mlađe osobe, svakodnevno nešto, blah, kao i uvek, kažem ko sam i šta sam, bez prikrivanja i dobre i loše strane, volim da ocrnjujem sebe pomalo, ali uvek kažem sve, bez "duvanja".
 
Pa vidi,psihologija kaze da je prvi utisak najbitniji,prvih 5 sekundi,on se moze menjati,ali uvek ostaje onako,upecatljiv i asocijacija na tu osobu.....a kod mene je bas taj problem,jer uvek,ali uvek se zajebu,svi.....na osnovu prvog utiska o meni obicno sude,pa onda moram posle da ispravljam krive drine:p na ne bas tako fin nacin.
Da,prvi utisak je bitan i tek kako.:)
 
ne znam, ja ne umem, tj. ne trudim se da stavljam fasadu, da ispoštujem formalnu kulturu i bonton, da budem usiljeno fin i ljubazan, prosto što u izlogu - to u radnji, pa zbog toga valjda ljudi imaju najrazličitija mišljenja, tj. fikcije o meni...:confused:: a genaralno ne volim ni paćeničarenje ni nadobudnost, al ono trudim se da čitam između redovo, dok ljudi zaista, uglavnom, kako vide površinu veruju da je takav i sadržaj...

e, dsa, zapravo skloniji sam, bvaš zbog ovog gorenavedenog, da serviram najgoru sliku i onda kao bože sačuvaj... al šta ima od filovanja, ko te skonta u startu sa lošim osobinama, lako će posle sve ostalo...
 
Poslednja izmena:
Zavisi koliko je to "duvanje" i da li je sa pokricem...
Ako ti imash 3p da si neki baja kome sagovornici moraju se klanjaju i da klimaju glavom, jer ti si, eto, kao, Bogom dan, onda samo ispadas smesan i glup..

Sa druge strane, skromnost je uvek bila vrlina koja se ceni...
Mozda ne odmah i sad...
Al' skromni momci su uvek u prednosti u odnosu na umisljene drvosece ;)
 
Pa vidi,psihologija kaze da je prvi utisak najbitniji,prvih 5 sekundi,on se moze menjati,ali uvek ostaje onako,upecatljiv i asocijacija na tu osobu.....a kod mene je bas taj problem,jer uvek,ali uvek se zajebu,svi.....na osnovu prvog utiska o meni obicno sude,pa onda moram posle da ispravljam krive drine:p na ne bas tako fin nacin.
Da,prvi utisak je bitan i tek kako.:)

ko kaze da je prvi utisak najbitniji, pa jos onih prvih 5 sekundi?

prvi utisak u vecini situacija uopste nije bitan u smislu da ga je lako ponistiti kasnije. uostalom, vecina prvih utisaka je pogresna i kasnije se zaboravi.
 
Pa vidi,psihologija kaze da je prvi utisak najbitniji,prvih 5 sekundi,on se moze menjati,ali uvek ostaje onako,upecatljiv i asocijacija na tu osobu.....a kod mene je bas taj problem,jer uvek,ali uvek se zajebu,svi.....na osnovu prvog utiska o meni obicno sude,pa onda moram posle da ispravljam krive drine:p na ne bas tako fin nacin.
Da,prvi utisak je bitan i tek kako.:)

Definitivno...
Halo-efekat tj.posledica dejstva prve impresije je veoma bitna na tumacenje kasnijih podataka.
Nije da se ne moze promeniti al uvek svi pamte prvi utisak
 
Meni jeste prvi utisak bitan...Na osnovu njega steknem neku osnovnu predstavu o osobi sa kojom govorim.Nisam skromna previse a ni uobrazena...Znam koje kvalitete imam mada ih ne spominjem non-stop...zapravo veoma retko ih spominjem.Ali isto tako svesna sam i losih strana svoje licnosti i uvek se trudim da budem objektivna...Ne volim kada ljudi glume skromnost to mi je bas ponizavajuce
 
oki, prvi utisak jeste bitan u nekim situacijama, u situacijama u kojima ti je bitno da imas dobar prvi utisak da bi mogao ici dalje. naprimer, poslodavcima je bitan prvi utisak jer nemaju vremena da te detaljno upoznaju.

medjutim, kad je rec o normalnom upoznavanju gde nema vremenskog ogranicenja i gde uvek mozes komunicirat sa drugom osobom, prvi utisak gubi na znacaju. (ali kada je rec o ostavljanju utiska, razumem da se neki boje da ne ostave los prvi utisak)

sto se lazne skromnosti tice, ne bih rekao da "lazna skromnost" postoji ili barem ne bi je opisao kao "laznom". ono o cemu je verovatnije rec je o ljudima koji se puno boje da ne ostave pretenciozan utisak te stalno pricaju o svojim nedostacima i da nisi sigurni u sebe.
 
oki, prvi utisak jeste bitan u nekim situacijama, u situacijama u kojima ti je bitno da imas dobar prvi utisak da bi mogao ici dalje. naprimer, poslodavcima je bitan prvi utisak jer nemaju vremena da te detaljno upoznaju.

medjutim, kad je rec o normalnom upoznavanju gde nema vremenskog ogranicenja i gde uvek mozes komunicirat sa drugom osobom, prvi utisak gubi na znacaju. (ali kada je rec o ostavljanju utiska, razumem da se neki boje da ne ostave los prvi utisak)

sto se lazne skromnosti tice, ne bih rekao da "lazna skromnost" postoji ili barem ne bi je opisao kao "laznom". ono o cemu je verovatnije rec je o ljudima koji se puno boje da ne ostave pretenciozan utisak te stalno pricaju o svojim nedostacima i da nisi sigurni u sebe.

Pa moguce je...Ja sam pod laznom skromnoscu mislila ono kad je neko zaista u necemu dobar i bude pohvaljen a on se snebiva i negira cinjenicu da je zaista dobar...To vise da bi cuo pohvalu...Godi egu...mada mozda su takvi ljudi zaista skromni...uf,sad sam u nedoumici :D
 

Back
Top