Zadaci iz stručnih predmeta (pomoć, saveti, preporuka literature)

Potreban mi je hitno neko ko može da reši zadatke iz Mehanike I za srednju mašinsku školu
Normalno spreman sam da platim. :cry: Unapred zahvalan
da li zoran mitrovic jos daje zadatke iz mehanike? :)
u moje doba kad vidimo zm u uglu zadatka samo ustanemo i predamo zadatak :)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pozdrav da li mi neko moze pomoci oko resavanja narednog zadatka?(slika je prilozena).
Najvise me je zbunilo sto su svi strujni generatori,a nema ni jednog naponskog.
Pretpostavljam da je najbolja metoda potencija cvora,ili mozda nesto drugo?
Odaklen da krenem.Da li se moze uraditi i sa konturnim strujama,kad nema naponskih generatora kako se postavljaju.

E da u zadatku se trebaju izracunati struje grana Ig1,Ig2,Ig3,Ig4 i snagu Pis.
Dati su Va0,Vb0,struje strujnih generatora i g1,g2,g3,g4.
Hvala unapred
 

Prilozi

  • ZADATAK.JPG
    ZADATAK.JPG
    11,5 KB · Pregleda: 44
Pozdrav da li mi neko moze pomoci oko resavanja narednog zadatka?(slika je prilozena).
Najvise me je zbunilo sto su svi strujni generatori,a nema ni jednog naponskog.
Pretpostavljam da je najbolja metoda potencija cvora,ili mozda nesto drugo?
Odaklen da krenem.Da li se moze uraditi i sa konturnim strujama,kad nema naponskih generatora kako se postavljaju.

E da u zadatku se trebaju izracunati struje grana Ig1,Ig2,Ig3,Ig4 i snagu Pis.
Dati su Va0,Vb0,struje strujnih generatora i g1,g2,g3,g4.
Hvala unapred

Najjednostavnije resenje je metod potencijala cvorova. Metod konturnih struja ne mozete primeniti jer je nemoguce definisati nezavisne konture.
Pretpostavljam da je cvor nultog potencijala onaj za koji su vezani svi strujni generatori.
Neka je cvor levo obelezen sa C, a onaj desno sa D.
Jednacine bi imale oblik:
Vc0(G1+G4)-G1Va0-G4Vb0=Is4
Vd0(G2+G3)-G2Va0-G3Vb0=Is2.
Resavanjem ovih jednacina odredjujete Vc0 i Vd0, pa onda klasicno nalazite i nepoznate struje.
Npr. struja kroz G1 (usmerena od C ka A) je Ig1=(Vc0-Va0)G1, struja kroz G2 (usmerena od A ka D) je Ig2=(Va0-Vd0)G2 itd.
Nadam se da nesto nisam previdela i da je ovo resenje - ok.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Najjednostavnije resenje je metod potencijala cvorova. Metod konturnih struja ne mozete primeniti jer je nemoguce definisati nezavisne konture.
Pretpostavljam da je cvor nultog potencijala onaj za koji su vezani svi strujni generatori.
Neka je cvor levo obelezen sa C, a onaj desno sa D.
Jednacine bi imale oblik:
Vc0(G1+G4)-G1Va0-G4Vb0=Is4
Vd0(G2+G3)-G2Va0-G3Vb0=Is2.
Resavanjem ovih jednacina odredjujete Vc0 i Vd0, pa onda klasicno nalazite i nepoznate struje.
Npr. struja kroz G1 (usmerena od C ka A) je Ig1=(Vc0-Va0)G1, struja kroz G2 (usmerena od A ka D) je Ig2=(Va0-Vd0)G2 itd.
Nadam se da nesto nisam previdela i da je ovo resenje - ok.

Evo sad sam stigao sa fax-a i video odgovor.
Hvala Vam,puno ste mi pomogli.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Da li neko zna kako da nadjem matricu krutnosi (u Global system reference-u). Naime, formula pomocu koje se stize do Konacne matrice globalnog sistema je:

K(g)=[G]*[K]*G']

Gde je K(g) trazena matrica globalnog sistema
[G] rotaciona matrica, kad prelazim sa lokalnog na globalni sistem (pomocu sin i cos uglova rotacije)
[G'] transportna matrica (?mozda) koja je ustvari G matrica samo sa "preslikanim" elementima
[K] matrica lokalnog sistema, svaki element konstrukcije ima svoju.

Kad sam odradio proracun pomocu formule nisam dobio isto resenje koje stoji u skripti, ali ne shvacam zasto. Ne znam treba li proveriti stepene slobode takozvane cele strukture ili... da ne lupam. U cemu je problem
Zna li neko.

p.s. Molim vas dosta je hitno.
 
Da li neko zna kako da nadjem matricu krutnosi (u Global system reference-u). Naime, formula pomocu koje se stize do Konacne matrice globalnog sistema je:

K(g)=[G]*[K]*G']

Gde je K(g) trazena matrica globalnog sistema
[G] rotaciona matrica, kad prelazim sa lokalnog na globalni sistem (pomocu sin i cos uglova rotacije)
[G'] transportna matrica (?mozda) koja je ustvari G matrica samo sa "preslikanim" elementima
[K] matrica lokalnog sistema, svaki element konstrukcije ima svoju.

Kad sam odradio proracun pomocu formule nisam dobio isto resenje koje stoji u skripti, ali ne shvacam zasto. Ne znam treba li proveriti stepene slobode takozvane cele strukture ili... da ne lupam. U cemu je problem
Zna li neko.

p.s. Molim vas dosta je hitno.

Informativno pitanje: Matrica krutosti cega? kog modela?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Originalna opruga je 355mm duzine i precnik je 16mm,treba napraviti jacu oprugu.
cilindar je 300mm a kada se opruga pritisne-preklopi sabija se 50mm
e sada kako znati kakvu novu oprugu napraviti da joj maksimalna jacina potiska bude pri sabijanju na 250mm i opruzanju na 300mm.Pretpostavljam da bi trebalo da i maksimum sabijanja nove opruge bude 240-245mm.
Opruga se sabija pomocu poluge duzine 250mm.

moze li pomoc ??
 
Originalna opruga je 355mm duzine i precnik je 16mm,treba napraviti jacu oprugu.
cilindar je 300mm a kada se opruga pritisne-preklopi sabija se 50mm
e sada kako znati kakvu novu oprugu napraviti da joj maksimalna jacina potiska bude pri sabijanju na 250mm i opruzanju na 300mm.Pretpostavljam da bi trebalo da i maksimum sabijanja nove opruge bude 240-245mm.
Opruga se sabija pomocu poluge duzine 250mm.

moze li pomoc ??


Moze pomoc, ali nije jasno kakva...jedan od osnovnih parametara opruge je aktivan broj zavojaka.
 
Znas kako...osnovni parametri za proracun opruge su:

d = prečnik žice of koje je izrađena opruga
D = unutrašnji prečnik opruge
r = srednji poluprečnik opruge
z = broj aktivnih zavojaka
z’ = ukupan broj zavojaka
l = slobodna dužina opruge (neopterećene)
l1 = dužina opterećene opruge
f = ugib opruge pri nekom opeterećenju
s = zazor između zavojaka
G = modul klizanja (karakteristika materijala)
F = sila

Mogu da navedem ovde osnovne jednacine sa primerom za opruge koje se koriste kod sistema oslanjanja putnickih vozila, ali je taj proracun itekako upotrebljiv za svaku oprugu. Jedini sto moras sam da pretpostavis je broj "mrtvih" zavojaka.
 

Back
Top