Manjak u budzetu 50% veci od planiranog

Tihi-

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.712
Ministarka: Veći manjak u budžetu
22. jul 2009. | 13:00 -> 15:54 | Izvor: B92, Tanjug
Beograd -- Državna kasa se puni sporije nego što je planirano, kaže ministarka finansija. Umesto planiranih šest, manjak u budžetu devet milijardi dinara.


B92 Info Vesti Ekonomija
Ministarka: Veći manjak u budžetu
22. jul 2009. | 13:00 -> 15:54 | Izvor: B92, Tanjug
Beograd -- Državna kasa se puni sporije nego što je planirano, kaže ministarka finansija. Umesto planiranih šest, manjak u budžetu devet milijardi dinara.

Diana Dragutinović (FoNet, arhiva)
Diana Dragutinović (FoNet, arhiva)
Pad bruto domaćeg proizvoda će biti između 3,5 i pet odsto, ali je najniža tačka u ekonomiji Srbije bila u aprilu, izjavila je ministarka finansija Diana Dragutinović. Iako kaže da su obezbeđeni krediti za finansiranje manjka u budžetu i da je pad industrijske proizvodnje zaustavljen, ministarka finansija kaže da još nije vreme za opuštanje.

“Rano je da budemo optimisti”, poručuje ona. Takav stav ministarke finansija demantuje izjave onih političara koji tvrde da kriza uskoro prolazi.

Prema njenim rečima punjenje i pražnjenje državne kase i dalje ne ide u ritmu koji je planiran.

“Kada poredite bilo koju tačku u ovoj godini sa tačkom u prošloj godini, kao rezultat imamo nominalno manje prihode. Otprilike uvek za isti iznos. Tri posto nominalno manje, nego što je bilo 2008 godine, i otprilike šest odsto manje nego što smo planirali”, kaže Dragutinovićeva.

Prevedeno u brojke prihodi i rashodi državne kase izgledaju ovako:

Planirano je da će mesečni prohodi biti 54 milijarde, a rashodi oko 60 milijardi dinara. Manjak u kasi bi tada bio šest milijardi dinara.

U stvarnosti, Srbija mesečno zarađuje 50 milijardi, dok su rashod je 59 milijardi dinara. Manjak je devet milijardi dinara.

Država je planirala da manjak popuni izdavanjem dugoročnih hartija od vrednosti, ali i kreditom od oko 200 miliona evra koji je obezbeđen na domaćem i stranom tržištu. Ministarka Dragutinović se nada da će to biti dovoljno.

“U aprilu kao da je dostignuto dno, tada je pad industrijske proizvodnje bio veći, i u maju je došlo do tog rasta. Što kasnije može delovati do zaustavljanja pada bruto domaćeg proizvoda”, očekuje ona.

Da li će država uvesti nove poreze, ili povećati stopu PDV-a, ministarka finasija kaže da je o tome rano govoriti. Njen stav je da nikada nije dobar trenutak da se u vreme krize povećaju poreske stope.

Ekonomisti nisu iznenađeni

Procene ministarstva finansija da će deficit do kraja godine biti veći od planiranog i da nas očekuje pad bruto društvenog proizvoda nisu iznenedile ekonomske stručnjake.

Ekonomista Boris Begović ističe da očekivani pad bruto društvenog proizvoda na šest odsto nije konačan.

“Mi smo tek na pola godine, mi sada sagledavamo neke promene koje su dešavaju u našem orkuženju. Mi vidimo da su neke zemlje blizu oporavka poput SAD. Kojom brzinom će se to preneti na nas, koji su sve izazovi pred nama, mi to ne znamo. Minus pet do šest zvuči verodostojno. Da li će tako biti ili će biti gore videćemo”, ocenjuje Begović.

Njegova koleginica Milica Bisić objašnjava da je loše što se budžetski deficit pokriva skupim kreditima, iako je to trenutno jedini način.

“Izgleda da budžet nema drugih mogućnosti, jer najgore što bi bilo jeste da se posegne za štampanjem novca, to znači nikokako ne bilo dobro. Sve ostalo je manje loše, naravno bilo bi mnogo bolje kada bi deficit mogao da bude finasiran iz nekih povoljnih izvora, ili da privreda ima poveranja u državu, ali to očigleno nije slučaj”, objašnjava Bisićeva.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=07&dd=22&nav_category=9&nav_id=372613

-------------

tadiceva ekonomija u rupi :think: sta mislite sta ce se dalje desavati?
 
Тек сада причитах овај бисер:

“Mi smo tek na pola godine, mi sada sagledavamo neke promene koje su dešavaju u našem orkuženju. Mi vidimo da su neke zemlje blizu oporavka poput SAD:roll::roll::roll:
. Kojom brzinom će se to preneti na nas, koji su sve izazovi pred nama, mi to ne znamo. :udriglavu:Minus pet do šest zvuči verodostojno. Da li će tako biti ili će biti gore videćemo”,:dash::dash::dash: ocenjuje Begović.
 

Back
Top