Порекло и значење имена

Pa kod nas nema ni 2% srpskih imena i vremenom sve su redja npr. Vera, Dragan, Nada i sl.
Imena Petar, Ivana, Marija itd su pravoslavna ali nisu srpska vec vecina njih vuce poreklo iz hebrejskog jezika.
Leontina je isto tako ime stranog porekla i ne verujem da ce biti smetnji za pravoslavno krstenje, mada sve zavisi od svestenika koji ima pravo da vas odbije ako mu se ime ucini nedovoljno pravoslavno.
Posavetujte se sa svestenikom u parohiji kojoj Leontina pripada i to pre krstenja da vas ne bi iznenadile neke eventualne neprijatnosti.
 
Pretrazio sam skoro sve forume i spiskove srpskih imena, nigde ne mogu da nadjem da li je ime Leontina srpsko? Ako nije, da li to znaci da pravoslavni svestenik nece hteti da krsti dete tim imenom? Jaaaako je hitno, unapred se zahvaljujem svima na konstruktivnim odgovorima!

Кратко и хитно, име Леонтина јесте српско-православно и проверено можете крстити дете под тим именом у било којем православном храму, чак и код најтврдокорнијих и најнеобразованијих свештеника. А ако Вас занима појашњење и докази, онда наставите са читањем, пошто је мало опширније.

Видите, сам појам "српско име" је вишезначан јер се односи и на ексклузивно српска имена и на имена која се међу Србима користе, без обзира на њихово порекло. Обично српским именима називамо имена словенског порекла, али исто тако и грчко-православна у српској варијанти, па имена Петар, Јован, Јелисавета, Симонида сматрамо српским без обзира на то што су пореклом грчка или јеврејска (библијска), јер се међу Србима традиционално користе генерацијама, а у оваквом облику су карактеристична за српско-православни миље. Затим, у српски језик су током претходна два столећа (а нарочито у претходном) ушла и руско-православна имена, попут Вања (руски надимак имена Иван, које би код нас било Ива, Јова или Ивко), затим Каћа (код нас би било Ката или Катица), Татјана итд. Стога, што се мене тиче, не видим апсолутно никакав проблем ни да се са усвајањем страних имена и настави, јер су многа страна имена, нарочито женска, једноставно прелепа, а са сваким новим и неуобичајеним (а лепим) женским именом, као да процвета нека нова, лепша и мириснија ружа у нашем националном врту женских имена.

На страници форума Верујем.орг (српско-православни тематски форум), на следећој страници је приказана листа српских имена, а под словом Л имате и лепо објашњење имена Леонтина које ћу овде пренети:

http://forum.verujem.rs/index.php?topic=10675.0

Леонтије - из грчког "Leontios" изворно из "leonteios" у значењу ''лављи''. Календарско име. Изведена имена Леа, Лео, Леон, Леонтина

где се види да би словенска варијанта овог имена гласила "Лавова". Звучи помало руски, зар не? У сваком случају, име Леонтина је грчког порекла и грчко-православно је по пореклу, а по употреби и српско-православно. А потврду за то имате и у овом православном календару са именословом, где сам замолио једног познаника са којим сам се игром случаја баш малочас срео, да ми пошаље линк ка фотографији, и ево је овде:

nvb539.jpg


Као што видите, подвучена црвено су имена Леонтије и Леонтина, тако да се она проверено налазе у српском православном именослову. Занимљиво је приметити и да се у списку налази и име Касандра, као и варијанта Ксандра (без А у првом слогу). Једна од популарних заблуда је да је ово име ушло у српски језик тек у време популарне латино-серије и то углавном преко ромске популације, док се заправо ради опет о грчком имену, а које у православљу (и српском и грчком) има вековну традицију. И не само у православљу, већ се налази и код старих Грка и највероватније је једна од варијанти имена Александра и Сандра.

Тако да малу Леонтину слободно и са поносом крстите под тим именом, нека га у срећи носи и својом лепотом краси и нека дуго поживи, а родитељима буде на срећу и радост докле год су живи. Поздрав и свако добро!
 
Poslednja izmena:
Pretrazio sam skoro sve forume i spiskove srpskih imena, nigde ne mogu da nadjem da li je ime Leontina srpsko? Ako nije, da li to znaci da pravoslavni svestenik nece hteti da krsti dete tim imenom? Jaaaako je hitno, unapred se zahvaljujem svima na konstruktivnim odgovorima!

ako je sveštenik normalan, a ne zadrt tip, onda će dete krstiti svakako, ako se i kum slaže sa time da se dete zove leontina (ako se ne slaže - ko ga šiša :lol:)...moj muž uopšte nema srpsko ima pa je pravoslavni hrišćanin. :p
 
mislis - grcko pravoslavno, osim ako grci nisu od srba nastali... :kafa:

Прочитајте и остатак текста, немојте бити ментално лењи и срљати у погрешна и злонамерна тумачења, нема за тим нити потребе нити основа. Све је објашњено у остатку текста, а сама терминологија (која Вам је очигледно недовољно позната) до краја разјашњена.

Хвала.
 
Можда сам био прегруб, па се унапред извињавам. Реч је о томе да имате српска имена по свом етимолошком пореклу (реч је углавном о словенској етимологији, тако да ни та нису ексклузивно српска, на пример Милан, Милош, Владимир, Часлав), српска по локалитету где су настала (реч је углавном о новијим скованим именима са простора централне Србије, на пример Стојадин, Миладин), српска по употреби и традицији коришћења (јер се традиционално и генерацијама користе међу Србима, на пример Филип, Павле, Петар) и комбинована (на пример, грчка основа уз словенски суфикс и сл. попут Петрашин, Томислав, или страна имена која не стоје у оригиналном облику, већ су прилагођена српском изговору, попут Јован, Савета итд.).

Нема потребе за скакањем као опарен чим се спомене придев "српски". Није то агресиван и ниподаштавајући придев, нити негира припадништво тих имена и другим народима, већ само леп, толерантан, узвишен и националан.
 
Poslednja izmena:
Moj takođe imaju imena koja nisu arhi-srpska: Katarina, Marina i Stefan, a svekar je pravoslavni sveštenik, i naravno nije bilo problema. Čak i da sam htela da im dam neka druga imena, mpr. Džesika ili Lubenica ili tako nešto, mislim da sveštenik ne sme zbog toga da napravi problem, a ako to ipak čini, traži drugog.
 
ено пише и да је луција српско име.
раде шербеџија, велики хрватски глумац, србин из лике, дао ћерци име луција.
даље, пише и да је казимир српско име. велимир ђургуз казимир, србенда.
примера има још, не би да набрајам више.
 
ma, ljudi, kakve veze ima ime sa nacijom...meni je bilo smešno da se neko zove jejo....
kao, onaj hrvatski novinar aleksandar stanković je hrvat? ma daj....on se oseća hrvatom, ali mu prezime i nije baš hrvatsko.
ipak, to nije bila poenata posta...
htedoh reći da treba voditi računa kada se detetu daje ime...jejo je sprdnja, nije ime.
 

Back
Top