Cenovnik Božji

Appel

Iskusan
Poruka
5.689
Ja nisam vernik. Možda (tačnije, sigurno) ne znam dovoljno o verama koje vladaju u svetu, ali mogu da kažem za pravoslavlje da je, u osnovi, vera koju treba poštovati, jer ne ugrožava prava drugih ljudi, odnosno onih koji ne veruju ili su druge vere, te ljude koji veruju, po svojoj osnovi, čini boljim ljudima.

Ipak, iako problem nije u veri, ljudi su jednostavno takvi (pa i oni "Božji") da od svega mogu da naprave dobar posao, da mogu dobro da zarade na tuđoj muci.

Pitam se da li iskrenim vernicima smeta što samo malo fali da se po crkvama izlepe cenovnici za "usluge" (ili bez navodnika?).

Meni to jako smeta, iako nisam vernik. Jednostavno, ono materijalno je zavladalo i onima koji posreduju između ljudi i Boga, u težnji da, navodno, razviju ono duhovno u njima. :confused: Još veći problem je to što cene tih usluga nisu uopšte naivne. Možda cenovnik ne bi ni bio problem da su cene simbolične (premda sam cenovnik nema nikakvog smisla).

Zato se, isto tako, pitam, da li sveštenici, koji tarifiraju usluge u crkvi, uopšte veruju u Boga? Možda veruju da im je sam Bog poslao cenovnik? :think:

Moje je mišljenje da ili ne veruju ili su u dilemi, ali da iskreno veruju, ovo se ne bi dešavalo.
(izuzeci uvek postoje, naravno).

Želim da čujem stav vernika o ovome. Da li postoji način na koji ovo može da se opravda (mada sumnjam)?

P.S. Verovatno ima sličnih tema, ali nisam uspeo da nađem.
 
ali mogu da kažem za pravoslavlje da je, u osnovi, vera koju treba poštovati, jer ne ugrožava prava drugih ljudi, odnosno onih koji ne veruju ili su druge vere
ovdje si, vjerovatno, mislio na onu cuvenu izreku tolerancije - " Od Ulcinja pa do Trsta - krstice se sa tri prsta " ? :)
svaka religija je u osnovi jako tolerantna ................ prema samoj sebi
:)
 
ne postoje pravila,cene usluga u ime Boga su razlicite,od kraja do kraja... ipak bi to trebalo ostaviti na izbor narodu koji daruje i veruje u Boga a ne na nenapisani cenovnik svestenickih lica
 
ovdje si, vjerovatno, mislio na onu cuvenu izreku tolerancije - " Od Ulcinja pa do Trsta - krstice se sa tri prsta " ? :)
svaka religija je u osnovi jako tolerantna ................ prema samoj sebi
:)

Ne znam... Mislim da je pravoslavlje nešto tolerantnije od ostalih... Krstaški ratovi (mada oni ne proizilaze iz osnove vere)... Džihad... Šerijat... Mislim da pravoslavlje nema nešto slično čime može da se "pohvali".

A ovo boldovano sigurno nisu izmislili iskreni vernici. ;)
 
Cenovnici za krstenje i slicne stvari postoji. Zato mi ne pada na pamet da krstim dete. Traziti novac za krstenje, pa to se kosi sa svakim principom hriscanstva. Zamislite kakav bi Jovan napravio posao da se toga setio. Sramota.

Znam da i svestenici trebaju da zive pristojno, a nisu se vekovima napljackali kao katolicka crkva, pa da mogu da zive od "rente", ali postoje i drugi nacini da vernici pomazu svestenike i da crkva dobija novac.

Moze se drugacije, ali ne zele i samo srpska sloga trpi zbog toga.
 

Ne smem da ti garantujem, ali koliko ja znam postoje na papiru... Znam da su neki ljudi zbog bahatosti popova i samovolje prilikom naplacivanja isli u crkvu da plate odredjene stvari i dobili priznanicu... I onda kad pop odradi svoje umesto para pokazali mu priznanicu da su vec platili...

Bolje je da se klonim ove teme, jer nemam lepe reci...
 
Ne znam... Mislim da je pravoslavlje nešto tolerantnije od ostalih... Krstaški ratovi (mada oni ne proizilaze iz osnove vere)... Džihad... Šerijat... Mislim da pravoslavlje nema nešto slično čime može da se "pohvali".

A ovo boldovano sigurno nisu izmislili iskreni vernici. ;)

ima - genocid nad bogumilima
a razlog zbog kojega nije bilo vise slicnih pohoda, ratova...
lezi iskljucivo u geopolitickim prilikama ;)
 
Tema je cenovnik, a nigde u verskim knjigama, nadam se, ne piše da treba da ga ima. Zato se ograđujem od kritike same vere, a usmeravam na kritiku onih koji je sprovode.
Мудро збориш. У православним законима Цркве(светим канонима) НАЈСТРОЖЕ је забрањено наплаћивање светих тајни, чак се на вечне муке проклињу они који их крше, толико је страшан тај грех. Симонија је знак духовног отпадништва и преступништва.

Једино у истинском Православљу се ти закони и даље поштују и спроводе. Вера је очувана само тамо где се закони поштују. Кваритељи и саблазнитељи народа, који веру експлуатишу су вуци у овчијој кожи. Клоните их се и потражите оне који веру не искривљују према својим среброљубљивим ''потребама''.
 
Проблем је у томе што многи виде Цркву као сервис за обављање верских потреба који им затреба пар пута у животу : крштење , венчање, опело или слава.
И онда у маси трошкова за храну , пиће, ресторан, поклоне, музику, фотграфа-ако је весеље - јавља се и неки поп коме нешто треба да се плати.

То људе буни, јер нису свесни како та парохија којој формално припадају функционише све време и шта би било кад би сви верници били као они.

Прочитајте Дела апостолска и видите да су први хришћани доносили своју имовину апостолима да је употребе на добро Цркве, а тешко ће данас неко после крштења да приложи плац или стан Цркви.

Исто тако на Западу се све цкве издржавају од месечне чланарине, док код нас тога нема. Колико плати један католик или протестант у Немачкој, ако плаћа сваки месец 3% ?
 
u manastiru kraj Beograda ne naplacuju krstenje
moja drugarica se krstila tamo i kada su rekli koliko para da daju monah se uvredio
Onda taj nije bio kao valika većina ostalih pravoslavnih popova. Kad je prošle godine mojoj baki jedan pop držao opelo (jer je ona za života izrazila želju), ja ga pitam koliko košta, on vešto veli "kol'ko date, i procedi kroz zube ..."al' obično ljudi daju dve-tri 'iljade...."
Zato se, isto tako, pitam, da li sveštenici, koji tarifiraju usluge u crkvi, uopšte veruju u Boga? Možda veruju da im je sam Bog poslao cenovnik?
Ja znam barem jednog popa koji je veći ateista od mene, ali šta ćeš - radi čovek svoj posao. Ima ženu i decu koje treba izdržavati, a bio je mlad i naivan kad je krenuo na bogosloviju. Mada, ne žali se, parohija mu je dobra, para kaplje, svi srećni i zadovoljni.
 
skoro svi imaju ostavljanje priloga (u crkvama,hramovima,dvoranama...)
to je na dobrovoljnoj bazi
na tebi je da li ces ostaviti prilog ili ne
ako ostavis ok, a ako ne ostavis nikom nista
Tu istu priču pričaju i jehovini svedoci. To je zapravo princip dobrovoljne prisile - ceo sistem je napravljen tako vešto da se ti osećaš loše ako ne daš, bilo pare, bilo rad za crkvu (u slučaju JS)

Tako da je cela priča o dobrovoljnom davanju u stvari veoma šuplja. Sistem je toliko dobar da čak i ja, ateista, kad idem u crkvu na venčanja i krštenja usput kupim sveću za dedu i babu koji su bili vernici i zapalim, jer znam da bi oni to voleli.

Maestralna prevara - ali funkcioniše.
 
to je bezobrazluk kada ti kaze koliko date a uzgred kaze i cenu

pazi nije mi se to jos desilo sa popovima, dobio bi onoliko koliko bi mu dala tj koliko imam

ako mu nesto nije jasno cik nek proba da mi kaze nesto
 
Tu istu priču pričaju i jehovini svedoci. To je zapravo princip dobrovoljne prisile - ceo sistem je napravljen tako vešto da se ti osećaš loše ako ne daš, bilo pare, bilo rad za crkvu (u slučaju JS)

Tako da je cela priča o dobrovoljnom davanju u stvari veoma šuplja. Sistem je toliko dobar da čak i ja, ateista, kad idem u crkvu na venčanja i krštenja usput kupim sveću za dedu i babu koji su bili vernici i zapalim, jer znam da bi oni to voleli.

Maestralna prevara - ali funkcioniše.

ne znam kako je kod JS i zasto bi se osecao lose ako ne das prilog

to je licno moja stvar da li cu ostaviti ili ne

desava se da nekad i ne ostavim pa se ne osecam lose i ne vidim zasto bi se osecala
koliko puta sam svratila u crkvu da zapalim svecu ali nisam imala prilog da celivam ikone pa Boze moj to nije greh i nisam nista lose uradila
 
Cenovnici za krstenje i slicne stvari postoji. Zato mi ne pada na pamet da krstim dete. Traziti novac za krstenje, pa to se kosi sa svakim principom hriscanstva. Zamislite kakav bi Jovan napravio posao da se toga setio. Sramota.

Znam da i svestenici trebaju da zive pristojno, a nisu se vekovima napljackali kao katolicka crkva, pa da mogu da zive od "rente", ali postoje i drugi nacini da vernici pomazu svestenike i da crkva dobija novac.

Moze se drugacije, ali ne zele i samo srpska sloga trpi zbog toga.

Можеш код нас.:bye:
 
Мени лично страшно смета кад видим на икону новац, можда сам то урадио 2,3 пута и нисам се због тога добро осећао.
Постоји више начина како помоћи Цркви.
 

Back
Top