Strani jezik

U skoli sem latinskog ucim francuski kao prvi,a engleski kao drugi strani jezik,dok sam privatno ucio spanski preko kursa.
Engleski ucim od treceg osnovne,a francuski od petog osnovne.Sada sam zavrsio prvi opste gimne.
Ide mi fantasticno,obozavam lingvistiku,a najverovatnije cu zavrsiti na anglistici.
Usavrsavam ga naravno ucenjem,ali i konverzacijom sa ljudima iz inostranstva.Knjige na stranim jezicima ne citam,mada ih imam par(ali sam ih vec procitao na srpskom),a jezik u filmovima i muzici je cesto necist.
Zadnje pitanje ne razumem...Mislim,ne koristim ih cesto,jer zivim u Srbiji xD xD
 
Енглески и руски.
Енглески учим исто тако нешто од трећег разреда уз огромне паузе, тако да сад више и не идем на приватне часове (не рачунам на учење језика у школи). Руског се никад нисам озбиљно дотакла, од трећег разреда у основној школи смо се бавили само песмицама, а правом граматиком врло мало и то бисмо брзо заборавили. Тако да сам протраћила пет година.
Е сад, енглески благо речено, мрзим. Много је сиромашан, спутава ми мисли и кад га упоређујем са неким другим језицима, запрепастим се колико тога не може лепо да се каже. Једно време ми је ишао одлично за своје године, сад - ужасно. Заборављам речи (граматика ми, хвала Богу, не испарава), а не памтим нове, и не вежбам често. Вероватно зато што га не волим. Руски ми иде још горе. На руском нисам у стању да склопим једну реченицу. Понекад изгубим наду да ћу икад и моћи.
Почела сам да скидам књиге са интернета на оба језика и на матерњем (да бих могла да упоређујем). Волим да преводим са српског на страни, пошто ми обрнуто није тешко ако познајем речи. Музика ми не помаже, али филмови су јако корисни. Нарочито ако гледаш без титлова. Понекад ми је занимљиво да из чиста мира смишљам неке реченице у глави. Или да преводим своје саставе.
Уопште не користим руски јер до сад нисам имала прилике. А енглески кад отпутујем негде и на интернету кад се дописујем са странцима.
Има један добар сајт за учење језика (постоје разни курсеви, искрено, немогуће је помоћу њих научити, али је одлично што је пријављено доста људи који су ради да помогну). www.livemocha.com
 
Engleski i ruski
Ruski vise nikada,ucio sam ga u osnovnoj od treceg razreda,znaci oko 5 godina.Nisa ne znam,bolje da nisam ni dolazio na casove,ne mogu da procitam dve reci,sklopim jednu recenicu.Jezik je tezak,gramatika je mnooogo zajebana,a mi se na casovima sprdali,nastavnica svima davala petice i cetvorke...Imao sam 2 i 3 i 5 i zakljuci mi na kraju 5 xD.Jedan od razloga sto sam odabrao ekonomsku jer ima samo engleski...
Engleski mi je lak,to je takoreci i zvancini jezik u Srbiji,svi ga znaju i dosta se koristi,sto i nije bas dobra stvar jer gubimo nas pravi jezik-srpski....
 
Samo engleski.
I moram priznati da sam zaista postala svesna koliko dobro baratam kada sam ga koristila u inostranstvu.
Volela bih da naucim i nemacki i ruski, i nadam se da ce se ovi planovi bar delimicno ostvariti.
Koristim ga, pa, relativno puno. Ajde dok smo u skoli, tada i na casovima, ali evo ovako, preko raspusta, mislim kada bih rekla internet, bilo bi dovoljno.
 
Da se i ja upišem...
Učim engleski još od šeste godine i zadovoljna sam svojim znanjem.
Naravno da uvek može bolje,ali ja sasvim solidno baratam,al' trudiću se da još bolje znam.
A nemački učim od trećeg razreda i znam ga slabo,nažalost,
zato što nastavnica nije uopšte htela da radi sa nama,pa sad sama učim iz nekih knjiga i sa diskova.:D
Volela bih učiti ruski,ali ne znam kad ću biti u prilici za to.:think:
Španski razumem dosta kad slušam muziku ili gledam nešto,ali ne umem da pišem.
 
Engleski od četvrtog razreda,francuski od petog,španski naučio sam - internet,muzika,filmovi,ali najviše muzika...

Ove godine počeo da učim ruski i latinski.

Engleski i španski mi idu veoma dobro,naravno engleski bolje,mogu da komuniciram sasvim normalno,gledam filmove bez prevoda i uopšte ne primetim da ga nema. ( brojna takmičenja iz engleskog,međuopštinsko,republičko... )

Francuski sam učio četiri godine i naučio sam i gramatiku,i imam veliki fond reči,ali se nekako ne usuđujem da pričam puno... Mada,on nije kao engleski da ga ima svuda,tako da uopšte ne vežbam...

Ruski :rumenko:
tu i tamo... :rumenko:
 
Uchim engleski od 5 razreda, tj. dve godine + privatni chasovi i ono, snalazim se OK! :)
super mi ide...

za razliku od nemachkog koji uchim pet godina i ne znam da sklopim rechenicu.. ali bukvalno..:roll:
 
Е сад, енглески благо речено, мрзим. Много је сиромашан, спутава ми мисли и кад га упоређујем са неким другим језицима, запрепастим се колико тога не може лепо да се каже.
To UOPŠTE nije tačno. Ne možeš reći da je siromašan. Svaki je jezik savršen za svoju zajednicu. A istini za volju naša i engleska zajednica uopšte nisu toliko različite. Isto živimo, isto provodimo vreme, bavimo se istim stvarima, tako da pretpostavljam da je stvar samo u tvom nedovoljnom znanju. Nemoj negativno shvatiti ovaj moj komentar, već kao podstrek da ga učiš jer je jako koristan.
Engleski mi je lak,to je takoreci i zvancini jezik u Srbiji,svi ga znaju i dosta se koristi,sto i nije bas dobra stvar jer gubimo nas pravi jezik-srpski....
E, sad si ga lupio :hahaha:
Gde se kod nas koristi engleski jezik?
A to da ga svi znaju... ajooooj... pa mene kad staviš u konkretnu jezičku situaciju u prvi mah sam pogubljena, a smatram da solidno baratam engleskim. Ne mogu uopšte da zamislim kako bi se 80% mojih drugova iz bivšeg odeljenja, a vala i kolega sa smera (filološki fakultet!!!) snašli u inostranstvu, a da nije nešto tipa "gde je pošta" i "koliko košta razglednica".
 
To UOPŠTE nije tačno. Ne možeš reći da je siromašan. Svaki je jezik savršen za svoju zajednicu. A istini za volju naša i engleska zajednica uopšte nisu toliko različite. Isto živimo, isto provodimo vreme, bavimo se istim stvarima, tako da pretpostavljam da je stvar samo u tvom nedovoljnom znanju. Nemoj negativno shvatiti ovaj moj komentar, već kao podstrek da ga učiš jer je jako koristan.

E, sad si ga lupio :hahaha:
Gde se kod nas koristi engleski jezik?
A to da ga svi znaju... ajooooj... pa mene kad staviš u konkretnu jezičku situaciju u prvi mah sam pogubljena, a smatram da solidno baratam engleskim. Ne mogu uopšte da zamislim kako bi se 80% mojih drugova iz bivšeg odeljenja, a vala i kolega sa smera (filološki fakultet!!!) snašli u inostranstvu, a da nije nešto tipa "gde je pošta" i "koliko košta razglednica".

Е, сад, у много чему су све заједнице сличне, али ми се чини да су разлике много веће. Имам неку своју теорију да особине народа одређују какав ће бити њихов језик. Не судим о народу само према његовом језику. Не мислим да су они духовно сиромашни или нешто слично, можда су само скромни. Управо је у томе ствар, њима такав језик одговара. Упоређујући српски и енглески, не могу да не подлегнем утиску да је много сиромашнији од нашег. Можда је то само утисак, можда језици и не могу да се упоређују на тај начин. Далеко од тога да је ружан, глуп (ниједан језик није глуп, па ни мој ,,најомиљенији" немачки), немелодичан...
А што се тиче тога да га не волим јер га не знам, мислим да није тачно. Не могу да се похвалим претераним знањем енглеског, али сигурно га не бих мрзела због тога. Једноставно, не допада ми се и то је то. Претпостављам да си мислила да треба боље да га познајем да бих могла да суди. Можда га и заволим кад научим више, кад видим какве све могућности пружа... Али то нема везе са тим - мрзим га јер ми не иде.
Наравно да ће ми бити потребан, зато желим да научим да течно говорим, па ма какав био.
 
Ruski sam ucio od treceg osnovne...al njega nemam pojma...XD znam da brojim do 10, da te pitam kako se zoves i to je otprilike to...:PPP XD
engleski ucim od petog i on mi je bukvalno ko maternji...njega sad i svakodnevno koristim , jer trenutno nisam u zemlji, pa sam se i uverio da nemam samo ``knjisko`` znanje....
a spanski ucim od prvog srednje, i ono..ide mi super...:))) msm da cu imati puno mogucnosti za zaposljavanje u inostranstvu sa ova dva jezika...
 
Ucila ruski od treceg, sad hvala Bogu vise ne, i engleski od petog... Sad cu u srednjoj da, pored engleskog, pocnem italijanski, i mislim da ce to biti mnoooogo bolje nego ruski... ;) Nisam imala veze s tim jezikom, a nastavnica(ujedno i razredna) nam je bukvalno davala pitanja pred pismeni, mi to nabiflamo i to se tako radilo poslednje 4 godine... Ionako niko nije imao pojma. :lol:
 
Engleski i ruski
Ruski vise nikada,ucio sam ga u osnovnoj od treceg razreda,znaci oko 5 godina.Nisa ne znam,bolje da nisam ni dolazio na casove,ne mogu da procitam dve reci,sklopim jednu recenicu.Jezik je tezak,gramatika je mnooogo zajebana,a mi se na casovima sprdali,nastavnica svima davala petice i cetvorke...Imao sam 2 i 3 i 5 i zakljuci mi na kraju 5 xD.Jedan od razloga sto sam odabrao ekonomsku jer ima samo engleski...
Engleski mi je lak,to je takoreci i zvancini jezik u Srbiji,svi ga znaju i dosta se koristi,sto i nije bas dobra stvar jer gubimo nas pravi jezik-srpski....

Isto ovako.
Ruski ucio, nikad ne naucio, i nikad ne zelim da cujem u zivotu.
Engleski ucim, uspesno.

Razmatram ucenje Spanskog ili nemackog, ili Japanskog, uskoro.
 
Dakle
koje učite? Koliko dugo? Kako vam ide?
Kako usavršavate jezik? (knjige,filmovi,muzika...?)
koliko ga koristite? :)

U osnovnoj smo ucili prvo nemacki a posle engleski
Nemački mi je prvo išao dobro, a onda je nemački počeo da mi slabi a engleski da se pojačava, tako da sam počeo da zaboravljam i ono što sam već znao na nemačkom z:hm:
Doduše sedmi razred mi je propao zbog istorije i danonoćnog bubačenja iste da ne odem na popravni, pa su tu svi predmeti istrpeli... nemački nije mogao da se izvuče...

Posle sam dalje učio samo engleski... sada ga odlično znam... Komuniciram sa native speakers svakodnevno preko jednog foruma i oni me dosta hvale (kako ne pravim klasične jezičke greške koje prave non-native speakers, pa često zaborave da živim u zemlji u kojoj engleski nije prvi jezik).

Imao sam ideju da počnem da učim španski, ali ne planiram da se selim u zemlje gde se on priča pa ne bih imao kada da ga koristim
 
francuski vise ne ucim- ucila sam od 5. do 8. i odlicno mi je isao... isla sam na takmicenje .. .:P
E sad..., engleski... njega i dalje ucim.. od 1. razreda osnovne...
odlicno mi ide... ma meni svi jezici idu... :P
u osnovnoj sam jedva izvukla cetvorku u osmom, ali me je zena naucila... sada znam engleski, da ubijam u srednjoj... :D
usavrsavam ga.. bas preko filmova i muzike... a i citam knjige na engleskom... one koje ne mogu naci na srpskom... Koristim ga u svakodnevnoj komunikaciji... jedan drug je skoro dosao iz Amerike. pa mu pomazem da nauci srpski dobro... :D:D... a i dopisujem se sa nekim strancima...
francuski ne usavrsavam... ali cu morati kad tad... jer zelim da naucim makar jos 4 strana jezika... skroz... francuski je medju njima... :DDDD
 
Учим енглески од 5. разреда (у школи), али сам га и пре тога учио приватно. Знам га добро. Стално се срећем са њим тако да га нећу заборавити.
Шпански учим 2 године на Сервантесу и веома ми добро иде. То ми је омиљени страни језик. Намеравам да га учим до краја.
И на крају, немачки. Њега учим од 3. основне и немам појма. Добро, знам по нешто, али то је јако слабо за оволико година учења. То ме јако нервира. Када сам почео да га учим зезали смо се, учили неозбиљно и... ево шта испаде :(
Намеравам да почнем да учим португалски и руски.
 
A gde sve ucite te jezike...ja engleski usavrsavam u skoli stranih jezika Berlitz.....
Ej, jeste li culi da imaju neku novu ponudu...kao dvoje upise a jedan plati...
citala sam u novinama...kaze mi prijateljica da je cool....ona se upisala sa sestrom....
BTW, zasto niko ne uci mandarinski????
meni je tako cool jezik....
 
Engleski, francuski, i pomalo natucam nemacki i italijanski.
Engleski mi je drugi maternji, od malih nogu ga znam. Kao mali sam uglavnom gledao CN i ostale strane kanale, da bih se lakse navikao. Sada ga uspesno koristim, prevodim za TV stanice, knjige, casopise...
Francuski znam slabije, nisam ga nikad ucio, uglavnom sam se sam poducavao pomocu CD-ova, interneta i rodbine.
Italijanski sam naucio preko stripova, knjiga i tevea. Nemacki sam isao na par casova, kasnije sam nastavio.
U srednjoj planiram da zadnja dva usavrsim, i da naucim jos koji. Ali prvo da upisem prijemni :)
 

Back
Top