Ista muka Srba i Hrvata

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Beograd -- Kreatori fiskalne politike i jedne i druge države spremaju se za treće prekrajanje budžeta, privrede obe zemlje zaobilaze ulagači...


To što je trgovinska razmena između Srbije i Hrvatske u poslednjih nekoliko meseci pala za trećinu ne znači da su ovdašnji i tamošnji biznismeni, poput političara, zahladneli odnose, već im je račune pomrsila ekonomska kriza.

U prvih nekoliko meseci preko granice u obe strane prodato je robe u vrednosti od 177 miliona evra. Tako je izvoz Srbije bio 77,3 miliona evra, a Hrvatske u našu zemlju 99,8 miliona evra.

Bilo je primedaba nekih srpskih privrednika da njihova roba u Hrvatskoj nailazi na opstrukcije, ali je rešenje tog problema nagovešteno na nedavnom sastanku Mlađana Dinkića, ministra ekonomije i njegovog tamošnjeg kolege Damira Polančeca. Tako je potpisanim Sporazumom o ekonomskoj saradnji garantovan lakši prodor robe na hrvatsko tržište i brže otklanjanje carinskih barijera.

A ako je suditi po ekonomskim pokazateljima, izgleda da komšije sa nama dele istu muku. Kreatori fiskalne politike i jedne i druge države spremaju se za treće prekrajanje budžeta od početka godine zbog ozbiljnog manjka u državnoj kasi, a u jednoj i u drugoj zemlji govori se o povećanju poreza na dodatu vrednost. Ovaj namet, u Hrvatskoj je već sada četiri odsto veći nego u Srbiji.

Informacije o prometu na Beogradskoj berzi pokazuju da je u toku prvepolovine godine indeks najlikvidnijih akcija Beogradske berze BELEX15 ostvario minimalnirast od 0,7 odsto, dok se indeks BELEXline smanjio za 2,1 odsto. A u susednoj Hrvatskoj situacija na berzi menja se baš kao i vreme. Kad je premijer Ivo Sanader dao ostavku indeks zagrebačke berze odmah je pao za 2,1 odsto, ali je poslednjih dana počeo da se oporavlja.



Obe privrede zaobilaze ulagači, pa su se od početka godine strane investicije prepolovile, berzanski indeksi pocrveneli, a inflacija se još nekako drži pod kontrolom. I dok su Hrvati više zaduženi nego mi, pad industrijske proizvodnje u Srbiji je veći nego u Hrvatskoj, dok je, bar zvanično, više ljudi ostalo bez posla u Hrvatskoj nego u Srbiji.

Tako su srpske firme smanjile proizvodnju u prvih pet meseci za 18,1 odsto, dok je u Hrvatskoj industrijska proizvodnja pala za 7,1 odsto. U prvom tromesečju realni pad bruto domaćeg proizvoda iznosio je 3,5 odsto, dok je u susedstvu duplo veći. Ovom padu na domaćem terenu najviše je doprinela prerađivačka industrija, građevinarstvo, trgovina, dok je rast zabeležen u sektoru saobraćaja, što stručnjaci pripisuju rastu prihoda u telekomunikacijama.

Naša nacionalna valuta, od januara oslabila je prema evru za 5,2 odsto, dok direktne strane investicije, u prvih pet meseci iznose 745 miliona evra. Poslednjeg dana aprila spoljni dugSrbije bio je skoro 21 milijardu evra, što je pad od 0,8 milijardi evra od početka godine.

19858984024a646f923e4c3161498324_370x278.jpg


Minus u robnoj razmeni, prema podacima Ministarstva finansija smanjen je na 2.240 milijarde evra, dok je rupa u državnoj kasi na kraju juna bila 52,9 milijarde dinara, jer su prihodi iznosili 295,6 milijardi, a rashodi 348,6 milijardi dinara. Punjene budžeta u prvih pet meseci je nominalno manje za oko osam odsto u odnosu na planirano, podaci su nadležnog ministarstva.

Zbog krize se i otanjio novčanik prosečnog građanina Srbije, pa je majska plata, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bila šest odsto manja od aprilske i jedva da je preskočila 31.000 dinara. Prosečna penzija u Srbiji, po podacima Ministarstva finansija, iznosi 19.781 dinar, odnosno 215 evra, dok su prinadležnosti prosečnog hrvatskog penzionera 65 evra veće.

Cene proizvoda i usluga u junu su, u odnosu na maj ostale na istom nivou, ali su od nove godine skočile za sedam odsto, podaci su srpskog Zavoda za statistiku. Hrvatska sa inflacijom nema problema jer se ona trenutno kreće između dva i tri odsto.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2009&mm=07&dd=20&nav_id=372276

Naši političari i ekonomisti zaboravljaju da smo mi mala brdovita državica na Balkanu a Hrvatska velika eUropska sila?...Zašto nas uvek porede sa gorima od nas ili je ovo nameštaljka prohrvatskog ministarskog i političkog lobija?:pop:
 
pojeli, popili, popusili....isto vam se pise...40 MILIJARDI EURA na zemlju od 4 miliona stanovnika....malo li je 10,000 eura po stanovniku .... prosecna cetveroclana porodica duzna 40,000 eura .... pa se vi vozajte :hahaha:

Мислиш да се наши политичари и економисти неће потрудити да и то ископирају од Хрвата као и све остало (осим висине просечне плате)? :rtfm:
 
Ipak ja mislim da smo mi Srbi tacnije Srbija u generalno boljem polozaju nego Hrvati....:think:
Dzabe njima plata i sve, evo gledam njih ako ne porobe sve zbog ovolkih dugova Bog me ubio:lol:
Mislim ne razmem se ja puno u politiku, pa da procenim ovoliki dug koliko je to stvarno opasno za tako nerazvijenu zemlju, (ne vredjam, ali sto jes jes Hrvatska je nerazvijena), ali cinjenica je da je 40 * 10[SUP]9[/SUP] evra velika para za takvu zemlju...:eek:
 
To i kažem.Jedino što su uprskali stvar sa velikim zaduživanjem,kao što se vidi gore naš spoljnji dug je duplo manji a imamo duplo više stanovnika.

..bila Titovina duplo manje duzna..a imala troduplo vise stanovnvnika..:mrgreen:
...nece nitko da radi ni tu ni tamo kod vas..to ti je..
..a politicari..kad ih vide ovi iz E.U..boje se da prime i Nas i Vas..brate ..kad mi udjemo nece Vam nista ostati poslje nas...ima sve da im polapamo...
..znas onu...staru..
..kaharamo lega i ja jednu snašu..ja prvi on iza mene...i sad...lako njemu ja je umorio a on oborio..
..tako i to s evropom..kad mi udjemo ..mi cemo da ih umorimo..a vi ih dokosurite...:mrgreen:
 
Šta se tiče zaduživanja, pročitao sam u SD da Danska i Norveška imaju vanjski dug od preko 500 milijardi dolara svaka (a uporediv broj stanovnika sa Hvatskom), ali da njima to nije problem jer mogu te dugove vraćati.
Velika Britanija ima 4500 milijardi dolara vanjskog duga... Hebo te, koje cifre!
 
Šta se tiče zaduživanja, pročitao sam u SD da Danska i Norveška imaju vanjski dug od preko 500 milijardi dolara svaka (a uporediv broj stanovnika sa Hvatskom), ali da njima to nije problem jer mogu te dugove vraćati.
Velika Britanija ima 4500 milijardi dolara vanjskog duga... Hebo te, koje cifre!
O tome i ja pricam, sta ce Hrvatska kao nerazvijena da radi, nista da sedi i samo sve vise i vise zapada za dugove, mada kako mi se cini i mi to isto radimo...
Srbija ce imati turizam 12 meseci godisnje, verovao ti to ili ne.

Tacno tako....
Srbija po mom misljenju ima puno veci turizam kao zemlja bez mora nego Hrvatska koja ima more!?
U sSrbiji ce svaki covek videti mnogo vise no Hrvatska...:mrgreen:

Pozdrav bratu Srbinu:heart:
 
O tome i ja pricam, sta ce Hrvatska kao nerazvijena da radi, nista da sedi i samo sve vise i vise zapada za dugove, mada kako mi se cini i mi to isto radimo...


Tacno tako....
Srbija po mom misljenju ima puno veci turizam kao zemlja bez mora nego Hrvatska koja ima more!?
U sSrbiji ce svaki covek videti mnogo vise no Hrvatska...:mrgreen:

Pozdrav bratu Srbinu:heart:

Tako je misliti ,misliti i samo misliti..ko zna mozda se telepatski uvezete sa podvodnim svjetom pa uz pomoc telepatije dovedete i turiste:hahaha:
 

Back
Top